https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-voltr-kde-se-zastavi-ceny-energii-a-jakou-roli-v-tom-sehraji-obnovitelne-zdroje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Voltr: Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?

20.10.2021
Na ilustračním snímku bioplynová stanice Rapotín.
Na ilustračním snímku bioplynová stanice Rapotín.
Ceny energií se v posledních dnech dostávají na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Elektřina a plyn se na denních trzích obchodují několikanásobně dráž, než tomu bylo ještě před čtvrt rokem a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní. Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů, jejich kombinace nicméně naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.
 
Aktuální vývoj jasně dokazuje, jak je důležité disponovat vyváženým energetickým mixem, v němž mohou být jednotlivé zdroje pružně posilovány na základě aktuálních podmínek a potřeby. Zelená elektřina je pojem, který na našem trhu existuje už dlouho, o zeleném plynu se mluví méně. Přitom je to do značné míry také aktuální cena zemního plynu, která žene nahoru ceny elektřiny.

Současný vývoj na trhu energií opět ukazuje, jak důležitou roli budou hrát v celkovém mixu ČR zdroje typu bioplynových stanic. Dokážou totiž vyrobit jak zelený plyn, tak elektrickou a tepelnou energii. V tuzemsku jich máme téměř 600 a jejich výrobní potenciál ještě není ani zdaleka naplněn, zejména těch odpadářských. Bioplyn je přitom nejenom ekologickým zdrojem energie, ale je současně i zdrojem stabilním, postaveným na tuzemských surovinách. Je to zelená energie, která ale nepodléhá například výkyvům počasí. A to je pro budoucnost velice důležité.

I když je těžké přesně předpovídat další cenový vývoj na trhu s plynem, už jenom současná situace jasně ukazuje, že investice do bioplynových stanic bude mít čím dál lepší návratnost. Bioplynu nahrává i aktuální novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která se příznivě vyjadřuje k podpoře biometanu. To by mohlo podnítit i další výrobce, aby se na tuto oblast zaměřili, protože biometan je na našem trhu stále málo a EFG je v tuto chvíli jediným subjektem, který biometan na území České republiky vyrábí.

Zemní plyn patří k fosilním palivům, což znamená, že jeho zdroje nejsou neomezené a závisí na těžbě. Ta je však lokalizovaná jen do několika míst světa, tudíž ji v podstatě ovládá několik mocností, které plyn následně distribuují dál. Jedním z těch, kdo ho dodávají do Evropy ve značném množství, je Rusko. S ohledem na aktuální jednání mezi nimi a zájemci ze stran Evropské unie je však pochopitelné, že ceny stoupají.

Řešením by mohlo být spuštění plynovodu Nord Stream 2, které zajistí zvýšení dodávek a tím i snížení cen. Nedostatek či zdražování zemního plynu nutí výrobce energie vracet se ke „starým“ zdrojům, jako jsou uhlí či ropa, to jim však přináší nové problémy v podobě velmi drahých emisních povolenek, což přirozeně přispívá k dalšímu růstu cen. V podstatě se tak točíme v začarovaném kruhu, z něhož se jen velmi těžko hledá východisko.

V momentě, kdy se konvenční zdroje energie viditelně potýkají s problémy, protože fosilních paliv jednoduše není dost, je na místě obracet se mnohem víc k obnovitelným zdrojům. Kromě jejich nesporných výhod pro udržitelnost planety se v posledních letech také výrazně zhodnocuje jejich investorský potenciál. Vzhledem k aktuálnímu vývoji mají investoři šanci na výrazně rychlejší návratnost svých investic.

Je jasné, že růst cen energií nemůže trvat donekonečna, ještě nějakou dobu se mu však nejspíš bohužel nevyhneme. Ze strany vlády i Evropské unie zaznívají nejrůznější návrhy, jak ceny takzvaně „zastropovat“, zůstává však otázkou, nakolik efektivní a hlavně dlouhodobá tato potenciální řešení jsou. Obrat České republiky k obnovitelným zdrojům, které dlouhodobě stavěla na druhou kolej, je nyní jediným východiskem z energetické krize. Evropa by díky němu navíc přestala být surovinově závislá na dalších kontinentech. Vnímejme současnou situaci na energetických trzích jako varování a příležitost.

Pokud neurychlíme náš přechod k zeleným zdrojům a nebudeme investovat do nových technologií pro jejich levnější a rychlejší výrobu i distribuci, pak nemůžeme počítat s tím, že se u nás tržní prostředí proti vyspělejším zemím stabilizuje. Využití obnovitelných zdrojů energie navíc přispěje k poklesu cen elektřiny díky nižším výrobním nákladům.

I přes komplikovanou situaci se příklon k obnovitelným zdrojům energie jeví jako reálný, zároveň se dá očekávat větší zájem jednotlivců o vlastní energetické zdroje, zejména fotovoltaické články na střechy rodinných domů, které zásobují domácnosti elektřinou a případné přebytky odevzdávají do sítě. Nejde však o drobné uživatele, nýbrž o velké producenty, kteří budou do budoucna hrát v úpravě energetického mixu roli.

A s ohledem na aktuální legislativu a změny, které se projednávají, je k investicím do obnovitelných zdrojů ideální čas.


reklama

 
foto - Voltr Tomáš
Tomáš Voltr
Autor je výkonný ředitel Energy financial group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 17:04
V České republice bylo v roce 2020 podle předběžných výsledků vyrobeno celkem 81 427,6 GWh elektrické energie. Největší část energie, a to 43,2 %, byla vyrobena v uhelných elektrárnách. V jaderných elektrárnách bylo vyrobeno 36,9 % energie, 7,4 % připadlo na paroplynové a 4,7 % na plynové a spalovací elektrárny.
Solární, větrné, biomasové a ostatní obnovitelné zdroje zdroje dohromady disponují výkonem 900 MW. (2020)

A teď nám sdělte v krátkém komentáři , nejlépe na číslech, kde chcete vzít náhradu za fosilní paliva ?

Tvrdíte, cituji:" Obrat České republiky k obnovitelným zdrojům, které dlouhodobě stavěla na druhou kolej, je nyní jediným východiskem z energetické krize. "

David Copperfield je vedle vás naprostý nýmand.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.10.2021 17:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
1+
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2021 20:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vy to vůbec nemusíte řešit.
To, že rozum vyhrál volby nic neřeší.
JE nedostavíme, protože tam nesmí Rosatom a rušrí agenti toc elé zablokují.
Rozvoj OZE zase zablokují ropáci a o uhlí přijdeme.
Pokud se objeví SMR, budou z USA, což taky neprojde.
Bestia triumphans.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.10.2021 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl kapni božskou a přiznej,že tvé pravé jmeno je Petr Cibulka a po bytě máš rozmístěné siderické kyvadélka
Odpovědět
VK

Václav Kain

20.12.2021 16:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak on rozum vyhrál volby? Hanzle vy se tady vyskytujete více než často,ale ty vaše plácance se číst nedají.Voltr je jenom další tydýt který nemá o skutečném životě žádný přehled a mele nesmysly které do něho něho nahučeli možná na ČVUT.Tam se to podobnými mamlasy jenom hemží.
Odpovědět
ms

22.10.2021 01:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proč jsme stále svědky provolání věrozvěstů světlých, tentokrát zelených zítřků? Jsou to blouznivci, snílci, neinformovaní lidé nebo brutálně cyničtí a pokrytečtí čerpači dotací? Jak to dobře napsal pan Vinkler,uhlí a jádro nám vyrábí 80 % z celkově produkované elektrické energie za celý rok, např. slunce jen v létě 3 %, vítr 1 %, o marginalitě bioplynu byla řeč. Když se podívám na česká pole, která místo potravin začasté pěstují energetické plodiny, protože hlavním tahounem podnikání v tomto oboru jsou dotace, a tato pole nejsou s to zadržet vodu v krajině (zemědělství jí spotřebujeme 40 %), vidíme zde v plné nahotě obludnost Green Deal a takto pojatého boje s CO2 za záchranu planety. Ale ani náhodou, výsledky budou opačné, i kdyby se každý rok řeklo, že přidáme k požadavkům 10 %.buď budeme aplikovat skutečný výsledky vědy a výzkumu do praxe, nebo tímhle ekohysterickým aktivismem zanecháme planetu po nás v daleko horším stavu než dosud. Tomu se říká chtít zachránit vesnici jejím vypálením. A znovu a znovu je politické elitě pohodlně žijící ve své blahobytné bublině nutno asi tvrdšími akcemi (žluté vesty) zdůrazňovat, že enviromentální cítěění je plně vlastní ekonomicky zajištěným a vzdělaným lidem, chudákům bojujícím za každodenní slušný život bude osud Malediv (kde to je, v Karibiku???) šuma fuk a dokonce zase začnou pálit plasty a všemožný odpad. S mrazem se těžko diskutuje. Zelené žebračenky ožebračující platící střední třídu, to je kvintesence neomarxismu Evropské komise.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.10.2021 19:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Německu z instalovaných 116 GWH v jednom dni před měsícem vydolovali jen 1? Když nefouká a nesvítí, musí zaskočit tepelné stabilizátory systému. Což je ekologistický výraz pro elektrárnu, která je samozřejmě na fosilní paliva.
Odpovědět
Pe

Petr

20.10.2021 17:21
Jak se můžou ceny zastavit (natož snížit), když úplně vše se dnes buduje jako investice, tedy vložení kapitálu s očekáváním zisků?
A investice rychle rostou.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.10.2021 12:04 Reaguje na Petr
A z čeho byste chtěl tu výstavbu financovat, když ne z kapitálu? Z otrokákálu, feudálu, sociálu nebo komunálu?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.10.2021 13:05 Reaguje na Petr
A jak by se to jako mělo budovat?
Jako charita?
Nebo kratochvíle miliardářů?
Odpovědět
Pe

Petr

21.10.2021 18:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Však ano. Jen jem říkal, že vše je v pořádku. Čím víc se do něčeho investuje, tím víc zisků se od toho očekává.
Nevím proč to lidi překvapuje. Kapitalismus přece není od slova všichnisemajídobře, ale od slova kapitál.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.10.2021 12:13 Reaguje na Petr
Samozřejmě, slovo všichnisemajídobře je, jak nám historie nespočetněkrát ukázala, synonymum pro bídu.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.10.2021 18:03
Proboha, ten člověk je úplně mimo. V době, kdy v regionu nefouká a nesvítí asi těžko budou řešením větrné a fotovoltaické zdroje. V době kdy hodně fouká a svítí má náš soused Německo přebytky a levně nám je dodá. Jak tedy mohou být nové fotovoltaické a větrné zdroje u nás řešením současné situace? Potenciál našeho zemědělství a bioodpadu pro produkci bioplynu je velmi omezený. Pěstování kukuřice pro bioplynky, jak se to už dělo, je enviromentální zvěrstvo. Pan Vobr ukazuje, že ekonomům, jako je on, chybí jakýkoliv zdravý rozum.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.10.2021 18:04 Reaguje na Vladimír Wagner
Oprava: Pan Voltr ...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 19:33 Reaguje na Vladimír Wagner
Dovolím si jednu otázku: když jsou ty bioplynky díky nižším výrobním nákladům tak skvělé, jak deklaruje pan Voltr, tak proč je třeba je dotovat? Vždyť, co se rentuje, přece nepotřebuje dotace, no ne?
Mě příjde úplně šílené navyšovat produkci bioplynu ze zemědělských plodin, to bude pro přírodu skutečná katastrofa. Ale nemyslím, že lidé prosazující tyto šílenosti jsou šílení. Spíš bych řekl, že jsou vychcaní jak dírka do sněhu a už se třepou, jak budou rýžovat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 12:15 Reaguje na Jakub Graňák
Proto jsou ty dotace. Na rýžování. A víte, kdo je u nás největší (a možná jediný) biopalivový baron?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.10.2021 15:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Obojí sice začíná předponou bio.., ale bioplyn je úplně něco jiného než biopaliva. Tak se prosím držte tématu příspěvku, na který reagujete a nedělejte z toho tady antibabišovskou agitku.
Babiš si biopaliva nevymyslel, ta krávovina se zrodila úplně jinde. Kde je v našem světadílu hlavní rodiště krávovin, to jistě víte.
Babiš jen pružně reagoval na poptávku, což dělá úplně každý podnikatel, kdykoliv se mu naskytne možnost. Zvláště když poptávající přihazuje ještě dotace - kdo by odolal?...
Mimochodem odehrálo se to dávno předtím, než Babiš vstoupil do politiky.

Nadávejte na ty, kteří poptávku po biopalivech vyvolali a ještě navíc rozhodli o tom, že má být podpořena dotacemi.
Když se vám to nelíbí, zatrhněte to Babišovi tím, že budete volat po zrušení POVINNOSTI přidávat do pohonných hmot tzv. biosložku, což jsou rostlinné oleje. Dokud ta povinnost trvá, nelze Babišovi zazlívat, že pro tu zhovadilost dodává surovinu.

Aby nebyla mýlka, Babiše nemusím. Ale nemám rád, když se příčina zla hledá jinde, než kde by se hledat měla.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.10.2021 18:16 Reaguje na Karel Ploranský
Nojo , jenže jsou tu závazky část energie pokrývat z pseudoekozdrojů , takže vyloučením biosložky se vracíme s % zase zpět. Nestal bioplyn z bioplynky 2x tolik , co zemní ? Ale on se to vlastně teď cenově srovná
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.10.2021 19:35 Reaguje na Vladimír Wagner
Přesně tak a to čeká Evropu s elektromobilitou zvýšení poptávky
po elektrické energii, hlavně v době kdy slunce nesvítí( dobíjí
se hlavně v noci a taky větší spotřeba v zimních měsících).
Z logiky nejlépe vychází JE, která pokryje nejenom energetickou špičku, ale umožní i ekologické akumulační topení mimo špičku
a to nabíjení elektromobilů. OZE bez fosilních záloh to nedokážou
nikdy a tak zdražování energií svůj strop bude hledat marně.
Možná se zastaví na úrovni energetické chudoby pro velkou část
občanů EU a nebo do energetické revoluce, která vrátí logiku
do energetické politiky v EU.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 20:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Energetická politika EU ? To jste mě navečer rozesmál ! :-)
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.10.2021 15:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Rozesmál?
Není to spíš k pláči?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 12:18 Reaguje na Vladimír Wagner
Dost pochbuji o pojmu "levně nám dodá", každopádně my musíme vlastní zdroje a ještě zálohy, nejlépe ve vodíku. Úplně stejně, jak si to budují všechny normální země.

"Dostavba jaderných bloků se u nás už stává legendou na úrovni Blanických rytířů".
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.10.2021 13:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je taky prostor. SRN si zálohy a zdroje buduje v Patagonii, Chile, Ukrajině, Norsku a kdoví kde ještě jsou zaháčkovaní. Tolik prostoru Česko nemá ani kolonie ne. Proto je potřeba koncentrovaný zdroj. Vodík, jak píše SP, je prostorově i energeticky nemozný, bez JE určitě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2021 07:59 Reaguje na Jarka O.
Ve vytěžených lomech na hnědé uhlí je prostorů skutečně něurékom na fve panely, samotná elektrárna se dá využít na elektrolyzéry i vodíkové technologie.
Navíc máme u nás asi 10% rozlohy státu pokryté zpevněnými plochami, pokrýt je z 10% fv panely, máme celoroční spotřebu elektřiny celé země.
Ale bez jádra to nepůjde..
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.10.2021 14:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste ty vytěžené lomy někdy viděl? Ani blbec nebude investovat do komplikované a drahé výstavby FVE v takových místech jako je vytěžený lom, kde budou trvale problémy úplně se vším - počínaje dostupností kvůli údržbě až po nestabilitu podloží.
Mnohem vhodnější jsou přeci pole a louky, ne?

S těmi poli a loukami si samozřejmě dělám srandu - ale pokrýt je FV panely nakonec není o nic hloupější než na nich pěstovat kukuřici pro bioplynku...
Odpovědět
to

22.10.2021 20:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatopit a postavit tam přečerpávací vodní elektrárny. Ideové návrhy už existují.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

24.10.2021 15:52 Reaguje na
A plnit je vodou budeme cca 150 let...
To je k ničemu.
Odpovědět
DA

DAG

21.10.2021 07:26
Výkonný ředitel je dobře mimo. Pokud Ekolist nechce být enviromentální úderka, tak by měl pouštět na svoje stránky i články s reálným vysvětlením a řešením.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.10.2021 08:08
Kdyby z něl mluvil rozum, tak bude horovat za jaderné elektrárny. Ty jsou schopny zajistit stabilně jak dostatek elektřiny, tak tepla a navíc mají nízké náklady na palivo. Není problém si palivo nakoupit na roky dopředu a být pak mnohem víc nezávislý na vnější situaci.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.10.2021 14:56 Reaguje na Richard Vacek
Ale ano, mluví z něj rozum.
On prostě píše přesně to, co považuje za to pravé pro naplnění svých osobních, opakuji OSOBNÍCH zájmů.
Problém je v tom, že my potřebujeme řešení, která jsou nejen reálná, což ta jeho moc nejsou, ale hlavně ta pravá pro naplnění zájmů CELÉ SPOLEČNOSTI...

Je na nás, abychom dokázali rozlišit, kdo které zájmy prosazuje.
Abychom podpořili ty, kteří mluví v zájmu celé společnosti - a do ...ele posílali věrozvěsty "řešení", která mají sloužit především jim, nebo dokonce JEN jim.
Odpovědět
to

22.10.2021 20:21 Reaguje na Karel Ploranský
A které to jsou, ty zájmy celé společnosti? Od r. 1989 je zatím nikdo nedokázal definovat; kdykoli na ně přišla řeč, obhájci protikladných partikulárních zájmů se zabetonovali ve svých pozicích a pro protivníky měli akorát nadávky.
Odpovědět
to

22.10.2021 20:23 Reaguje na Karel Ploranský
Někteří dokonce tvrdí, že společnost neexistuje a proto neexistuje ani nic jako veřejný nebo společenský zájem...
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.10.2021 08:31 Reaguje na
To se nám vtlouká do hlavy 32 let a nese to šílené výsledky. Některá slovní spojení jsou vysmívaná nebo zakletá, třeba společenský zájem. Přitom ho na západě samozřejmě taky mají, jen mu říkají jinak. Třeba sociální smír.
Odpovědět
ZK

Zan K.

8.4.2022 19:30 Reaguje na Karel Ploranský
Vážení. Během oněch posledních 30 roků se vládním úředníkům, sděl. prostředkům a celému národu podařilo totálnš rozdělit společnost a to tak, že náprava už není možná. Bohužel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.10.2021 13:11
Trochu OT, ale ne tak moc.

Hlavní zádrhel je však v energetické náročnosti vodíkového ocelářství. „Dnes je spotřeba energie na výrobu oceli v Česku asi dvě terrawatthodiny (TWh). Pokud bychom u nás přešli všichni na vodík, potřebovali bychom asi 21 TWh, což je skoro celá třetina spotřeby energie v Česku. Otázka tak zní – budeme mít dostatek energie, a to čisté energie z ekologických zdrojů?“

... takže teoreticky hutní průmysl bude schopen uhlí nahradit, ale s obrovským nárůstem spotřeby energie. Která by samozřejmě měla být primárně vyrobena z OZE. Tak to chci vidět.

K tomu e-mobilita.

Laicky mi to začíná připadat, že celý ten Green deal na jedná straně vyžaduje produkci energie téměř výlučně z OZE a současně bude v rámci ekonomiky vyžadovat té elektrické energie podstatně více, než dnes.
No ty kráso ...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.10.2021 13:12 Reaguje na Svatá Prostoto
Pardon, neuvedl jsem odkaz na článek, ze kterého cituji ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/uhli-na-karvinsku-zustane-pod-zemi-do-huti-se-dovazi-treba-z-australie-178203#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=lWkhc6KohdF-202110210719&dop_id=178203&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
JM

Joska Malý

22.10.2021 11:26
Proč redakce Ekolistu nedává tyto články do rubriky PR, nebo možná rovnou reklama? Jinou výpovědní hodnotu to totiž nemá a mate to veřejnost. Ještě víc takových článků a bylo by dobré Ekolist označit za dezinformační web.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

25.10.2021 18:48
Uvědomujete si vy zeleně smýšlející , kde toto může všechno skončit ?????? Pokud máte čím, tak začněte přemýšlet , protože dle mého už není za pět minut 12 !!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist