Jan Borovička: Polemika bez argumentů
Z vlastní zkušenosti vím, že pojem radioaktivity je nejasný většině lidí. Bohužel mezi ně patří i sama autorka „polemiky“. Snad ji příliš nevyděsím, když jí povím, že radioaktivita je všude kolem nás, dokonce i v našich tělech. Přirozeně se vyskytující radioaktivní izotopy draslíku, uranu, thoria a jejich přeměnových produktů jsou všudypřítomné. Protože se jejich obsah v různých horninách liší, i v České republice máme oblasti, ve kterých je radioaktivita prostředí a s ní související dávkový příkon výrazně vyšší, než jinde (kolísá v rozmezí přibližně 5-220 nGy/h). Zdůrazňuji, že se jedná o přirozenou radioaktivitu, před kterou není úniku.
V další části článku Machová-Wittingerová poukázala na některé všeobecně známé negativní aspekty jaderné energetiky. Zapomněla dodat, že ani jiné energetické zdroje nejsou bez negativ. Uhelné elektrárny nás rychle a hromadně zabíjejí při důlních neštěstích a plíživě a hromadně kvůli produkci emisí toxických plynů a toxických stopových prvků (včetně uranu). Jak všichni vědí, zásadně přispívají ke skleníkovému efektu. Vodní elektrárny devastují říční ekosystémy a větrné přinejmenším hyzdí naše hory. Fotovoltaické články jsou vzhledem k aspektům výroby (použití galia a jiných vzácných prvků, energetická náročnost) jedním z ekologicky neškodlivějších zdrojů vůbec atd.
Pochopitelně je třeba podporovat energetickou diverzitu zapojením tzv. alternativních zdrojů, maximalizovat energetické úspory apod., nicméně dokud nebude vyřešena fůze, stojíme před volbou uhlí – jádro. Větrnou elektrárnou si paní Machová-Wittingerová si sice uvaří čaj v rychlovarné konvici, nicméně nerozjede „ekologické“ tramvaje, metro a vlaky, nepokryje potřebu průmyslových závodů (např. pecí) aj.
Předsedkyně Jihočeských matek vytýká Combymu, že používá „projaderné argumenty“. Zřejmě jde o prostou závist – ve svém článku totiž žádný argument nepředložila. Slibovala, že se obejdeme bez jádra, ale nevysvětlila, jak to uděláme. A tak její článek nebyl ničím jiným, než plýtváním (byť recyklovaným) papírem. Podává však smutné svědectví o tom, že v problematice radioaktivity a jaderné energetiky není předsedkyně jihočeského sdružení schopna seriózní diskuse.
Pozn. red.: Titulek článku Moniky Machové-Wittingerové "Bez jádra se obejdeme" je dílem redakce.
reklama
Online diskuse
Biomasa - 17. 3. 2007 - RejpalUdelal jsem si maly vypocet, ktery si muze udelat kazdy. Data o vyhrevnosti biomasy, plocha pudniho fondu CR a jine udaje jsou znamy a vyslo mi, ze kdyby se pestovala biomasa na cele dostupne plose tak ziskame asi 30% soucasneho el. vykonu. A to se prosim bude vsechno palit, jidlo jsem rozhodnul, ze nepotrebujeme :-)Plyn je sice o neco cistsi palivo nez uhli, ale generuje take CO2. Spis bych byl pro 2 nove jaderne bloky, treba v Temeline, betonove zaklady tam uz jsou a stejne tam puvodne meli byt 4 bloky. |