https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-drapela-velkym-zdrojum-byla-vracena-budoucnost.snad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Drápela: Velkým zdrojům byla vrácena budoucnost. Snad…

7.8.2021
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Ivo Lukačovič / Wikimedia Commons
Poslaneckou sněmovnou prošel zákon o podporovaných zdrojích energie včetně návrhu kompenzace ceny povolenek pro dodavatele tepla a zachování podpory KVET pro stávající zdroje. Zdá se, že odklon od využívání fosilního uhlí a transformace celého oboru teplárenství má smysluplnou budoucnost.
 
Zákon o POZE (podporovaných zdrojích energie) je schválen. Pokud nebude v konečném procesu ještě upraven, dává teplárnám příležitost a čas se jako obor kompletně transformovat. Klíčová je pro nás kromě jiného hlavně kompenzace ceny povolenek, které teplárny na rozdíl od konkurence musejí platit. Při cenách 55 eur za tunu jsme jako teplárny zcela nekonkurenceschopné lokálním topeništím. Bylo by přínosné, aby legislativa v této podobě prošla i notifikací v Bruselu. Kompenzace teplárnám je plánována na omezenou dobu. Zcela klidní budeme až ve chvíli, kdy budou za emise platit všichni výrobci energií. Evropská komise o tom uvažuje od roku 2026.

Zákon by měl platit od příštího roku. Obor teplárenství ale už nyní připravuje projekty, které během několika let kompletně opustí spalování uhlí. Nahradíme ho biomasou, odpadem a samozřejmě plynem. Velkou pomocí pro nás budou finance z Modernizačního fondu. Prostředky z tohoto zdroje budou představovat až 40 % investičních nákladů, na které si budou moci teplárny sáhnout. Zbývajících 60 % ale i tak není málo. Tyto investice musíme hradit z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů. Půjde o desítky miliard, které se musejí investorům vrátit. Proto je třeba, aby se legislativní prostředí měnilo velmi opatrně.

Na letošní konferenci Dny teplárenství a energetiky, kterou už po 27. pořádá Teplárenské sdružení ČR, bude zákon o POZE společně s transformací teplárenství jedním z hlavních bodů diskuze. Nicméně ani ostatní témata nezůstanou v pozadí. Program ukazuje, že bude řeč i o novém energetickém zákoně o možné a efektivní akumulaci energie v rozvodech. Ve hře je i možnost přítomnosti kolegů ze Spojených států, kteří představí malé jaderné reaktory. Zajímavých je témat letošních Dnů teplárenství a energetiky přehršel. Máme za sebou rok plný nejistoty a zdá se, že letos se v Olomouci bude mluvit s optimismem – především o jistotách dnů budoucích.


reklama

 
foto - Drápela Tomáš
Tomáš Drápela
Autor je předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.8.2021 07:52
ČR zcela určitě neudává trendy v Evropě ani ve světě, takže je trochu " předčasné" o něčem takovém uvažovat. Ostatně i v Německu pochopili, že je lepší než bourat uhelné elektrárny, tak je předělat na plyn a následně na nich využít vodíkové technologie...to, že se tak děje ale zvyšuje cenu plynu na trhu, takže to není taková výhra určitě ne pro spotřebitele, což různé státy to může uvést do pořádného zmatku po tom, co mají naloženo od kovidu, tak se ukazuje, že ceny různých komodit jsou tak vysoko, že to může mít až fatální následky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.8.2021 10:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Můžete uvést nějaké příklady elektráren, které Němci předělali z uhlí na plyn? On je totiž rozdíl mezi uhelnou a plynovou elektrárnou tak velký, že předělat jednu na druhou v podstatě znamená jednu zbourat a postavit novou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.8.2021 08:00
pokud se plynárenství nebude adaptovat na vodíkové technologie a dopravu vodíku včetně výroby, tak zkrátka skončí. Pokud plynárenské společnosti nebudou vodík brát jako příležitost, obsadí jejich pozici někdo jiný a může úplně přebrat trh s "plynovými" palivy.
Odpovědět
sv

8.8.2021 00:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud se Evropa uvrtá do další nic neřešícího megatunelu, tentokrát vodíkového, tak zkrátka skončí. Ekonomicky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:08 Reaguje na
A jaký předchozí megatunel v Evropě máte na mysli?? Já vím pouze o solárním a biopalivovém, ale týká se to pouze ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevím, kdo by mohl u nás přebrat monopolním plynárnám kšefty, ale vodík je jediná cesta, která je dnes k dispozici. U nás vyráběná ve velkých fv elektrárnách, umístěných nejlépe ve vytěžených prostorách po hnědém uhlí.
Odpovědět
va

vaber

7.8.2021 08:10
,,uhlí nahradíme biomasou, odpadem a samozřejmě plynem,,
jinými slovy ,jen oblbujeme veřejnost ,spalujeme stále uhlík a říkáme tomu pokrok,
o CO2 a přírodu vůbec nejde, jde o peníze
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.8.2021 10:40 Reaguje na vaber
No a máte nějaký lepší nápad, jak za přijatelnou cenu vyrábět průmyslově teplo, než spalovat uhlík? Prosím o řešení pro toto desetiletí, ne něco co možná bude fungovat za dvacet let.
Odpovědět
va

vaber

8.8.2021 08:58 Reaguje na Emil Novák
díky machinacím, politickým a jiným, žádné technické řešení není,
spalovat uhlí je téměř stejné jako nová ,,ekologická ,, paliva a spalováni biomasy se ukáže jako další nesmysl ,který je bude přírodě zásadně škodit,
kdysi se uvažovalo o jaderných výtopnách ,s nízkými parametry, bez výroby el energie by byly naprosto bezpečné,
zastavil se i vývoj thoriového reaktoru ,protože takové reaktory byly pro výrobu jaderných zbraní bezcenné,
nyní se na něm začíná opět pracovat ,prý nejdál je Čína,
thoria je víc než uranu a odpady nejsou tak dlouho vysoce radioaktivní,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:10 Reaguje na vaber
Cestou jsou SMR, nejdále je firma NuScale z USA, už mají obecnou licenci a začnou asi už rozjíždět sériovou výrobu. Tohle je řešení našeho teplárenství na řádově 50 let.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... NuScale z USA, ... obecnou licenci a začnou asi už rozjíždět sériovou výrobu."

Už zase:-))).
Ale lepšíte se ... od posledka, kdy jsme vám tu jasně doložili jak se věci skutečně a reálně mají, uplynulo docela dost času ... na vás. Jsem ani nevěřil, že by to vydrželo tak dlouho:-))).

Dodám, byť ve vašem případě asi zbytečně, že jsem příznivcem těhle potvor, ale běžný komerční provoz&výroba jsou zatím bohužel fakt ještě daleko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:36 Reaguje na Emil Novák
Maximální rychlostí nastavět maximální výkony ve FVE (možná i něco ve VE) a vyrábět zelený vodík. Snad budou k dostání už i SMR.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.8.2021 11:12 Reaguje na vaber
Biomasa je už mnohde dražší, než uhlí. Natož kdyby se měla dovážet bůhví odkud.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.8.2021 11:14 Reaguje na smějící se bestie
A když přišly tvrdší zimy, tak se mnozí lidé vraceli k dříví a uhlí. Plyn už levnější nebude.
Odpovědět
kk

karel krasensky

7.8.2021 18:45
Vzhledem k zvyšujícím se cenam energii se dá s jistotou očekavát i zdražení dalších komodit.Zcela jistě hrubé vlněné ponožky a pletené vlněné svetry s jeleny na hrudi.
Odpovědět
PE

Petr Eko

8.8.2021 11:12
Vše vychází z toho slavného Green Dael.. Ovšem může se to pro Evropu změnit na Green Dead??? Proč ne, jde jen o jedno písmeno..
Ale vážně - napadlo už někoho, že zde může jít o to, jak potopit - odepsat - zničit Evropu jako hospodářskou konkurenci?? Je to moc konspirativní?? Pro někoho ano, ale v základu proč ne ?? Jsou země (nebudu jmenovat..), které by na hospodářském poklesu či úpadku Evropy jen vydělaly.
A nejlepší na to je, aby se Evropa "zasebevraždila" osobně.. Co více si konkurence může přát, zcela ideální řešení..
Pěknou neděli přeji..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:03 Reaguje na Petr Eko
Nebojte, ruští mužici takovou moc zase nemají, klídek....
Odpovědět
PE

Petr Eko

8.8.2021 22:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak je vidět, že jste nepochopil, o co jde.. O Rusko vůbec nejde.. Naopak, Rusko má zájem s EU obchodovat (jejich suroviny, EU výrobky).. Musíte se dívat poněkud dále za obzor..
A hlavně už přestante být tak rusofobní, jste už tím trapný, nezlobte se..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 13:38 Reaguje na Petr Eko
Rusko má zájem EU rozeštvat a rozhádat nejlépe až k rozpadu, protože má fatální strach, že mu Čína sebere Sibiř se všemi nerostnými zdroji.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=699611
Odpovědět
ms

8.8.2021 11:56
Všimněme si hlavně formulace o kompenzacích za emisní povolenky. Aby se v ČR nezhroutila energetika, tak vláda/stát musejí dát na pokračování stabilních uhelných zdrojů dotace. Tenhle absurdistán se snaží vytvořit perpetuum mobile ze zdanění emisí a pak je vrací jako dotace. Ale pozor, emisní povolenky se mají stát příjmem EU, který z něho bude posílat žebračenky do chudších zemí. Bolševismus v praxi, který provozuje vláda bruselské byrokracie. Nicméně jsou i velmi zdravé názory na Green Deal:
"https://www.info.cz/nazory/zeleny-udel-se-hrouti-jako-domek-z-karet-plany-eu-drti-ceny-surovin-uhli-se-vraci-na-vysluni-a-neochvejne-prognozy-prestavaji-platit?odemknout=BQUEYJNJAH
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 13:41 Reaguje na
My jsme prostě země naopak. Už se to taky rozsypává, pokud vyhrají volby součsasní mašlonci, půjdeme do výrazné krize s neomezenou dobou hloubky i trvání.
Enisní povolenky jsou příjem státu.
Odpovědět
TK

Tomas K

10.8.2021 17:29
Teď už je jedno, co kdo dělá nebo udělá. To se mělo řešit už před 50 lety, že když se bude pořád jenom těžit a spalovat, že to změní atmosféru a nevyhnutelně naruší i tu termodynamickou rovnováhu. Teď už si jen všichni maximálně užijme těch civilizačních výdobytků, které se díky spalování fosilů povedly, zanedlouho bude nevyhnutelně konec a NIKDO už s tím nic nenadělá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist