https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/platforma-pro-udrzitelne-stavebnictvi-ze-dreva-blizici-se-zmena-legislativy-umozni-rozsireni-ekologickych-vicepodlaznich
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva: Blížící se změna legislativy umožní rozšíření ekologických vícepodlažních dřevostaveb v ČR

13.6.2025
Zdroj | Piqsels
V Česku se díky nové normě, která by měla vstoupit v platnost již letos v červenci, budou moci standardním způsobem stavět vícepodlažní dřevostavby až do požární výšky 22,5 m. Členové Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva na svém pololetním setkání ocenili, že díky velmi věcné a intenzivní spolupráci mezi státní a soukromou sférou byly legislativní změny, umožňující výstavbu vícepodlažních dřevostaveb až do výšky 8 podlaží, přijaty velmi rychle (zhruba za dva roky). Česká republika má tak podle Platformy – i díky postupnému uvádění vládní Surovinové politiky pro dřevo do praxe – dobře nakročeno k tomu, aby se stala jedním z evropských lídrů v tomto segmentu.
 
Jak při setkání uvedl Robert Jára, ředitel UCEEB ČVUT (výzkumného ústavu pověřeného řešením rozborového úkolu, směřujícího k vytvoření normativních podmínek požární bezpečnosti pro větší využití dřeva ve stavebnictví), příslušná nová příloha K požární normy ČSN 73 0802 je nyní ve stadiu vypořádání všech připomínek a předpokládá se, že bude jako schválená zveřejněna ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví v horizontu dvou měsíců.

Díky tomu bude od této doby možné standardním způsobem stavět čisté dřevostavby až do požární výšky 18 m (tzn. 7 podlaží - Aktuálně platná česká požární norma připouští dřevostavby do požární výšky pouze 12 m. I když byl teoreticky možný inženýrský přístup, v praxi jej nikdo pro vyšší dřevostavby nepoužíval), hybridní dřevostavby (kombinace dřeva a železobetonové konstrukce) pak až do požární výšky 22,5 m (tzn. 8 podlaží). Inženýrský přístup by se využíval pouze pro hybridní dřevostavby přesahující výšku 22,5 m.

Vše výše uvedené je podle Roberta Járy jen začátek. Ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) chystá UCEEB sérii seminářů, v nichž do detailů představí novou legislativu podporující výstavbu vícepodlažních dřevostaveb.

Novou legislativou to nekončí

Nově přijatou normou se podle Platformy spustí v Česku stavidla výstavby vícepodlažních dřevostaveb jako jedné z cest k udržitelnému stavebnictví. Členové Platformy zároveň na setkání definovali další body, jejichž naplňování vnímají jako klíčové pro ekologičtější budoucnost českého stavebnictví a realitního trhu. Mezi ně patří především:

    • větší využití českého dřeva v tuzemském stavebnictví: vybudování robustního dodavatelského řetězce – tak, aby nebylo nutné dovážet kvalitní dřevěné stavební komponenty ze zahraničí. Tak, aby se v rámci naplňování české Surovinové politiky pro dřevo rozvíjel sektor sekundárního zpracování dřeva, vytvářející vyšší přidanou hodnotu a podporující lokální tuzemské dodavatele díky plnému využití dřevozpracujících kapacit v ČR,
    • vyšší podíl dřevostaveb v rámci veřejných budov (školy, školky…) jako další z nástrojů naplňování Surovinové politiky pro dřevo. Podle Platformy by to měl být právě stát, kdo by v tomto segmentu měl jít příkladem a stát se hnacím motorem,
    • zavedení motivačních nástrojů finanční podpory u dřevostaveb pro stavebníky i koncové uživatele (nikoli ve formě dotací, ale např. daňové pobídky, daňové úlevy při využívání dřevostaveb, úrokové zvýhodnění u úvěrů na výstavbu či pořízení dřevostaveb),
    • osvěta odborné i laické veřejnosti: zdraví jako klíčová výhoda a nadčasová hodnota dřevostaveb, jejich další výhody (vedle udržitelnosti také kvalita díky technologii prefabrikace, rychlost výstavby, šetření lidskými zdroji – pracovníky přímo na stavbě, kterých je trvalý nedostatek).

S dalšími hotovými projekty je podle Platformy již nyní patrné, jak se pozitivně mění přístup české společnosti k vícepodlažním dřevostavbám. Tato změna probíhá postupně a bude tím větší, čím více takových realizací bude u nás vznikat.

Výstavba vícepodlažních dřevostaveb dle brzy schválené přílohy K požární normy ČSN 73 0802 se týká objektů pro bydlení, ubytování, administrativu a školních i předškolních zařízení.

První vícepodlažní rezidenční dřevostavby v novodobé historii hlavního města - Timber Praha – dokončila společnost UBM Development Czechia vloni v září. Skanska na konci června začne v Praze stavět bytový dům Dřevák v rámci rezidenčního komplexu D.O.K. Radlice. A vícepodlažní dřevostavby začínají pronikat i do regionů: součástí vznikajícího rezidenčního areálu Nová Tesla v Pardubicích od developera Linkcity Czech Republic je i jedna vícepodlažní dřevostavba. Další – Rezidence Drdla ve Žďáru nad Sázavou se 34 byty – se staví jako výsledek spolupráce města, společnosti Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS) a státu prostřednictvím Státního fondu podpory investic. Půjde o nájemní bydlení pro zaměstnance profesí důležitých pro chod města.

Výhody dřevostaveb

Dřevo je trvanlivý a obnovitelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky méně náročná. Přispívá k dekarbonizaci ve stavebnictví. Výstavba ze dřeva přináší výrazné zkrácení doby realizace díky tomu, že se při ní využívá moderní technologie prefabrikace. Masivní CLT panely, z nichž dnes dřevostavby mimo jiné vznikají, vynikají velkou pevností, únosností a velmi dobrou požární odolností. Dřevo vytváří v interiéru přirozené a zdravé vnitřní prostředí. Řada studií dokládá jeho pozitivní účinky na lidské zdraví a psychiku. Mimo jiné snižuje stres, eliminuje viry a bakterie a vyniká dobrými izolačními a akustickými vlastnostmi.

Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva vznikla v roce 2023 ze společně deklarované potřeby předních firem (působících v oboru architektury, stavebnictví a realitního trhu) ke změně legislativních omezení zabraňujících větší realizaci vícepodlažních dřevostaveb v ČR. Vznik Platformy iniciovala společnost UBM Development Czechia (vloni v září dokončila projekt Timber Praha – první udržitelné bytové domy ze dřeva v novodobé historii hlavního města) společně s architektonickou a realizační společností se zaměřením na dřevostavby Prodesi/Domesi. Aktuálně je členy Platformy celkem 16 subjektů z různých oblastí realitního trhu.


reklama

Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

14.6.2025 14:16
Opět snůška ekologických blábolů. Dřevostavby mají svoje výhody a samozřejmě i nevýhody. Obrovskou nevýhodou dřeva je, že dobře hoří. Prakticky všechny významné města to v minulosti zažily. Proto se přešlo k méně hořlavým materiálům i když byly dražší, v dnešní hantýrce "energeticky náročnější".
V současné době se tato nevýhoda potlačuje chemií. Takže sice žijete v dřevostavbě, ale vše je natlakováno nebo natřeno tak aby to odolávalo ohni. Proto je v článku zmiňována požární bezpečnost.
Jenže před 30 lety se takto běžně používal azbest a dnes nevědí jak se zbavit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.6.2025 09:33 Reaguje na Petr Blažek
Dřevo je třeba používat s rozmyslem, tam kde je to výhodné a vhodné, ne ho šmahem adorovat. Jistě třeba v konstrukcích střech je využití dřeba velmi výhodné.

Pokud je dřevo obklopeno minerální vatou, myslím, že bude dost těžko hořet.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist