https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tereza-mullerova-zabi-vecirky-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tereza Müllerová: Žabí večírky 2023

19.4.2023
Sezóna "žabích večírků“ pro letošní rok 2023 skončila už i na lokalitě mezi Netolicemi a Bavorovem, v místě zvaném "U zeleného kříže“, kam (nejen) za rozmnožováním směřují obojživelníci do Velkého vepřského rybníka (49.0880356N, 14.1217542E).
 
Díky podpoře ČSOP Strakonice jsme i letos 5. 3. 2023 postavili na dvou úsecích kolem rybníka zábrany, které nám pomáhají zabránit tomu, aby na silnicích zahynulo větší množství migrujících obojživelníků.

Nástup migrace jsme letos zaznamenali 13. března a po pomalejším rozjezdu se tah plně rozjel od 19. března, kdy se teploty při soumraku pohybovaly kolem 9 °C a pomohl i mírný déšť. Ten samý den jsme zaznamenali už i první snůšky skokanů hnědých.

Následovalo několik vlahých dní, při kterých přešlo největší množství obojživelníků – letos ropuch hnědých, skokanů hnědých, čolků velkých i obecných, blatnic a kuňky obecné.

Po dvoudenní pauze 27. a 28.3., kdy panovaly velmi nízké teploty a objevil se i sníh, nastalo už jen pár dní tahu, kdy už jsme zaznamenali první cesty zpět z rybníka i první ropuší snášky.

Poslední zaznamenaný pohyb byl 1.4., pak se opět velmi ochladilo a ani za zábranami, ani na cestě jsme žádné obojživelníky nezaznamenali.

Novinkou letošního roku byl poměrně velký nárůst počtu blatnic, naopak ubylo skokanů. Také došlo k poklesu jedinců, kteří přicházeli do rybníka přes jeho hráz, pod kterou je umístěna jedna ze zábran. Je otázkou, zda je to v důsledku vybudování soustavy tří lesních rybníčků na Babím potoce, který z rybníka vytéká a které se nacházejí necelých 100 metrů pod hrází rybníka.

Záchrana žab.
Záchrana žab.

Vede nás to k úvahám, zda v příštím roce v tomto místě zábrany stavět, nebo je přesunout ve směru k Malému Boru, kde se naopak letos objevilo větší množství migrujících obojživelníků, kteří často končili pod koly projíždějících aut.

Další změnou byl nízký počet obojživelníků přicházejících ze severovýchodního směru, kde hospodařící zemědělec provedl v předjaří následkem škod černou zvěří hlubokou orbu, a ve dnech silného tahu louku zvláčel a zasel. S hospodařícím zemědělcem se nám na místě podařilo mluvit a na příští rok jsme se s ním domluvili, že pokud bychom prodlužovali zábrany, nemá problém je na své louce umístit.

Celkem se nám letos podařilo přenést 963 jedinců, v počtech opět vedly ropuchy obecné (709), následovány čolky (168), blatnicemi (50), skokany hnědými (33) a jednou kuňkou obecnou.

Bylo moc příjemné vidět, že se během letošní zimy podařilo rybník naplnit skutečně po okraj a neopakují se stavy let minulých, kdy rybník přišel o své litorální pásma.

Budování zábrany.
Budování zábrany.

Bohužel stejně jako v minulých letech se nijak nezměnilo chování řidiček a řidičů projíždějících touto lokalitou, ani naše přítomnost, natož zábrany je nevedou alespoň ke snížení rychlosti, ve které by byli schopni se migrujícím obojživelníkům vyhnout.

Na rybníce je ale také letos poměrně velký počet kachen a jiných vodních ptáků, i tak je ale naděje, že se žabímu potěru podaří zdárný vývoj i přes to, že viditelných snůšek bylo jen pár.

Teď už nám nezbývá než čekat, jak se bude dařit snůškám a s jakými počty se setkáme v budoucích letech.

Celkově jsme za sedm let, kdy se této lokalitě věnujeme, přenesli 7085 jedinců obojživelníkům. A pořád věříme, že to má velký smysl.


reklama

 
foto - Müllerová Tereza
Tereza Müllerová
Autorka je členka Strany zelených, zabývá se ochranou přírody a krajiny, ochranou zvířat a trvale udržitelným hospodářstvím.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.4.2023 07:08
Nemyslím, že jakékoli snížení rychlosti, (mimo na 0) pomůže. Znám několik cyklostezek se ztrátami obojživelníků i plazů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.4.2023 11:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.4.2023 10:40
To si fakt představujete, že je reálně možné kličkovat za snížené viditelnosti mezi žábami na silnici? Bohužel čemu se vyhnete předními koly, to vám vleze pod zadní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.4.2023 11:01
Při stovkové rychlosti je nemožné rozlišit, zvláště na lesních úsecích, co je žába a co spadlý list hnaný větrem. Řešením je budování nových rybníků/žabníků hluboko v lesích, daleko od komunikací. Při jejich vysoké plodnosti i ta zbylá část zajistí budoucnost druhu, navíc ubude predace samotnými dospělci, neb ti se podílí velkou měrou (kanibalismus) na té celkové.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.4.2023 11:37
Tak zelený přece vědí, odkud kam se žáby přes silnici stěhují. Mají možnost vybudovat rybníčky na té správné straně vozovky, aby žáby nemusely přes tu silnici, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.4.2023 08:06
Dobré by bylo postavit trvalé oboustranné zábrany s Žabochody tam i zpět a nejlépe i ty rybníčky. To nemůže nikdy zaškodit. .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist