https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/polemika-bez-argumentu?ids%5Bx4bbde3b2a1a2656c03db5b74c1d7043a%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Borovička: Polemika bez argumentů

12.1.2007
Se zájmem jsem si přečetl příspěvek předsedkyně sdružení Jihočeské matky Moniky Machové-Wittingerové, který byl reakcí na rozhovor s francouzských aktivistou Brunem Combym. Očekával jsem logicky strukturovaný polemický článek (analýzu), a zejména jasné argumenty, kterými by doložila svůj názor vyplývající z nadpisu článku – tedy že se „bez jádra obejdeme“. Bohužel jsem byl zklamán. Autorka své smělé tvrzení nedoložila ani jediným konkrétním důkazem!
 
V úvodu zmiňuje otrávení ruského špiona Litviněnka radioaktivním poloniem. Má tato nešťastná událost být důvodem, proč skoncovat s jadernou energetikou? Představte si, že by byl nějaký agent řekněme umlácen dřevěným prknem. Požadovaly by Jihočeské matky likvidaci dřevozpracujícího průmyslu a zřízení nouzových linek, na které by zděšení občané mohli hlásit nález každé podezřelé bezprizorní fošny?

Z vlastní zkušenosti vím, že pojem radioaktivity je nejasný většině lidí. Bohužel mezi ně patří i sama autorka „polemiky“. Snad ji příliš nevyděsím, když jí povím, že radioaktivita je všude kolem nás, dokonce i v našich tělech. Přirozeně se vyskytující radioaktivní izotopy draslíku, uranu, thoria a jejich přeměnových produktů jsou všudypřítomné. Protože se jejich obsah v různých horninách liší, i v České republice máme oblasti, ve kterých je radioaktivita prostředí a s ní související dávkový příkon výrazně vyšší, než jinde (kolísá v rozmezí přibližně 5-220 nGy/h). Zdůrazňuji, že se jedná o přirozenou radioaktivitu, před kterou není úniku.

V další části článku Machová-Wittingerová poukázala na některé všeobecně známé negativní aspekty jaderné energetiky. Zapomněla dodat, že ani jiné energetické zdroje nejsou bez negativ. Uhelné elektrárny nás rychle a hromadně zabíjejí při důlních neštěstích a plíživě a hromadně kvůli produkci emisí toxických plynů a toxických stopových prvků (včetně uranu). Jak všichni vědí, zásadně přispívají ke skleníkovému efektu. Vodní elektrárny devastují říční ekosystémy a větrné přinejmenším hyzdí naše hory. Fotovoltaické články jsou vzhledem k aspektům výroby (použití galia a jiných vzácných prvků, energetická náročnost) jedním z ekologicky neškodlivějších zdrojů vůbec atd.

Pochopitelně je třeba podporovat energetickou diverzitu zapojením tzv. alternativních zdrojů, maximalizovat energetické úspory apod., nicméně dokud nebude vyřešena fůze, stojíme před volbou uhlí – jádro. Větrnou elektrárnou si paní Machová-Wittingerová si sice uvaří čaj v rychlovarné konvici, nicméně nerozjede „ekologické“ tramvaje, metro a vlaky, nepokryje potřebu průmyslových závodů (např. pecí) aj.

Předsedkyně Jihočeských matek vytýká Combymu, že používá „projaderné argumenty“. Zřejmě jde o prostou závist – ve svém článku totiž žádný argument nepředložila. Slibovala, že se obejdeme bez jádra, ale nevysvětlila, jak to uděláme. A tak její článek nebyl ničím jiným, než plýtváním (byť recyklovaným) papírem. Podává však smutné svědectví o tom, že v problematice radioaktivity a jaderné energetiky není předsedkyně jihočeského sdružení schopna seriózní diskuse.

Pozn. red.: Titulek článku Moniky Machové-Wittingerové "Bez jádra se obejdeme" je dílem redakce.


reklama

 
Jan Borovička
Autor je geochemik.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Nevěcná diskuse - 15. 1. 2007 - Daniel Vondrouš

Obávám se, že nadpis článku pana Borovičky, bohužel, vystihuje i jeho obsah, v němž také chybějí argumenty.

Respektuji názor pana Borovičky. Pokud ovšem vyčítá paní Wittingerové, že svůj opačný názor nedoložila věcnými argumenty, pak by se měl alespoň pokusit jít v tomto směru sám příkladem.

Mrzí mě to, protože s takovým přístupem je stěží možné vést o této komplikované problematice seriozní diskusi.

Přesná čísla, o něž by se ve věcné debatě dalo opřít, jsou přitom k dispozici.

Známé jsou například podíly jednotlivých typů zdrojů na celkové výrobě energie v ČR, množství vývozu elektřiny či množství zemního plynu a paliva do jaderných elektráren dovážených z Ruska.

K dispozici je i šest energetických scénářů do roku 2030, které vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci přípravy Státní energetické koncepce, stejně jako návrh, s nímž šlo do projednávání této politiky na jednání
vlády MŽP.

Jeden ze šesti scénářů ministerstva průmyslu a obchodu (tzv. "bílý scénář") počítá současně se zachováním limitů těžby uhlí a s doběhnutím stávajících jaderných reaktorů do konce životnosti (a nepostavením žádného dalšího). Další scénáře představují různé kombinace (prolomení limitů, postavení dalších 2 jaderných bloků atp.).

Nicméně MPO - přestože je jinak zastáncem jaderné energetiky i prolomení limitů těžby - propočítalo a prokázalo, že "bílý scénář" je reálný a nepředstavuje pro českou ekonomiku problém. Dokonce i MPO tedy - po odborné stránce - uznává, že nutně nestojíme před volbou uhlí nebo jádro, ale máme lepší možnosti.

Nad jednotlivými scénáři probíhala koncem roku 2003 a začátkem roku 2004 mnohaměsíční věcná debata. Vláda nakonec schválila scénář, který zachovává limity těžby uhlí, počítá s nárůstem obnovitelných zdrojů v elektřině ze současných 4,3 % (tehdy to bylo kolem 3 %) na 16% v roce 2020. Tento scénář ovšem zachovává možnost postavit v budoucnu dva jaderné bloky - v této věci zůstal rozpor s MŽP, které odbornou argumentací zdůvodnilo větší výhodnost varianty blízké onomu "bílému scénáři" MPO (tedy bez nových reaktorů a bez nutnosti prolamovat limity).

Ve věcné debatě je tedy možné vycházet z reálných čísel a vést debatu o výhodnosti a nevýhodnosti jednotlivých energetických mixů pro Českou republiku.

Stejně tak existují odborné studie hodnotící potenciály využití jednotlivých obnovitelných zdrojů energie nebo metodický pokyn MŽP k rozhodování o větrných elektrárnách zahrnující také mapu potenciálních konfliktů s ochranou přírody a krajiny (vznikla překrytím mapy využitelných větrných proudění s mapou chráněných území).

Věcná debata o energetice je velmi důležitá a měla by zahrnovat celé spektrum názorů. Ochota řady aktérů používat v ní věcné argumenty je ale pohříchu velmi nízká.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist