https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-snizeni-mnozstvi-pesticidu-to-prece-nikdo-nechce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Snížení množství pesticidů? To přece nikdo nechce

30.3.2015
Mezi výrazy „snížení používání“ a „udržitelný rozvoj používání“ je zcela jistě významný rozdíl
Mezi výrazy „snížení používání“ a „udržitelný rozvoj používání“ je zcela jistě významný rozdíl
„Národní akční plán ke snížení používání pesticidů v ČR je název, který vymyslela tehdejší vláda. My jsme navrhovali udržitelný rozvoj,“ říká Michal Hnízdil z ministerstva zemědělství (MZe). Tím v podstatě naznačil, jak se věci ve skutečnosti mají, tedy že cílem není používaní pesticidů v souladu s platnými zákony omezovat, ale spíše vyhledávat a trestat používání těch již zakázaných nebo pokoutně vyrobených. „S falzifikáty máme skutečně problém, proto se snažíme do boje proti nim více zapojit například Celní správu. Důležité je dokázat, že jsou skutečně určeny pro místní trh a ČR pro ně zrovna není jen tranzitní zemí,“ doplnil.
 
Zajímavé je, že spotřeba pesticidů, s výjimkou předloňského roku, kdy zemědělcům přálo počasí, dlouhodobě vzrůstá. „V době pětiletého přípravného období od roku 2009 do konce roku 2013, během nějž měla Česká republika převzít a naučit se aplikovat pravidla integrované ochrany rostlin, tedy i užívat přednostně biologické alternativy k chemickým přípravkům, došlo naopak k nárůstu užívání chemických přípravků proti plísňovým chorobám o 39 %! To je důkaz naprosto skandálního selhání Ministerstva zemědělství a jím zřízeného Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského,“ podotýká David Palán z Asociace pro bezpečné potraviny (APB), která usiluje o snížení obsahu zdraví škodlivých chemických látek v potravinách.

Mezi výrazy „snížení používání“ a „udržitelný rozvoj používání“ je zcela jistě významný rozdíl. Zástupce MZe tedy oficiálně pojmenoval fakt, že v názvu tolik vzývaného předpisu je lež a o snižování používání pesticidů nemůže být řeč. Takže místo dodržování zákona a také podpory biologických alternativ bude ministerstvo za státní peníze suplovat soukromé detektivy a pro chemickou lobby vyhledávat padělatele jejích výrobků. Smutné…

reklama

 
Další informace |
Poznámka redakce: 8.10. jsme zpřesnili charakteristiku autora.
Richard Šedý
Autor se jako novinář věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

30.3.2015 14:35
ach jo... tady si zase nekdo mysli ze zemedelci pouzivaji chemii z dlouhe chvile a z nepratelstvi k ZP....
Odpovědět

1.4.2015 07:19
Krásný den všem.
nárůst spotřeby fungicidů je následkem vlhčích meteorologických podmínek. Nebo spíše delší doby ovlhčení, spolu s odpovídající teplotou příznivou pro rozvoj chorob (plísní). Pokud nechcete mít v obilí a mouce mykotoxiny, nelze nepoužívat. A nebo se připravte, že budou potraviny řádově dražší, než jsou teď. Ani bio není mykotoxinů ušetřeno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist