https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tereza-mullerova-zabi-vecirky-2024
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tereza Müllerová: Žabí večírky 2024

8.5.2024
Skokan hnědý.
Skokan hnědý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tyto řádky píšu v den, kdy nasněžilo do prvních květů konvalinek, voňavých květů jabloní a rozvíjejících se květů kopretin. Přitom ještě před několika dny padaly republikové teplotní rekordy a meteorologové informovali o tom, že březen 2024 byl 10. globálně nejteplejším měsícem v řadě. A byl to právě březen, který byl letos opět ve znamení záchranných přenosů obojživelníků na lokalitě kolem Velkého vepřského rybníka na rozhraní prachatického a strakonického okresu (49.0880356N, 14.1217542E).
 
Letos jsme na této lokalitě obojživelníky při jejich jarním tahu přenášeli už po sedmé. Zpočátku jsme se vzhledem k počasí docela obávali, že ani nestihneme postavit zábrany, které nám už několik let pomáhají v jejich ochraně, kdy jim při jarním tahu hrozí smrt na silnicích, které musí překonávat.

První aktivitu obojživelníků na silnici jsme zaznamenali už 1. března, kdy byli na silnici patrná první přejetá těla a na cestu se vydali první skokani a ropuší samci.

3. března jsme s velikou pomocí dobrovolníků z ČSOP Strakonice postavili zábrany, tentokrát už na třech úsecích. Je fajn, že zde funguje domluva s majiteli pozemků, na kterých zábrany stavíme. Ti zábrany respektují a těchto loukách v době tahu ani nijak nehospodaří.

Opatření je to jednoduché, jen ho musí někdo udělat.
Opatření je to jednoduché, jen ho musí někdo udělat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jako by obojživelníci věděli, co se chystá, tah se po postavení zábran plynule rozjel. Celkově letos přenášení na této lokalitě trval 34 dní (1.3.-2.4.2024), mělo čtyři silné období, kdy se na cestu vydávaly opravdu vysoké počty obojživelníků, ale dní, kdy se na silnici neobjevila ani žabí noha bylo opravdu jen pár.

Silný byl tah ve dnech, kde vydatně pršelo a zvýšila se teplota k 10 °C a naštěstí obojživelníky neohrozilo i protržení hráze po jednom z vydatných dešťů.

Celkem jsme letos na druhou stranu silnice přenesli 2412 jedinců (pro srovnání, v minulém roce to bylo 963 jedinců). Jako obvykle byli nejpočetnější skupinou ropuchy obecné – 2219 jedinců, následovali čolci – 79 jedinců (obecný 53, velký 23 a horský 3), skokani hnědí 73 jedinců, 32 blatnic skvrnitých, 9 kuněk obecných a letos poprvé jsme přenesli i jednoho jedince rosničky zelené.

Nárůst je oproti loňskému roku o 150 % v celkovém počtu. Přibylo ropuch, skokanů a kuňek, naopak ubylo čolků a blatnic.

Zaznamenali jsme i velký nepoměr mezi množstvím ropuších samců (2049) a samic (97). I přes naši snahu jsme nacházeli i dost přejetých těl obojživelníků, zejména po silných deštích, kdy silnici nejspíš překonávali ve větším množství i během dne v místech, kde nejsou instalovány zábrany.

Zachráněný čolek velký.
Zachráněný čolek velký.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Ke konci tahu už byly v rybníce vidět snůšky jak skokanů, tak ropuch, rybník vrněl zvuky žabích samců, můžeme snad tedy doufat, že mise putujících obojživelníků byla letos úspěšná a my jsme svou aktivitou přispěli alespoň malým dílem k podpoře obojživelníků.

Ti čelí nebezpečí zejména kvůli úbytku přirozených biotopů, které souvisí jednak s probíhající změnou klimatu, jednak se stále intenzivnějším využívání krajiny člověkem. Nejen z tohoto důvodu jsou všichni obojživelníci žijící v ČR zařazeni do Červeného seznamu ohrožených druhů, nebo mezi zvlášť chráněné druhy.

I proto nás velmi těší, že nám letos vyrazili na pomoc noví pomocníci a pomocnice, a to i v dětském věku, kteří a které obětovali svůj volný čas a aktivně se vrhli do přenášení obojživelníků.

A protože věřím, že ten, kdo jednou přenese žábu přes silnici, ten jí už nikdy nepřejede, je tu naděje, že jim osud nejen této skupiny živočichů nebude lhostejný ani v budoucnu.


reklama

 
foto - Müllerová Tereza
Tereza Müllerová
Autorka je členka Strany zelených, zabývá se ochranou přírody a krajiny, ochranou zvířat a trvale udržitelným hospodářstvím.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.5.2024 07:58
EP by si měl na tu genderovou nevyváženost u ropuch posvítit, to není normální. Jinak pochvala za aktivitu na čerstvém vzduchu, nebyl to promrhaný čas.
Odpovědět
Sl

Slovan

8.5.2024 10:02
Já si tohle každoroční divadlo obrovsky užívám. Do “žabáku” u nás jich každoročně míří stovky, né-li tisíce a nyní je to doslova “zamořené” pulci. Letos to začalo dřív i u nás, takže někdy na začátku června očekávám, že začnou mladí vylézat do lesa. Obrovskou výhodou je, že migrační trasa nemíří přes klasickou silnici. Převažují ropuchy obecné a skokani hnědí, ale přítomna je i ropucha zelená, kterou pravidelně vídám, byť v počtech menších.

Obojživelníci jsou úžasná zvířata. Neprávem často i přehlížená a mnoha lidmi nedoceněná. I díky jejich přítomnosti tu máme třeba komárů snesitelné množství.

Díky za Vaši práci!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist