https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-zaziva-vykuchany.nova-investigace-odhaluje-krutost-rybich-farem-v-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Zaživa vykuchány. Nová investigace odhaluje krutost rybích farem v EU

2.11.2023
Farmový chov.
Farmový chov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming zveřejnila nové záběry šokujícího a běžně rozšířeného krutého zacházení se pstruhy na farmách v EU a vyzvala Evropskou komisi, aby zavedla právní předpisy na ochranu ryb. Výsledky tajného vyšetřování, které se zaměřilo na čtyři polské pstruhové farmy, v novém videu představila světoznámá herečka Zoë Wanamakerová.
 
Upozornění: video obsahuje explicitní záběry krutého zacházení.

Investigace ukazuje otřesné záběry. Vykuchávání živých ryb. Vydloubávání očí živým rybám. Ryby dusící se a drcené ostatními rybami v přeplněných sudech. Balení živých ryb do plastových tašek bez vody.

Omračovací elektrická zařízení byla neúčinná a opakované šoky rybám způsobovaly bolest. Vyšetřovatelé byli svědky řady dalších problémů welfare ryb včetně plísňových infekcí, eroze ploutví, zranění, nemocí a holého prostředí, v němž jsou ryby chovány. Nevládní organizace zabývající se ochranou zvířat a životního prostředí tvrdí, že tyto podmínky nejsou ojedinělé a že problémy welfare jsou typické pro rybí farmy v celé EU. Kromě krutého zacházení s rybami odhalilo vyšetřování také znepokojivé environmentální problémy. Špatná kvalita vody, v níž se nacházela uhynulá zvířata, výkaly a zbytky krmiva, byla zdokumentována na všech farmách s výjimkou jediné.

Každoročně se v EU chová na farmách až 1,2 miliardy ryb různých druhů. Nejčastěji chovanou rybou je pstruh. Česká republika je jedním z největší dovozců pstruhů právě z Polska. V loňském roce se k nám dovezlo 783 tun pstruhů.

Vědecké důkazy jsou jasné – ryby jsou stejně jako všechna ostatní suchozemská hospodářská zvířata vnímaví tvorové, kteří jsou schopni trpět a cítit bolest. Jsou to inteligentní a citliví živočichové, kteří rádi prozkoumávají okolní prostředí, cestují, stýkají se mezi sebou, hrají si a některé druhy se dokonce starají o mláďata a používají nástroje.

Naše nová investigace odhalila neuvěřitelně kruté zacházení, které vyvolává naléhavou potřebu zlepšit právní ochranu ryb na farmách v celé EU.

Na záběry brutálních praktik, jako je kuchání živých ryb nebo vydloubávání očí, bylo i pro mě opravdu těžké se podívat. Vědecký výzkum přitom už delší dobu jasně prokazuje, že ryby jsou vnímaví tvorové, schopní cítit bolest a utrpení stejně jako ostatní zvířata. Je proto naprosto nepřijatelné, aby toto barbarské chování pokračovalo.

Je smutné, že i u nás se stále s rybami často zachází jako s neživými předměty, které nic necítí. Musíme zajistit, aby tato vnímavá zvířata byla chráněna před krutostí prostřednictvím komplexních právních předpisů specifických pro daný druh, a naléhavě vyzýváme EU, aby takové právní předpisy na jejich ochranu neprodleně zavedla.

V roce 2020 se Evropská komise zavázala k revizi právních předpisů týkajících se životní pohody zvířat, aby byly v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky o vnímavosti ryb. Navzdory těmto slibům Komise žádné nové návrhy nezveřejnila.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.11.2023 07:43
Mnoho povyku pro nic, stejná praxe je na drůbežích či dobytčích průmyslových jatkách. Vše ve jménu dosaažení zisku a levných potravin. Postačí se podívat na cenu vepřového od r. 2000 do současnosti.
Právní ochranu by spíše potřeboval homo sapiens, lépe řečeno opatrovníka.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.11.2023 07:51
Je snad lepší odlov sítí, kdy ryba chcípne udušením? Akorát smrt není vidět. I rostliny cítí bolest. Co ta paní chce jíst? Ryby ne, obratlovce ne, rostliny cítí bolest,.....?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.11.2023 07:55
Otázka je , co je za živa. Viděl jsem situaci, kdy rybář zabil kapra úderem, uřízl hlavu, vykuchal, pak ho asi po 15 minutách oplachoval, trup kapra sebou mrskl, vyrazil z ruky a potopil se.
Paní nesmažila kapří řízky, kdy třeba 5 nebo kolik po smrti se v oleji hýbají?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.11.2023 07:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
5 hodin
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.11.2023 08:20
Snad by stačilo opravit omračující zařízení, když se porouchalo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2023 09:05
Hm, pstruzi jsou jedny z nejcitlivějších ryb, pokud nemají úplně čistou vodu s množstvím kyslíku, bez zamoření plísněmi a zbytky krmiva a podobně, tak hromadně a velmi rychle hynou. Kdyby se jednalo o třeba akvakultury sumce nebo kapra nebo tilapie, tak to bych chápal, že to jejich životní prostředí je nevábné. Ale u pstruhů je to dost těžko uvěřitelné.
Jinak přirozeně kuchání ještě živých ryb nebo vydloubávání jejich očí je zrůdnost. Ryba sice není není žádný zvlášť inteligentní tvor, ale přece jen je to živý tvor, který cítí a zaslouží si, aby byla šetrným způsobem a dostatečnou dobu před zpracováním zbavena života.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.11.2023 11:15 Reaguje na Radim Polášek
No zabít rybu tak, aby se nehýbala je opravdu problém. Musí být několik hodin mrtvá, například ve vlečné síti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.11.2023 19:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já mám zkušenosti jen s vánočním kaprem a tam po klepnutí do hlavy a přeříznutí páteře a tuším jakési hlavní cévy za hlavou není problém. Ale ten vánoční kapr tehdy už asi býval i bez zabíjení blízko smrti.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.11.2023 22:42 Reaguje na Radim Polášek
1*
Odpovědět
PB

Petr Brok

2.11.2023 11:40
U nás se podle veterinálního zákona musí každé hospodářské zvíře ( i ryby) nejprve omráčit a pak vykrvit. Na tom není co zlepšovat. Co mě v článku hodně pobavilo? "rádi prozkoumávají okolní prostředí, cestují, stýkají se mezi sebou, hrají si a některé druhy se dokonce starají o mláďata a používají nástroje" Komu to řekli, že to dělají rádi?
Odpovědět
pa

pavel

2.11.2023 12:53
a to si jako milá romanka myslí že když ryba požírá jinou rybu tak ji nejprve omráčí a pak ji začne požírat doufám až tato městská fiflena vyrazí někam do přírody a narazí tam na medvědí rodinku tak ji prvně než jí začne porcovat táta medvěd jí mamka medvědice humánně uspí-jinak bych paní doporučil navštívit košer nebo halal jatka - ano mi lidi jsme součástí potravního řetězce a na co narazíme to sežereme ale paní romana asi žije ze vzduchu je to asi éterická bytost
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.11.2023 19:26
Já té paní přeju, aby navštívila muslimská a nebo židovská jatka. To by si
užila zabíjení bez omráčení. A nebo zabíjení koní v Mongolsku, kde mu zase
zavážou nozdry, aby se dusil a do zpěnění ho na lasu nahánějí kolem dokola.
Kůň vysílením padne a po přeříznutí krčních tepen krev stříká metry daleko.
Má tak dokonale odkrvené maso a jiné Mongol do úst nevezme. Kdyby viděla
třeba zabíjení úhoře, tak by ji asi trefil šlak, když i po několikerém
zlomení páteře s přerušením míchy se úhoř svíjí a snaží se uniknout jisté
smrti. I naporcovaný se na pánvi ještě kroutí a je už mrtvý a nebo ne?
Každopádně týrání při zabíjení neuznávám, ale vše je o tom, že něco lze
znehybnit omráčením a něčemu to trvá déle. Kdysi jsem byl svědkem, když
úhoř s hlavou v místě mozku propíchnutou nožem a přikurtován ocelovou
vidličkou k prutům se s tou vidličkou, kterou svíjením vytrhl z hlíny,
odplazil zpět do jezera. Teoreticky byl z vyteklým mozkem mrtev a nebo
nikoliv? U ryb se tak stává, že i omráčená a vykrvené ryba vás pleskne ocasem. Jinak nevím, zda by si někdo koupil pstruha s rozmlácenou hlavou
a téměř od těla odříznutou při vykrvení. Pokud není vegánka, tak by asi
tak poškozenou rybu nechtěla. Ještě by si taky měla došlápnout na lov
sardinek a ančoviček, aby každou omráčili a vykrvili, než je nacpou
do konzervy!Je vidět, jak daleko jsou už někteří od přírody a nebýt
hypermarketů, tak zemřou hlady, protože odmítnou čemukoliv vzít
život.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.11.2023 14:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Je to o tom že i zabíjet se musí umět. A když už mám něco zabít, tak to musím udělat tak, aby to bylo pokud možno humáně a rychle. Ale jsou vyjímky, jako třeba ten úhoř, kapr atd., ale to je danné fyziologicky. Na úzkostné duše to může působit neblaze, ale taková je realita života.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2023 21:56
"ryby jsou stejně jako všechna ostatní suchozemská hospodářská zvířata"
?
WTF?
?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.11.2023 08:54
Spadla z oblakov. Jestlipak víte, že psi hyenoví kořist nezadáví, ale rvou vnitřnosti zaživa, ona však po pár vteřinách ztratí vědomí a neví o ničem. Nebo žralok zaútočí na tuleně, vykousne mu kus boku a nechá půl hodiny umírat. Smrtelně zraněný tuleň by mu pěkně pokousal nos, čemuž se bredátor vyhne a nechá ho v klidu vykrvácet.

To jsou věci, co?! To musíme zakázat!
Odpovědět
Hu

Hunter

3.11.2023 14:04 Reaguje na Karel Zvářal
Já bych to zakázal fšechno.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

4.11.2023 11:49
Nevěřím. Pstruh je extrémně citlivá ryba na kvalitu a provzdušněnost vody. Jakmile je sebemenší problém, tak pojdou.
takže kvalita těch chovů musí být inherentně celekm dobrá, jinak by si nevydělali na chleba.
Jinak ryba se často mrská i hodinu po vykrvení, vykuchání a bez hlavy.
Vždycky je co zlepšovat, ale tohle už je zbytečný alarmismus.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.11.2023 16:00
Jen jestli to není o kvalitě personálu, jako ostatně i v jiných oborech. Nedlouho před koronou byla aféra v SRN s poměry na jatkách. Zvířata byla před porážkou nedokonale omráčená, mlácená, no hrozné chování personálu. Mezi zaměstnanci nebyl ani jeden Němec, teplota v provozech 9°C, vzdělání, sociální zabezpečení nula, všechno agenturní pracovníci převážení co 14 dní na další jatka. Asi bych začala tím, dát důstojné zacházení chlapům, kteří tuto práci dělají, a věřím, že by se zlepšila kvalita jejich zacházení se zvířaty.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

8.11.2023 06:17
pani by mela navstivit treba jihovychodni asii. jednou na vylove mi sikmooky spoluobcan vysvetloval, ze kdyz pecou rybu musi byt ziva a ze ji pecou jen zpulky aby na taliri hybala pusou. .... jak sem tvrdak toto jsem nedal a vyhodil ho s upozornenim ze zrovna on a jemu podobni dostanou vyhradne ryby omracene a vykrvene.

takze tak ... zase se resi z tohoto uhlu pohledu s prominutim "sracky"
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist