https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sousedsky-spolek-uhelna-otevreny-dopis-vlade-ceske-republiky-ve-veci-zaloby-na-polsko-a-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sousedský spolek Uhelná: Otevřený dopis vládě České republiky ve věci žaloby na Polsko a dolu Turów

26.5.2021
Vyjednání budoucích kompenzací a následné stažení žaloby neřeší urgentní ohrožení nedostatkem pitné vody. Na snímku lom Turów.
Vyjednání budoucích kompenzací a následné stažení žaloby neřeší urgentní ohrožení nedostatkem pitné vody. Na snímku lom Turów.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Vážený pane premiére, paní ministryně, páni ministři a pane hejtmane,
z médií jsme se dozvěděli, že Česká republika jedná o uzavření dohody s Polskem kvůli dolu Turów, jejímž obsahem má být primárně úhrada kompenzací za vodní infrastrukturu a monitoring. Přestože nám vždy šlo o dobré vztahy s polskými sousedy, jsme tímto postupem zděšeni. Vyjednání budoucích kompenzací a následné stažení žaloby neřeší urgentní ohrožení nedostatkem pitné vody.
 
Hlavní podmínkou, která musí být obsahem této dohody je proto právě nepřibližování těžby k české hranici.

V pátek se nás zastal Soudní dvůr Evropské unie, který přikázal těžbu zastavit a potvrdil, že “hrozící škody na zdraví českých obyvatel a životního prostředí jsou nevratné a nenahraditelné, zatímco na polské straně se jedná o škody finanční povahy, které nahraditelné jsou”.

Polsko dlouhodobě tvrdí, že těžba na naši zemi nemá žádný vliv a odmítá změnit svůj plán těžit pár desítek metrů od společné hranice až do roku 2044. Při povolování těžby ignorovalo českou vládu, která vydala negativní stanovisko v procesu EIA a vydalo povolení k těžbě z pohledu mezinárodního práva nezákonně. Dlouhodobě šíří dezinformace, že těžbu není možné technicky přerušit, že bude ohrožena energetická bezpečnost, že dojde ke kolapsu atd. Polskými experty je přitom potvrzeno, že přerušení je možné a že se po roce 2026 polská síť bez Turówa bez problému obejde.

Každým dnem se směrem k našim domovům přibližují rypadla a prohlubují se negativní vlivy, které těžba způsobuje. Dopadají v prvé řadě na nás, obyvatele příhraničních obcí, ale také na další tisíce lidí žijících v Libereckém kraji. Poslední studie České geologické služby zjistila, že množství odtékající vody z českého území se dál zvyšuje, jen v loňském roce poklesla hladina spodní vody o neuvěřitelných 8m. Přitom již dnes lidé v sousedních Václavicích pociťují nedostatek vody ve studních a v některých měsících roku vodu dokonce nemají vůbec.

Proto by podle našeho přesvědčení byla v této situaci, kdy poprvé po řadě let máme všechny trumfy v rukách, zásadní chyba žalobu stáhnout na základě nyní navrhované dohody. Dokud se bude těžba přibližovat k našim domovům, ohrožení ztrátou vody trvá a zbudování vodovodů v okolních obcích je otázkou mnoha let.

za Sousedský spolek Uhelná
Daniel Gabryš, Lenka Gabryšová, Michael Martin, Zuzana Pechová, Petr Slavík, Milan Starec


reklama

 
Sousedský spolek Uhelná

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

26.5.2021 12:10
Z vyhraného sporu u Evropského Soudního Dvore nekoukají ani úplatky ústavním činitelům ani peníze navíc do rozpočtu (které by se daly odklonit)...ovčan a jeho prospěch je až to poslední, co tady reprezentanty lidu (zvolené z peněz oligarchů na kampaň) zajímá...už 30 let. Předpokládám, že motivace soudců v příštím podobném procesu po "takovéto dohodě" se začne limitně blížit nule...
Odpovědět
PV

Pavel Vihan

27.5.2021 21:44
Ten dopis panu premierovi a ministrům je plný polopravd a ukázka malosti českých lidí. Jen několik málo poznámek: Voda se ztrácí všude, na celém světě a je jen těžko dokazatelné, že v Turowie to je vinou těžby. Žádný soud nerozhodl v tomto sporu, ten teprve bude. Je pouze předběžné opatření, které však nelze z pozice Polska dodržet. Vžijte se do role 200 tisíc obyvatel Polska, kteří jsou na tomto dole závislí. Ztráta zaměstnání, nedostatek elektřiny. To jsou hrozby pro Polsko, které jsou však nám, Čechům tak trochu ukradené. Nevidíme si na špičku nosu. Žádná solidarita, žádná jednání. Je mi z vás na blití, ochránci českých zájmů.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.5.2021 07:49 Reaguje na Pavel Vihan
Malost českého lidu překáží v budování velikosti polského lidu. :-) Ale popravdě mi jsou polští drnohryzové buřt, zajímají mě naši lidé. :-)
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

28.5.2021 13:34 Reaguje na Petr Eliáš
Ano, zajímají Vás naši lidé, tak mse splundrují pole, louky, rozkrade se republika, rozprodají pozemky a firmy zahraničním lidem s kapitálem a z česka se udělá montovna....víc se tady dělat nedá, víc už tady nemáme. To je to co Vás zajímá u českých lidí ?
Proberte se, Poláci mají stejné problémy jako všichni na světě,nezavřou důl který potřebují a živí tisíce lidí a miliony lidí jsou na těžbě závislí......
Tohle se nedá přeci řešit od stolu.."tak teď to zavřeme".
Co jako říkají lidé na těžbě okolo Bíliny, Mostu a dalších míst ? Tam bude vody asi nadbytek, že ?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.5.2021 14:01 Reaguje na Vilda Smakal
Asi jste si spletl web. Pláč vlastenců a důchodců nad tím, jak se vše prodalo a z republiky je jen montovna se řeší někdo jinde...zkuste SPD nebo Trikoloru.

Ale co už ...

... za to poděkujte komunistům. Nebýt jich a jejich vlády, která nás za 40 let dostala na úroveň rozvojové země, tak se nemuselo nic privatizovat.

Uhlí se naši lidé nenají ani nenapijí, takže mi jsou nějací poláci ukradení. ;)
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

1.6.2021 08:40 Reaguje na Petr Eliáš
Pane Eliáši, Vy se nám snad zdáte !!!
Jste 30 let po revoluci, na komunisty nic neházejte, to je Váš současný průser demokratů, vše ukrást, prodat, vytunelovat. Když má stát něco řešit nevyřeší nic, lidi si to musí sami vydržkovat a když je zle, tak najednou vláda reaguje. Spor s Turowem mohl být dávno vyřešený kdyby někdo něco dělal !
Odpovědět
Sl

Slovan

28.5.2021 21:00 Reaguje na Pavel Vihan
Krásně kopete za Poláky. A co mi, Češi, kteří v té oblasti žijem na straně české a kterým ten důl bere vodu (jestli nevěříte, přijeďte se podívat a poptat se). My vám jsme evidentně u prde*e. Hlavně, že fabriky okolo jsou “napůl polské” protože si tam jezdí Poláci vydělat lováky...
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

1.6.2021 08:35 Reaguje na Slovan
Žiji u Vás také ale ještě jsem nebyl schopný zjistit, kde berete tu jistotu, že Poláci nám berou vodu. Žádná studie nebyla udělaná a voda se strácí všeobecně !!! Znám lidi v republice co onu vodu ve studni nemají a žádný důl za barákem nemají ! Kde tedy berete tu jistotu ???
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist