https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-drapela-nova-vlada-musi-rychle-dokoncit-podminky-pro-transformaci-teplarenstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Drápela: Nová vláda musí rychle dokončit podmínky pro transformaci teplárenství

17.12.2021
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Teplárenství se potýká s extrémními cenami zemního plynu i povolenek a čas na přípravu a rozjezd dekarbonizačních projektů se rychle krátí. České teplárenství od nové vlády očekává, že velmi rychle nastaví funkční legislativní a ekonomický rámec, v němž bude možné realizovat potřebné investice do dekarbonizace a zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro 4 miliony lidí.
 

V koaliční smlouvě se píše: „Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny. Pro dekarbonizaci teplárenství připravíme urychleně strategii, kterou projednáme s relevantními partnery.“

Závazek z koaliční smlouvy je potřeba velmi rychle překlopit do konkrétních činů. Je pět minut po dvanácté. Základní kostra tu je, ale řada potřebných kroků je zpožděna a nervozita roste.

Transformace teplárenství stojí na dvou hlavních pilířích - zákonu o podporovaných zdrojích energie, jehož novelu schválila minulá Poslanecká sněmovna, a Modernizačním fondu. K zákonu o podporovaných zdrojích energie, který začne platit od příštího roku, však zatím nebyl vydán ani jeden prováděcí předpis. Chybí klíčové nařízení vlády, které má stanovit, co bude v příštích letech stát podporovat. Doposud se také nepodařilo zajistit notifikaci provozních podpor u Evropské komise, která měla být hotova do konce roku 2021.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie měla teplárenství pomoci, ale realita je zatím taková, že se kvůli chybějícím prováděcím předpisům a notifikaci od ledna nejspíš zastaví i doposud fungující provozní podpora tepla z obnovitelných zdrojů.

Zákon také vládě umožňuje, aby teplárnám vrátila až tři čtvrtiny nákladů na nákup povolenek pro výrobu tepla pro zajištění přechodu k nízkoemisním zdrojům. Snížení nákladů by se promítlo do ceny tepla. Je však potřeba urychleně přijmout prováděcí předpisy a zajistit notifikaci u Evropské komise.

Současné extrémní ceny povolenek budou pro teplárenství příští rok znamenat náklady přes 20 miliard korun. To je ekonomicky naprosto neúnosné, teplárny nebudu mít na investice. Ceny tepla pro rok 2023 by neúnosně rostly. Je úplně absurdní, aby náklady na povolenky tvořily dvě pětiny ceny tepla pro domácnosti, ale dnes k tomu, bohužel, směřujeme.

Základem financování transformace teplárenství se má stát Modernizační fond. První výzvy už byly vypsané, nicméně schéma pro takzvané neprioritní projekty se zatím v Bruselu schválit nepodařilo a nejasnosti panují i kolem rozpočtu fondu a alokace prostředků pro jednotlivé programy na příští rok.

Vnímali jsme velmi negativně snahu současné vlády převést prostředky z Modernizačního fondu na jiné účely. Věříme, že nová vláda Modernizační fond naopak podpoří, pomůže se schvalováním projektů a zajistí odpovídající alokaci pro investiční projekty v teplárenství.

Další oblastí, na kterou by se měla nová vláda soustředit, je vyjednávání o nové evropské legislativě. Evropská komise navrhla legislativní balíček Fit for 55, který zásadním způsobem předurčí podmínky pro energetiku a teplárenství i celé hospodářství do roku 2030. Česká republika bude v druhém pololetí příštího roku předsedat Radě EU a tuto příležitost je potřeba využít.

Je to paradoxní, ale návrhy nové evropské legislativy dekarbonizaci teplárenství spíš brzdí. Potřebujeme, aby vláda vyjednala v Bruselu alespoň trochu snesitelné podmínky, realistické cíle a opatření. Je potřeba prosadit zemní plyn jako tranzitní zdroj, který budou banky ochotné financovat, bez toho nemůžeme do roku 2030 odejít od uhlí.


reklama

 
foto - Drápela Tomáš
Tomáš Drápela
Autor je předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (114)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.12.2021 15:05
vtipné na tom všem je, že sni někdo myslí, že za těma EU výpotkama které jsou každý rok jiný z EK musíme honit jako psy za vlastním ocasem...samozřejmě, že nemusíme. Pořád o tom rozhodujeme MY ať se to někomu líbí nebo ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A ti MY, jsou jako kdo? Burešova soldateska, která zablokovala jakýkoliv vývoj?
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.12.2021 21:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Občané si tuhle nesmyslnou hru přejí. Nevšiml jste si, komu dali hlas ve volbách?
Těm, kteří nás do tohoto stavu svým hlasováním (nejen) v bruseli dovedli (ANO), těm, kteří si myslí, že jsme málo zelení, málo zdražujeme a zakazujeme (PirSTAN) a těm, co si myslí, že se s tím už moc dělat nedá a že bychom měli zkusit nějak proplout (SPOLU).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2021 15:11
Fungují jaderné elektrárny a vytápění odpadním teplem. Na rozdíl od OZE dokonce fungují i v zimě. Nekdo by to měl prozradit i odborníkům v teplárenství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:34 Reaguje na Richard Vacek
Tak zkuste jmenovat, která u nás takhle funguje.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2021 18:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Vše je věcí ceny. Pokud máte levné uhlí, je nesmysl horkovod z elektrárny budovat. Teplo se nechá bez užitku unikat. Pokud se ale zachránci planety rozhodnou, že uhlí je fuj, plyn je fuj a ropa je fuj, tak máte na výběr mezi umrznutím nebo dodělat horkovody z jaderných elektráren a dostavět urychleně další jaderné zdroje.
Jak jinak si myslíte, že i takové Německo nahradí ty fuj zdroje?
https://www.iea.org/countries/germany
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 22:40 Reaguje na Richard Vacek
To je velmi hezké. Ale taky je to všechno.
Kde máte ty horkovody a kde ty nové jaderky?
Já čekám na energii posílanou laserovým telemostem z Paroubkova Marsu, to je ještě lepší, než jádro a horkovod.
Zkuste odhadnout, kdo to dostane dřív.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 00:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Že vy jste tam nebyl? https://www.pnbrno.cz/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 22:42 Reaguje na Richard Vacek
Zkuste odhadnout, jak se bude vytápět celá Morava od Brna severněji až k Polsku. Horkovodem z Dukovan nebo Temelína?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2021 23:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Potřebujeme dalších 5 jaderných elektráren. Popřípadě se můžeme dát na modlení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:24 Reaguje na Richard Vacek
Při rychlost naší výstavby (10 let jen na vypsání tendru, který stále vypsán není) a schopností to ufinancovat (400 tisíc miliard až půl biliónu ročního dluhu), to odhaduji na příštích 600 až 800 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, 400 mld.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2021 15:37
Pane Drápelo, jako teplárník byste předně měl vědět, jaké bezemisní zdroje budete v budoucnu využívat. A pokud toto nevíte, měly by teplárny přistoupit na řízeně prováděné pořádné zateplení domů, výstavbu lokálních bezemisních zdrojů a postupnou co nejméně bolestnou likvidaci teplárenské sítě.

Zkuste se k problému postavit jako chlap a ne jako žebrák s nataženou rukou, který to vyžebrané propije.

Bohužel si můžete brát 4 miliony lidí jako rukojmí. Toho, prosím, nezneužívejte!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.12.2021 16:14 Reaguje na Jiří Svoboda
no, emisní povolenky nás jako občany vyjde na pořádný balík. Když teplárny jedou v systému emisních povolenek, tak nejdříve musí podojit odběratele, tedy občany. Stát by na tuhle zlodějinu mohl reagovat a odejít ze systému, protože začíná být velké pnutí v energetice a teplárenství a všemu můžeme děkovat Bruselu a Německu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2021 16:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mně jde, pane Řezáči, o to, zda je vůbec techniky možné, aby teplárny efektivně fungovaly jako bezemisní zdroje. Co budou do těch kotlů, turbín či motorů ládovat? Ptám se, zda je koncept teplárenství vůbec v dekarbonizované společnosti aspoň trochu smysluplný. A pokud ne, aby se ta gigantická mrtvola neoživovala, nýbrž po kouskách a řízeně zakopávala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:36 Reaguje na Jiří Svoboda
Celkem silný názor je, že význam určitě má, pokud pojede na nové zdroje, třeba SMR.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2021 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A SMR budou v průběhu několika let k dispozici, aby se na jejich základě teplárny předělaly!

Já chápu teplárníky, že touží po unijních penězích, ale měli by jasně říci, zač je smysluplně utratí.

Teď je to řešení ideální. 3/4 zaplacených povolenek se teplárnám vrátí a jede se dál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 15:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Já osobně nevidím v teplárenství nějakou rozumnou a trvalou cestu, než počkat na SMR. Uhláky možná předělat na plyn a spolíhat na vodík??
Nebo na klimatickou změnu, že v zimě se topit nebude muset?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2021 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, ale tady se nemůže přehazovat horký brambor! Hrozí nebezpečí, že desítky/stovky miliard vložené do tepláren budou mít podobný přínos jako vylití do kanálu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 21:46 Reaguje na Jiří Svoboda
A čím se budou vytápět objekty dnes napojené na centrální teplo?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.12.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem psal výše. Po důkladném zateplení tepelnými čerpadly.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 21:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Zkuste popsat, jak si tu instalaci TC představujete v jakémkoli paneláku. Kam se to umístí, kam se umístí zásobníky teplé užitkové vody, jaký typTC to bude, prostě to nějak technický definuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2021 19:09 Reaguje na DV
Zkuste použít vlastní inteligenci, pokud nějaká existuje.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 22:55 Reaguje na DV
To naštěstí není velký problém. Fakt ne.
Vypadalo to tak, ale když lidem došlo, že mít ve sklepě ve věku automatických praček a sušiček společnou prádelnu a sušárnu je ptákovina, řešení bylo hned.
Funguje to dobře už čtvrtý rok. Jen by ten barák měl být lépe zateplený - což ale u daného typu paneláku v podstatě nelze...
Kdo chce adresu, ať napíše kontakt do odpovědi.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Plynem. Zbude ho dost, pokud se odstřihnou subjekty, které topí plynem lokálně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.12.2021 16:05 Reaguje na DV
A tu se budou vytávět jak?
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 18:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Pan Hanzl tvrdí, že FV na STŘEŠE. Nebo nebudou topit vůbec, a jejich domy se zbourají. To je zase Váš nápad.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2021 19:12 Reaguje na DV
Počtejte, s blbým nápadem jste tady přišel vy, tak byste si ho měl obhájit!
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.12.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
SMR ovšem možná nikdy nebudou ekonomicky rentabilní. Jaký je plán B pokud to nebude fungovat?

Dále je celkem stejně možné že ani vodík nebude ekonomicky a technologicky rentabilní.

A co se klimatické změny týká - víte ono je dost dobře možné že ikdyž se planeta průměru oteplí o 2-3°C tak zrovna v zimě v Evropě budou radikálnější zimy a bude třeba topit mnohem víc.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 22:57 Reaguje na Vaclav Sobr
Dnes je kupodivu ekonomická rentabilita úplně marginální věc. Ostošest se formou dotací cpou peníze do projektů, které ekonomicky rentabilní nejsou a nikdy nebudou - tak proč by to mělo vadit u SMR, když to nevadí jinde?
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdo proboha ty SMR podle Vás bude vyrábět a stavět?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 23:03 Reaguje na DV
Ten, koho na tom vlády zainteresují.
Kde je poptávka...
Malých reaktorů na světě běhá - takže v technologii problém není. Je v tom, že jak bněco slouží (nebo může sloužit) vojenským účelům, tak je na to i slavný Green Dead krátký. Takže potřebný know-how je předmětem utajení... Ti co plácají mrtvá slova na shromážděních jako bylo to v Glasgow by museli přejít od slov k činům a ukázat, že to co hlásají, OPRAVDU CHTĚJÍ.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 21:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Psal jste, že se teplárny mohou zavřít, a že si lidé dají na střechu pár panelu, a křičel jste, v čem jakože vidíme problém.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 21:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Co podleVas znamená.....SMR budou k dispozici......To jako myslíte, že se budou prodávat v eshopech???? Blbý jste na to dost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2021 19:15 Reaguje na DV
Vzdělanější individuum tu nadsázku pochopí. To byl takový test, kdo se chytí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Emisní povolenka je příjem státu, takže je v pohodě.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.12.2021 21:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Zabavit Hanzlovi majetek je příjem státu, takže v pohodě ...
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Aha tak teplárny by měly přistoupit k zateplení domu.....no, víc už toho psát nemusíte. Víte, teplárny je subjekt, který vyrábí teplo a elektřinu, není to vlastník vytápěných budov. To je asi moc na vase chapani, vy jaksi zřejmě uvažujete, že je všechno všech. Co je podle vás lokální benefiční zdroj????? To je rotoped s dynamem, na který vás poradím a budu vás vydatné Třískat bičem, abyste pořádně šlapal, a když si prdnete, a vypustit emisí, tak budete zpracován v benefiční kafilerii???
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:16 Reaguje na DV
Pardon, bezemisni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:38
Minulá paravláda neudělala za 8 let vůbec nic (a co mohla to zrušila) a nám dnes silně ujíždí vlak a najednou hrrr, všechno musí nová vláda udělat hned!!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.12.2021 17:07
"Hliník se odstěhoval do Humpolce !" , i tak by se dal přeložit další záblesk chorých mozků v Evropské komisi, ukončit využívání zemního plynu v EU do r. 2040.

Nahradit ho má vodík /laik se diví ,odborník žasne/ , který nám budou asi vozit kárkou z Bruselu.

Brusel je dnes plně srovnatelný s politbyrem ÚV KSSS , který také nadekretoval východní Evropě světlé zítřky, které skončily frontami na hajzlpapír , v lepším případě pořadníky na auta nebo byty.

Jinak pro lepší představu- eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová vystudovala historii, pak stáž v NATO a studium politologie v Londýně, poté poradce starosty města Talin, Estonsko.

Tvrdím, že všichni diskutující na Ekolistu, mimo pana Hanzla, by madam odborně předběhli i s jednou rukou v zadku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 17:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já fakt nevím, proč se čílíte ze situace, katrá má nastat vroce 2040. Pokud bude Evropa schopna vyrobit tolik vodíku, aby nepotřebovala plyn, tak ho prostě zruší.
Já v tom vůbec žádný problém nevidím.

Ovšem dost hnusné od vás je, že děláte pitomce z lidí, které jste v životě neviděl a vůbec netušíte, co jsou zač.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.12.2021 17:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Vás jsem pane Hanzle také neviděl, ale názory ostatních diskutujících na vaše příspěvky jsou vzácně jednotné.

To je prostě demokracie, měl byste přihlédnout k názorům většiny pokud máte sebereflexi a nedělat ze sebe lumena.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 18:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já myslel lidi ve vedení EU, o mě skutečně vůbec nejde.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

19.12.2021 23:56 Reaguje na Pavel Hanzl
No - bohužel, vlastně jde i o vás. Vaše myšlení se totiž velmi nápadně shoduje s myšlením těch osob v Bruseli, které vymýšlejí evropskou energetickou strategii... Je zhruba stejně realistické.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.12.2021 16:42 Reaguje na Karel Ploranský
Mám na svět asi evropský a ne ruský pohled.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 23:16 Reaguje na Pavel Hanzl
No - zcela zřejmě mám na svět jiný pohled než vy.
Ale že by byl ruský, to si fakt nemyslím.

A co to znamená, mít "evropský pohled na svět"? Snad že musím skočit na každou kravinu, kterou vyplodí choré mozky které dnes Evropu vedou?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2021 18:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektrolýza má účinnost 60%. Jaká by byla cena takto získaného vodíku, když by v ceně musely být náklady na technologii, stlačování?, sezónní skladování? Kdo by si takový plyn mohl dovolit?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.12.2021 18:39 Reaguje na Richard Vacek
Cena vodíku z fosilu za kg 1.5€
z vody elektrolýzou OZE 9.5€

A jsme doma , pomineme-li extrémní nároky na bezpečnost ,skladování a distribuci, ale to je pro pana Hanzla pouhá lapálie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 22:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Ve scénáři definovaném IEA se v závislosti na cenách zemního plynu náklady na výrobu vodíku pohybují na škále 0,5–1,7 USD/kg. Při zohlednění nákladů na zachytávání emisí uhlíku se cena zvyšuje na 1–2 USD/kg.
Náklady na výrobu tzv. zeleného vodíku elektřinou z obnovitelných zdrojů energie agentura odhaduje na 3–8 USD/kg. IEA ovšem očekává, že tyto náklady do roku 2030 poklesnou až na 1,3–3,5 USD/kg. Zelený vodík by se tak v některých případech mohl stát konkurenceschopný vůči modrému vodíku během necelé dekády".
https://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu

A to je psáno v době, kdy zemní plyn stál třetinu, co dnes.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.12.2021 09:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Super - a co pokud tento scénář nevyjde a ta technologie se prostě nepovede realizovat? :D

třeba jen z důvodu toho že se nepovede udělat distribuční síť fakticky bezpečnou...

zemní plyn je chemicky mnohem přívětivější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 22:51 Reaguje na Richard Vacek
Moderní elektrolyzéry mají účinost asi 80% a cena vodíku je přímo daná cenou elektřiny.
Pokud postavíte elektrolyzér u moře (jak asi v Dánsku) a živíte ho z větru a solárů (využíváte jen přetoky), tak nejdete přes přenosovou síť a žádné daně atd. tak vodík vyjde velmi levně. Ale přesný výpočat nemám (to je pro pana Nováka, ten na mě číhá jak kobra na potkana).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2021 06:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Extrémně drahé, např. pro RD vás tahle sranda přijde na 100 000 € , porovnej s plynovým kotlem cca 1800 €,a to je moderní kondenzační kotel se vším všudy.

Rozdíl někdo zaplatí ,že ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proboha člověče nešťastná, pro rodinný domek jsou úplně jiné technologie!
Koupíte si snad kamion kvůli ježdění pro rohlíky??
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
No, jaké jsou ty technologie? Zkuste je nastínit. A potom provést koincidenci s tím, co polužíváte VY.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2021 13:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že takto využijete velmi drahý elektrolyzér z 20-30 %.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 15:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Proč myslíte? U VE je dobrá využitelnost asi 60%, u FVE asi 13%.
Takže si dimenzuji elektrolyzér na své možnosti a pokud bude foukat míň, tak nepojede na plný výkon, pokud víc, tak budu prodávat do sítě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 15:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.12.2021 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to je blbost. Elektrolyzér musí jet jen tehdy, když převyšuje nabídka elektřiny nad poptávkou. Přece nebudu dělat vodík v době, kdy musím jinde vyrábět elektřinu v záložních zdrojích. Od toho by tam měla být chytrá síť chytřejší než vy.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože se topí max. 5 měsíců v zimě, truhlíku. Stejně tak váš plynový kotel v létě nejede. To jste si nevšiml?
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenomže v tu dobu budou prodávat všichni. Takže to nikdo nebude chtít.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.12.2021 06:25
Jasně, hlavně dávejte úkoly vládě. Sobě je dejte! Je zřejmé, že plyn jako zdroj energie také postupně skončí. A s méně koncetrovanými zdroji energie přichází i čas decentralizace. Čas pořádně zateplených domů a čas tepelných čerpadel. A také čas termických, či fototermických systémů. A decentrální výroby tepla.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2021 07:56 Reaguje na Katka Pazderů
Od r. 1900 společnost vybudovala sofistikovanou síťovou energetickou infrastrukturu.
Ta je založena na principu vysoce efektivní přeměny velkého množství paliva v místě na elektřinu /teplo a jejich síťový rozvod do míst spotřeby. To nedělali pro srandu králíkům, ale pro zvýšení kvality života společnosti.
Decentralizace je krok zpět, znehodnocuje účinnost celé soustavy a materiálově vytváří extrémní tlak na zajištění potřebných surovin a materiálů s vysokou energetickou náročností ,typicky panely FVE.

Také elektrická distribuční soustava musí být předělána za cenu velmi vysokých nákladů, aby uspokojila požadavky ekoteroristů na navyšování podílů nestabilních zdrojů OZE.

Celý gryndýl je iracionální a chaotický , výhru ideologů nad odborníky teď platí unijní domácnosti. Situace nahrává do ruky extremistům .
"A pokud budete jenom poslušně kývat na další nesmyslné plány Evropské komise, tak si představte výsledek voleb za čtyři roky: Prezident Babiš pověřuje sestavením vlády Tomia Okamuru, který po zisku 40 % volebních hlasů sestavuje vládu v koalici s „obrozenou“ KSČM a dalšími „nestandardními“ stranami, a hlavně mává předběžnou smlouvou na levný plyn a levné uhlí z Ruska za „drobný“ ústupek vystoupení z Evropské unie a z NATO."
To vám nedochází ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuste se zamyslet nad tím, že normální země Evropy vůbec takové problémy nemají, velmi svižně nabíhají na nové, čisté a velmi efektivní technologie a žádný Okamura tam volby nevyhrává (natož tunelář).
Proč máme být my zrovna nejblbší?
V těchto volbách čecháček prokázal, že má ještě zdravý rozum a tyhle demagogie nežere.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.12.2021 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná to bude tím že my na rozdíl od západní Evropy už jsme si cca 40 let ideologické budování "světlých zítřků" pod praporem pětilettých plánů užili.

stejně tak jsme si užili solární tunel a většina lidí tu vážně nestojí o to dávat další peníze do zisku nějakých soukromých investorů...

nazvěme to prostě historickou zkušeností která nestojí o opakování toho co se nám už stalo.

třeba by stát mohl udělat nějaký kompromis a ze všech dotovaných zdrojů energie udělat neziskové organizace které budou jen pokrývat náklady ale nebudou pro nikoho realizovat jakýkoliv komerční zisk pro libovolnou soukromou osobu.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč ty Vaše moderní země spotřebovávají na obyvatele více ropy a plynu, než ČR?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 22:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Máte podle mě pravdu, ideologické propagandistické řeči jdou kolem lidí, a lidi volí ne svobodu, ale vidinu že se budou mít lépe(i když to přímo nepřiznají), v momentě kdy většina bude muset přemýšlet jestli si koupí pořádné jídlo, nebo bude mít doma dost tepla a teplé vody, si dokážu představit situaci kterou popisujete.Zjednodušeno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:29 Reaguje na Katka Pazderů
Přesně tak, v normální Evropě to už celkem velmi solidně jede, jen doufám, že u nás se to taky už rozběhne.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen žádná čísla nebo odkazy...
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
V té Vaší normální Evropě zajištujě většinu energie - okolo 95 procent fosil + hydroenergie + biopaliva + štěpka. To docela nic moc, že?
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.12.2021 21:23 Reaguje na DV
Přičemž třeba podstatná část té štěpky jsou celé lesy likvidované takovým tempem, že nemají šanci dorůstat.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 10:55 Reaguje na Katka Pazderů
Vždyť vy nevíte o čem mluvíte.
Takovéto hesla jsou jak z padesátých let...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2021 13:36 Reaguje na Katka Pazderů
Vy jste stejně zlobivá jako já! Chcete pořádně zateplit domy a zrušit teplárny!
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Kolik jste zateplil domů specielně VY????
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2021 19:18 Reaguje na DV
Postavil nebo zateplil ve svém volém čase 6.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 14:09 Reaguje na Katka Pazderů
Paní Katko, když řeknete a) je potřeba řící i b), to je kde se vezme energie pro tepelná čerpadla? Z čeho se bude vyrábět teplo v decentrální výrobně? K těm TČ i DVT musíte nějakou energii dostat, a někdy je jedno jestli tu energii dostanete do teplárny a pak ke spotřebiteli již vybudovanou infrastrukturou.
Kolik paneláků je už dnes zateplených?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 15:28 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ta decentralizace přece není systém odzdi kezdi. Buď všechno ze sítě, nebo ostrov, tak jednoduché to není.
Fve na budovách se dimenzuje tak, že pokryje 9 měsíců v roce a 3 měsíce dokupujete ze sítě. Topení často neřeší, tepelné čerpadlo funguje možná od února? spíš března, jinak se topí dřevem nebo jinak.
Tohle je současný stav, domácí elektrolyzér je nesmysl a baterie z léta do zimy taky.
Ale technický pokrok běží stále rychleji.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Teplárny jsou ve městech cca nad 10 000 obyvatel, teplárna(na rozdíl od výtopny) vyrábí elektrinu a teplo(jen aby jsme si objasnili pojmy) a docela typickými zákazníky jsou paneláky s minimálně 40ti bytovými jednotkami.Vážně si myslíte že FVE pokryje spotřebu takového bytového domu 9 měsíců v roce? a jinak budou topit dřevem? Kolik % lidí bydlí v podobných panelácích(myslím že už většinou zateplených).V médiích slyším poslední dobou, jak výhodné je nájemní bydlení, jak je finančně nenáročné a ekologické(byt v bytovém domě má určitě menší spotřebu energie než RD), myslíte, že pro celý bytový dům stačí na něm instalovaná FVE?
Ted jsem instaloval požární zabezpečení v dokončovaném bytovém domě v okresním městě, 5 podlaží, na podlaží 6 až 10 bytů, ve městě teplárna i plyn, dům v širším centru. Vytápění? - v každém bytě podlahové topení a 6kW elektrokotel - to asi nebude úplně ideální řešení, ale z hlediska developera nejlacinější.
Tady řěšíme nedostatek energií ale celostátně se to nijak neřeší, a doopravdy je to naše politická representace, která by měla říct jakým směrem bude energetiku tlačit.
Já se v RD o teplo pro sebe vždycky nějak postarám a moje uhlíková stopa je mi úplně šumafuk, ale velká část voličů bydlí v těch panelácích.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 18:38 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ano, přesně jste to popsal.

Nejprve si je nutné uvědomit, kdo je převážně zákazníkem tepláren.
Představa, že každý panelák / bytovka na sídlišti bude si vyrobí pomocí FVE elektrickou energii na alespoň půlroční provoz, dále že takový panelák / bytovka bude vytápěna tepelným čerpadlem a co ohřev TUV? Vše tak aby mohla být zrušena příslušná teplárna.
To je utopie a neznalost těch, kdo si to myslí.

Samozřejmě např. proti zateplení nemá nikdo námitek včetně mě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 21:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Panelák si nemůže zajistit svoje energie ani omylem. Ale s tím se počítá, velké množství objektů to ale zvládat může.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik v tom velkém množství objektů žije lidí?Jak se s tím počítá? Kdo s tím počítá? Dejte odkaz na nějaký návrh jak řešit energie pro panelák, když teplárna ne, plyn ne, centrální elektrárna ne.Samozřejmě vyhroceno.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:40 Reaguje na Jaroslav Bobr
Víte, kolik lidí se vejde do hunžlíkova baráku? A takových bude k dispozici spousta. Po prvním blackoutu z nich bude čerstvé ovoce na místě sběru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.12.2021 16:35 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ta decentralizace přece není systém odzdi kezdi.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Pak ale nemůžeme mluvit o tom, že prostě zrušíme teplárny.
O tom je pointa tohoto vlákna.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste tvrdíl, že ano!!!!!!! Takže necukejte, a popište, jak pomocí FVE na střeše ten panelák vyrobí energii pro 9 měsíců spotřeby, včetně vaření, ohřevu TUV a vytápění.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Třeba vás kladeny barák, že???? Proč to nezvládá tento??????
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.12.2021 09:06 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-domaci-pohoda-u-zapaleneho-krbu-skodi-planete-vic-nez-moderni-nakladak-183836#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=4oqIVAt94xm-202112190806&dop_id=183836&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest182_boxik_sport_bez_dopo_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

řekl bych že topení dřevem a biomasou se bude taky brzo asi zakazovat...
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádná taková FVe na budovách se nedá realizovat, vy špinavý hloupý lháři.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 12:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Technický pokrok neběží stále rychleji, on spíše pokulhává, a nepokulhává sám od sebe, ale někdo tento pohání. A vy to nejste, a nikdy jste nebyl, Hanzle.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Na budovu se obvykle navěsí tolik panelů, kolik se jich tam vejde, to se nijak nedimenzuje, vy lháři špinavý. Aby to totiž bylo tak, jak uvádíte, tak bystě těch panelů potřeboval asi tak 15-20 KWp instalovaného výkonu. Na tu střechzu se obvykle vejdou tak 3 KWp, které 5 měsíců v roce nevyrobí skoro nic.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 00:10 Reaguje na Pavel Hanzl
"Fve na budovách se dimenzuje tak, že pokryje 9 měsíců v roce a 3 měsíce dokupujete ze sítě."

Na kolika procentech budov je lze takhle dimenzovat?
Vy o FVE víte vlastně jen to, že existují. Ale jak vypadají, jak vypadat mohou a jak ne, jak pracují? Kam je lze umístit a kam ne? A proč to nejde tam kde to nejde? Co všechno se musí vzít v úvahu?
O tom všem evidentně nevíte ani prd, vy jste jen školomet, který chce všechny poučovat....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2021 20:26 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokud snížíte energetickou náročnost domů na 1/3 a budete lokálně topit tepelnými čerpadly byť napájenými elektřinou z uhelných elektrárnen, pořád to bude zlomek uhlíkové stopy současných tepláren. S tou perspektivou, že uhlíková stopa elektřiny bude stále klesat.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 21:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Teplárna je malá uhelná elktrárna, která odpadní teplo + v případě nutnosti i "přímé"teplo posílá na vytápění. Celková účinnost je tak vyšší než u uhelné elktrárny. Vytápění bez výroby elektřiny = výtopna, aby jsme si ujasnili pojmy.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.12.2021 05:57 Reaguje na Jaroslav Bobr
Teplárna je velký zdroj, který vyrábí primárně teplo, elektrárna je zdroj, který vyrábí primárně elektřinu.
Lokalita Počaply je nyní už jen teplárnou, největší ve státě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.12.2021 09:04 Reaguje na Katka Pazderů
Tak to se mýlíte.
EMĚ I je stále provozována v režimu kogenerace. Za včerejší den vyrobila 5067 GWh el. energie.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
A v létě, co se týče tepla, vyrobí kulové.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

19.12.2021 10:34 Reaguje na Katka Pazderů
240MW v elektřině a max 650MW v teple, využití energie z uhlí je vyšší než u čisté tepelné elektrárny.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 23:10 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ta věta "využití energie z uhlí je vyšší než u čisté tepelné elektrárny" má větší smasl a cenu než 90 % ostatního textu v cwelé téhle diskusi.
Žádná elektrárna využívající Carnotův cyklus nikdy nebude doopravdy hospodárná, pokud nepojede v režimu kogenerace.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:42 Reaguje na Katka Pazderů
LŽETE.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

18.12.2021 22:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Snižování energetické náročnosti je správná cesta, uhlíková stopa mě nezajíma ale : v uhelce vyrobíte elektřinu s využitím cca 40% energie obsačené v uhlí, ztráty v přenosové soustavě 5-10% a tepelné čerpadlo vám udělá z jednoho kW elektřiny cca 3kW tepla, takže jste na tom stejně jako když topíte na místě v moderním kotli, a v případě topení plynem jste na tom ještě líp(kondenzační kotel).Tepelné čerpadlo má smysl ve spojení s jinými zdroji elektřiny než jsou tepelné elektrárny, které spalují nějaké uhlovodíkové médium(to je můj názor).
Plyn nemáme a postupně ho opouštět je správná cesta, ovšem spotřeba energie průmyslem + spotřeba obyvatel je enormní(zahraniční firmy k nám nastěhovaly energeticky náročné provozy) a tak co s tím? Já osbně odhaduji, že dojde na prolomení těžebních limitů a těžba hnědého uhlí v severních čechách se dále rozšíří, zemní plyn se nahradí svítiplynem vyráběným z uhlí. Pak ČEZ tlačený státem postaví nějaké jaderné elektrárny.Jak to bude s EU si netroufám předvídat.Za správnost předpovědi neručím.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.12.2021 09:09 Reaguje na Jaroslav Bobr
Svítiplyn spolehlivě zabíjel, proto se ho systém snažil co nejvíc zbavit.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

19.12.2021 10:38 Reaguje na Vaclav Sobr
Tak hlavně se nahradil tehdy levným zemním plynem z Ruska. Nic není dokonalé a ve svítiplynu obsažený kysličník uhelnatý(CO) zabíjí i dnes po nedokonalém spálení a úniku spalin do obytných prostorů.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:46 Reaguje na Vaclav Sobr
Který Pan systém??? Nebylo to spíše tím, že svítiplyn se vyráběl z hnedého uhlí, kterého produkce začala klesat po roce 1980?
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:44 Reaguje na Jaroslav Bobr
LŽETE. Po 1989 k nám nebyla nastěhována žádná energeticky náročná výroba ze zahraničí. Žádná cementárna, žádná hut, žádná chemička, nic takového. Je to přesně naopak, než tvrdíte.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

19.12.2021 12:28 Reaguje na DV
Lisovny plastických hmot jsou co?Ty dnes najdete pomalu v každé větší průmyslové zoně, spotřeba energie je obrovská.Možná se pohybuji v jiných objektech než vy, já kolem sebe vidím lisovny plastů (nárazníky, nádrže, skořepiny sedaček, palubní desky, kryty) vstupní materiál granulát který se ohřeje na cca 300 st a vstřikuje do formy a výrobu kovových polotovarů(svařování kovových rámů a konstrukcí s následujícím ohřevem na odstranění pnutí).Cementárny, velké hutě, chemičky- v tom máte pravdu.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:44 Reaguje na Jaroslav Bobr
Lisovna platických hmot je ve srovnání s cementárnou, provozem na výrobu umělých hnojiv, nebo metalurgickým provozem, ale i třeba cihelnou, či sklárnou, nízkoenergetická. A zkuste těch. lisoven platických hmot vyjmenovat alespon tolik, aby jejich příkon byl alespon ve stovkách MW. Zkuste objem produkce těch vašich blbin zaokrouhlit na jednotky milionů tum ročně. Zjistíte, že je to NULA. A 300 stupnů je z hlediska technologie směšně nízká teplota, zkuste si zjistit, s jakými teplotami se operuje v provozech, které jsem uvedl. Nejméně je obvykle 1000 stupňů. I to pitomé sušení dřeva má na vstupu primárního okruhu sušárny přes 800. Kapiš???? Co se týče svařování, tak i tahle výroba spíše zanikla, než vznikla - modelově třeba vagonky.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 11:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy dokážete snížit energetickou náročnost zatepleného paneláku na 1/3? To by mne opravdu zajímalo JAK.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 14:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Dlužíte mi odpověď, jak snížíte energetickou náročnost zatepleného paneláku nebo bytovky na 1/3. Kdy se odstěhujete od maminky?
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Popište, jak na 1/3 snížíte spotřebu energie zatepleného paneláku. Nezapomeňte na vaření a ohřev teplé vody.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.12.2021 00:04 Reaguje na Jaroslav Bobr
K té poslední větě:
Není panelák jako panelák. Některé typy paneláků mají vnější plášť tak členitý, že je v podstatě rozumně zateplit NELZE...
Když je projektant zateplení fakt dobrý odborník a hodně se snaží, podaří se u nich snížit spotřebu tepla o 25% - a šlus. Ne že by i ta čtvrtina nebyla přínosem, ale rozhodně to ani zdaleka nemůže stačit na tu zářivou budoucnost, jakou si Katka Pazderů maluje, když má vlhké sny.
Odpovědět
DV

DV

19.12.2021 22:02 Reaguje na Katka Pazderů
Vy máte na té vaší kuce komín jako kráva, a panely žádné. TAKZE....NA CO SI TU HRAJETE?????
Odpovědět
va

vaber

18.12.2021 10:39
nová vláda by měla dotovat výrobu teplých slušivých domácích kabátů z obnovitelných kožešin ,
proč izolovat tepelně domy ,když lze mnohem efektivněji izolovat teplo které vyrábí naše tělo a ekologicky,
na to ta skvělá zelená ideologie zapoměla
Odpovědět
va

vaber

18.12.2021 10:40 Reaguje na vaber
zapomněla
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.12.2021 21:11
Rovnák na vohejbák, nic jiného.
Nejdřív si necháme pošahanou zelenou pakáží z brusele zlikvidovat fungující mechanismy v energetice, připustíme řízené ničení zdrojů, zavážeme se platit zelené odpustky a pak brečíme, že je draho.
...
A co je mnohem horší, někteří by to chtěli řešit dalšími regulacemi, dotacemi, směrnicemi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist