https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-v-eu-se-rocne-narodi-na-20-milionu-telat.jaky-maji-zivot
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: V EU se ročně narodí na 20 milionů telat. Jaký mají život?

27.7.2019
V Evropské unii se každoročně narodí dojnicím asi 20 milionů telat.
V Evropské unii se každoročně narodí dojnicím asi 20 milionů telat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CIWF
Nový tajný průzkum odhaluje krutou realitu života milionů telat v EU. Telata na mléčných farmách, oddělená od matek krátce po porodu a uzavřená v malých individuálních boxech, jsou zbavena možnosti přirozeného chování a sociální interakce.
 

Záběry získané na pěti polských mléčných farmách mezinárodní nevládní organizací na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF, Soucit ve světovém zemědělství) ukazují malá telata dojnic izolovaná v malých individuálních boxech, kde nemohou projevovat přirozené chování, jako je volný pohyb a hra, a kde jsou velmi silně omezena v sociálním kontaktu, který je nezbytný pro jejich psychický vývoj a životní pohodu (welfare).

Šetření také odhaluje další problémy týkající se životní pohody telat, jimiž jsou neuspokojená potřeba častějšího sání mléka od matky, špatná hygiena a nedostatečná ochrana před chladem. Kromě toho byly zdokumentovány případy porušení legislativy EU, jako je držení telat v boxech, které jim neumožňují se navzájem vidět a dotýkat se, a také překračování povolené délky chovu telat v individuálních boxech, tedy do 8 týdnů věku. Některá telata na záběrech jsou starší tří měsíců a kotce jsou pro ně příliš malé. Tyto záběry dokazují, co bylo v posledních několika letech často dokumentováno mnoha dalšími organizacemi zabývajícími se ochranou zvířat: systémy využívající různé typy klecí, kotců či boxů, používané ve velkochovech mnoha druhů hospodářských zvířat po celé EU včetně ČR jsou stejně kruté.

V Evropské unii se každoročně narodí dojnicím asi 20 milionů telat. Pokud se telata chovají společně v přeplněných a špatně větraných teletnících, jsou vystavena vyššímu riziku infekcí zažívacího a dýchacího ústrojí, jako jsou průjem a zápal plic. Pro snížení rizika onemocnění se telata běžně chovají v individuálních boxech umístěných uvnitř hal či venku. To však zásadně narušuje jejich přirozené sociální chování a fyzickou a psychickou pohodu. Z výzkumů vyplývá, že 60 % z celkového počtu narozených telat stráví až osm týdnů na začátku života v izolaci. To představuje každoročně více než 12 milionů telat v celé EU. V ČR je to více než 315 tisíc. Je třeba změnit tento nevhodný způsob ustájení a zavést metodu, která jednak eliminuje vysoká rizika zdravotních problémů, ale bude zároveň zohledňovat požadavky z hlediska zdravého vývoje a životní pohody zvířat.

Náš nejnovější průzkum odhaluje krutý osud milionů telat. Je těžké pochopit, že zranitelné novorozené tele je odebráno brzy po porodu od matky a po několik týdnů uzavřeno do izolace. A co je ještě horší, právní předpisy EU to umožňují. To je naprosto barbarská a přitom zbytečná praxe, protože existují důkazy, že dobře vedené skupinové ustájení už od narození přináší výhody z hlediska zdraví i welfare telat.

Organizace CIWF, sdružená s dalšími více než 170 nevládními organizacemi v rámci evropské občanské iniciativy „Konec doby klecové“, největší koalice pro zlepšení kvality života hospodářských zvířat, požaduje celoevropský zákaz všech typů klecí v chovech zvířat, včetně boxů používaných k nepřirozené izolaci malých telat. V současné době už více než jeden milion občanů EU podepsal tuto evropskou iniciativu, která vysílá jasnou zprávu institucím EU.

„Záběry strádajících telat nám připomínají, že boj za vysvobození hospodářských zvířat z klecí není zdaleka u konce. Musíme pokračovat ve sběru podpisů, abychom zajistili, že instituce EU pochopí, jak důležitý je tento problém pro evropské občany.

Evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové můžete podepsat na www.konecdobyklecove.cz.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

27.7.2019 09:47
Žádný problém- nebudou klecové chovy, telata nebudou trpět psychickými poruchami, vše se předělá- jen si toto všechno budou muset lidé zaplatit. Nic víc a nic míň. Lidé se dojímají osudem nešťastných slepic, psychicky narušených telat a ke svým dětem se chovají jak? Svět spěje do pr… a pomatenci typu Šonkové tomu vydatně přispívají.
Odpovědět
Anyr

Anyr

27.7.2019 13:09 Reaguje na pavel peregrin
Od dob indických Véd přes myslitele Antiky a Boženu Němcovou až po dnešní dobu se hájí a vysvětluje, proč se zvířaty zacházet ohleduplně. Vzdělej se, hochu.
Btw, troufl by sis mi do očí říct, že se chovám hnusně k dětem, když se snažím chovat ke zvířatům trochu lidštěji než jen jako k výrobním jednotkám na krmení kreténů? :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.7.2019 13:13 Reaguje na Anyr
Příteli, ač píšeš, že jsi z vesnice, jsi úplně obyčejný pitoma, typický produkt dnešní zblblé mládeže, která zatím nic nevytvořila, ale rad má na rozdávání hodně. Nemíním proto s tebou ztrácet čas.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.7.2019 11:58
Mě by zajímalo, jestli vážená dáma někdy pracovala u telat. To mi připadne jako text naprosto odtržený od reality, dramatizující věci, které jinak probíhají naprosto v klidu. Pro tele je matkou ošetřovatelka, která ho 4-2x denně napájí a tele prospívá standardně. I v přírodě laň napojí koloucha a odchází se pást, přičemž mládě leží nehnutě spousty hodin bez "interakcí s matkou". Starší telata jsou ve společných odděleních, kde jejich pohoda nemůže být lepší. A výtky směrem k chladu jsou úplně mimo, na mrazu vydrží bez sebemenších zdravotních komplikací, přičemž čerstvý venkovní vzduch je lepší a zdravější, než čpavkem nasycená (teplá) stáj.

Když před vás postavím na výstavě dva kusy dobytka, nepoznáte, který sál u matky a který byl napájen člověkem. Také údajně "narušenou psychikou" netrpí a naučí se chodit do dojírny stejně dobře, jako telata od krav. Naopak, kontakt s člověkem od prvních dní vede k lepší ovladatelnosti a poslušnosti při pozdějším využití v chovu.

Ještě dovedu pochopit zrušení chovů kožešinových zvířat a klecového chovu drůbeže. Ale chtějí-li tito tzv. ochránci práv zvířat takto salámovou metodou přidávat další a další chovy ke zrušení, to by mohli za chvíli rušit i chlívky na vesnicích a požadovat chov na volno, jak se to praktikuje např. na Balkáně. A to by se asi se zlou potázali...

Podle mě tedy zbytečná péče tam, kde vše probíhá při minimalizaci stresu. Souhlas s předřečníkem, že pozornost by měli zaměřit spíše na lidskou populaci. Tam to psychické ovlivnění mobily a "sociálními sítěmi" je daleko horší, než si mnozí vůbec dokáží připustit.
Odpovědět
Anyr

Anyr

27.7.2019 13:26 Reaguje na Karel Zvářal
Myslíš, že to, když tele nespáchá sebevraždu a nabírá na sebe, tak mu je hej? A srovnáváš krávu se srnou?

Dost často jsem svědkem toho, když zdejší zemědělec odděluje telata od krav. Ten řev si asi umíš představit, když jsi zkušený pracovník z kravína. A pokud i tak tvrdíš, jak je vše super - tak nenacházím vhodné sprosté slovo na tvé označení, za které by mi zdejší tolerantní redakce nesmazala koment. :D
Kdybys tak šel dělat něco užitečného, u čeho tě nebude muset nikdo poslouchat. Uděláš tak hned dva dobré skutky.
A mimochodem, víš, že zvířata ve chlívcích u nás byla skoro denně vyváděna ven, hlazena, opečovávána, vážena? Už od dob babičky mojí prababičky (minimálně). A že jsem už jako malý stavěl výběhy pro králíky, aby se proběhli? Tak nesrovnávej venkov a venkovany s fabrikami na maso, vejce a mléko a s pitomci, co jedou na zisk a produkci.

Btw, ne, tohle není diskuze, to jsou komentáře, tedy můžu být osobní a projevit jemné nasrání nad obhajováním debilit. To, že si nějaká banda zvykla nějak se chovat ke zvířatům, zdaleka neznamená, že to je vhodné. Nebo máme praktikovat dále otroctví? Pohřbívání otroků s pány zaživa? Upalování čarodějnic? Lidové soudy? Tak, jako se vyvíjí duch a poznání člověka a s tím jeho kultura, se musí vyvíjet v kultuře VŠE, ne jen něco! Tak zkus nelpět na "tak to bylo vždy, bude to tak navždy" a uvědom si, že se věci mění a měnit budou. Změna je hybnou silou všeho ve Vesmíru.

Srna na louce se chová k mláděti jako kráva v kravíně... já prostě nemám sílu... XD
Štěstí že jsem sem přišel dřív, než něco psal ig. Mám v plánu dneska přesazovat pachypodia a už bych vůbec neměl chuť, natož jít pak raid ve WoWku. :D
Odpovědět
RN

Radek Novák

27.7.2019 16:24 Reaguje na Anyr
na zisk a produkci jede celá civilizace od svého počátku, kromě Diogena a pod. Dokonce i ti co se jen vezou v neziskovkách a sepisují podobné petice jedou tvrdě na zisk a na produkci tvorby mínění o věcech kterým nerozumí. Nevím jestli u vás jsou pitomci jenom ti co vyrábí mléko a maso nebo i ti co vyrábí auta, počítače, nábytek.. K živému organizmu je vždy možné chovat se špatně a to je vždycky chyba. Je jistě každého svobodou nekupovat kožešiny, vejce z klecového chovu atd. Ale tím že zlikvidujete někoho (provozovatele kožešinové farmy, producenta vajec) jste opět na úrovní upalování čarodějnic a lidových soudů. Tj. problém není požadavek na etické chování ke zvířatům s tím snad souhlasí každý. Problém že různí bojovníci si v celých dějinách nachází různé "ušlechtilé" cíle jako záminku jak zlikvidovat někoho jiného (ty co tvrdili že země je kulatá, ty co nosili žlutou hvězdu v Evropě, brýle v Kambodži...). Já myslím že tohle jen ten aktuální vývoj kultury jen by si jeho prosazovatelé měli dát pozor, aby ten duch z láhve se jednoho dne neotočil i proti nim a nezačali se místo klecí pro zvířata opět se ziskem vyrábět klece pro lidi.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.7.2019 13:11
Pro zajímavost jsem se podíval, čím se dotyčná paní živí a jaké má vzdělání. K zootechničině sotva přičuchla, ale rad má na rozdávání. Víc netřeba komentovat.
Odpovědět
ig

27.7.2019 14:30
Tady přece nejde o telata, ale o manipulaci s lidmi. Všichni budou povinně vegani a v sobotu bude k obědu podle jednotného jídelníčku dušený celer s mrkvovým pyré a běda, kdo by se chtěl lišit. Prohřeškem není údajné necitlivé zacházení s telaty, ale individualita a nezávislost :-)

(Abych nebyl obviňován, že mluvím o telatech a při tom jim nerozumím, rovnou přiznávám, že k teleti mám fyzicky blízko leda když si dám Wiener Schnitzel.)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.7.2019 16:42
Bohužel ne každý, kdo bydlí na vesnici, je venkovan normálně myslící. Tak mě napadlo něco z Jana Cimbury:" Občas teskně zabučela kráva, které odstavili telátko". Baara asi nelze podezírat z komunistických manýrů v zemědělství, že?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist