Tomáš Voltr: Cítím jako morální povinnost, aby EFG investovala do další produkce biometanu
Energetická závislost na Rusku
O závislosti Evropy na ruském zemním plynu toho bylo napsáno již mnoho. 30–40 % z celkové spotřeby zemního plynu v Evropské unii přiteče plynovody z Ruska. Česká republika podle dat ČSÚ v roce 2021 vyprodukovala pouze 2 % z celkového objemu plynu, který spotřebuje. Zbytek byl dovezen přímo či nepřímo z Ruska. V absolutním peněžním vyjádření je to plyn v hodnotě více než 65 miliard korun. 65 miliard korun bylo vyplaceno Ruské federaci – 65 miliard korun, které potenciálně financují ruskou válečnou agresi na Ukrajině.
Biometan a OZE jako cesta k osamostatnění
Každá země v Evropě se snaží vymyslet co nejrychlejší cestu, jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu. Důvody pro to jsou environmentální, morální a politicko-bezpečnostní. Prvním a nezbytným krokem na této cestě jistě bude nahrazování ruského plynu vším, co bude po ruce. Krátkodobě možná uhlím a stlačeným zemním plynem z jiných zemí. V dlouhodobějším horizontu se ovšem jeví jako nejrozumnější varianta sázka na zelené plyny, tedy vodík a biometan. Tyto obnovitelné zdroje energie totiž mají, mimo jejich šetrnosti k životnímu prostředí, ještě další přidanou hodnotu – přispívají k energetické soběstačnosti.
Nový plán Evropské unie na osamostatnění členských státu od ruského plynu REPowerEU počítá s výraznou rolí obnovitelných zdrojů energie již v blízké budoucnosti. Do roku 2030 by se měla produkce biometanu v EU navýšit jedenáctkrát oproti hodnotě z roku 2020. Biometan by tak měl pokrývat 20 % z objemu plynu, který je momentálně importován z Ruska. Výkonný viceprezident pro Green Deal Frans Timmermans to vidí jasně: „Vyrazme vstříc obnovitelné energii rychlostí světla! Obnovitelné zdroje jsou levné, čisté a prakticky nevyčerpatelné. Navíc místo toho, abychom financovali průmysl fosilních paliv, budeme vytvářet pracovní místa tady, u nás v Evropě. Putinova válka na Ukrajině jen demonstruje nutnost akcelerace přechodu na zelenou energii.“
Morální povinnost jednat
Energy financial group již několik let jako jediná v Česku vyrábí strategicky nezbytný biometan. Nabízí tedy unikátní know-how pro produkci tohoto plnohodnotného, obnovitelného ekvivalentu fosilního zemního plynu. Biometan se navíc vyrábí lokálně, čímž vznikají i nová pracovní místa, a spolu s vodíkem představuje jedinou možnou alternativu k zemnímu plynu.
V rámci urychleného přispění ke stabilizaci energetické soběstačnosti v Česku se proto nyní skupina EFG jakožto lídr na trhu rozhodla akcelerovat vývoj již rozjednaných projektů pro výrobu tohoto zeleného plynu. Současná situace a následný růst ceny energetických komodit, zejména zemního plynu, vede ke „změně ekonomické pozice skupiny EFG“ a „výraznému růstu tržeb“. Za „morální povinnost“ pak považuju část těchto výnosů nasměrovat do rozvoje dalších produkčních jednotek biometanu. Tým EFG usilovně pracuje na možnostech zajištění dalšího kapitálu pro financování rychlejšího rozvoje biometanového sektoru v Česku.
Vzhledem k bezpečnostní a energetické situaci v Evropě cítím jako morální povinnost maximálně zintenzivnit investice do rozvoje našich nových projektů pro produkci biometanu, a tím uspíšit jejich dokončení. Chceme tak co nejvíce přispět ke stabilitě a energetické bezpečnosti České republiky a okolních států.
Před vypuknutím války na Ukrajině měla EFG v plánu mít do roku 2026 v provozu pět biometanových stanic. Nyní usiluje o to, aby svůj plán překonala a produkčních míst uvedla do provozu více.
Ve všech výše zmíněných stanicích se navíc bude tento zelený plyn vyrábět z vytříděného gastroodpadu, který si EFG sama zajišťuje prostřednictvím projektu Třídím gastro. Celý jeho obchodní proces přitom 100% naplňuje princip oběhového hospodářství. Z vytříděněného gastroodpadu se vyrábí bioplyn, který se posléze upgraduje na biometan. Dále vzniká teplo, které se dá použít k vytápění přilehlých zastavěných oblastí, elektřina pro celé Česko a digestát využívaný jako certifikované bio hnojivo. Celý proces je tak kompletně bezodpadový a udržitelný.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Miroslav Vinkler
31.3.2022 08:30z hlediska likvidace odpadů pro energetické využití i využitelný digestát pro zemědělce lze jen doporučit.
Obdobné stanice by měly pokrývat plošně celou ČR a mělo by se jim dostát i výraznější veřejné podpory.
Trochu odlišný pohled mám na substituci zemního plynu biometanem,představa, že se bude výrazně podílet na náhradě ZP je poněkud nereálná.
Jiří Svoboda
31.3.2022 09:07Řešení dělíme na rozumná a politická.
Miroslav Vinkler
31.3.2022 09:33 Reaguje na Jiří Svobodapokrok nezastavíš!
smějící se bestie
31.3.2022 12:37 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
31.3.2022 16:34 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
31.3.2022 09:36 Reaguje na Jiří SvobodaCož je nesmysl ryzí, protože i politická rozhodnutí můžou být rozumná nebo nerozumná.
Příklad: velmi rozumné a čistě politické rozhodnutí bylo vstoupit do EU a hlavně NATO, nerozumné byla stále trvající závislost na ruských surovinách.
Jiří Svoboda
31.3.2022 16:38 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
31.3.2022 13:59Miroslav Vinkler
31.3.2022 14:51 Reaguje na Svatá ProstotoByl jsem na viděnou v Německu (Mnichov a okolí) a funguje to ke vší spokojenosti.
Jiří Svoboda
31.3.2022 16:46 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
31.3.2022 16:41 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.3.2022 20:07 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
1.4.2022 09:09 Reaguje na Miroslav VinklerAle pak tu máme ještě problém v případě nárůstu počtu BPS. Poroste zájem o limitní surovinu a ta bude dramaticky zdražovat.
Vladimír Hošek
1.4.2022 09:20 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
31.3.2022 21:36 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
1.4.2022 11:25 Reaguje na Miroslav VinklerAle to vyznění článku ... to je jako kdyby šéf popelářů napsal, že je jeho morální povinností vyvážet popelnice.
Petr
2.4.2022 14:20To je zavádějící a nesprávný název. Vodík není zdroj, ale pouze akumulátor. Zdroj energie by to byl, kdybychom ho někde hotový těžili, sbírali a podobně. Ale jelikož ho musíme nějak vyrobit, tedy energii do něj napřed vložit, a teprve pak si ji z něj můžeme zase vzít, je to pouze akumulátor.