Tomáš Grim: Žádné senzační vymírání kosa černého se nekoná
Petr Stýblo: „Kos černý se na zahradách stále nevyskytuje tak často, jak tomu bývalo před rokem 2018.“
Tomáš Grim: Žádné důvěryhodné důkazy pro toto tvrzení autor neposkytuje (viz dále). Seriózní data a analýzy dokládají pravý opak (viz dále).
Petr Stýblo: „Český svaz ochránců přírody zveřejnil výsledky ze svého dlouhodobého programu Živá zahrada, které prokazovaly…“
Tomáš Grim: …nanejvýš tak to, že autoři „výzkumu“ postrádají elementární znalosti vědecké metodiky a schopnost data zpracovat: uvést procenta krmítek, kde ptáci (ne)jsou, je – bohužel – zcela naivní. Pohled na pokyny ke sčítání jasně dokládají, že metodika je špatně: pokud není zahrnuta informace o tzv. matoucích proměnných, získá takový program jen hausnumera: jak šance zaznamenat druh, tak a odhad jeho početnosti totiž samozřejmě závisejí na ploše zahrady, vegetačním pokryvu, denní době, vlastnostech krmítka atd.
Kvantifikace těchto zásadních matoucích proměnných v pokynech úplně chybí. Ale možná se mýlím, jen jsem v materiálech od ČSOP nenašel výstupy seriózní analýzy, tedy zobecněného lineárního smíšeného modelu s Poissonovou distribucí vysvětlované proměnné (pokud zkoumáme počty jedinců), nebo binární (pokud nám jde o přítomnost/nepřítomnost druhu), a kontrolou pro opakovaná měření prostřednictvím lokality jako náhodného efektu (a nejlépe i kontrolou pro tzv. prostorovou autokorelaci dat). Bez takové či podobné analýzy nelze o změnách početnosti jakéhokoli druhu tvrdit vůbec nic.
Petr Stýblo: „Sdělení o úbytku kosů vyvolalo u některých ptačích odborníků nevěřícné a někdy i dost hysterické reakce...“
Tomáš Grim: Odkaz vede k zcela seriózní a daty podložené kritice z pera jednoho z našich předních ornitologů Petra Voříška. Ornitologa, tj. ne laického ptáčkaře (Grim 2011a,b,c,d), který sčítá na krmítku a pochopitelně nezná odbornou metodiku a statistiku, bez nichž žádný závěr o populačních trendech učinit nelze.
A pokud v debatě zaznělo něco „hysterického“, co jiného než dryáčnický titulek „15 let pozorování ptáků na krmítku – vymře obyčejný kos?“ (ČSOP 3. 1. 2019: ). Kritizovat za údajnou „hysteričnost“ seriózního odborníka a sám se podepsat (text je anonymní a zodpovědnost za něj tedy nesou koordinátoři programu Živá zahrada) pod otevřeně hysterický, skandální a bulvární titulek není seriózní kritika či debata; je to jen ukázka Jungovské projekce.
Petr Stýblo: „neochvějné závěry, které lze učinit“.
Tomáš Grim: Přání otcem smyšlenky – takováto rétorika je jen dalším důkazem, že autor nemá – bohužel – o seriózním výzkumu dostatečné znalosti: ve vědě žádné (!) závěry nejsou nikdy (!) „neochvějné“. Odkaz na „neochvějnost“ je jen manipulativní rétorická podpásovka.
Petr Stýblo: „Mnohé obyčejné a hojné druhy živočichů tu s námi žijí, aniž by jim odborníci věnovali pozornost. Kos černý je naším běžným ptákem, ale o jeho životě se toho u nás moc neví.“
Tomáš Grim: Střelit ještě víc „mimo mísu“ by šlo těžko: kos černý je jedním z nejlépe prozkoumaných druhů nejen v ČR či Evropě, ale na světě vůbec. Jen letos (2019) o něm vyšlo 978 studií – ano, skoro tisícovka. Zadejte si na Google Scholar, který jistě intenzivně využíváte, když se s takovou suverenitou vyjadřujete o odborných tématech, heslo „Turdus merula“ – vyskočí Vám 27 000 výsledků. Dvacet sedm tisíc! Pěkný důkaz, že „odborníci /kosovi/ věnovali /malou/ pozornost“, že? :-)
V ČR je kos intenzivně bádán celé 20. století a dodnes, včetně mojí výzkumné skupiny, která o kosech publikuje skoro dvě desetiletí.
Petr Stýblo: „Vždyť ani není jasné, zda a v jakém množství tu na zimu naši kosi zůstávají a cizí kosi sem přilétají.“
Tomáš Grim: Je.
Z práce mojí výzkumné skupiny viz například Samaš a kol. 2013.
Není mi sice jasné, co přesně míní P. Stýblo slovem „jasné“, ale informace jsou k dispozici na to, abychom měli slušnou představu o tom, co kosi v zimě dělají. Což samozřejmě nevylučuje, že další výzkum přinese nečekané poznatky. Ve vědě žádné „neochvějné“ a finální poznatky nebudeme mít nikdy, z principu. U kosa i proto, že jeho biologie se, podobně jako u řady dalších druhů podléhajících „poměštění“, během urbanizace mění mimořádně rychle: co pro městského kosa platilo před pár desetiletími, dnes už jistě neplatí (Grim 2015).
Co říkají seriózní data a jejich analýzy?
To nejlepší, tedy solidními daty podložené závěry, nakonec: kos černý má v ČR posledních 40 let setrvalý trend – jeho populace ale stoupá. Stejně tak jako stoupá v celé Evropě.
Tento závěr není založen na pochybné „metodice“ Živých zahrad, ale na konzistentním a dlouhodobém sledování a solidní statistické analýze. Jak uvádějí Vermouzek a kol. (Spolkové zprávy ČSO 4/2019):
„K mírnému poklesu početnosti kosů mezi lety 2018 a 2019 skutečně došlo, výsledek je ale na hraně statistické průkaznosti (95% interval spolehlivosti je 0,90138–0,99742; pokud by přesáhl hranici 1,0, byl by pokles neprůkazný). … Podobných, i mnohem výraznějších, schodků ve vývoji populace vidíme na grafu mnohem víc a z dlouhodobého hlediska nepředstavují nic neobvyklého.“
A to je přesně důvod, proč je naprostý nesmysl vyvozovat cokoli obecnějšího ze srovnání dvou po sobě jdoucích let: dva roky se budou vždy nějak lišit (aby byly úplně stejné, je biologicky nemožné) a šance, že zjistíme „pokles“ (který je ale pouhým statistickým „šumem“) je tedy celých 50 % - ! To už si pak místo výzkumu můžeme hodit pověstnou korunou…
Pokud bychom nějaké závěry ze srovnání dvou let (resp. jednoho roku proti skupině roků, jak to srovnává program Živá zahrada ve zprávě z 3. 1. 2019) udělali, dopustíme se tzv. pseudoreplikace; o tom, že takový badatelský „přestupek“ je snadné spáchat, svědčí nejlépe fakt, že pseudoreplikace je vůbec nejčastější chyba v ekologickém výzkumu (Grim 2016).
Žádné senzační vymírání se tedy nekoná: „Z širšího pohledu můžeme říct, že letošní rok je co do početnosti kosů černých čtvrtým nejlepším rokem za celou dobu sledování (od roku 1982), takže se kosům rozhodně celkově daří dobře“ (Vermouzek a kol. 2019).
Závěr
Už samotný titulek „Ornitologové tomu možná nevěří…“ dává tušit, kde je jádro pudla: ornitologové, tedy z definice „vědci zkoumající opeřenstvo“, hned tak něčemu skutečně nevěří – mají totiž v popisu práce kritické myšlení. To obnáší nedůvěru v jakékoli závěry, které nejsou podloženy solidními a reprezentativními daty a jejich adekvátní analýzou. Druhá strana mince je samozřejmě to, že autorovi textu (Petr Stýblo) nezbývá nic jiného, než svým žádnými seriózním daty nepodloženým „závěrům“ prostě jen věřit – ve smyslu slepé víry.
Bohužel se tedy zdá, že v programu Živé zahrady se naplnila moje slova z článků (odkazy níže Grim 2011a,b,c,d), kde jsem vysvětloval, proč je správné a užitečné rozlišovat „ornitology“ (profesionální biology) a „ptáčkaře“ (laické zájemce).
Texty jsem psal „kvůli ptáčkařům, „kteří ... ve svém volnu cílevědomě střádají data a publikují je podle ornitologických pravidel“. Bohužel často (připomínám, že často ≠ vždy) podle starobylých, chybných a vědci dávno opuštěných „pravidel“. Nesmyslná amatérská metodika mnohdy znemožňuje získaná data zpracovat a interpretovat“. (Grim 2011b)
Pokud má mít jakýkoli projekt – ať už profesionální nebo amatérský – smysl, musí se řídit zavedenými pravidly vědeckého výzkumu. Má-li mít projekt Živé zahrady také (sic) poznávací smysl, musí se těmito pravidly řídit také.
Přečtěte si také |
Petr Stýblo: O řečnických otázkách, aktuálních datech a kosích problémechOdkazy na literaturu:
Cepák J. a kol. 2008: Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. Aventinum, Praha.Grim T. 2011a: Birder & birdwatcher – ptáčkař, či ornitolog? Vesmír 90(4): 236–239.
Grim T. 2011b: Ptáčkaři a ornitologové jsou dvě odlišné skupiny, které mají spolupracovat. Vesmír 90(7-8): 382.
Grim T. 2011c: Amatérská a profesionální ornitologie. Ornitolog nemusí „poznat ptáky“. Ptačí svět 18(1): 20–22.
Grim T. 2011d: Ornitologie: věda pro každého? Tichodroma 23: 115–125.
Grim T. 2016: Zpívají opravdu městští ptáci déle? Sýkora koňadra není ptáci ... a proč je dobré na to nezapomínat. Ptačí svět 23(3): 16–18.
Samaš P., Heryán J. & Grim T. 2013: Jak urbanizace ovlivňuje rozptylové chování kosa černého (Turdus merula)? Sylvia 49: 21–38.
Vermouzek Z., Skálová A. Reif J. & Voříšek P. 2019: Ubývají kosi? Aneb k čemu je nám JPSP a LSD. Spolkové zprávy České společnosti ornitologické 2019(4): 2.
Voříšek P. 2019: O ptácích na krmítkách, o sčítání a taky o viru Usutu. Web ČSO 10. 1. 2019.
Přečtěte si také |
Petr Stýblo: Ornitologové tomu možná nevěří, ale obyčejní kosi se z loňské krize stále ještě nevzpamatovalireklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Milan Milan
9.12.2019 08:40Pavla Žídková
9.12.2019 16:23 Reaguje naTomáš Grim
11.12.2019 11:31 Reaguje na Milan MilanKarel Zvářal
9.12.2019 09:04Žiji hned vedle bývalé červené zóny AMP. Pochybuji, že by někdo ze zainteresovaných zareagoval tímto stylem, kdybych ohlásil nálezy uhynulých kusů: “To není možné, kde to vzal, v celé Evropě jsou na vzestupu!” Nebo kdyby lesník z Javorníků se čílil, co všichni sakra mají s tím kůrovcem, že on má lesy zdravé! Pamatuji podobnou debatu s pražskými odborníky na téma gradace hraboše. Když jsem tvrdil, že je to místo od místa různé, klepali si na čelo. V r. 97 byla u nás latence, zatímco na jižní Moravě byla gradace, kam jsme také jezdili kroužkovat zimující sovy. Kam by se asi tak všechny poděly, kdyby latence byla synchronizovaným celoevropským jevem???
Každá nákaza má někde svůj počátek, a může se jednat i o několik ohnisek současně, zatímco na většině území je situace stabilní. To se přece nevylučuje. Ale shazovat tímto stylem zprávy od lidí, kteří situaci pravidelně monitorují, to hovoří za vše! Prostě cenné údaje bezcených lidí... Proto mě nemrzí, že už nejsem členem této "vědecké bubliny":-)
Tomáš Grim
9.12.2019 10:38 Reaguje na Karel ZvářalTG: byla, máte to přímo v názvu článku, na který odkazuji („15 let pozorování ptáků na krmítku – VYMŘE OBYČEJNÝ KOS?“ https://www.zivazahrada.cz/15-let-pozorovani-ptaku-na-krmitku-vymre-obycejny-kos/
Karel Zvářal: „to tak jako zůstane na věčné časy???“
TG: Na věčné časy je tu jen lidská hloupost, omezenost a senzacechtivost 😊
A k úvodní perle, která svědčí o Vaši schopnosti diskutovat:
Karel Zvářal: „o senzaci se pokouší…“
TG: … že by tím, že žádná senzace NE-děje? 😊
Karel Zvářal
9.12.2019 10:47 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
9.12.2019 11:04 Reaguje na Karel Zvářal„Omlouvám se za své invektivy, nepodložená tvrzení, šíření poplašné zprávy a to, že jsem si Vaši reakci nepřečetl pozorně. Příště budu uvažovat podle informací od odborníků a solidních dat, ne podle dryáčnických špatně podložených závěrů od amatérů“.
Ale pokud Vás nezajímají data, ale jen Vaše DOJMY z „Vaší zahrádky“, proč ne: reklamu si dělá každý sám za sebe 😉
Karel Zvářal
9.12.2019 11:16 Reaguje na Tomáš GrimKarel Zvářal
9.12.2019 11:44 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
11.12.2019 11:35 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.12.2019 11:47 Reaguje na Tomáš GrimJestliže budu považovat nárůst hnízdících rybáků na umělých ostrůvcích za nic nevypovídající, protože celkově populace v Evropě klesá, je chyba u mne, jakožto vyhodnocovatele. Pomíjím-li totiž vliv predace, nejsem hoden akademického titulu a mohu se dát k naivním sluníčkářům z Hnutí mysli, kteří teorii o vyhubení domácím predátorem katerogicky odmítají.
A virus Usutu, jak jste se dočetl, je popsán na více místech v Evropě. Jestli s tímto faktem pracujete, nebo ne, to je na Vás. Jakožto amatérský ornitolog těmto věcem dávám svou váhu, rozhodně to pro mě není nula, ke které máte svými bláboly velmi blízko.
Karel Zvářal
11.12.2019 14:27 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
13.12.2019 14:23 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.12.2019 12:37Pavla Žídková
9.12.2019 16:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.12.2019 17:12 Reaguje na Pavla ŽídkováRadim Polášek
10.12.2019 02:44Kos je jinak obecně špatně vybaven přežít tvrdší zimu. Má například málo obratnosti a špatně uzpůsobený zobák k tomu, aby se v zimě živil semeny a kmyzem, které najde na stromech.
Otázka je ale, jestl i dnešní živí kosové nejsou i nadále oslabeni onou nákazou a v případě a v regionech, kde napadne sníh a bude delší dobu trochu tužší zima, možná budou hromadně hynout.
Kosy totiž na zahradě mám a připadá mi, že se chovají trochu divně. Ovšem to ukáže až skutečná zima.
Karel Zvářal
10.12.2019 07:45 Reaguje na Radim PolášekKarel Zvářal
10.12.2019 15:43Karel Zvářal
12.12.2019 12:51 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.12.2019 06:51https://cs.wikipedia.org/wiki/Usutu_virus
Tomáš Grim
13.12.2019 15:40 Reaguje na Karel ZvářalPo lokálních "epidemiích", podobných té pražské, která jediná je alespoň chabě doložena (v seriozním odborném časopise by tak slabá data, o jaká se opírají koso-alarmisté, neprošla), se žádné vymírání nedělo ani v žádné další části Evropy - podrobněji viz odkazovaný článek.
Karel Zvářal
13.12.2019 16:46 Reaguje na Tomáš GrimJestli víte, co je to Aujezkyho choroba, tak už čtyři psi ze sobotní naháňky to mají za sebou, velmi rychlý průběh. Máte-li psy rád, případně je chováte, tak Vám zatrne, a ne že budete tuto zprávu zhazovat jako nevěrohodný dryják. Toť vše i z mé strany.
Tomáš Grim
19.12.2019 18:10doc. RNDr. Jan Votýpka (UK, Praha)
(citováno se svolením JV; výzkum, jehož předběžné výsledky spustily „kosí alarm“, už byl publikován:
http://www.parazitologie.cz/protozoologie/Personal%20homepages/Votypka/Usutu_Virus_Blackbirds_CZ.pdf)