https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radomirn-charvat-proc-nemohu-podepsat-petici-za-zachovani-spolkove-myslivosti-cmmj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radomír Charvát: Proč nemohu podepsat petici za zachování spolkové myslivosti ČMMJ

1.4.2021
SVOL podporuje návrh zákona ministerstva zemědělství, ovšem s dlouholetým požadavkem na snížení výměry honitby jednoho vlastníka na 250 ha s podmínkou, že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla.
SVOL podporuje návrh zákona ministerstva zemědělství, ovšem s dlouholetým požadavkem na snížení výměry honitby jednoho vlastníka na 250 ha s podmínkou, že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla.
Jako dlouholetý lesník a myslivec jsem velmi znepokojen současným až nepřátelským vztahem laické veřejnosti k lesnické a myslivecké činnosti, které mají svoji tradici a v kulturní krajině i opodstatnění. Velká část obyvatel ČR dnes žije ve městech obklopena pohodlím dopravy, kultury, ale i teplé vody a vyhřátých bytů a ztratila naprosto vztah s realitou života na venkově včetně hospodaření v přírodě.
 
Tito lidé jsou pak snadným „soustem“ pro manipulaci ze strany různých ekologických hnutí a přebírají zjednodušená a jedině správná řešení problémů v přírodě. Tato skutečnost se v plné síle projevila v období „kůrovcové“ kalamity v lesích a často zasahuje i do výkonu práva myslivosti a bohužel v mnoha případech ovlivňuje i názory a konání politické reprezentace naší země.

Tak se také stalo, že úzká skupina lidí prosadila k novele zákona č. 289/95 Sb. ve znění zákona č. 314/2019 Sb. „přílepek“ týkající se myslivosti, jehož hlavním mottem je boj proti vysokým stavům zvěře včetně opatření, jež mají situaci změnit, avšak z mého pohledu jsou naprosto lichá.

Ministerstvo zemědělství ČR reagovalo „svým“ návrhem zákona o myslivosti, který určitě není dokonalý, ale v porovnání s přílepkem daleko přijatelnější a vhodnější, i když centrální evidence lovu a úhynu zvěře je naprosto nevhodná a znedůvěryhodňuje současný, ne tak starý, plombový systém. Vzhledem ke složité epidemiologické situaci začal boj o čas, která varianta bude v krátké budoucnosti platit.

V souběhu těchto událostí se objevila petice ČMMJ Za zachování spolkové činnosti jako odpovědného způsobu hospodaření se zvěří s mnoha reakcemi od různých jedinců či hnutí a tak mi dovolte, abych i já prezentoval svůj názor, který je dost podobný názorům ostatních členů SVOL (Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR).

Hned název petice sděluje, že bez spolkové činnosti je vlastně ostatní výkon práva myslivosti neodpovědným způsobem hospodaření se zvěří, což je více jak 30 let od společenských změn v naší vlasti překvapivé. Je zřejmé, že autoři petice vnímají problematiku myslivosti pouze přes spolkovou činnost, čímž české myslivosti mnoho nepomohou.

Názory SVOL rozhodně nekolidují se zachováním spolkové činnosti, nijak ji neohrožují, jen reagují na zmíněné společenské změny a potřeby lesů oproti stavům zvěře.

SVOL podporuje návrh zákona ministerstva zemědělství, ovšem s dlouholetým požadavkem na snížení výměry honitby jednoho vlastníka na 250 ha s podmínkou, že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla. Tvrzení, že tímto krokem dojde k dopadu na 60 % honiteb ČR je naprosto zavádějící a ve skutečnosti se dotkne cca 2 % honiteb.

Dalším naprosto matoucím tvrzením je náročnost na nové zaměstnance v případě výkonu práva myslivosti ve vlastní režii u Lesů ČR s.p. Větší vlastníci pozemků mající na jejich území i své honitby provozují výkon práva myslivosti prostřednictvím svých lesníků bez dalšího náboru zaměstnanců.

Příklady z Bavorska hovoří o tom, že například Městské lesy Mnichov již před několika lety zrušily pronájmy svých honiteb s vyjádřením, že tímto způsobem se jim nepodařilo dosáhnout vyváženého stavu mezi lesem a zvěří a honitby převzaly do své režie. Myslivcům nadále umožňují výkon práva myslivosti, ale pod řízením svého zaměstnance!

Rozhodnutí jakým způsobem bude provozována myslivost, je výlučným právem držitele honitby a u Lesů ČR je to rozhodnutí zřizovatele, tedy Ministerstva zemědělství ČR.

Dalším neopodstatněným tvrzením je požadavek na ochranu spolkového pojetí myslivosti jako nositele tradic a zvyků. Pokud se nemýlím, tak nositeli těchto hodnot byla v historii zejména šlechta ( viz hrabě Špork) a dále čelné osobnosti české myslivosti v období první republiky. Pokud jde o myslivost po roce 1948, je třeba vzpomenout, co v případě nových adeptů absolvoval předmět myslivecké zvyky s ohledem na tehdejší politický systém a není to moc k chlubení…

Závěrem bych chtěl vyjádřit přání, že bych rád podepsal petici za zachování české myslivosti avšak jiného ražení, zobrazující nové společenské změny s větší objektivitou a odborností.

Petice charakteru ČMMJ bohužel české myslivosti spíše ublíží. Pojďme si sednout k diskusi u společného stolu, vyjasněme si priority a určitě zjistíme, že na mnoho věcí máme podobný názor. Pokud to neuděláme, udělají to za nás jiní a pro českou myslivost může nastat „poslední leč“.


reklama

 
foto - Charvát Radomír
Radomír Charvát
Autor je lesmistr.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (78)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

1.4.2021 06:58
Cítím to podobně. Snad to dopadne dobře i pro lesy.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.4.2021 07:44
Petici jsem zatím nečetl, ale článek jsem vůbec nepochopil. Asi opět apríl. Rozdělit honitby? Honitba 600 ha, je tam 6 lidí. Rozdělí si to 3 a 3 na dvě půlky. Čemu to pomůže, to opravdu nevím.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.4.2021 10:33 Reaguje na Michal Ukropec
Petici jsem přečetl, a s výhradami podepíši.
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 09:23
Dobrý den, myslivecké zkoušky jsem složil v roce 1989 a myslivost již řadu let nevykonávám. Proč?
1/ česká myslivost je již dávno mrtvá
2/ středoevropská myslivecká tradice je úchylná od samého počátku. Lov pro trofej a odsuzování masařů - myslím, že to že chci zvíře sníst je jediný důvod ho zabít ,lovecký zážitek = radost ze zabíjení, zabíjení zvěže v době rozmnožování atd atd.
Měl jsem kolegu, který úmyslně postřelil laň aby na ní mohl trénovat svého psa, kolegu, který o svém synovi též myslivci prohlásil, že strašně rád zabíjí a připadalo mu to naprosto normální. Nebudu mluvit o střelbě v zimě 30m od krmeliště, termovizích, poloautomatech atd. Stručný závěr? Čím dříve se myslivost jako taková zruší, tím lépe pro zvěř a celou společnost. Obojí bude zdravější. Jen z jednoho mám strach. Kam se podějou ty stovky psychicky nemocných lidí a co budou dělat, když nebudou moci zabíjet zvířata?
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 10:00 Reaguje na Vladimír Winter
Co máte za kolegy? A je dobře, že jste skončil. Princip myslivosti vůbec nechápete.
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 12:44 Reaguje na DAG
A
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 12:49 Reaguje na DAG
Já jsem skončil proto, že už jsem nechtěl zabíjet své přatele, zvířata. A máte pravdu, princip myslivosti jsem nikdy nechápal a to mne dovedlo k ochraně přírody. Osobně se velice stydím za to, že jsem byl myslivcem a snad to, že udělám vše proto, aby myslivost skončila, bude malou omluvou těm, kterým jsem ublížil. Ukažte mi psychicky zdravého člověka, který půjde zabít zvíře, když nemusí, tedy pro svou zábavu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

1.4.2021 13:39 Reaguje na Vladimír Winter
Naprosto nesouhlasím. Zvířata je třeba v kulturní krajině lovit = regulovat jejich počty. Jinak to vede k ohromným škodám zejména v zemědělství a lesnictví. Nelovit zvířata lze například v dostatečně rozlehlých národních parcích s dostatečným počtem vrcholových predátorů. Naprostá většina myslivců jsou běžní lidé. Duševně zdraví jsou asi stejně jako běžná populace. Lovit srny je stejně důležité jako zabíjet ve vhodný čas a vhodným způsobem králíky v králikárně. Pokud to neuděláte přeroste Vám za chvíli jejich počet přes hlavu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2021 14:13 Reaguje na Dalibor Motl
Ač nemyslivec, s tímto souhlas. Dnešní stav přírody prostě regulaci ze strany člověka potřebuje ... až na skutečné výjimky.

A nestydím se zcela přízemně dodat, že takové srnčí na smetaně ... :-))).
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 14:39 Reaguje na Dalibor Motl
Však vy mi rozumíte ale nečekám, že to nějaký myslivec potvrdí. Chcete mi říct, že se všetšina z vás myslivůc na to dala proto, že má starost o krajinu nebo o zvěř? Ne , chcete střílet, zabíjet, plundrovat přírodu a cpát se zvěřinoz!!
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

1.4.2021 14:58 Reaguje na Vladimír Winter
Ekonomická motivace myslivců je důležitá. Měli by mít zájem lovit "přiměřená" množství zvěře. Největší odborné a politické spory se vedou o způsob motivace a o tu "přiměřenost" (její stanovování).
Odpovědět
MC

Michal Chadim

1.4.2021 15:08 Reaguje na Dalibor Motl
Jak teda vysvětlit, když se tak zodpovědně regulují počty, jaktože té zvěře tak značně přibývá?
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 15:21 Reaguje na Michal Chadim
Osobně si myslím, že je to nepružností mysliveckého plánování a tím, že dokud všichni sázeli smrkové plantáže, tak to nikdo neřešil.
Ono to přibývání zvěře není tak jednoduché.
Někde je vysoká skoro vystřílená a loveckým tlakem se posunula třeba o 20 km. divočáci jsou regulérně na nižších stavech. Podle mě šlo hodně nahoru srnčí a to v posledních pěti letech. Naopak od roku cca 2008 byl u srnčího zcela jasný nevysvětlený úbytek a to celkem plošně po republice. Opravdu přemnožená zvěř sika, popřípadě jiné jsou spíše lokální.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

2.4.2021 07:57 Reaguje na Michal Chadim
Právě že ty počty zvěře se mnohdy plánují tak aby spárkaté zvěře bylo co nejvíce. Benefity z vysokých stavů "sklízí" myslivci a škody jdou na úkor vlastníků pozemků. Ke změně může dojít pouze pokud se změní motivace jednotlivých aktérů. Vlastíky je dobré motivovat ke zmenšování lánů, ponechání lesních "plášťů" a udržování remízů (zatím se děl přesný opak, pod ekonomickým, dotačním a daňovým tlakem se kácely porostní pláště, ořezávaly remízky a o velkozemědělství škoda mluvit). Myslivci by měli být motivovaní k redukci přemnožené spárkaté zvěře a podpoře zvěře drobné. I oni jsou "díky" legislativě motivovaní opačně (velké honitby spárkaté vyhovují, uplatnění škod je cíleně omezené, vlastníci obtížně uplatňují svoje práva, pronájem stáních honiteb nejvyšší cenové nabídce "generuje" tlak na vyšší "zhodnocení" pronajatých honiteb, bezlimitní ochrana predátorů spolu s přemnožením divokých prasat decimuje drobnou zvěř i drobné ptáky... Je to trochu zkratkovité ale věřím, že jsou nastíněny hlavní problémy.
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 14:33 Reaguje na Vladimír Winter
Lovit my je mohli profesionální lovci, zelení řezníci a ne páprdové, co se netrefí na 50m do stodoly.
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 15:22 Reaguje na Vladimír Winter
A kdo budou ti profesionální lovci? Myslivci, kterým ještě zaplatíte ;)
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 16:25 Reaguje na Vladimír Winter
Myslivci rozhodně ne. Vy mezi nimi znáte nějakého profesionála? Navíc jeden profesionální lovec by stačil na několik hotiteb.
Odpovědět
JL

Josef Linhart

1.4.2021 23:46 Reaguje na Vladimír Winter
Takže je nejen zhulený,ale taky tak říkajíc mimo mísu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:28 Reaguje na Vladimír Winter
Vy jste úplně mimo a je dobře , že jste myslivosti zanechal. Zkuste si s myslivcem zajít na i několik desítek hodin čekané na černou. A co teprve profi lovec , co nezná spády a terén !
Odpovědět
VW

Vladimír Winter

1.4.2021 17:16 Reaguje na Vladimír Winter
Krásný příklad profesionality myslivce.Můj soused, bývalý ŕeditel velkého podniku, podnikatel. 57 let. Láďo, střelil jsem lišku, nevíš kdo by ji vycpal? Vím stavím se a odvezu mu ji. Po příjezdu. Kde ji máš? Tady v mrazáčku ukazuje na 70 l lednici. Se ti vešla do mrazáčku? Otevře, a kuna skalní. Tys musel jako malej hodně zlobit! Proč? No že ti nevyprávěli pohádku o Budulínkovi. Stačí? A není to apríl!!!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:31 Reaguje na Vladimír Winter
No a já zase zažil člena ekotlupy(profi , RNDr) , co nepoznal jestřába v mladém peří. Všude se něco najde
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.4.2021 19:03 Reaguje na Vladimír Winter
Předpokládám, že jako dobrý soused jste tu kunu panu řediteli odvezl k preparátorovi již druhý den po telefonátu. Jen bych se chtěl zeptat, volal vás pan ředitel ihned po ulovení nebo až po týdnu?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.4.2021 15:58 Reaguje na Vladimír Winter
Podle toho co píšete jste lhář, který o myslivosti nic neví. Typuji vás na panelákového ochránce, možná studenta nějaké humanitní vědy, nejspíše vegana nebo vegetariána i proto máte poškozený mozek. Petrův Zdar
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.4.2021 17:37 Reaguje na Jan Knap
Já sice s předřečníkem nesouhlasím, ale fakt si myslíte, že tímto stylem diskuze něčemu pomůžete?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.4.2021 18:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Když někdo evidentně záměrně lže, tak nevidím žádný důvod s ním jednat v rukavičkách. Pokud´ bude diskutovat a ne lhát, tak to bude jiné. Nejsem myslivec, nikdy jsem nebyl a vzhledem k svému věku ani nebudu ale zajímám se o ochranu přírody a myslivost k tomu patří a podobní lháři-tak zvaní ekologové už na naší přírodě udělali škody více než dost. Petrův Zdar
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.4.2021 07:25 Reaguje na Vladimír Winter
Oddáváte se alibismu. Ekologisti a aktivisti že zištných důvodů prosazují vyhlazení zvěře ve volnosti jak káže Jan Metzl. Těm není nic svaté, a lžou od á do zeť. Zkuste internet. Víte že se v Jeseníkách nikdy do roku 1945 nevyskytoval jelen evropský? Pusťte si " po lesních stezkách " od Metzla. Hitler byl také lidumil, který miloval židovského lékaře své matky, a hladil židovskou holčičku po vláskách.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

1.4.2021 14:02 Reaguje na Vladimír Winter
Dnes nemusí zabíjet nikdo...(?) Stačí pokud se stane veganem, bude před sebou umetat pěšinu aby nešlápl na mravence, nesedne do auta nebo do vlaku (aby nezabíjel při jízdě hmyz). Bude se živit vlastní vypěstovanou zeleninou se zvláštním důrazem na nepřekopnutí žížal a nenásilí na mšicích... Ve volném čase může přemítat o tom, že i rostliny, stromy a houby jsou živé. Potom má morální právo nám ostatním kázat a svým příkladem demonstrovat zbytnost zabíjení. Lidé, kteří takto nežijí a nemají často valnou představu o tom jak zemědělské plodiny, mléčné a masné "výrobky" vznikají by měli snad projevit více tolerance a občas zvážit i svoje právo mlčet. Řekl bych, že kdejaké divoké prase, střelené řekněme ve třech letech, prožilo možná i lepší život a zakončilo ho snad i lépe než to domácí, ze kterého si o svátcích většina z nás připraví sváteční oběd. A to nemluvím o zvířatech, které namísto myslivců skolí vlci nebo jiní predátoři.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.4.2021 08:03 Reaguje na Vladimír Winter
Budeme se zabíjet mezi sebou. Vznešených humánních důvodů najdeme.....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.4.2021 08:48 Reaguje na Vladimír Winter
V první řadě by se to chtělo domluvit s ostatními " ochranáři " co tedy nakonec vůbec chcete, pane Wintere? Celé je to totiž jen o tom, kolik zvěře u nás kdo chce a kdo ji bude a na čem ji bude nakonec lovit. Tady se různé ekospolky pouze dlouhodobě snaží zlikvidovat myslivost. No a pro svůj prospěch je v tom bohužel podporuje i část myslivců, lesníků a zemědělců. Možná jim ale nedochází , že jsou po myslivcích a rybářích dalšími na řadě....... No a že by zrušením myslivosti mělo být pro zvěř lepší? To opravdu může vyplodit pouze naprosto neznalý člověk o jehož psychickém stavu je opravdu možné pochybovat.
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 10:05
Taky mám k argumentaci petice výhrady, ale podepíšu, aby ekospolky a jejich nový kamarád Svol neprosadili úchylné nesmysly. Zde se pan pisatel tváří jako podporovatel nového zákona, tak moc nechápu, proč se jeho organirace podepisuje pod něco s Duhou. Nikdy ji nepovažovali za partnera, v kuloárech ji dehonestují a za týden si půjdou po krku kvůli smrku, douglasce a modřínu. Oportunismus největšího zrna. Za mě obecní lesy které spravuji do SVOLU nikdy nevstoupí.
Odpovědět
Hu

Hunter

1.4.2021 10:15 Reaguje na DAG
Nejsem člen cmmj ale petici také podepíšu.
Odpovědět
VW

Vlastimil Waic

1.4.2021 10:44 Reaguje na DAG
Se SVOLem je to takové všelijaké. Pan Podstatzký tvrdí, že jako místopředseda hovoří jménem celého SVOLu. Zároveň ale zevnitř organizace přichází řada hlasů, které jeho vystupování odmítají, a dokonce tvrdí, že velký SVOL reprezentovat nemá. Samotná jeho komora soukromých vlastníků pak ale má jen zhruba 2 % honební plochy, takže je zcela legitimní se ptát, jestli to je zájem, který by měl mít takový vliv. Samozřejmě jejich podivné spojenectví s Duhou, je opravdu zábavné. Na jedné straně vydávají tiskové zprávy, ve kterých si jdou po krku, ale na druhé straně našli společného nepřítele ve zvěři a myslivosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2021 11:37 Reaguje na DAG
Neberte to nějak ve zlém, ale tohle už je spíš obsese, ne? Ne že bych byl nějaký příznivec (nejen) HD, převážnou většinu věcí, které hlásají a které prosazují považuji za ptákoviny ... v lepším případě. Nicméně jak lidová moudrost praví, i slepé kuře občas zrno najde a u HD to platí úplně stejně. Takže když se čas od času připojí k něčemu, co považuji věcně za správné, tak by mi fakt přišlo na hlavu to nějak odsuzovat jen proto, že je pro i DH.

Kdybych měl považovat za zlo všechno, pro co třeba hlasují i bolševici ... bych si přišel trochu jak blázen.
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 12:10 Reaguje na Svatá Prostoto
V pohodě. Tady je spíš problém, že HD chce něco úplně jiného, ale pro větší sílu se s ní Svol spojí. Svol má diametrálně odlišné zájmy od Duhy. Nedokážu si teď představit, kde bude svol hledat podporu pro svoje cíle až si půjdou po krku s Duhou. Jenom proto, že lobují za honitbu 250 ha pro pár svých členů. Jak je v podstatě v článku řečeno.
Ještě poznámku k tradicím. Zde autor střílí naprosto vedle. Od mluvy, zacházení se zvěří, znalostmi přes další aspekty se tradice zachovávají.
Což je i odpověď pro ornitology. Proto všechna ta zvěř má zůstat zvěří. Ať si ornitologové vezmou podklady na zkoušky z myslivosti k pernaté zvěři. Přečtou si je a pochopí, proč musí zvěří zůstat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2021 14:09 Reaguje na DAG
K tradicím se nemohu vyjadřovat, bo mi je to jedno. Nejsem myslivec a myslivost, stejně jako třeba rybaření, mi jsou jako koníček bytostně cizí. Ne že bych proti obému nějak z principu něco měl, ale prostě by mne to fest nebavilo. Takže myslivost mi dává smysl jako čistě pragmatická součást lesního hospodaření, bo v dnešní době se s výjimkou některých výjimečných území (primárně v NP) prostě i bez ní neobejdeme.

Na menší honitby mám obecně a dlouhodobě dlouhodobě názor kladný, protože malým a středním vlastníkům lépe umožňují ovlivňovat, komu a za jakých podmínek na svých pozemcích výkon myslivosti svěřit. Ale samozřejmě, umožnit vznik vlastní honitby s menší výměrou ... např. těch 250 ha ... jen v případě, kdy pozemky v této honitbě budou ve vlastnictví/správě jednoho subjektu nic neřeší. Max by bylo možno doufat v onu první vlaštovku.
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 15:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak samotný lov je pouze část myslivosti. Už jen vzdání úcty ulovené zvěři je akt, který dokazuje, že je to něco jiného než kuře z Lidlu.
Víte chápu, že někdo není tradicionalista nebo v myslivosti hledá hlavně lov, ale dodržování tradic včetně přiměřeného oblékání a spolkové činnosti k tomu prostě patří.
Lov bez ostatních aspektů třeba pro mě nemá cenu. Pro mě to má smysl jako celek včetně poznávání tajů přírody a zvěře a pohybu v ní v různé denní doby.

Podle mě by měla honitba odpovídat zvěři, která v ní žije s co nejmenším omezením vlastnických práv.
V lese se taky nikdo nediví, že musí mít paseku menší jak hektar.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2021 20:38 Reaguje na DAG
Proto také píšu, že výkon myslivosti je součástí péče o les. O tom nejen u nás rozhodně není sporu a bez toho by to nešlo. U těch tradic, znám pár tradičních myslivců, jsou to skvělí lidé, kteří si na to potrpí. A nic proti tomu. Neberu to ze svého hlediska za nějakou nutnou podmínku, ale pokud to někoho těší, proč ne.

To s tou pasekou platí i teď s broukem? Bo to jsem na Strakonicku a Horažďovicku viděl myslím větší. A asi i o dost.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

2.4.2021 09:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Kalamitní holiny jsou něco jiného. Ten hektar platí pro plánované těžby.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.4.2021 12:14 Reaguje na Jan Olejníček
Já jsem si to myslel, ale když něčemu zas až tak nerozumím ... a že toho je:-) ... tak se raději zeptám, i kdyby blbě:-).

A díky.
Odpovědět
JV

Jarda Vesničan

1.4.2021 11:38
Článek se měl spíše jmenovat ,,Proč nechci podepsat petici za zachování spolkové myslivosti ČMMJ“. Autor jako člen a funkcionář SVOL, jinak jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno s.r.o. samozřejmě i s dalšími subjekty má podobné názory na spolkovou mysliveckou organizaci ČMMJ, a na všem co se myslivcům podařilo vytvořit a zachovat z naší historie, bude hledat jen to špatné. A jaksi zapomněl v hodnocení myslivecké historie zmínit, že i po roce 1948 tu myslivost existovala, a nejspíš dosahovala nejlepších výsledků v chovu drobné i spárkaté zvěře. Také díky myslivcům v této době se zlepšovalo životní prostředí vysazováním remízků a zakládáním políček ve vhodných lokalitách. Je evidentní, že těmto nesourodým signatářům jde o snížení výměry nejprve na 250 ha - teď navrhují jen pozemky jednoho vlastníka, a jaké další požadavky budou nejspíš následovat? Bude to však hlavně snaha o omezení činnosti ČMMJ jako silné organizace sdružující myslivce, která se snaží i v této nelehké době udržet loveckou kynologii, sokolnické a myslivecké tradice a vychovávat mladou generaci mládeže k poznávání a péči o přírodu.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

1.4.2021 11:55
Je mi líto, ale požadavek 250ha honiteb (který je pro autora zjevně hlavním důvodem negativního vztahu k petici) je projevem myslivecké, biologické, ba i ekologické nekvalifikovanosti. Paradoxně to veřejně konstatoval dokonce i představitel hnutí Duha, ovšem souběžně se sdělením, že je jim to jedno, protože momentálně lobbují s partnery (např. i SVOL), kteří si to tak přejí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.4.2021 12:11
"Jako dlouholetý lesník a myslivec jsem velmi znepokojen současným až nepřátelským vztahem laické veřejnosti k lesnické a myslivecké činnosti, které mají svoji tradici a v kulturní krajině i opodstatnění. Velká část obyvatel ČR dnes žije ve městech obklopena pohodlím dopravy, kultury, ale i teplé vody a vyhřátých bytů a ztratila naprosto vztah s realitou života na venkově včetně hospodaření v přírodě.

Tito lidé jsou pak snadným „soustem“ pro manipulaci ze strany různých ekologických hnutí a přebírají zjednodušená a jedině správná řešení problémů v přírodě. Tato skutečnost se v plné síle projevila v období „kůrovcové“ kalamity v lesích a často zasahuje i do výkonu práva myslivosti a bohužel v mnoha případech ovlivňuje i názory a konání politické reprezentace naší země."

Toto není pravda.... všichni jen vidí co se v "lesích" děje a už toho mají dost.... většina z vás (jak SVOL tak LČR a samozřejmě hlavně MZe, které nastavuje podmínky hospodaření) DLOUHODOBĚ A ZATVRZELE IGNOROVALA VAROVÁNÍ TĚCH, KTERÝM VY TEĎ ŘÍKÁTE MANIPULÍTOŘI A NĚKTEŘÍ JE ABSURDNĚ DOKONCE NAZÝVAJÍ VINÍKY TOHO CO SE V "LESÍCH" DĚJE DNES.... JIŽ MINIMÁLNĚ 30 LET JSTE BYLI VŠICHNI EKOLOGY VAROVÁNÍ, ŽE PŘIJDE KOLAPS, ŽE JE VÁŠ ZPŮSOB HOSPODAŘENÍ NEUDŽITELNÝ.... ALE VĚTŠINA Z VÁS SI VE VŠÍ AROGANCI JEN DĚLALA SVOJE A IGNOROVALA TO.... TEĎ VIDÍME DŮSLEDEK PŘÍSTUPU VĚTŠINY Z VÁS.....

A takový jako vy mají ještě tu drzost říkat, že "ekologové" zmanipulovali veřejnost a že vy neviňátka jste z toho nešťastné....

Trochu sebereflexe!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Před 30ti lety tu nebyli žádní ekologové , možná tak Hnutí Brontosaurus. Takže už tenkrát měli vykácet smrkové lesy a honem vysázet smíšené ?
Odpovědět
JM

Josef Marouš

2.4.2021 14:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ano, chce to sebereflexi, a objektivní. Již s počátkem řádění Duhy na Šumavě a v jiných lokalitách, erudovaní odborníci bez sebereflexe veřejně prohlásili co bude následovat pokud se jejich požadavkům ustoupí (kalamitní stavy, rozvratný ekosystémů). Na to konto bylo urychleně odejíti (např. Petr Ješátko). Rádoby odborníci v čele Duhy si pak vytvořili rádoby studie které varovná tvrzení vyvracely (Kindlman modeloval populační růst a vliv kůrovce podle obaleče Lichtenauera, a rovněž popíral i to, že umí létat), aby následný kolaps svého činění mohli svést na změny klimatu. Dost na tom měla podíl i změna lesního zákona nahrávající plenitelům lesa a spolkům jako SVOL.
Zvěř není problém, problém je změna přístupu ke zvěři. Stav zvěře za posledních deset let klesl na polovinu, přesto škody narůstají. Až si lidé uvědomí, proč k tomu dochází, bude teprve možné řešení a náprava. Honitby pod 250ha jsou holý nesmysl, něco takového tu bylo za první republiky a zvěř byla na mnoha místech téměř vyhubena.
Myslivost má v našich končinách tradici již od pozdního středověku. A nositeli tradice nebyla paradoxně šlechta, ale běžní lesníci u kterých myslivost patřila k profesi a způsobu života.
Odpovědět
MG

Milan G

2.4.2021 21:51 Reaguje na Josef Marouš
Pane Marouš tohle mně zajímá. Máte nějaký link na to jak Kindlman popíral, že kůrovec umí létat? Já jsem to už také někde četl, ale bohužel tu stránku jsem ztratil. Díky.
Odpovědět
TZ

Tomáš Zilvar

1.4.2021 13:37
Mě by teda zajímalo, jak autor v praxi vytvoří 250ha honitbu tak, "že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla" 😃 Jedině tak, že nová honitba zůstane i v těch starých, což nelze...
Odpovědět
kk

karel krasensky

1.4.2021 15:21
Až ČMMJ navrhne v petici zákaz lovu mízejícího zajíce na jehož ubytku mají myslivci největší podíl,každoročním podzimním zabíjením zbyvající populace tak pak at něco pokřikují.Nechápu jak muže mít někdo potěchu z toho,že zabije zajíce
Odpovědět
DA

DAG

1.4.2021 15:23 Reaguje na karel krasensky
Tak u nás se zajíc celkem zvedá. Jeho úbytek je dán čistě strukturou krajiny a hospodaření v ní. Určitě ne myslivci.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:36 Reaguje na karel krasensky
Tak pokud se baví z desítkami členů po celé ČR , tak kdy zajíců je málo , tak je neloví a hotovo. U nás se třeba střelí jen do tomboly. Není zájem je vyhubit. Co jste třeba Vy udělal pro koroptve ?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.4.2021 16:16 Reaguje na karel krasensky
U nás se zajíci neloví od roku 1987,nejprve,aby se zdvihla jejich populace a ted´, díky ekomadorům není co. Koroptve přežili všechny režimy , vždy v okolí bylo několik hejn ale už nejsou. Nepřežili novodobé ochránce. Vždy na jaře v každé kaluži byli žáby. Týden objíždím různé tůně a propadliny po okolí a zjišt´uji, kde ještě náhodou nějaké přežívají likvidační činnost vyder. Vranky, střevle, raci říční-to všechno jste vyhubili na většině potoků v okolí. Vážení takzvaní ochránci přírody a podobní-táhněte už do pr.... Petrův Zdar
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

1.4.2021 17:11
Pane autore, "poslední leč" české myslivosti započala již v roce 1993.
No, a poslední kapky s načaté sklenice k přípitku nad umírající českou myslivostí, "vyždímalo" vládnutí estebackého nomenklaturního komunisty Babiše (Bureše - jak je komu libo).

Stejně jako morálka, hospodářství, kultura, tak i myslivost jde v českomoravské kotlině pod drn ...
Ne náhodou tohoto "hrobníka" léta (i finančně - jeho ANO) podporoval např. Jiří Milek, kterého Babiš na pár dnů pověřil řízením ministerstva zemědělství.

Funus se blíží ke konci, a to bez "poslední leče"!
.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.4.2021 22:12 Reaguje na Bořivoj Holínek
Podle mně se poslední leč odehrála už v roce 1981 viz https://www.youtube.com/watch?v=8_bxM1a56Uc
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

1.4.2021 22:25 Reaguje na Majka Kletečková
S tím nelze nesouhlasit 🙂

Přeji Vám poklidné Velikonoce, v pondělí mj. i z načatou skleničkou ...
.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

1.4.2021 23:11 Reaguje na Bořivoj Holínek
"... s načatou ..."

Ona písmenka "z" a "s" u oné sklenice jsou v obou mých komentářích naruby, stejně jako je naruby myslivost v Česku.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:38 Reaguje na Bořivoj Holínek
Poslední leč asi nastala spíše s demonstrativním odchodem pane Holínka do důchodu. Prostě , když to nejde po mém , tak to jde blbě a ať to skončí co nejhůře. Gratuluji k životnímu postoji !
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

2.4.2021 08:19 Reaguje na Petr Pekařík
... já do důchodu odešel až v roce 2016, ne v roce 1993, který zmiňuji v mém příspěvku k věci.

Jinak k Vašemu "komentáři", vedeném ve stylu argumentum ad hominem, nemám co dodat. Vypovídá více o Vás, než o mně.
.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.4.2021 09:42 Reaguje na Petr Pekařík
Pane Pekaříku, pan Holínek má pravdu. Z toho OMSu tenkrát asi opravdu nebyl odejit do starobního důchodu.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

2.4.2021 12:05 Reaguje na Petr Pekařík
"Z toho OMSu tenkrát asi opravdu nebyl odejit do starobního důchodu." - píše Jarek Schindler.

Pane Pekaříku, místní troll, který pod mým komentářem napsal výše kopírovanou větu, má pravdu a současně i lže.

Pravdu má v tom, že jsem v roce 1993 ukončil výkon funkce jednatele (OMS Špk), a počátkem roku 1994 přešel pracovat do Prahy (NKÚ).

Lže v tom, že jsem "byl odejit". V písemnostech, které jsem tu před časem zmínil (cca 300-ta stránková dokumentace, kterou má k dispozici i vedení ČMMJ) je mj. moje několikastránkové zdůvodnění, proč podávám výpověď z pracovního poměru, a také proč končím členství v ČMMJ.
Odpovědět
MS

Milan Sypala

1.4.2021 19:59
Myslivci, že jsou prospěšní pro společnost ? Znám jich několik. Jeden v lese neváhá zastřelit kočku, druhý psa jehož majitele dobře zná. Další neobětuje střelu na prašivou kunu, kožíšek by se nedal dobře zpeněžit. S jedním myslivcem jsem čekal na posedu na prasata. Přišla tři, ale prý moc veliká a musel by pro traktor. Nevím, tedy jak si představují regulaci přemnožené zvěře a udržování kulturní krajiny. Myslím, že o svoje postavení a dlouhé prstíky, které získali za minulého režimu měli už konečně přijít a měli bychom více naslouchat ekologickým organizacím, které to s naší přírodou myslí vážně a pro přírodu skutečně něco dělají.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2021 20:42 Reaguje na Milan Sypala
Nezlobte se, ale tohle jsou nesmyslné argumenty, které by navíc šli použít na jakoukoli oblast lidské činnosti nebo profesi. Jsou jedinci, kteří to dělají bezesporu hovadsky, a ti samozřejmě škodí. A pak tací, kteří to naopak dělají poctivě a slušně. A to říkám jako člověk, pro kterého je myslivost asi tak lákavá a zábavná, jako mytí oken:-))).

Jo, a pár těch tě druhé skupiny znám. Léta a osobně. Takže fakt jsou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.4.2021 07:41 Reaguje na Milan Sypala
Kočka jako nepůvodní druh nemá v přírodě co dělat. Vypouštěním nepůvodních druhů se dopouštíte min přestupku. A kdo viděl dva psí křížence uštvat a strhnout srnu , tak asi zapomene na to , že možná někomu štěkali u branky. Navíc lov koček a psů je vyhrazen MH a MS .
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.4.2021 16:18 Reaguje na Milan Sypala
Plácáte kraviny a o myslivosti nic nevíte. Typuji vás na panelákového ochránce-studenta nějaké humanitní vědy. Petrův Zdar
Odpovědět
JL

Josef Linhart

1.4.2021 23:43
Nevím co hulí pan Wintr,ale mně by skutečně navštívit psychiatra.
Odpovědět
PP

Pavel Petráš

2.4.2021 08:45
Dobrý den, mám podobnou zkušenost, jako pan Winter, od malička jsem byl v mysliveckém prostředí a všechno ohledně myslivosti ve mě vyhaslo, jen díky sdružení, kam jsem chodil jako honec, toto sdružení už naštěstí neexistuje a musím říct, že bylo neuvěřitelné, jaká zvěrstva dokáží lidé pod záštitou myslivosti, zvěře v revíru tam bylo vždy málo, protože to všechno vystřílel jeden bohatý pán s jeho hosty, který přijel s dvojkovým hummerem na kraj lesa a hrál si z okénka na snipera. Zvěř co zbyla, byla odstřelována ostatními myslivci a často načerno, ostatní kolegové se navzájem hlídali, udávali se, zavětřovali si krmeliště a dělali si schvàlnosti. Na honech byli opilí na mol, nic nikdy netrefili a tak aspoň v lese stříleli do vzduchu, u guláše si honili ega, kdo kdy odpráskl lepší kus, jak mu rána pěkně padla na komoru a hned lehl... je to už hodně dlouho, je to pryč, ale pořád je to ve mě, věřím, že je spousta myslivců, kteří berou myslivost tak, jak má být brána a těch se nechci dotknout a přeju jim, aby se jim podařilo k myslivosti přivést mladou generaci, ostatním myslivcům, kteří, berou zvěř jako terč a žrádlo přeju, aby jim jelen ukradl kulovnici 🙂
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.4.2021 16:21 Reaguje na Pavel Petráš
To, co ostatním podobným žvanilům. Lžete, o myslivosti nic nevíte a typuji vás na panelákového ochránce-studenta nějaké zbytečné humanitní vědy. Petrův Zdar
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 09:39
Myslivci to je tlupa generace 60-70 let kde se nashromaždili byvali komunisti,agenti stb,členové lidových milici,prokuratoři,příslušnící VB a PS-VB a podobná smetanka
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.4.2021 12:30
Jako dlouholetý lesník a myslivec jsem velmi znepokojen současným až nepřátelským vztahem a to nejen částí laické veřejnosti. Bohužel k tomu přispívají i lidé jako Vy pane Charváte. Na tom, že lesnická a myslivecká činnost má svoji tradici a v kulturní krajině je i opodstatněná, se shodneme. Neshodneme se však v tom, jak kdo situaci presentuje a jaké argumenty k presentaci používá.
Když pominu váš nesmysl o tom, že "SVOL podporuje návrh zákona ministerstva zemědělství, ovšem s dlouholetým požadavkem na snížení výměry honitby jednoho vlastníka na 250 ha s podmínkou, že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla."
Jak si to proboha představujete? Že by SVOL vymyslelo nějaké "perpetum mobile" nebo snad máte informace o tom, že se o ty 2% zvýší výměra ČR?
Ono to totiž jinak asi není možné. Takže čekám, že to a to nejen mě, vysvětlíte. Jinak to považuji za lživé tvrzení SVOL.
Mluvíte o 2% . Řekl bych, že pokud by s nějakým zákonem či vyhláškou nesouhlasilo 2% lidí nebo ty 2% to negatívně ovlivňovalo tak to asi nikdo nebude řešit. Tedy kromě myslivosti. Tam se asi bude muset upravovat zákon do doby než bude vyhovovat všem. Všem nikdy ale vyhovovat nebude, že.
Pokud dáváte příklad z Německa tak vězte, že tento způsob u nás jde praktikovat i bez změny zákona. Nebo snad nejde?
Tvrdíte, že požadavek na ochranu spolkového pojetí myslivosti je neopodstatněným tvrzením. Zase nemohu souhlasit a navíc i Vy sám si odporujete. Nebo jste snad v úvodu netvrdil, že : myslivecké činnosti mají svoji tradici a v kulturní krajině i opodstatnění. Osamocený střelec žádnou mysliveckou činnost, žádnou tradici neponese. Bude to pouhý lov. Pouhý lov ale nestál za tím, že myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. No a o tom je ta spolková činnost.
Otázkou je, jestli zrovna vy a vám podobní se za ty nové společenské změny s větší objektivitou a odborností pouze neschováváte. O Vaší objektivitě pochybuji, odbornost u Vás nenacházím.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 13:27
Osobně znám pět myslivcu,kteří byli členy PS-VB.Dva už jsou někde se soudruhy Gottwaldem a Lenin.Ti tři hrají mrtvé brouky ve stylu my nic to oni
Odpovědět
vz

vlastimil z.c

2.4.2021 14:03 Reaguje na karel krasensky
Uvažuji čím to může být ..??? Snad nejspíš proto, že tímto směrem se ubírá okruh vašich známých.
Já jich totiž znám spoustu a v PS nebyli.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 14:18 Reaguje na vlastimil z.c
Na převrat v 89 mám jednu vzpomínku.Propleskli jsme v místní hospodě jednoho PS-VB myslivečka.Ani se necukal a držel soudruh.Lovu zdar
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

2.4.2021 16:21 Reaguje na karel krasensky
Pane Krásenský,
ve výčtu důvodů, proč končím členství v ČMMJ, je uveden i ten, že "bývalá" komunistická nomenklatura a spolupracovníci StB se stále víc ujímají rozhodovacích pozic v (nejen) myslivecké jednotě, a členy ČMMJ, kteří na jejich zavrženíhodnou minulost veřejně poukazují, hanebně vylučují z mysliveckých sdružení, a to na základě smyšlených důvodů. V dokumentaci, kterou výše zmiňuji je uvedeno několik takových konkrétních případů, které jsem - coby jednatel OMS - měl možnost poznat zblízka.
.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 16:50 Reaguje na Bořivoj Holínek
Zdravím pane Bořivoj.Slovo myslivec by se mělo používat při hodnocení člověka s gumovou páteři.Za socíku to byli vzorní soudruzi a horlivě spolupracovali s ruznými tajemníky a KSČ.Po převratu na pštníku otočili a stali se z nich velci katolící a přátele církve.Tady v Beskydech mají jednu zvlašt výpečenou akci.V obci Bílá vozí zabitého jelena a kk tomu jim nějaký ten páter nebo jak se to jmenuje žehná a provozuje ty jejích ritualy.Nevím to jistě,ale chudaka jelena snad zanesou i do do toho kostela.Ono komunista a lidovec není velký rozdíl.Vždyt to spolu tahli od roku 1948 až do převratu.A myslivečkum místo předsedy KSČ dnes káže nějaký farař nebo biskup a život jde daál.Neskutečná faleš a pokrytectví
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

2.4.2021 17:01 Reaguje na karel krasensky
Právě Vámi popisovaný "rituál", kdy Dominik kardinál Duka během bohoslužby vodil po Svatovítské katedrále komunistu, lháře, podvodníka a v té době předsedu ČMMJ - Jaroslava Palase, byl předmětem mnoha mých kritických příspěvků, a to nejen na mém FB-profilu.
.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 17:15 Reaguje na Bořivoj Holínek
Výborně zhodnoceno.Tohle je Pravá tvář katolíku,komunistu,myslivcu.Každá ideologie je zvěrstvo at je to katolicismus.komunismus,nacismus,islám a další.Mají na svědomí miliony mrtvých nevinných lidí
Odpovědět
JJ

Jan JH

2.4.2021 18:40
Dobrý den.
Pane Schindler pěkně jste to napsal.
A k p.Vladimiru Winterovi se nemá cenu vyjadřovat...an má zřejmě dost problémů sám se sebou...
Přeji všem diskutujícím klidné svátky.
Odpovědět
DA

DAG

4.4.2021 11:36
Pane Charvát, tady máte vzkaz od Vašich nových kámošů https://zachranmelesy.cz/cs
https://zachranmelesy.cz/cs/sedm-bodu-pro-zdrave-lesy
Odpovědět
KK

Karel Kadavý

7.4.2021 14:42

Bohužel další politické školení. Pán si stěžuje, že minulý režim do myslivosti míchal politiku a jedním dechem nám otlouká o hlavu šlechtu. Sranda.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.4.2021 14:37 Reaguje na Karel Kadavý
Jen díky šlechtě máme Boubín a spol. A to ekologistům vadí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist