https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-oslavit-vyroci-naseho-statu-krvavym-masakrem-ptaku-na-vltave-je-nezodpovedne-barbarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Oslavit výročí našeho státu krvavým masakrem ptáků na Vltavě je nezodpovědné barbarství

26.10.2018
Ohňostroj na oslavu výročí republiky má být odpálen z hladiny Vltavy! Vltava je ovšem v této době plná vodních ptáků.
Ohňostroj na oslavu výročí republiky má být odpálen z hladiny Vltavy! Vltava je ovšem v této době plná vodních ptáků.
Ohňostroj na oslavu výročí republiky má být odpálen z hladiny Vltavy! Vltava je ovšem v této době plná vodních ptáků. Od 1.1.2013, kdy ohňostrojem vyplašení a nárazem do trolejí zkrvavení ptáci padali přímo mezi diváky, se ohňostroje přesunuly z bezprostřední blízkosti Vltavy na okolní kopce. Nyní se však bude střílet opět na Vltavě! V letu méně obratní vodní ptáci jako jsou labutě a kachny, pokud budou ve tmě vyplašeni ohňostrojem, nemají moc šancí na záchranu.
 

Přesun konání ohňostroje z tradiční Letné na plovoucí pontony na Vltavě je vrcholem arogance a bezohlednosti. Škoda, že takovým hloupým aktem mají vrcholit zrovna oslavy naší státnosti. Je vůbec ohňostroj povolený? Pokud ano, jak mohli úředníci pražského magistrátu dopustit konání ohňostroje opět v místech, kde se shromažďují vodní ptáci. Copak se nepoučili v lednu 2013? Nebo na ně byl činěn nátlak podobně jako při konání ohňostroje na Vltavě u příležitosti návštěvy čínského prezidenta? Úředníci a zjevně i politici potřebují osvěžit paměť.

Ochránci přírody proto vyzývá veřejnost, aby co nejlépe zdokumentovala následky pražského ohňostroje. Všímejte si, co dělají ptáci během ohňostroje, foťte mrtvé ptáky v okolí ohňostroje, ke zraněným volejte pražskou záchrannou stanici tel. 773 772 771. Čím více důkazů o tom, že ohňostroje škodí, budeme mít, tím větší je šance, že je úředníci (nejen v Praze) začnou regulovat.

Ohrožena na životě a zdraví jsou i zvířata domácí – užitková i společenská. Šok z výbuchů způsobuje potraty březích kopytníků, sníženou užitkovost drůbeže, velmi těžce může působit na psychiku psů i jiných společenských zvířat.

Výbuchy ohňostrojů uvolňují do ovzduší také řadu jedovatých látek. Ovzduší je znečišťováno například těžkými kovy (např. K, Ba, Mg, Sr, Cu, Pb, Sn, Al, Bi, Ga) jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat.

Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími spalování pyrotechniky oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a suspendované částice. Kromě toho se při spalování může uvolňovat přízemní ozón, který je pro lidský organismus jedovatý.

Perchloráty, které jsou častou složkou ohňostrojů, mohou kontaminovat vodu a při její konzumaci zabraňovat vstřebávání jodu, což může vést až k onemocnění štítné žlázy.

Používání zábavné pyrotechniky u nás zatím i přes výše uvedená negativa nelze zakázat. Lze ho však významně regulovat obecními vyhláškami. Mnohde se tak skutečně děje, leč dodržování vyhlášek nikdo nekontroluje a jejich porušování se většinou nijak netrestá.

Naděje, že se něco rychle změní, je malá. Lidí, které hluk, smrad a blesky fascinují, je zatím příliš mnoho.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

26.10.2018 15:38
D.E.H.T.A. (Druids for the Ethical and Humane Treatment of Animals) (Český svaz ochránců přírody) :D

Quest:Ears of Our Enemies

Description:
Whether they be treasure seekers or bloodthirsty hunters of the wastes, any being that supports Nesingwary (lze aplikovat i na ohňostrůjce :D) and dares to strike at our beloved wildlife shall be considered an enemy of D.E.H.T.A.

Should you slay these filthy Nesingwary symphathizers, bring me proof of their demise and you shall be rewarded with a blessing from the druids of D.E.H.T.A.

Objectives:
Arch Druid Lathorius (Petr Stýblo) at the D.E.H.T.A. Encampment in the Borean Tundra has said that he will reward you should you bring him Nesingwary Lackey Ears.

S potěšením objevuji stále nové a nové možnosti aplikace herních zkušeností v praxi XD

Nu, a trochu vážně teď... ohňostroje nemám rád, od mala. Jelikož jsem z Krkonoš a byl jsem vychován jak v úctě k přírodě, tak v lásce k tichu, tak jsem velmi nelibě snášel halasící Pražáky, pravidelně a často se sjíždějící do chat v okolí, kteří též velmi hojně odpalovali množství pyrotechniky (a to i po desáté hodině). Vzhledem k tomu, že všude kolem jsou lesy a vlastně i hranice KRNAPu, tak bych řekl, že místní zvířata si taktéž zrovna neužívala. Stručně - můj odpor k pyrotechnice je pevně zakořeněný, a s každou další informací o jejich dopadech je i posílený.
Ergo, spousta negativ a jen jedno, dost subjektivní, pozitivum, ve formě "hezkých světýlek".

Ovšem i tak... ještě jeden podobný článek, a vyvolá to ve mně typicky českou odvetnou reakci, což by bylo zvláště v mém případě dost smutné :D
Myslím, že text byl psán zřejmě schválně dosti emotivně, ale nemyslím si, že je to v českém prostředí zrovna správná cesta, jak něčeho dosáhnout.
Osvěta, neustálá osvěta, ne zákazy a zesměšňování/urážení lidí, které "fascinuje smrad a blesky". Jinak bych se nedivil, že by to stejnou automatickou a kulturně danou reakci jako u mě vyvolalo i u dalších lidí.

Takže, mládeži, snažně prosím: trpí zvířata, životní prostředí i lidé, a i když jsou ohňostroje třeba i fakt hezké, tak jejich více i méně skrytá škodlivost za to fakt nestojí. Tak chraňme sebe i vše kolem tím, že se jich pokusíme zříkat víc a víc a uvidíme, jak moc to kolektivně zvládneme omezit :)
Odpovědět
F

František Dvořák

27.10.2018 09:49
Pouze malá odpověď na Anyra. Jinak ta fascinace smradem a blesky se objevila pouze v poslední větě. Mohla být vynechána. Ale k té zmiňované osvětě. Skutečně by nevadilo, když se získají z akce negativní fotografie a poznatky, vhodným způsobem z nich vytvořit plakát a ten následně na veřejných, k tomu určených místech rozmístit. Ono o tomto problému se zas tak moc nepíše a co si budeme nalhávat, Ekolist zase až tak moc lidí nečte. Ale já bych se chtěl zmínit ještě o jedné události, o které jsem ještě nikde vůbec nečetl. Zde zůstane několik, nebo více ptáků mrtvých, či raněných. Co však říci o týdenní akci, na přelomu května a června na Brněnské přehradě. Toto týdenní běsnění v době vyvádění mláďat a hnízdění ptáků musí vést doslova k ekologické katastrofě oblasti. Zde si myslím, že by osvěta prováděná minimálně vyvěšením plakátů měsíc dopředu byla namístě.
Odpovědět
Anyr

Anyr

31.10.2018 10:39 Reaguje na František Dvořák
Dle mého to byla jen tečka za poměrně útočným článkem - ale ono je to de facto jedno.
Jde o to, že si vážně myslím, že by zákazů a příkazů a omezování mělo být užito zejména jen v opravdu hraničních případech, trvale snad jen tam, kde by to opravdu být mělo: sousedství a území NP, CHKO, a podobných území (to by mě předseda Svazu obcí Národního parku Šumava nenáviděl :D), ale v první řadě je jediná udržitelná a správná metoda vzdělávání a osvěta. Pokud lidi naučíme, že ohňostroje, byť "hezké", jsou pro všechny a všechno škodlivé, tak od nich časem upustí. Ovšem zvyk je železná košile, zvláště pak v této zemi. Lidé žijí v minulosti, "za jejich mladých let" a odmítají nové informace, odmítají se vzdělávat, postupovat vpřed. Odmítají jak osvětu, tak zákazy, a just si udělají to, co chtějí - viz. můj předchozí koment o odvetné reakci :)
Volání po oficiálních zákazech lidsky chápu. Je to často jediná metoda, jak v kratičkém časovém úseku odvrátit špatnost. Osvěta totiž vyžaduje čas, mnohdy i změnu v myšlení té či oné kultury, a to je v naší kotlině stále ještě problém :)
Plně s vámi pak souhlasím v případě zmiňované týdenní akce. To je vážně celé špatně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist