https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petro-kotin-zaporozska-jaderna-elektrarna.situace-je-stale-nebezpecnejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petro Kotin: Záporožská jaderná elektrárna. Situace je stále nebezpečnější

25.3.2024
Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi nahlíží do prostřelené střechy skladu čerstvého paliva. 7. 9. 2022.
Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi nahlíží do prostřelené střechy skladu čerstvého paliva. 7. 9. 2022.
Výrobcem daná šestiletá záruční doba na jaderné palivo využívané v reaktorech Záporožské jaderné elektrárny má brzy vypršet. Co to znamená?
 
Záporožská jaderná elektrárna je téměř dva roky obsazena ruskými okupanty. Během té doby udělali Rusové z nejbezpečnější elektrárny v Evropě nejnebezpečnější elektrárnu na světě.

Záporožská jaderná elektrárna se stala zařízením jaderného vydírání a prostředkem k vydírání civilizovaného světa.

Okupanti svým jednáním porušili celý systém mezinárodních předpisů, norem, pravidel a požadavků jaderné a radiační bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně.

Existuje pouze jediný způsob, jak obnovit bezpečnost zařízení: vrátit Záporožskou jadernou elektrárnu Ukrajině a jejímu provozovateli – Energoatomu.

To je nejen postoj ukrajinské strany, ale také mechanismus obnovení jaderné a radiační bezpečnosti, mechanismus prevence dalších havarijních situací v Záporožské jaderné elektrárně, předepsaný v řadě rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou však ruskou stranou ignorována a nehodlá je plnit.

Místo toho ruští útočníci kladou miny po obvodu elektrárny, nadále udržují těžkou techniku s doplněnou municí v turbínových halách a zbraně na střechách energetických bloků.

Rétorika okupantů je přitom uklidňující: „všechno je v pořádku“, „všechno je bezpečné“, „všechno funguje“.... Přesně to 7. února 2024 hlásili Rafaeli Grossimu, generálnímu řediteli Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který Záporožskou jadernou elektrárnu osobně navštívil.

Skutečná situace v Záporožské jaderné elektrárně je ale kritická.

Elektrárna zažila osm výpadků proudu. Dochází k destrukčním procesům a degradaci zařízení, neustálému přerušování dodávek energie, zvýšené míře nebezpečí požáru, akutnímu nedostatku personálu a nelidským pracovním podmínkám pro zaměstnance, soustavnému porušování požadavků jaderné a radiační bezpečnosti, neprovádějí se opravy atd.

A teď se Záporožská jaderná elektrárna musí vyrovnat s další hrozbou pro jadernou a radiační bezpečnost – končí šestiletá lhůta předepsaná výrobcem paliva pro umístění jaderného paliva v reaktorech. Jeho první várky byly zavezeny v roce 2017.

Další provoz takového paliva porušuje podmínky technických specifikací, stanovených s ohledem na bezpečnostní normy, a může vést k narušení integrity palivových článků a v důsledku toho k radiační havárii.

Nikdo na světě dosud nepřekročil šestiletou lhůtu stanovenou výrobcem a definovanou jako bezpečnou pro provoz paliva v reaktorech.

Nikdo neví, jak se bude palivo chovat po uplynutí této doby. Je třeba provést bezpečnostní analýzu. A pokud se podle jejích výsledků zjistí nutnost vyložit palivo z reaktorů, povede to k mnoha dalším problémům a otázkám, které dosud nebyly zodpovězeny.

Ve skutečnosti se jedná o čistě technickou záležitost, stejně jako všechny ostatní současné problémy Záporožské jaderné elektrárny.

A technické problémy řeší kompetentní, zkušený, licencovaný technický management a inženýři provozovatele jaderné elektrárny.

Takový personál však v Záporožské jaderné elektrárně již není k dispozici.

Připomínám, že poslední kompetentní pracovníky Energoatomu (asi 400 lidí), Rusové propustili z elektrárny 3. února 2024.

V současné době tedy v Záporožské jaderné elektrárně nejsou lidé schopní převzít odpovědnost za přijímání složitých rozhodnutí, na nichž závisí jaderná a radiační bezpečnost zařízení.

Kromě toho zde není žádný personál, který by byl schopen provádět složité operace se zařízeními souvisejícími s bezpečností.

„Specialisté“, kteří dorazili z Ruska, nemají ani kompetence, ani zkušenosti, protože současná Záporožská jaderná elektrárna se od ruských jaderných elektráren výrazně liší.

Okupanti by měli pochopit: nebudou schopni využít ukrajinské zařízení. Nebudou schopni ani spustit jaderné reaktory, ani je udržovat v bezpečném stavu. Nejde totiž jen o to, že chybí kvalifikovaný personál.

Obnovit provoz Záporožské jaderné elektrárny je nemožné také kvůli nedostatku potřebné infrastruktury: po výbuchu Kachovské přehrady není dostatek vody k chlazení energetických bloků; v důsledku ostřelování je zničeno elektrické vedení a značná část zařízení potřebuje opravu nebo výměnu. A stále tu je problém s jaderným palivem v reaktorech…

Vojenské a politické ambice agresora se neshodují se skutečným stavem věcí v Záporožské jaderné elektrárně a schopností řešit tamní problémy. Vojenské rozkazy a politická hesla nemohou odstranit složité technické problémy, které v jaderném zařízení vznikly a činí ho mimořádně nebezpečným.

Naopak, snahy o využití jaderné elektrárny pro vojenské účely, pokusy o spuštění jaderných reaktorů, nesmyslné nakládání s jaderným palivem a dalšími radioaktivními materiály jsou přímou cestou ke katastrofě.

Civilizovaný svět nemůže klidně přihlížet tomu, jak se v největší jaderné elektrárně v Evropě v důsledku jednání okupantů zvyšuje riziko radiační katastrofy.

Ruský agresor musí být donucen vrátit Záporožskou jadernou elektrárnu Ukrajině.

Proto je jediným způsobem, jak zabránit havárii v elektrárně, mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Odchod ruských vojáků ze Záporožské jaderné elektrárny a vrácení kontroly nad zařízení zpět do rukou Ukrajiny.

Text vyšel v Ekonomická Pravda, přetištěn byl se svolením autora.
reklama

 
foto - Kotin Petro
Petro Kotin
Autor je generální ředitel ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.3.2024 08:15
je možné se divit, že ještě elektrárna drží pohromadě.
Odpovědět
JP

Jarda P

25.3.2024 08:52
To je sice hezke, ale ruSSaky donuti co? Porusuji vsechny smlouvy, nedodrzuji ani zakladni civilizacni zvyklosti, cert vi, jestli se jiz naucili aspon pouzivat splachovaci zachody nebo v elektrarne zase serou do supliku. A Putler kasle i na sankce, i kdyby meli ruSSaci chcipnout hlady.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2024 09:29 Reaguje na Jarda P
narazil jste na úhelný kámen toho, proč válka nemůže skončit. Russáci zkrátka nic nedodržují. Russáky můžete jen zlikvidovat, co s nimi chtějí ti chcimíři dohadovat?
Nebo zlikvidovat Pultera a jeho suitu podržtašek.
Sankce sice nejsou dokonalé, ale fungují, to se nebojte.
Pořád se mi chce věřit, že mezi Ruskými občany, mezi ovcemi se najde někdo, kdo zkrátka tu zodpovědnost na sebe vezme.
Likvidace Pultera je otázka byznysu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.3.2024 12:10
Jak to tak vypadá, tak pokračování bojů povede k tomu, že tato elektrárna bude uvnitř ruského území. Není myslitelné, aby ji tam pak spravovala ukrajinská strana.
Snad by větší tlak na ukončení konfliktu mohl nechat i otázku této elektrárny otevřenou k jednání, ale protože její elektřina je využívána Krymem, Rusko se tohoto zdroje asi jen tak lehce nevzdá.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2024 12:15 Reaguje na Richard Vacek
měli bychom si počkat na praxi a nevytvářet teorii.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

25.3.2024 18:48
„Existuje pouze jediný způsob, jak obnovit bezpečnost zařízení: vrátit Záporožskou jadernou elektrárnu Ukrajině a jejímu provozovateli – Energoatomu.“, píše ředitel Energoatomu Petro Kotin.
Jasně, jako ředitel státem ovládané společnosti, nemůže jednat v době válečného konfliktu v rozporu s politikou vedení svého státu, a jeho požadavky musí též v tisku argumentačně řádně podpořit.
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!
Odpovědět
sv

s v

27.3.2024 15:40 Reaguje na Tonda Selektoda
Jinými slovy, žereš rusácké otruby, tondo, protože na něco onačejšího ti za ty bláboly na úrovni mateřské školy fsb nedá.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.3.2024 16:36 Reaguje na s v
A krom provokací a urážek, nic rozumnějšího k tomu ve své hlavě již nemáš? Nebo jsi na tom stejně jako ten ředitel a musíš nám tady zpívat píseň toho, koho chleba jíš?
Odpovědět
sv

s v

27.3.2024 18:07 Reaguje na Tonda Selektoda
Takovou míru sebekritiky bych od tebe, na rusáckých otrubách závislý tondo, nečekal. Ano, nic jiného než urážky a provokace v reakci na fakta v palici nemáš.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:05
Bohužel ať tak či tak, tak to jasně ukazuje na to, že jaderné elektrárny je možno použít jako zbraň a to velmi jednoduše. A jak víme z historie, co lze zneužít tak se zneužije.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.3.2024 07:11 Reaguje na Zan K.
To lze použít např. i vodní elektrárny nebo chemičky. Dokonce lze jako zbraň použít třeba i jadernou hlavici, mnohem efektivněji. A říct jste tím chtěl co?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.3.2024 12:49 Reaguje na Emil Novák
No, básník tím možná chtěl říci, že pro vynálezy se často hledají i možnosti jejich uplatnění ve vojenství. A Milostpaní Historie zase říká, že v poválečné době, jedním z důvodů rychlého rozvoje jaderných reaktorů a elektráren ve světě, byly též i potřeby vojáků.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.3.2024 17:22 Reaguje na Tonda Selektoda
A nebo tím chtěl možná říct něco úplně jiného...
Odpovědět
PK

Panda Kočičí

28.3.2024 12:46
Nevěřte tomu, že by tam Rusové nedali své inženýry a specialisty...to už by nestála. Je to zdroj obrovského množství energie, ani Rusové nejsou tak pitomí, aby si dobrovolně zlikvidovali na okupovaném území takový poklad. Nezničí si svou budoucí infrastrukturu. To je součástí vojenských strategií, ne?...ovládnout zdroje. Jsem za cca 30 let zvědavá až se dozvíme pravdu, jak to všechno vlastně bylo USA x UA x RU x EU. Nevěřím ani jedné ze stran. Říkají, co se jim jen hodí a propaganda jede na všech stranách na plné obrátky.
Odpovědět
ZK

Zan K.

2.4.2024 15:50
Záporožská jaderná elektrárna se stala zařízením jaderného vydírání a prostředkem k vydírání civilizovaného světa. ...
A co můžete čekat. Žijeme v bipolárním, a navíc v kapitalistickén světě, kde vládnou peníze a moc, což jsou spojité nádoby. Ona totiž každá mince má dvě strany a tu tu platí také. Jestliže se dá oněch elektráren využít jako zbraně, tak se jí využívá, stejně jako masmedií, ekonomického tlaku a t.d. Mnozí to vědí a proto do jejich budování nepospíchají (viz Rakousko).
APP. Výrobce viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1poro%C5%BEsk%C3%A1_jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna - elektrárnu v Záporožské oblasti podle unifikovaného sovětského projektu jaderných elektráren s reaktory typu VVER-1000 bylo Rusko, takže by problémy neměli mít.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist