https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-voltr-citim-jako-moralni-povinnost-aby-efg-investovala-do-dalsi-produkce-biometanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Voltr: Cítím jako morální povinnost, aby EFG investovala do další produkce biometanu

31.3.2022
Zdroj | Energy financial group
Český energetický sektor je silně závislý na Rusku. V rámci snižování této závislosti bude nezbytná diverzifikace energetického portfolia a maximalizace využití obnovitelných zdrojů včetně vodíku a biometanu. Energy financial group a.s., která je jedinou společností na tuzemském trhu s tímto obnovitelným plynem, výrazně posílí investování skupiny do nových produkčních míst. Je její „morální povinností“ přispět takto co nejrychleji ke stabilitě a energetické bezpečnosti Česka.
 
Energetická stabilita Evropy je v troskách a bezpečnostní situace je nejhorší od druhé světové války. Součástí agrese, kterou rozpoutalo Rusko, je i strategické využívání jeho výsadního postavení na trhu s energetickými komoditami, zejména se zemním plynem.

Energetická závislost na Rusku

O závislosti Evropy na ruském zemním plynu toho bylo napsáno již mnoho. 30–40 % z celkové spotřeby zemního plynu v Evropské unii přiteče plynovody z Ruska. Česká republika podle dat ČSÚ v roce 2021 vyprodukovala pouze 2 % z celkového objemu plynu, který spotřebuje. Zbytek byl dovezen přímo či nepřímo z Ruska. V absolutním peněžním vyjádření je to plyn v hodnotě více než 65 miliard korun. 65 miliard korun bylo vyplaceno Ruské federaci – 65 miliard korun, které potenciálně financují ruskou válečnou agresi na Ukrajině.

Biometan a OZE jako cesta k osamostatnění

Každá země v Evropě se snaží vymyslet co nejrychlejší cestu, jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu. Důvody pro to jsou environmentální, morální a politicko-bezpečnostní. Prvním a nezbytným krokem na této cestě jistě bude nahrazování ruského plynu vším, co bude po ruce. Krátkodobě možná uhlím a stlačeným zemním plynem z jiných zemí. V dlouhodobějším horizontu se ovšem jeví jako nejrozumnější varianta sázka na zelené plyny, tedy vodík a biometan. Tyto obnovitelné zdroje energie totiž mají, mimo jejich šetrnosti k životnímu prostředí, ještě další přidanou hodnotu – přispívají k energetické soběstačnosti.

Nový plán Evropské unie na osamostatnění členských státu od ruského plynu REPowerEU počítá s výraznou rolí obnovitelných zdrojů energie již v blízké budoucnosti. Do roku 2030 by se měla produkce biometanu v EU navýšit jedenáctkrát oproti hodnotě z roku 2020. Biometan by tak měl pokrývat 20 % z objemu plynu, který je momentálně importován z Ruska. Výkonný viceprezident pro Green Deal Frans Timmermans to vidí jasně: „Vyrazme vstříc obnovitelné energii rychlostí světla! Obnovitelné zdroje jsou levné, čisté a prakticky nevyčerpatelné. Navíc místo toho, abychom financovali průmysl fosilních paliv, budeme vytvářet pracovní místa tady, u nás v Evropě. Putinova válka na Ukrajině jen demonstruje nutnost akcelerace přechodu na zelenou energii.

Bioplynová stanice Rapotín
Bioplynová stanice Rapotín
Zdroj | Energy financial group

Morální povinnost jednat

Energy financial group již několik let jako jediná v Česku vyrábí strategicky nezbytný biometan. Nabízí tedy unikátní know-how pro produkci tohoto plnohodnotného, obnovitelného ekvivalentu fosilního zemního plynu. Biometan se navíc vyrábí lokálně, čímž vznikají i nová pracovní místa, a spolu s vodíkem představuje jedinou možnou alternativu k zemnímu plynu.

V rámci urychleného přispění ke stabilizaci energetické soběstačnosti v Česku se proto nyní skupina EFG jakožto lídr na trhu rozhodla akcelerovat vývoj již rozjednaných projektů pro výrobu tohoto zeleného plynu. Současná situace a následný růst ceny energetických komodit, zejména zemního plynu, vede ke „změně ekonomické pozice skupiny EFG“ a „výraznému růstu tržeb“. Za „morální povinnost“ pak považuju část těchto výnosů nasměrovat do rozvoje dalších produkčních jednotek biometanu. Tým EFG usilovně pracuje na možnostech zajištění dalšího kapitálu pro financování rychlejšího rozvoje biometanového sektoru v Česku.

Vzhledem k bezpečnostní a energetické situaci v Evropě cítím jako morální povinnost maximálně zintenzivnit investice do rozvoje našich nových projektů pro produkci biometanu, a tím uspíšit jejich dokončení. Chceme tak co nejvíce přispět ke stabilitě a energetické bezpečnosti České republiky a okolních států.

Před vypuknutím války na Ukrajině měla EFG v plánu mít do roku 2026 v provozu pět biometanových stanic. Nyní usiluje o to, aby svůj plán překonala a produkčních míst uvedla do provozu více.

Ve všech výše zmíněných stanicích se navíc bude tento zelený plyn vyrábět z vytříděného gastroodpadu, který si EFG sama zajišťuje prostřednictvím projektu Třídím gastro. Celý jeho obchodní proces přitom 100% naplňuje princip oběhového hospodářství. Z vytříděněného gastroodpadu se vyrábí bioplyn, který se posléze upgraduje na biometan. Dále vzniká teplo, které se dá použít k vytápění přilehlých zastavěných oblastí, elektřina pro celé Česko a digestát využívaný jako certifikované bio hnojivo. Celý proces je tak kompletně bezodpadový a udržitelný.


reklama

 
foto - Voltr Tomáš
Tomáš Voltr
Autor je výkonný ředitel Energy financial group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 08:30
Rapotínskou BPS znám, dvakrát jsem se tam byl podívat a obdobné projekty
z hlediska likvidace odpadů pro energetické využití i využitelný digestát pro zemědělce lze jen doporučit.
Obdobné stanice by měly pokrývat plošně celou ČR a mělo by se jim dostát i výraznější veřejné podpory.
Trochu odlišný pohled mám na substituci zemního plynu biometanem,představa, že se bude výrazně podílet na náhradě ZP je poněkud nereálná.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 09:07
A proč se třeba vytříděný gastroodpad raději neskrmí prasaty? To by byla smysluplnější "recyklace". A kolik se toho gastroodpadu tak asi vyprodukuje, když budou potraviny dvakrát dražší a tudíž odpovídat reálné ceně?

Řešení dělíme na rozumná a politická.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 09:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Nelze-platné veterinární předpisy - to se tak dělalo dříve,
pokrok nezastavíš!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.3.2022 12:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě se to " prohnalo " minimálně přes 100°C, před skrmením.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 16:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
OK, ale kolik stojí jen ten svoz gastroodpadu? Copak toto může ekologicky/ekonomicky fungovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 09:36 Reaguje na Jiří Svoboda
Problémem je, že je to nesmysl. Vy je dělíte na podle vás rozumná (což bez znalosti dané problematiky je dost pofidérní) a nerozumná, což je pofidérní úplně stejně, jenom tomu říkáte "politická".
Což je nesmysl ryzí, protože i politická rozhodnutí můžou být rozumná nebo nerozumná.

Příklad: velmi rozumné a čistě politické rozhodnutí bylo vstoupit do EU a hlavně NATO, nerozumné byla stále trvající závislost na ruských surovinách.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Od společenských pravidel nemůžete očekávat absolutní platnost jako u fyzikálnách zákonů. A v tomto kontextu to musíte posuzovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:59
Ať si svoje zdroje investují do čeho chtějí, to je jejich věc. A tahle poselství by měl pan ředitel adresovat těm, co jej platí. Co my tady s jeho morální povinností???
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 14:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Musím se jich zastat, odpadářské BPS by měly být povinně u každého sídla nad 10tis. obyvatel.
Byl jsem na viděnou v Německu (Mnichov a okolí) a funguje to ke vší spokojenosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 16:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
No jó, hloupí ghermáni.....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
No právě, ti nemůžou dělat ekologii rozumně. Vždyť si třeba zavíraji JE. Možná si staví BPS, aby si mohli ekologicky zdůvodnit plýtvání potravinami. Čím víc plýtváš, tím více ekoplynu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 16:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Fakt si myslíte, že se to vyplatí?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 20:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Já si to nemyslím, já to vím - měl jsem možnost shlédnout náklady/výnosy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.4.2022 09:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže 1m3 bioplynu vyrobíte při započtení všech investičních a provozních nákladů za cca 10 Kč? To vám opravdu ukázali všechna čísla?

Ale pak tu máme ještě problém v případě nárůstu počtu BPS. Poroste zájem o limitní surovinu a ta bude dramaticky zdražovat.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

1.4.2022 09:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
A měli do nákladů započteny odpisy včetně poskytnuté dotace?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.3.2022 21:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
ono není proč jásat, ještě se neví, co tam cpou, jestli to jsou lesy na stojato nebo odpadní bioodpad z provozů a domácností
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Aby bylo jasno. J8 vůbec nemám nic proti tomu, co dělají. Prostě je to byznys a navíc se zdá, nakolik to umím jako laik posoudit, že užitečný.

Ale to vyznění článku ... to je jako kdyby šéf popelářů napsal, že je jeho morální povinností vyvážet popelnice.
Odpovědět
Pe

Petr

2.4.2022 14:20
Je zde zmíněn i vodík jako zdroj energie.
To je zavádějící a nesprávný název. Vodík není zdroj, ale pouze akumulátor. Zdroj energie by to byl, kdybychom ho někde hotový těžili, sbírali a podobně. Ale jelikož ho musíme nějak vyrobit, tedy energii do něj napřed vložit, a teprve pak si ji z něj můžeme zase vzít, je to pouze akumulátor.
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.4.2022 12:15
Bioplyn je možná alternativa. Ale tak pouze pro vesnice či malá města, kde se odpad a tím i zdroj vytváří. Velkoměsta zásobit nemůže.....
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.4.2022 06:43
Bioplynek je postavených docela dost. Bohužel se stavěly raději větší, aby to produktivita etc. U některých větší měst je jich víc. A všechny mají problém sehnat biomasu bez toho , aby se sklidila z polí. Takže když není , tak se poseká obilí , vyrobí další sklizeň z čiroku apod. Výsledkem je vyrajbované pole s dotací "živin" digestátem. A ten nikdo nechce,kejda od prasat je proti tomu super. Neříkám,že někde ještě nenajdou pár možností, ale spoléhat se na nestabilní zdroj bioplynu , který navíc musíme upravovat a čistit,hmm. Navíc lze provoz jen utlumit , ne zastavit. Bakterie musí furt něco žrát.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist