Petr Stýblo: Oslavit výročí našeho státu krvavým masakrem ptáků na Vltavě je nezodpovědné barbarství
Přesun konání ohňostroje z tradiční Letné na plovoucí pontony na Vltavě je vrcholem arogance a bezohlednosti. Škoda, že takovým hloupým aktem mají vrcholit zrovna oslavy naší státnosti. Je vůbec ohňostroj povolený? Pokud ano, jak mohli úředníci pražského magistrátu dopustit konání ohňostroje opět v místech, kde se shromažďují vodní ptáci. Copak se nepoučili v lednu 2013? Nebo na ně byl činěn nátlak podobně jako při konání ohňostroje na Vltavě u příležitosti návštěvy čínského prezidenta? Úředníci a zjevně i politici potřebují osvěžit paměť.
Ochránci přírody proto vyzývá veřejnost, aby co nejlépe zdokumentovala následky pražského ohňostroje. Všímejte si, co dělají ptáci během ohňostroje, foťte mrtvé ptáky v okolí ohňostroje, ke zraněným volejte pražskou záchrannou stanici tel. 773 772 771. Čím více důkazů o tom, že ohňostroje škodí, budeme mít, tím větší je šance, že je úředníci (nejen v Praze) začnou regulovat.
Ohrožena na životě a zdraví jsou i zvířata domácí – užitková i společenská. Šok z výbuchů způsobuje potraty březích kopytníků, sníženou užitkovost drůbeže, velmi těžce může působit na psychiku psů i jiných společenských zvířat.
Výbuchy ohňostrojů uvolňují do ovzduší také řadu jedovatých látek. Ovzduší je znečišťováno například těžkými kovy (např. K, Ba, Mg, Sr, Cu, Pb, Sn, Al, Bi, Ga) jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat.
Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími spalování pyrotechniky oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a suspendované částice. Kromě toho se při spalování může uvolňovat přízemní ozón, který je pro lidský organismus jedovatý.
Perchloráty, které jsou častou složkou ohňostrojů, mohou kontaminovat vodu a při její konzumaci zabraňovat vstřebávání jodu, což může vést až k onemocnění štítné žlázy.
Používání zábavné pyrotechniky u nás zatím i přes výše uvedená negativa nelze zakázat. Lze ho však významně regulovat obecními vyhláškami. Mnohde se tak skutečně děje, leč dodržování vyhlášek nikdo nekontroluje a jejich porušování se většinou nijak netrestá.
Naděje, že se něco rychle změní, je malá. Lidí, které hluk, smrad a blesky fascinují, je zatím příliš mnoho.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Anyr
26.10.2018 15:38Quest:Ears of Our Enemies
Description:
Whether they be treasure seekers or bloodthirsty hunters of the wastes, any being that supports Nesingwary (lze aplikovat i na ohňostrůjce :D) and dares to strike at our beloved wildlife shall be considered an enemy of D.E.H.T.A.
Should you slay these filthy Nesingwary symphathizers, bring me proof of their demise and you shall be rewarded with a blessing from the druids of D.E.H.T.A.
Objectives:
Arch Druid Lathorius (Petr Stýblo) at the D.E.H.T.A. Encampment in the Borean Tundra has said that he will reward you should you bring him Nesingwary Lackey Ears.
S potěšením objevuji stále nové a nové možnosti aplikace herních zkušeností v praxi XD
Nu, a trochu vážně teď... ohňostroje nemám rád, od mala. Jelikož jsem z Krkonoš a byl jsem vychován jak v úctě k přírodě, tak v lásce k tichu, tak jsem velmi nelibě snášel halasící Pražáky, pravidelně a často se sjíždějící do chat v okolí, kteří též velmi hojně odpalovali množství pyrotechniky (a to i po desáté hodině). Vzhledem k tomu, že všude kolem jsou lesy a vlastně i hranice KRNAPu, tak bych řekl, že místní zvířata si taktéž zrovna neužívala. Stručně - můj odpor k pyrotechnice je pevně zakořeněný, a s každou další informací o jejich dopadech je i posílený.
Ergo, spousta negativ a jen jedno, dost subjektivní, pozitivum, ve formě "hezkých světýlek".
Ovšem i tak... ještě jeden podobný článek, a vyvolá to ve mně typicky českou odvetnou reakci, což by bylo zvláště v mém případě dost smutné :D
Myslím, že text byl psán zřejmě schválně dosti emotivně, ale nemyslím si, že je to v českém prostředí zrovna správná cesta, jak něčeho dosáhnout.
Osvěta, neustálá osvěta, ne zákazy a zesměšňování/urážení lidí, které "fascinuje smrad a blesky". Jinak bych se nedivil, že by to stejnou automatickou a kulturně danou reakci jako u mě vyvolalo i u dalších lidí.
Takže, mládeži, snažně prosím: trpí zvířata, životní prostředí i lidé, a i když jsou ohňostroje třeba i fakt hezké, tak jejich více i méně skrytá škodlivost za to fakt nestojí. Tak chraňme sebe i vše kolem tím, že se jich pokusíme zříkat víc a víc a uvidíme, jak moc to kolektivně zvládneme omezit :)
František Dvořák
27.10.2018 09:49Anyr
31.10.2018 10:39 Reaguje na František DvořákJde o to, že si vážně myslím, že by zákazů a příkazů a omezování mělo být užito zejména jen v opravdu hraničních případech, trvale snad jen tam, kde by to opravdu být mělo: sousedství a území NP, CHKO, a podobných území (to by mě předseda Svazu obcí Národního parku Šumava nenáviděl :D), ale v první řadě je jediná udržitelná a správná metoda vzdělávání a osvěta. Pokud lidi naučíme, že ohňostroje, byť "hezké", jsou pro všechny a všechno škodlivé, tak od nich časem upustí. Ovšem zvyk je železná košile, zvláště pak v této zemi. Lidé žijí v minulosti, "za jejich mladých let" a odmítají nové informace, odmítají se vzdělávat, postupovat vpřed. Odmítají jak osvětu, tak zákazy, a just si udělají to, co chtějí - viz. můj předchozí koment o odvetné reakci :)
Volání po oficiálních zákazech lidsky chápu. Je to často jediná metoda, jak v kratičkém časovém úseku odvrátit špatnost. Osvěta totiž vyžaduje čas, mnohdy i změnu v myšlení té či oné kultury, a to je v naší kotlině stále ještě problém :)
Plně s vámi pak souhlasím v případě zmiňované týdenní akce. To je vážně celé špatně.