https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-novy-navrh-pravidel-eu-o-preprave-zivych-zvirat-nestaci-k-ukonceni-jejich-utrpeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Nový návrh pravidel EU o přepravě živých zvířat nestačí k ukončení jejich utrpení

16.12.2023
V letních měsících trýzní přepravovaná zvířata vysoká teplota. Ilustrační snímek.
V letních měsících trýzní přepravovaná zvířata vysoká teplota. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming (CIWF)
Návrh Evropské komise na reformu zastaralých pravidel EU pro přepravu živých zvířat, zveřejněný 7. prosince, obsahuje nová ustanovení, která mají zkrátit některé doby přepravy a omezit transport zranitelných zvířat, jako jsou mláďata a březí samice. Vedl by však zároveň k neregulované délce námořních cest, oslabení teplotních limitů a novým mezerám v zákoně vytvořeným špatnými a chybějícími definicemi. Podle mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) nový návrh nestačí k tomu, aby zabránil některým krutostem, jimž jsou zvířata během přepravy vystavena, a nijak výrazně by nesnížil jejich utrpení.
 

Právě minulý týden vydaly organizace CIWF a Eurogroup for Animals novou šokující zprávu, která odhaluje rozsah utrpení způsobeného obchodem s živými zvířaty z EU. Soupis dat o utrpení odhaluje hrůznou realitu, kterou zažívá přibližně 44 milionů ovcí, skotu a prasat z EU během otřesných cest trvajících až tři týdny. Ukázala také, že nedostatečné a zavádějící oficiální záznamy EU zakrývají skutečný rozsah utrpení zvířat.

Návrh EU o přepravě zvířat sice ukazuje určitou snahu zlepšit pravidla ochrany zvířat, ale je to promarněná příležitost. Nestačí totiž k ukončení utrpení milionů zvířat, která jsou každoročně přepravována na dlouhé vzdálenosti v rámci EU a do zemí mimo EU. V některých zemích, jako je Německo, Lucembursko a Nový Zéland, již zákonodárci přijali zásadní omezení exportu zvířat. Brzy by je měly následovat i Spojené království a Austrálie. Stejným směrem by se měla vydat i celá EU, což je přání většiny jejích občanů – zakázat vývoz živých zvířat do zemí mimo EU a nastavit mnohem přísnější pravidla, která mimo jiné omezí dobu přepravy, zajistí, aby transporty probíhaly s ohledem na povětrnostní podmínky, a také ukončí přepravu zranitelných zvířat.

Přestože vítáme snahy o zlepšení ochrany zvířat – včetně zveřejněných návrhů týkajících se chovu psů a koček – Komise zklamala občany EU tím, že neprovedla komplexní reformy legislativy o welfare zvířat, které slíbila. Patří mezi ně i jasný závazek zakázat klecové velkochovy zvířat v návaznosti na evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu lidí a která byla zmařena nátlakem ze strany živočišného průmyslu.

Devět z deseti občanů EU se domnívá, že je důležité chránit životní pohodu (welfare) hospodářských zvířat. V konzultacích Komise v letech 2021 a 2022 se naprostá většina občanů EU (94 %) vyslovila pro ukončení vývozu živých zvířat. Nedávno více než 900 000 občanů vyzvalo EU k zákazu vývozu živých zvířat prostřednictvím petice organizací CIWF, FOUR PAWS, WeMove Europe a Animals International.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.12.2023 10:11
Já bych ukončil utrpení tím, že je nebudeme vůbec mít. Viděl jste někdo trpět například mamuta, jeskynního medvěda nebo nosorožce srstnatého?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.12.2023 10:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
můžete poreferovat, jak dobře se jim žilo?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.12.2023 12:00
Prostě Evropská komise zatáhla za ruční brzdu, protože zjistila, že by tím
zlikvidovala vývoz živých zvířat, které cílové země požadují dovézt živé
a nikoliv už poražené a zpracované. Vedou je k tomu zvyky a náboženské
důvody a EU by přišla o obrovské odbytiště své produkce. V cílových zemích
by buď našli náhradu odjinud a nebo by jim hrozil hlad a s ním spojená
další migrace tam, kde je jídla dostatek a kde si ty zvířata po svém tajně
porazí. Pokud se nezmění způsoby porážky u muslimů a židů, tak se budou
živá zvířata dál vozit, pouze přepravu převezmou sami odběratelé, kteří na nějaké předpisy v EU z vysoka kvákají!
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.12.2023 20:24
"Devět z deseti občanů EU se domnívá..." Teda, jsem zřejmě ten desátý. Zeptám se pro jistotu ještě kluků v hospodě.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.12.2023 22:08 Reaguje na Milan Milan
Když správně položíte otázku ("Přejete si, aby předpisy umožňovaly pokračovat v hrůzné praxi surového týrání ... ") většině tupounů vyměknou mozky a prohlásí jasné NE.

Místo toho, aby poctivě řekli že NEVÍ, protože problematiku neznají a nedokážou stav posoudit.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

17.12.2023 18:20
Povolte zemědělcům prodej masa ze dvora jako te to třeba v Rakousku a nebudeme mít žádnou potřebu zvířata někam vozit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.12.2023 22:47 Reaguje na Miloš Lesák
Jako že zákazníci začnou místo nákupu po stovkách kusů dobytka raději objíždět a nakupovat po kilech u chovatelů?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist