https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-voltr-na-ktere-zdroje-se-nova-vlada-zameruje-a-ktere-stale-opomiji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Voltr: Na které zdroje se nová vláda zaměřuje a které stále opomíjí?

20.12.2021
Na snímku bioplynová stanice Rapotín.
Na snímku bioplynová stanice Rapotín.
Zdroj | Energy financial group
Koalice Spolu a PirSTAN vidí budoucnost české energetiky v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Pokud pomineme podporu dostavby Dukovan, hovoří o revitalizaci fotovoltaiky, podpoře nových technologií a energetické soběstačnosti, což celé vypadá velmi slibně. Na jedno se ale stále zapomíná…
 
Nastupující vláda hovoří kromě jiného o Taxonomii udržitelného financování Evropské unie, která má brzy nasměrovat investice do sektorů napomáhajících cílům zelené transformace. V rámci podporovaných zdrojů přitom nová vláda prosazuje, aby jádro v rámci EU získalo statut bezemisního zdroje a plyn přechodného zdroje. Což zjednodušeně řečeno znamená uznat jadernou energetiku jako plnohodnotnou součást řešení dekarbonizace ekonomiky a plyn pouze jako přechodný nástroj pro vyrovnání výkyvů.

Pokud by ale vláda vzala v potaz i bioplyn a biometan, nemusel by být do budoucna plyn vnímán jen jako nouzové či dočasné řešení pro pokrytí aktuálních nedostatků, ale skutečně jako plnohodnotný a stabilní zdroj obnovitelné energie. Jedna bioplynová stanice typu EFG Rapotín BPS z biologicky rozložitelného odpadu dokáže vyprodukovat dostatek elektřiny a tepla až pro přibližně dva tisíce domácností, nebo BioCNG pro tři tisíce automobilů s běžným ročným nájezdem 8 tis. km. Vybudování dalších kapacit v rámci celé republiky by tak mohlo být dobrou cestou, jak zvýšit energetickou soběstačnost, a navíc snížit ceny energií.

Biometan je složením srovnatelný se zemním plynem, hlavní rozdíl spočívá v jeho získávání. Zatímco zásoby zemního plynu jsou omezené, získávají se těžbou a v jeho dodávkách jsme závislí převážně na Rusku, biometan dokážeme získat úpravou bioplynu vyrobeného z biologicky rozložitelného odpadu, který je definován jako obnovitelný zdroj energie. Jinak má ale tato obnovitelná varianta zemního plynu všechny jeho výhody: zejména kompletní infrastrukturu plynárenské sítě, kterou lze pro biometan a BioCNG využít bez nutnosti úprav.

Koaliční smlouva hovoří o podpoře vodíku, velkých bateriových úložištích a chytrých energetických sítích. To všechno zní, jak už jsem psal v úvodu, velmi slibně, a rozhodně je potřeba intenzivně podporovat všechny tyto oblasti. Ve většině těchto případů jsme ale s realizací trochu pozadu. Na rozdíl od toho o biometanu ve vyjádření nové vlády není ani zmínka. Přitom ten už vyrábět umíme. A to bezemisně, bezezbytku a ze suroviny, kterou je potřeba druhotně využít. Druhotné zdroje jako je biologicky rozložitelný odpad navíc nejsou ovlivněny cenou vstupních paliv a nepotřebují kompenzovat svou emisní stopu. Z dlouhodobého hlediska tedy vedou i k postupnému snižování cen energie.


reklama

 
foto - Voltr Tomáš
Tomáš Voltr
Autor je výkonný ředitel Energy financial group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

20.12.2021 16:12
Rapotín dodá max.energii pro 2000 domácností jak píší.Kolik Rapotínů by muselo být vybudováno aby pokryly alespoň polovinu domácností?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2021 16:19 Reaguje na Václav Kain
A kde se tolik biomasy vezme a kolik bude stát svážka biomasy? To, že se řekne jen to, co se hodí, je typický greenwashing.

Nejsem si jist, zda tak neobjektivní články má Ekolist takhle volně vydávat.
Odpovědět
BF

Barbora Formánková

3.1.2022 15:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den, pane Svobodo,

naše bioplynové stanice se věnují výhradně zpracování gastroodpadu a toho je stále více než dost. Proto je také odborně klasifikován jako obnovitelný zdroj. Nezpracováváme tedy účelově pěstované plodiny, jak je častým zvykem.
Svážet gastroodpad samozřejmě něco stojí. Stejně jako provoz jakéhokoli jiného obnovitelného nebo neobnovitelného zdroje energie (nebo je nutné počítat alespoň se vstupními výdaji pro jeho provoz).
Dovolím si Vám nicméně oponovat, že není otázkou, jaké jsou tyto výdaje. Ptejme se spíše, zda se tyto výdaje vyplatí na úkor přírody, výrobní kapacity zelené energie (u nás elektřiny, tepla a plynu), úspory emisí (ty se u nás rovnají nule) aj.

Více o nás třeba zde: https://www.energyglobe.cz/minule-rocniky/2020/unikatni-vyroba-biometanu-v-rapotine.

Myslím, že to nejsme tak úplně my, kdo je tady neobjektivní :) Pokud budete chtít vědět cokoli dalšího, klidně se ozvěte. Opravdu.

BF
Odpovědět
BF

Barbora Formánková

3.1.2022 15:30 Reaguje na Václav Kain
Dobrý den, pane Kaine,

myslíte polovinu domácností České republiky? Ráda Vám odpovím, ale bohužel nevím, kam přesně dotazem směřujete.

S pozdravem
BF
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.12.2021 18:35
Všichni víme, že dotace jsou zlo, které křiví trh. Platíme si tak z našich prostředků neefektivní zdroje. A snad nikdo nebrání tomu, aby tady rostly bioplynky jak houby po dešti a nabízely levný bioplyn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.12.2021 20:51
Bioplyn by se měl využívat především na syntetické palivo, které je energeticky naleko bohatší.
Odpovědět
Pe

Petr

20.12.2021 23:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta energie se tam ale neobjeví sama, ta se tam musí vložit - tou výrobou. A každá výroba znamená i ztráty. Čím složitěji se něco vyrábí, tím horší je výsledek.
Tolik energie nemáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 07:06 Reaguje na Petr
Základem syntetiky je zelený vodík vyráběný nejlépe z (přetoků) OZE. A ten uhlík je tam kvůli možnosti manipulace, stlačování až do formy kapaliny.
Technologicky to problém není, už se rozbíhají i výroby, ovšem pomalu. Tady je třeba obrovská příležitost pro nás, my byli vždycky technologická velmoc.
I kdyby někdo spustil zítra tokamak a ještě zakázal pístové motory, tak dýzlových strojů s dlouhou dobou životnosti je v Evropě něurékom a syntetika je vhodná i do palivových článků i do leteckých motorů. Takže tudy vede cesta asi dost spolehlivě.
Odpovědět
Pe

Petr

21.12.2021 07:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Nerozumím. Co tedy chcete vyrábět, z čeho a jak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 15:32 Reaguje na Petr
Tak polopatě: OZE jsou nestabilní zdroje elektřiny a je proto výhodné jejich přetoky ukládat. Jednou z možností je elektrolýzou vody vyrábět vodík, zvaný zelený. Jenže je s ním problém, nedá se zkapalnit, je velmi lehký a proniká kovy, musí se brutálně stlačovat do kryonádrží.
Takže chemici vymysleli, že se dá navázat na metan (CH4)snad až 7? molekul vodíku, dají se dělat různé směsi atd, atd. tomu se říká syntetické palivo, pritože je to celé umělé. A pokud se tam dodá biouhlík, je to čisté OZE, není v tom gram fosilu. Může to být zkaplaněné jako třeba CNG nebo LPG, snad to může být i kapalina. Víc o tom nevím, pan Hovák mě stejně zjebe jak sirotu.
Odpovědět
Pe

Petr

21.12.2021 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyrábět z bioplynu jiný plyn nemá smysl.
Vyrábět z bioplynu kapalné palivo je energeticky mnohem náročnější, než používat přímo bioplyn.
Zhruba se dá říct, že každý další výrobní krok zdvojnásobí ztráty a zdvojnásobí spotřebu elektřiny. Má to smysl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 20:27 Reaguje na Petr
Bioplyn by se dosytil vodíkem, který má dvakrát více energie, než benzín nebo nafta.
Samozřejmě by se musela spočítat rentabilita.
Dnes dělají syntetiku z vodíku dosyceném CO2 odchyceném z atmosféry. Ale lepší by byl biouhlík (dřevěné uhlí), tam by se dalo navázat vodíku daleko více.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.12.2021 21:35
No tak vyrábějte bioplyn, vyrábějte a prodávejte.
Když je to takový hit, tak při dnešních závratných cenách zemního plynu budete vydělávat balík.

Jo vy chcete dotace nebo aspoň pořádně zvýhodnit proti jiným?

Hm, tak to asi taková hitparáda nebude, co?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 07:46
Bioplyn hlavně není fosilní, takže v celkové bilanci nezvyšuje CO2 v atmosféře.

Měla by mu být věnována určitě mnohem větší pozornost... nevyužívání potenciálu bioplynu je vyloženě vyhazování využitelné a klima neničící energie oknem, navíc energie, která je obnovitelná a naše...

Odpovědět
va

vaber

21.12.2021 09:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
kašpárku ,až se spálí všechna biomasa uvidíš kolik nefosilního CO2 přibude v atmosféře, té je totiž jedno jaký CO2 tam je,
o jiných důsledcích pálení biomasy ani nemluvím
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 15:34 Reaguje na vaber
Vy fakt nevíte, jaký je rozdíl mezi fosilním a oběhovým vodíkem? To není možný...
Odpovědět
va

vaber

22.12.2021 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
jo, půjdu na ten rozdíl zeptat k Hanzlům ,
biomasa je palivo jako jakékoliv jiné, jen rozdíl je v tom ,že biomasa zase dorůstá, když se jí daří, ale když se jí nedaří a nedorůstá a rostou pouště ,přibývá v atmosféře z biomasy CO2 stejně jako z každého jiného paliva,
vím ,že pro vás je nemožné to pochopit
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 09:52 Reaguje na vaber
Jenže biomasa dorůstá, vůbec se nebojte. Nejvíc v oceánech a podíl zelené hmoty se nepatrně zvyšuje i na pevnině. To jsou ta 2%, která zatím dokáže příroda odbourat.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

21.12.2021 15:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Další „alternativně vzdělaný" jedinec. Vy si můžete s PH podat ruce. Bioplyn je produkt anaerobní digesce organického materiálu a obsahuje směs metanu (CH4) a oxidu uhličitého (CO2). Všechno významné skleníkové plyny. Pro využití jako náhrada zemního plynu je nutno tuto směs zbavit CO2 a vysušit, což není zadarmo.
Odpovědět
va

vaber

21.12.2021 09:32
jestě se zapomnělo ,že taky auta jezdila na bioplyn, když chyběl za války benín,
každý si dojede narubat dříví do obnovitelného lesa a budeme jezdit skoro zadarmo ,nějaké stromy ještě nechcíply
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

21.12.2021 15:09 Reaguje na vaber
Auta která jezdila z nouze na dřevoplyn brzy po válce měnila motor nebo šla do šrotu. Mám doma kotel na dřevoplyn. Krmím ho dva roky sušeným palivovým dřívím. Ten kotel se musí každé dva týdny čistit od dehtu (jako každý kotel). U motoru to jde o dost hůř.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

21.12.2021 15:10 Reaguje na vaber
BTW: To dříví získávám ve svém lese.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 10:27
Á další masáž a reklamička na dotovanou energetiku. Už jinde píšu o tom
kolik bioplynu by se dalo vyrobit pouze z "lidských" zdrojů, pokud nebudu
cíleně bioplynky krmit biopalivy průmyslově pěstované na polích. Nebylo
by to ani na uvaření kafe každého obyvatele zapojeného do sběru zdrojů
pro výrobu bioplynu. A kde je ještě energie na svoz, úpravu, likvidaci
a samotnou výrobu. Bez určité teploty k rozkladu nedojde a tak se část
energie spotřebuje na rozjezd zmíněných procesů. No a pokud je tu záměr
osít další pole biopalivy, tak to s ekologií vidím bledě. Další lány
biomasy průmyslově hnojeny, chemicky ošetřovány, sklízeny, a pak ještě
kontaminovány zbytky z bioplynek. Díky za život v době rozumu a pánbůh
s hlupáky, kteří toto nezatrhnou dokud není pozdě.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.12.2021 16:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Tenhle floutek mi s těma svojema tendenčníma článkama neskutečně pije krev. "Odpady" organického původu, ať už mají jakýkoli charakter musíme bezpodmínečně vracet zpátky přírodě a to z jednoho prostého důvodu: Veškerá energie pohánějící biosféru pochází ze slunce, je pomocí rostlin ukládána do organických sloučenin. Tyto sloučeniny slouží jako úživný substrát základům potravního řetězce a tím pádem i celé biosféry. Neustálým rádobyhospodárným ukusováním z koláče sluncem vytvořené a rostlinami sekvestrované energie s nadpisem "Energetické využití odpadů" sice neohrožujeme přímo biodiverzitu (tu to totiž ovlivňuje až zprostředkovaně), ale zásadně ovlivňujeme četnosti (typicky půdních mikroorganismů a hmyzu) a tím připravujeme o zdroj potravy organismy stojící v potravní hierarchii nad nimi.
Pokud skutečně chceme s ochranou přírody něco dělat, je třeba zavrhnout zvrácené představy lidí typu pana Voltra. Separujme organický odpad (jež je odpadem pouze pro lidi, pro přírodu je to nenahraditelná surovina) a vracejme jej zpět do přírody. A eliminujme stavy synantropizovaných komensálů typu divokých prasat...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 17:41 Reaguje na Jakub Graňák
Já se mu nedivím. Je zaháčkován v tom byznysu a bude tak
oblbovat nedouky a fanatiky, kteří mu na to skočí. Půda
tu neskutečně stále více a více trpí absencí organické
hmoty. Tím klesá vodozádržnost, ubývají mikroorganismy,
hmyz a ostatní zvířata. Tito novodobí zlatokopové ji
chtějí dohuntovat ještě více, schovávají se za "gryndýl"
za potlesku užitečných idiotů z řad ekologů.
Odpovědět
Pe

Petr

21.12.2021 18:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Je zvláštní, že v případě lesa hlásáte přesný opak - soukromý majetek a právo dělat si s ním kvůli zisku co chci jako prioritu a snahy tuto prioritu omezovat jako bolševický diktát.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 19:08 Reaguje na Petr
Ten pan nelobuje za tržní bioplyn, ale za bioplyn
dotovaný a jinak zvýhodněný. Hospodářský les je
ekonomicky soběstačný a měl by produkovat i zisk.
Pokud budu bránit vlastníkovi být ziskový, tak
bych ho měl dotovat stejně, jako vlastníky OZE. Jste to schopen vůbec pochopit?
Odpovědět
Pe

Petr

21.12.2021 19:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Píšete jak půda trpí a klesá biodiverzita. Ale v lese byste nechal majitele dělat pro zisk cokoliv, protože omezování by byl bolševický diktát.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.12.2021 23:07 Reaguje na Petr
Dělat cokoli? Ale kde jste to vyčetl. Pouze by nechal majitele postupovat s ohledem na ekonomickou stránku věci. A pokud chce stát, aby se majitelé nějak omezili a postupovali neefektivně, měl by jim to kompenzovat. Stále je to lepší nápad, než financovat naprosto neefektivní parodii na energetiku.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

26.12.2021 21:53
Globálne oteplenie sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Toto nie je prvá výstraha pred mrazmi túto zimu, ale minimálne tretia. Ja viem, zase som si pomýlil počasie s podnebím a tento rok bol globálne tuším 5 či 2 najteplejší v histórii meraní. Ale spaľovanie bioplynu to všetko zmení, alebo sa ešte viac ochladí? :-)

Meteorológovia očakávajú dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu mínus 20 až mínus 24 stupňov Celzia v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.
"Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch," uviedol SHMÚ s tým, že pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká.
Pre Trenčiansky kraj platí výstraha prvého stupňa. Teplota miestami môže klesnúť na mínus 15 až mínus 19 stupňov Celzia. Aj v tomto prípade meteorológovia varujú, že nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch.
Slovensko má za sebou arktický deň. Slovenský hydrometeorologický ústav zaznamenal na viacerých staniciach teplotu, ktorá nevystúpila nad mínus desať stupňov Celzia. V Podolínci namerali mínus 11,2 stupňa Celzia, v Plavči mínus 10,7 stupňa Celzia a v Kežmarku mínus 10,2 stupňa Celzia.
"Keďže studená suchá arktická vzduchová hmota (najmä) na severe stále pretrváva, už krátko popoludní sa začalo opäť výrazne ochladzovať," uviedli meteorológovia na sociálnej sieti.
Teplota na stanici Poprad a Podolínec klesla v nedeľu krátko pred 17.00 h na mínus 20 stupňov Celzia. Blízko k tejto teplote je aj na ďalších staniciach.
Na staniciach Ružomberok, Červený Kláštor, Plaveč, Jarabina, Oravská Polhora, Novoť, Rabča, Zuberec bolo pred 18.00 h mínus 17 až mínus 19 stupňov Celzia.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22810472/teploty-mozu-v-noci-poklesnut-na-minus-24-stupnov-celzia.html?ref=trz
Odpovědět
ZK

Zan K.

8.4.2022 19:55
Mluví se i o oživební těžby uhlí a o OKD. S kým budeme jednat? S panem Bakalou či úředníky, co privatizaci prováděli? Nebo o všech podílnících či majitelích? A i když, tak kdo nám dnes bude uhlí těžiit? Staří jsou v důchodě, mladí na to nemaj a školení havířů vpodstatě neexistuje. Budeme vozit dělníky a odborníky těžby?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist