Jan Borovička: Polemika bez argumentů
Z vlastní zkušenosti vím, že pojem radioaktivity je nejasný většině lidí. Bohužel mezi ně patří i sama autorka „polemiky“. Snad ji příliš nevyděsím, když jí povím, že radioaktivita je všude kolem nás, dokonce i v našich tělech. Přirozeně se vyskytující radioaktivní izotopy draslíku, uranu, thoria a jejich přeměnových produktů jsou všudypřítomné. Protože se jejich obsah v různých horninách liší, i v České republice máme oblasti, ve kterých je radioaktivita prostředí a s ní související dávkový příkon výrazně vyšší, než jinde (kolísá v rozmezí přibližně 5-220 nGy/h). Zdůrazňuji, že se jedná o přirozenou radioaktivitu, před kterou není úniku.
V další části článku Machová-Wittingerová poukázala na některé všeobecně známé negativní aspekty jaderné energetiky. Zapomněla dodat, že ani jiné energetické zdroje nejsou bez negativ. Uhelné elektrárny nás rychle a hromadně zabíjejí při důlních neštěstích a plíživě a hromadně kvůli produkci emisí toxických plynů a toxických stopových prvků (včetně uranu). Jak všichni vědí, zásadně přispívají ke skleníkovému efektu. Vodní elektrárny devastují říční ekosystémy a větrné přinejmenším hyzdí naše hory. Fotovoltaické články jsou vzhledem k aspektům výroby (použití galia a jiných vzácných prvků, energetická náročnost) jedním z ekologicky neškodlivějších zdrojů vůbec atd.
Pochopitelně je třeba podporovat energetickou diverzitu zapojením tzv. alternativních zdrojů, maximalizovat energetické úspory apod., nicméně dokud nebude vyřešena fůze, stojíme před volbou uhlí – jádro. Větrnou elektrárnou si paní Machová-Wittingerová si sice uvaří čaj v rychlovarné konvici, nicméně nerozjede „ekologické“ tramvaje, metro a vlaky, nepokryje potřebu průmyslových závodů (např. pecí) aj.
Předsedkyně Jihočeských matek vytýká Combymu, že používá „projaderné argumenty“. Zřejmě jde o prostou závist – ve svém článku totiž žádný argument nepředložila. Slibovala, že se obejdeme bez jádra, ale nevysvětlila, jak to uděláme. A tak její článek nebyl ničím jiným, než plýtváním (byť recyklovaným) papírem. Podává však smutné svědectví o tom, že v problematice radioaktivity a jaderné energetiky není předsedkyně jihočeského sdružení schopna seriózní diskuse.
Pozn. red.: Titulek článku Moniky Machové-Wittingerové "Bez jádra se obejdeme" je dílem redakce.
reklama
Online diskuse
názory D. Vondrouše - 21. 2. 2007 - bez přezdívkyMožná by bylo zajímavé, kolik zemního plynu se mělo spotřebovat a jaká plocha měla padnout za oběť pěstování biomasy v tom "bílém scénáři". Já jej též neznám, ale že se jím pan Vondrouš nechce pochlubit, bych celkem chápal. Kdysi jsem od něj slyšel názor, že když se zruší jaderné elektrárny, tak klesne i spotřeba fosilních paliv, protože se neexistencí JE podpoří úspory a obnovitelné zdorje. Z jaképak studie asi vycházelo toto tvrzení? Hlavně že si páni ministři Ambrozek a Bursík umějí vybrat své poradce. |