Tereza Müllerová: Žabí večírky 2023
Nástup migrace jsme letos zaznamenali 13. března a po pomalejším rozjezdu se tah plně rozjel od 19. března, kdy se teploty při soumraku pohybovaly kolem 9 °C a pomohl i mírný déšť. Ten samý den jsme zaznamenali už i první snůšky skokanů hnědých.
Následovalo několik vlahých dní, při kterých přešlo největší množství obojživelníků – letos ropuch hnědých, skokanů hnědých, čolků velkých i obecných, blatnic a kuňky obecné.
Po dvoudenní pauze 27. a 28.3., kdy panovaly velmi nízké teploty a objevil se i sníh, nastalo už jen pár dní tahu, kdy už jsme zaznamenali první cesty zpět z rybníka i první ropuší snášky.
Poslední zaznamenaný pohyb byl 1.4., pak se opět velmi ochladilo a ani za zábranami, ani na cestě jsme žádné obojživelníky nezaznamenali.
Novinkou letošního roku byl poměrně velký nárůst počtu blatnic, naopak ubylo skokanů. Také došlo k poklesu jedinců, kteří přicházeli do rybníka přes jeho hráz, pod kterou je umístěna jedna ze zábran. Je otázkou, zda je to v důsledku vybudování soustavy tří lesních rybníčků na Babím potoce, který z rybníka vytéká a které se nacházejí necelých 100 metrů pod hrází rybníka.
Vede nás to k úvahám, zda v příštím roce v tomto místě zábrany stavět, nebo je přesunout ve směru k Malému Boru, kde se naopak letos objevilo větší množství migrujících obojživelníků, kteří často končili pod koly projíždějících aut.
Další změnou byl nízký počet obojživelníků přicházejících ze severovýchodního směru, kde hospodařící zemědělec provedl v předjaří následkem škod černou zvěří hlubokou orbu, a ve dnech silného tahu louku zvláčel a zasel. S hospodařícím zemědělcem se nám na místě podařilo mluvit a na příští rok jsme se s ním domluvili, že pokud bychom prodlužovali zábrany, nemá problém je na své louce umístit.
Celkem se nám letos podařilo přenést 963 jedinců, v počtech opět vedly ropuchy obecné (709), následovány čolky (168), blatnicemi (50), skokany hnědými (33) a jednou kuňkou obecnou.
Bylo moc příjemné vidět, že se během letošní zimy podařilo rybník naplnit skutečně po okraj a neopakují se stavy let minulých, kdy rybník přišel o své litorální pásma.
Bohužel stejně jako v minulých letech se nijak nezměnilo chování řidiček a řidičů projíždějících touto lokalitou, ani naše přítomnost, natož zábrany je nevedou alespoň ke snížení rychlosti, ve které by byli schopni se migrujícím obojživelníkům vyhnout.
Na rybníce je ale také letos poměrně velký počet kachen a jiných vodních ptáků, i tak je ale naděje, že se žabímu potěru podaří zdárný vývoj i přes to, že viditelných snůšek bylo jen pár.
Teď už nám nezbývá než čekat, jak se bude dařit snůškám a s jakými počty se setkáme v budoucích letech.
Celkově jsme za sedm let, kdy se této lokalitě věnujeme, přenesli 7085 jedinců obojživelníkům. A pořád věříme, že to má velký smysl.
reklama