https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-drapela-teplo-kvuli-rustu-cen-paliv-a-povolenek-vyrazne-zdrazi-pomoci-muze-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Drápela: Teplo kvůli růstu cen paliv a povolenek výrazně zdraží, pomoci může vláda

19.10.2021
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Ivo Lukačovič / Wikimedia Commons
 
Cena zemního plynu, černého uhlí a povolenek na emise skleníkových plynů raketově roste. Lidé se musí připravit na výrazný růst ceny tepla. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie nově umožňuje vládě vrátit až tři čtvrtiny nákladů na povolenky teplárnám a jejich zákazníkům. Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku na čtyřnásobek, černé uhlí a povolenky, které si větší teplárny musí kupovat na každou vypuštěnou tunu emisí, zdražily meziročně o 100 %. I když teplárny nakupují část paliv a povolenek dopředu, výrazné zvýšení cen tepla je ale nevyhnutelné.

Většina tepláren teprve pracuje na kalkulacích cen tepla na příští rok. Z vývoje cen energetických komodit a povolenek je ale evidentní, že nás čeká největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem. Není to vůbec příjemné, ale ekonomickou realitu obejít nelze.

Největší nárůst ceny tepla čeká teplárny, které k výrobě tepla využívají zemní plyn. Významně menší, ale stále výrazný bude nárůst cen tepla vyrobeného z uhlí, kde se zásadně projeví nárůst ceny povolenek a v případě černého uhlí také vlastního paliva. Některé teplárny budou kvůli vývoji na trhu netradičně zvyšovat cenu tepla ještě před koncem letošního roku, většina ale až od 1. ledna. Za dodávku tepla pro byt si lidé příští rok připlatí i několik tisíc korun.

Pro vývoj cen tepla jednotlivých dodavatelů bude zásadní, jak se jim podařilo nakoupit paliva a povolenky. Teplárny obvykle nakupují část paliva i povolenek dopředu, ale nárůst cen je tak extrémní, že ani ti nejopatrnější se zvýšení ceny tepla nejspíš nevyhnou.

I teplárny, které mají výhodně uzavřené dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu za pevnou cenu, se však mohou dostat ze dne na den do složité situace. Objevují se první případy, kdy obchodníci s plynem, kteří příliš riskovali, nejsou schopni nasmlouvané dodávky paliva plnit.

Jsou už první případy, kdy dodavatel plynu není schopen dostát svým závazkům a dlouhodobě nasmlouvané dodávky plynu ze dne na den ukončí. Teplárně pak nezbývá, než nakoupit všechen plyn na trhu za několikanásobně vyšší cenu, než byla ta původní dlouhodobě garantovaná dodavatelem. Pokud se situace na trhu s plynem nestabilizuje, bude takových případů přibývat.

Růst cen tepla by v případě tepláren, které si musí nakupovat povolenky, mohla výrazně zmírnit vláda. Podle nedávno schválené novely zákona o podporovaných zdrojích energie může vláda teplárnám vrátit až tři čtvrtiny nákladů na povolenky. K tomu však musí vláda schválit nařízení, které stanoví, jaký podíl nákladů se bude vracet a zajistit notifikaci veřejné podpory u Evropské komise. Dodavatelé tepla budou povinni o vrácené prostředky snížit náklad na povolenky v ceně tepla.

Poslanecká sněmovna vložila do zákona o podporovaných zdrojích ustanovení, které vládě umožňuje vrátit teplárnám až tři čtvrtiny nákladů na povolenky a Senát doplnil přechodné ustanovení, že se tak může stát už za letošní rok. Na těchto změnách byla široká politická shoda. Aby mohly teplárny vrácení části nákladů na povolenky zohlednit v ceníku na příští rok, potřebují mít nejpozději do poloviny listopadu jistotu, že peníze skutečně dostanou. Vyzýváme proto vládu, aby co nejrychleji schválila potřebné nařízení a jednala s Evropskou komisí.

Vrácení části nákladů na povolenky narovná dlouhodobou diskriminaci domácností připojených na teplárny, které za emise oxidu uhličitého v ceně tepla platí, proti domácnostem připojeným na domovní kotelny, kde tyto emise zatím nijak zpoplatněné nejsou. Neutrpí ani ochrana klimatu, uhelné teplárny se budou muset zavázat k přechodu na jiná paliva do roku 2030. Z pohledu rozpočtu je opatření neutrální, protože se vrací lidem část dodatečných výnosů státu z prodeje povolenek.


reklama

 
foto - Drápela Tomáš
Tomáš Drápela
Autor je předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TK

Tomáš Kvítek

19.10.2021 17:30
Jak někdo správně konstatoval: Green Deal=Zelená bída. Proboha proč opět Němci vymýšlejí další hrůzy- nedostatek energie a ještě drahé pro Evropany. Jako kdyby toho v 20. století neměli na hrbu již dost a dost. My se po 30 ti letech trochu vzpamatujeme a už jsou tu další hrůzy. Tak opět Němci a k nim blázen Timmermans. Dobrá grupa. Sakra kdo je zarazi?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2021 19:23 Reaguje na Tomáš Kvítek
emisní povolenky je naprosto kontraproduktivní produkt, který ztratil smysl existence i tím, že v podstatě se urval celý sytém ze řetězu. Vybírat v teplárnách výpalné emisních povolenek a pak jim to vracet je imbecilita. Bylo by skutečně nejlepší z toho systému odejít, prohlásit jej za neproduktivní a kontraproduktivní vzhledem k cenám komodit už nemá žádné opodstatnění...se z toho stává socialistická zlodějina přerozdělovacího systému ala Brusel.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 06:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vůbec nevíte co píšete..
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vůbec nepřemýšlíte ani na půl tahu dopředu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.10.2021 11:25 Reaguje na
Já totiž nehraju s nikým žádnou hru... mě zajímá realita... :)
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.10.2021 18:07
V titulku se píše,že muže pomoct vláda.Tak bych si přál,aby mě přišla zahřat Schilerová
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

19.10.2021 18:53 Reaguje na karel krasensky
Ale fuj!
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.10.2021 19:50 Reaguje na Jakub Graňák
páne Jakub nedehonestujte a nepodcenujte paní ministryni.Evidentně jde o silnou,zdravou,relativně mladou ženu.Zkratka jak na ostravsku říkáme-kus roby.Jsem přesvědčen,ž by pro muj domek a pozemk byla velkým přínosem.Naštípala dříví,složila uhlí v zimě vyhazela sníh.Taky jsem si jist,že je vhodná k zapřažení do malého jednoradličného pluhu a naorání řádku k sadbě brambor
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 07:34 Reaguje na karel krasensky
Pane Kárl, tahle brněnská mašina by vás vymačkala jak citron. Kde byste vzal na všechnu tu módu, maskérky, kadeřničky, manykérky, pedikérky, kosmetyčky...
Dejte na mě, nadarmo se neřiká: "Když jábko tak rájske, když hólku tak z prájske"
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 07:58 Reaguje na karel krasensky
Ta by vám byla kolem baráku platná tajak prasaťu sedlo, že není líná se nažrat ještě neznamená, že umí aji potáhnout.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 06:50
Až na to, že výkyv cen energií v Evropě má na svědomí Čína a její skoupení plynu z Asie + nedostatečné zásobení Evropy před zimou... bláboly o tom, jak za to mohou emisní povolenky jsou jen účelová lež...

Systém emisních povolenek má nastartovat přechod k nízkoemisní energetice a to je nutnost.... svůj účel to splňuje a současný vývoj konečných cen to ovlivnilo jen tak z 20%....

Vracet teplárnám peníze, které dali do modernizačního fondu je absurdní a pokrytecké... peníze z povolenek mají jít do modernizačního fondu a z toho pak má poškozovatel ŽP získat zpětně peníze na přechod k menšímu poškozování této planety i nás všech....

Ale jak vidím ty bláboly pod článkem, tak je vidět, že realita na ekolistu opět nikoho nezajímá.... smutné, ale bohužel běžné....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.10.2021 07:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Holt Čína přeplatila, to se stává a pokud na to někdo neumí reagovat, jeho věc. Proč se včas Evropa nezásobila, je věc druhá a s velkou pravděpodobností za to můžou i tanečky okolo neuzavření dlouhodobých smluv s Ruskem na úkor smluv krátkodobých. Emisní povolenky nejsou řešením.Jaksi si nikdo zatím z vrcholných představitelů EU neuvědomuje fakt, že nelze se skokově odstřihnout od uhlí a jádra, aniž bych měl plnohodnotnou náhradu. A tou soláry a větrníky opravdu, ale opravdu zatím nejsou.
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zdražením k zářné budoucnosti, no jistě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2021 11:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Povolenky za to samy nemohou, v tom souhlas.
Bohužel se ale ukazuje, že ve své stávající podobě, kdy jsou fakt finančním aktivem s vysokým rizikem volatility, jsou z hlediska řešení problému emisí silně k ho.nu.

Myšlenka využití prostředků, které stát díky povolenkám získal/získává je s ohledem na současnou situaci zcela ok.
Že je pan Drápela chce nacpat zpátky teplárnám ... s tím samozřejmě nesouhlasím, ale zase jemu se nedivím. Na jeho fleku by mne to napadlo také:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 12:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tohle nějaký ropáklist, to jinak možný není. Tvrdší ropácké demagogie jinde nevidím...
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:34
Povolenky mi připomínají vtip, který se říkal za komoušů. "Komunistická strana a vláda statečně bojuje s problémy, které by nevznikly, nebýt komunistické strany." To jsem fakt nečekal, že budeme oprašovat staré vtipy :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.10.2021 10:04 Reaguje na
Navíc se bude vzpomínat na dobu, kdy to byly pouhé vtipy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2021 10:59 Reaguje na Jarka O.
Njn, devadesátky se už jen tak nevrátí.
Jo, nebylo to vždy easy a byl to místy slušnej bordel ... ale aspoň svobodný a s nadějí.
Teď už zůstal jen ten bordel.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 12:23 Reaguje na Svatá Prostoto
No jo, naděje vzala za své právě v těch skvělých devadesátkách
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2021 15:18 Reaguje na Jakub Graňák
A to bych neřekl, ještě těch dalších 10 let to celkem šlo, byť to byla místy slušná taškařice. Ale ne ten setrvalý sešup, resp. utahování šroubů.

A nejsme v tom rozhodně sami, spíš naopak.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 16:22 Reaguje na Svatá Prostoto
A to já zase jo, ono totiž docela dost záleží odkud to člověk pozoruje, zda odněkud z center, nebo periferie.
Proto bych si dovolil říci: "No sir, i didnt like it"
viz také zde: https://www.youtube.com/watch?v=8JNuqEz_GCQ
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.10.2021 13:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Bývala pěkná folková písnicka Naděje a touhy:-) Chaos fakt je.Ale co. Přečtu si komenty p. Krasenského, Graňáka, Vás aj., a je chvíli dobře, škoda, ze není Dikobraz, Trnky Brnky. Aspoň že máme ty přemnožené politiky - na legraci, ne na práci.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 16:25 Reaguje na Jarka O.
Ráda se bavíte? - Humor ještě neumřel:
https://www.youtube.com/watch?v=CwCAvwxaabI
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.10.2021 18:08 Reaguje na Jakub Graňák
Hézkej kluk. Vhodný do hospodářství i do města. O Vondráčkovi by něco nebylo, toho mám radši.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.10.2021 20:29 Reaguje na Jarka O.
Vondráček? To je nějaký příbuzný naší nejvěhlasnější RnB zpěvačky? Tak na toho si složku nevedu, ale tohle taky není špatný: https://www.youtube.com/watch?v=CilqQ6L8tNU
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.10.2021 12:45 Reaguje na Jakub Graňák
Ale kdež. Tu vykopávku jsem poslouchala před 100 lety v pohádkách. Mluvím o mladém šikovném vcelaři, který umí hrát na kytáru, a je pozitivní, že ho neznáte z médií. Asi to bude tím, že je gentleman. Však víte, že gentleman se objeví v novinách 3x za život. Když se narodí, ožení a umře. PS: Video dobré, dík, trochu zastaralé, není to už jen vtip.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.10.2021 19:09
Ve středověku církev zavedla povolenky(pardon odpustky) a kdo na to měl,
tak mohl i hřešit. Kdo ne, tak šel na hranici. Mistr Jan Hus odpustky označil za nástroj k obohacení církve umožňující hřích. Kdo nehřeší, ten
je nemusí nakupovat (země s JE a s doplňkovými OZE, které nemusí zálohovat
fosilní energetikou v případě jejich výpadku). Hlavně je ale kupujme přímo a ne přes překupníky na burze. Otázkou je, na co všechno časem budou a v jaké výši. Pokud budou překupníci šroubovat jejich cenu dosavadním tempem, tak se to odrazí i na ceně bezemisní energie, protože její producenti
toho využijí. Proč taky prodávat levně při nedostatku jiné levné energie. Výsledkem bude co? Hřích za více peněz a nebo nuzný život bez hříchů ?
Kdysi chudý nemohl hřešit, protože si nemohl koupit odpustky a nyní
bude chudý mrznout, protože nebude mít na energii zdraženou o povolenky.
Výsledkem bude změna evropské politiky (analogie s reformací církví)
a sociální bouře(Husitské války). Nic jiného EU nečeká, pokud nezačne
brzdit a dělat reformu postupnou, místo nynější šokové terapie. Ta nic
dobrého EU nepřinese a naopak ji uvrhne do chaosu a úpadku, jakou už
Evropa zažila od počátku reformace, až do upozadění církve samotné.
Války ve jménu stejného Boha mezi tábory protestantů a katolíků byly
zkázou stejnou, jako radikální zelená politika versus udržitelná
prosperita v zemích EU. No a bohatce ani drahé odpusty hříchu
neodnaučily a hřešil dál, aby měl na ty odpusty. Stejné to bude
s bohatými nyní, protože si tu drahou špinavou energii tak, jako
tak koupí, protože o to více oberou chudé. Výsledkem bude pouze
živoření bez hříchu pro chudé a rozčarování z EU samotné. Kdo
chce kam, pomozme mu tam(opravuji, kdo chce kam, tak tam sám jde).
Sebedestrukce je dílem vedení EU a nikoliv rebelů, kteří myslí
racionálně a nikoliv utopicky, jako zelení šílenci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2021 09:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Opravuji "odpustky".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 12:23 Reaguje na Břetislav Machaček
To musíte mít z Kremlu, takovou snůšku pitomostí přece příčetný člověk vyplodit nemůže....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2021 18:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebýt Ruska, tak si asi budete nepřítele a viníka všeho
vymyslet. Paranoia vidět za vším Rusko je choroba mysli
a je dobré se nechat vyšetřit a léčit. Mě vůbec netěší
vývoj v energetice a tu analogii s odpustky uvádím jako
historickou zkušenost, kdy to církev (EU) přepískla a
odezvou byla reformace církve i s novými protestantskými církvemi. S tou rychlostí zelené politiky to EU přepískla
taky a nyní nemá odvahu přiznat chybu a brzdit. To se jí
ale vymstí i s tím protestantismem některých zemí a buď
dojde na zmírnění a nebo na dělení na ty různé "církve".
Pokud toto nechápete, tak se nedivím vašemu komentáři.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 21:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Nikdo nic nepřepískl a jen hlupáček čecháček je strašen špinavci.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2021 23:40
Stačilo by přitom zrušit povolenky. Škrt - a je podstatná část problému pryč. Během vteřiny.
A pak zrušit všechny ty závazné termíny, dokdy se musí zakázat uhlí, snížit emise CO2. Škrt a během další vteřiny najednou lze rozhodovat podle jasných ekonomických a technických kritérií, není třeba se bát, co si zase zelené mozky v bruseli vymyslí.

Dva škrty pera během dvou vteřin a situace se skokově obrací k lepšímu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 21:57 Reaguje na Viktor Šedivý
A soudruh Putin sem navalí bambilión plynu zalevno, voni sou hlava....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist