Tomáš Grim: České ptačí názvosloví: nic osobního, jen žádost o transparentní a rychlé řešení
-
(a) nemají žádnou osobní zkušenost s tím, jak to u nás ve vědě a na akademii chodí,
-
(b) mé hodnocení vědeckého výkonu pana Čapka je nelichotivé a
-
(c) nemusí být každému jasné, proč by mělo být hodnocení vědeckého výkonu pro diskuzi názvosloví podstatné.
Proč by měl být vědecký výkon důležitý při debatě o názvosloví?
Protože tvorba názvosloví je pro pana Čapka náhražkový pokus udělat si jméno – to, které se mu nepovedlo udělat standardně, vědecky, výzkumně (viz další body). Že „ambice přesahující schopnosti“ jsou problém, si všimlo hned několik dalších diskutujících na Facebooku i jinde (tedy žádný můj „objev“). Bohužel se ten stejný problém přenesl do tvorby názvosloví – pan Čapek není schopen/ochoten zohlednit kritiku, kterou téměř 30 let prostě ignoruje a izoluje se ve své komisní sociální bublině. To nakonec nepřekvapí: je to nejspíš přímý důsledek toho, že na odborných článcích (jejichž tvorba je hlavní pracovní náplní všech vědců z akademie) téměř nikdy nefiguruje jako první případně poslední autor – ti totiž mají standardně hlavní zodpovědnost reagovat na kritické připomínky v recenzních řízeních, kterými musí projít každý seriózní odborný článek. Jak ve vědě dopadají články a autoři, kteří kritiku ignorují či zohlední nedostatečně, je spravedlivé: neuspějí, končí. Způsob tvorby názvosloví, primárně panem Čapkem, bije každého zasvěceného člověka do očí jako zjevná – a zatím bohužel úspěšná – snaha se recenznímu řízení vyhnout. Právě toto „podlézání laťky“ je jádro celého problému s českým názvoslovím.
Vysvětlení hodnocení vědeckého výkonu
Jen velmi stručně, téma hodnocení by jinak zabralo celosemestrální přednášku.
1) Hodnocení publikačního výkonu je normální a každoroční součástí vědeckého provozu na akademii (kde pan Čapek pracuje) i na univerzitě (kde jsem pracoval a po pauze čerstvě opět nastoupil). Považovat to za osobní útok je stejně absurdní jako považovat za osobní útok udělení pokuty za překročení rychlosti policejní hlídkou.
2) Jak takové hodnocení probíhá, co jsou zásadní publikace, co se naopak do hodnocení počítá málo nebo vůbec, vím velmi dobře jak z pohledu hodnoceného – naposled ve výběrovém řízení na mou současnou pozici před měsícem –, tak z pohledu hodnotitele – naposled jsem zasedal ve výběrové komisi jako externista před čtyřmi měsíci, kdy jsem měl za úkol hodnotit pracovní a publikační výkon kolegy savcaře; což je podstatné: pravidla hodnocení jsou obecná, napříč obory.
3) V objektivním hodnocení se nikdy nepočítá jen celkový počet publikací a citací – zásadní je počet a pořadí autorů: jednoautorské články mají zdaleka největší váhu, první autor i poslední autor (tzv. senior author, vedoucí týmu) „váží“ mnohem víc než druhý až předposlední – „druhý až předposlední autor je vata“ (cituju kolegu P. Casseyho). Tomu odpovídá i tzv. stanfordské hodnocení vědců (viz dále).
4) Mé hodnocení vědecké úrovně pana Čapka není nadšené právě proto (bod 3) – naprostá většina jeho článků jsou „vatová“ autorství, zjevně proto, že jeho podíl byl už v době, kdy jsme se občas potkávali v terénu (viz zde a zde), v kategorii „terénní asistent“; podle autorských pozic pana Čapka se na tom dodnes nic nezměnilo. Zásadní je připomenout, že obvykle se terénní asistenti mezi autory ani neuvádějí; uvádějí se místo toho do kapitoly článku označené jako Poděkování a takové články se samozřejmě do vědeckého výkonu nepočítají.
5) Když srovnáme citovanost podstatných článků (bod 3), vyjde publikační výkon pana Čapka řádově nižší než můj (každý si to může přepočítat ve veřejné a neplacené databázi Google Scholar). Když dále vezmu v úvahu, že pan Čapek je o 11 let starší než já (a to nepočítám mou několikaletou pauzu, kdy jsem byl na volné noze a vědu nedělal) a navíc pracuje na AV ČR (kde se má samozřejmě publikovat více a lépe než na univerzitách), jde už o propastný rozdíl. Když zohledníme úroveň časopisů, kde články vyšly, je rozdíl ještě propastnější.
6) K témuž závěru vede např. naše členství v redakčních radách: pan Čapek – slovenská Tichodroma, tzv. neimpaktový časopis, tj. nejnižší kategorie; TG – americký The Auk, ve své době nejlepší ornitologický časopis na světě, dodnes na špici.
7) Chápu, že toto (4–6) může v kombinaci s tím, že jsem jako jediný český badatel každoročně na stanfordském seznamu nejcitovanějších vědců světa v celoživotních i výročních kategoriích „behaviorální vědy“ a „ornitologie“ vést k tomu, že jsem „jeho oblíbenec“, jak už jsem se opakovaně doslechl (osobně se už mnoho let nepotkáváme). Českým národním sportem je závist. V tomto smyslu nesportuji a především, jak jsem právě transparentně doložil, ani panu Čapkovi nemám co závidět – právě naopak a to v jakémkoli parametru, kterým se naše práce hodnotí (body 4–7). (Na prestižním stanfordském seznamu najdete v kategorii „ekologie“ i špičkové české badatele Vojtěcha Novotného a Davida Storcha, kteří mou stížnost explicitně podpořili.)
8) Pokud je zdrojem mé „oblíbenosti“ u pana Čapka a zdrojem tvrzení o tom, že kritika názvosloví je „osobní“, to, že jsem si jeho názvosloví dovolil navrhnout k veřejnému a transparentnímu přehodnocení či s mou kritikou názvosloví (Zprávy ČSO 2004; Ekolist 2023), dovolím si mu připomenout, že jakákoli stránka vědecké práce musí čelit recenznímu řízení (granty, rukopisy článků, osoby – viz výběrová řízení); není absolutně žádný důvod, proč by názvosloví mělo být výjimkou. Názvosloví nemá zůstávat sólo aktivitou jednoho sociálně izolovaného a nekomunikujícího jedince, který arogantně vnucuje své názory, mimo názvoslovnou komisi prakticky nikým dalším nesdílené, celé veřejnosti.
9) Kdyby (sic!) nebylo názvosloví, nemám na pana Čapka žádný osobní názor, resp. nemám důvod si na něj vůbec vzpomenout, natož si o něm něco konkrétního myslet: skoro všechny články, které si lze spojit s jeho jménem (tj. první, nebo poslední autor) se týkají parazitických bezobratlých a dalších témat, kterými se nezabývám. I kdyby byly všechny články pana Čapka pro mne tematicky relevantní, nepředstavoval by pro mě (viz výše) žádnou konkurenci = neměl bych žádný důvod k nějaké antipatii. Představa antipatií je jen naivní projekce či pokus o „podpásovku“ hrstky lidí, kdo mi takové motivy neznale podsouvají a cíleně ignorují jak mé argumenty, tak vox populi. Antipatie ostatně nemám ani k badatelům, kterým nesahám ani po kotníky – právě naopak, obdivuji je a beru od nich inspiraci.
10) Inspiraci – ptáčkařskou – jsem nakonec čerpal i od pana Čapka, když jsem v 90. letech chodil i na jeho birderské přednášky (a za to mu děkuji). Nepochybuji o tom, že pan Čapek je skvělý birder, s velice nadprůměrnou zkušeností a jeho znalost ptáků světa je obdivuhodná. To ale s hodnocením jeho vědeckého výkonu, se zbytečnými změnami v českém názvosloví i trvalou neochotou/neschopností komunikovat a přijímat kritiku nesouvisí a nijak jej neomlouvá.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Karel Zvářal
8.4.2024 10:06Jestli někdo neví, o co jde, tak první vlaštovky, slovensky lastovičky. Je to už hodně let, co tento pokus o změnu proběhl, podle prvních tehdejších reakcí asi neúspěšně. Z blíže neurčených důvodů jsem se již o toto téma nezajímal.
Snahu "lépe vystihnout charakteristiku druhu" chápu, ale méně už se mi líbí měnit zažitý název. Proto mám pochopení spíš pro zachování stávajícího názvosloví, než vymýšlet nové.
Jen v případě, že by byl objeven nový, dosud nepopsaný druh, tam ať se názvotvorci vyřádí. Jinak prosím dodržujme tradici, neb lze předpokládat, že "vstanou noví bojovníci"=nespokojenci, a bude se měnit znovu (a znovu).
Tomáš Grim
8.4.2024 11:15 Reaguje na Karel ZvářalEmma L.
8.4.2024 20:55Karel Zvářal
9.4.2024 07:30 Reaguje na Emma L.Tomáš Grim
9.4.2024 10:22 Reaguje na Emma L.ad do komise nepřizval - lhaní je hřích, dámo: přizval mě pan Čížek, člen komise, nejdřív mailem, pak osobně; odmítl jsem v obou případech, protože (zopakuju po 186. pro ty, kdo neumí číst) ZAVEDENÉ NÁZVY SE NEMAJÍ MĚNIT = nemá co kdo vymýšlet. krom toho tady po sobě chci zanechat něco, co má hodnotu: to jsou např. právě ty citace (nebo knížky, fotky atd.), ne názvosloví - kdo dneska štěkne po tom, kdo vymyslel staré názvy ptáků? vy to víte? ;-)
Karel Zvářal
9.4.2024 10:27 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
9.4.2024 11:16 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.4.2024 11:30 Reaguje na Tomáš GrimPrý se jen zviditelňuji, zatímco oni (ti "správní") dělají vědu... Říkám - tak ho tam dejte, aspoň vaše veledíla vedle té nicotnosti vyniknou!-) Prostě život je boj, a přání Marty K. (3Z) zůstalo nevyslyšeno. Asi za to může ta sousedova koza:-)
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8767-modlitba-pro-martu#utm_content=organic&utm_term=p%C3%ADse%C5%88%20modlitba%20pro%20martu&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Tomáš Grim
9.4.2024 15:42 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.4.2024 16:28 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
10.4.2024 10:21 Reaguje na Karel ZvářalLenka Harmáčková
9.4.2024 17:20Co se týče názoru veřejnosti, asi bych zde byla opatrná - hlasité názory a názor většiny vzdy neznamená, že je správně, viz třeba nesouhlasy veřejnosti s likvidacemi invazních druhů. Proti NK však vystoupila i řada odborníků s objektivními připomínkami, takže výtky by se daly považovat za oprávněné.
Stálé žádné zprávy od výboru ČSO mě ale poněkud zaráží. Chápu, že se výbor neschází co týden, ale po čtyřech měsících od podání podnětu už by něco zaznít mohlo, a to klidně jen formou soukroumé zprávy (třeba jen aktualizace stavu, že se tím zabývají, ale stále se nedobrali výsledku), ne hned jako tisková zpráva. Jsem upřímně zvědavá, jak se k tomu výbor postaví. Mám ale trochu obavy, že tvá forma komunikace s NK, výborem i veřejností se může spoustě lidem zdát poněkud "agresivní a nafoukaná" a i když s tvými argumenty souhlasí, můžou se "zabejčit" jen proti tvé osobě a nakonec vystupovat proti, nebo vůbec. Je ale těžké říct, jak by měla správna komunikace vypadat, když jen ubrání nohy z plynu může skončit zametením celé věci pod koberec... Každopádně jsem zvědavá na reakci výboru a následným vývojem situace, ať už se výbor postaví za práci NK, nebo uzná, že je třeba doznat změn.
Karel Zvářal
9.4.2024 18:40 Reaguje na Lenka Harmáčkováhttps://www.youtube.com/watch?v=d-qqIjWlFVs#utm_content=organic&utm_term=prase%20divokej%20bill&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Tomáš Grim
10.4.2024 11:01 Reaguje na Lenka HarmáčkováAd „nemělo by dle mého názoru záležet na úspěších ve vědě“ – nikde jsem netvrdil, že v komisi mají sedět jen vědci, natož úspěšní; jediný důvod, proč úspěch ve vědě zmiňuji, je to, že Čapkův neúspěch ve vědě spojený s ambicemi neúměrnými těmto výsledkům (nejen podle mě) vysvětluje, proč celý nekomunikační problém s názvoslovím vznikl – Čapek si chce (1) udělat jméno (viz citát dále) a (2) zjevně neumí čelit recenznímu řízení (viz článek, pod nímž diskutujeme), tak se zabarikádoval. Tuhle hypotézu lze vyvrátit pouze jedním způsobem: že Čapek přistoupí na otevřenou, veřejnou debatu a přijme kritiku (tak jak jí musí přijmout každý, kdo dělá vědu… úspěšně 😉 ) O to jsme žádali poprvé před 20 lety a x dalších předtím i potom. Co se stalo? Nic.
A ano, „pokud se má věc opravdu tak, jak píšeš… je tento vliv na práci NK určitě na pováženou.“ Tím, že Čapek mlčí i teď, mou hypotézu on sám jen dokonale potvrzuje.
Názor veřejnosti: nevím, na co konkrétně narážíš (textu už bylo napsáno hodně); někde jsem ale určitě psal, že k názvosloví samozřejmě nemá mluvit každý (90 % lidí prostě nemá kvalifikaci, znalosti, zkušenost, prostě nic, čím by mohli rozumně přispět – k vědeckým recenzím a grantům je taky nikdo nepustí a to je dobře; a mě nebo Tebe taky nikdo nebude poslouchat, když se budeme vyjadřovat mimo svoji kvalifikaci třeba k jaderné chemii a to je taky dobře 😉 ).
V 1. řadě mají k názvosloví mluvit členové Faunistické komise, zoologové či univerzitní učitelé, kteří se jako jedni z mála vůbec dostávají do situací, kdy by mohli názvosloví např. cizích druhů použít. Samozřejmě i mezi laiky se najdou ti, kdo by se vyjádřit měli, ale rozhodně neplatí, že každý hlas má stejnou váhu (stejně jako ve vědě – recenzovat Sylvii může skoro kdokoli, k recenzování do Nature nebo Science nepřizvou editoři skoro nikoho).
Ad „Stálé žádné zprávy od výboru ČSO“ – ne, psal jsem něco jiného: „Výbor České společnosti ornitologické přislíbil se stížností zabývat.“ No, co by taky chtěl dělat jiného? Zpackané názvosloví je důsledkem selhání i výboru ČSO, který místo toho, aby plnil své povinnosti (zde dohled nad činností NK), se „na to vykašlal a nechal to vyšumět“ (cituji kolegu z ČSO).
Stěžoval jsem si na něco jiného: „Na konkrétní návrhy a dotazy ze stížnosti však ani po čtyřech měsících (!) nedošla žádná konkrétní odpověď“. A po pravdě, jsem skutečně zvědav, jaké argumenty by předložili.
Ad „tvá forma komunikace s NK“ – když někoho například poprosíš, aby ti vrátil peníze, které jsi mu půjčila, nejdřív to jistě řekneš zdvořile. Ale řekneš to stejně, když tě dotyčný nebude poslouchat a ty to budeš opakovat popáté? A podesáté? Výchova holomků taky začíná cukrem a když to nejde po dobrém, pokračuje bičem. Forma komunikace není problém u mě, ale u NK a výboru: nejextrémnější neslušností jakékoli (byť sprosté) slovo, ale mlčení. Zatím jsem psal jen důrazně a na rozdíl od protistrany jsem všechna svá tvrzení věcně doložil – nezaměňujme (typicky česky) asertivitu za agresivitu.
Ad „nafoukaná“ – inu, vím, že „V Čechách se úspěch neodpouští“, ale taky vím, že pravda se nezmění tím, kdo ji řekne. Pokud někdo bere pouhý věcný popis reality (třeba publikační výsledky) jako cizí nafoukanost, svědčí to jen o jedné věci: jeho mindrácích a závisti (inu, Čechy 😉 ). Nafoukanost je právě klíčový problém pana Čapka, který „se tváří jako Velký Pan Ornitolog“ (cituji), přestože jeho výsledky nic takového nepodporují (a právě proto ty ego-kompenzační problémy s názvoslovím). Za každého mluví v 1. řadě jeho výsledky: u mě naštěstí, u Čapka bohužel. Chápu, že když na tuto realitu upozorním, nepotěší ho to. Třeba by ho to ale mohlo konečně přimět k sebereflexi.
„Je ale těžké říct, jak by měla správna komunikace vypadat“ – ano, stále čekám na to, aby mi někdo tu správnou komunikaci předvedl. Poznáme ji podle toho, že věci se pohnou dopředu.
Čekám 😉
Robert Doležal
24.4.2024 22:29 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
1.7.2024 13:24 Reaguje na Robert DoležalRobert Doležal
24.4.2024 21:56Tomáš Grim
25.4.2024 17:50 Reaguje na Robert DoležalTam jsem Ti odpověděl a po debatě s kolegy text předělal na článek. Srovnej si sám:
"Robert Doležal tvrdí, že mé motivace k reakci na změny v názvosloví jsou osobní, konkrétně vůči předsedovi Názvoslovné komise panu Čapkovi. Chápu, že jako laik (neprofesionální ornitolog) si Robert takovou domněnku může udělat snadno, protože
(a) nemá žádnou osobní zkušenost s tím, jak to ve vědě chodí,
(b) mé hodnocení vědeckého výkonu pana Čapka je nelichotivé a
(c) nemusí být každému jasné, proč by mělo být hodnocení vědeckého výkonu pro diskuzi názvosloví podstatné.
Proč by tedy měl být vědecký výkon důležitý při debatě o názvosloví? ..."
Doteď jsem se od Tebe nicméně nedověděl, co by to údajné kuří oko mělo být, ačkoli jsem se ptal opakovaně.
Kdo tady tedy lže a vymýšlí si?
Ad "bezpředmětné" - ne, právě naopak - právě to vysvětluje celý komunikační problém:
"...je to nejspíš přímý důsledek toho, že na odborných článcích (jejichž tvorba je hlavní pracovní náplní všech vědců z akademie) téměř nikdy nefiguruje jako první případně poslední autor – ti totiž mají standardně hlavní zodpovědnost reagovat na kritické připomínky..." atd.
Tomáš Grim
27.6.2024 12:15“Činnost Vaší názvoslovné komise je opravdu mimořádně znepokojující. A není to zdaleka jen můj názor. Když vše velmi stručně shrnu, “kreativita” jejích členů vnáší do českého názvosloví naprostý chaos. Dobře víš, že celý život se věnuji popularizaci a věřím, že mé zkušenosti můžeš považovat za relevantní. A tak Ti říkám: Nynější změny zažitých názvů nám opravdu velice zkomplikují situaci při komunikaci s veřejností a při ochraně ptáků. A zavádění dalších a dalších novotvarů, jak vystřižených z předobrozeneckých dob, naší věci také nepomůže.
Mimochodem, velmi mě překvapuje, že názvosloví vzniká pouze v rámci ČSO. Tento monopol považuji za vysloveně škodlivý.
Naléhavě Tě proto žádám, aby ČSO veškeré změny názvosloví zmrazila a neprodleně začala vést jednání s dalšími aktéry.”
Zdroj: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=10220549203758867&id=1796720522&rdid=HRALnNADz5D6WnE1
Tomáš Grim
1.7.2024 13:21Tomáš Grim
1.7.2024 13:33Tomáš Grim
24.7.2024 12:41https://www.birdlife.cz/vybor-cso-zrusil-nazvoslovnou-komisi-cso/
Uživatelé děkují - za konečně rozumné rozhodnutí, které respektuje názor těch, kterých se názvosloví týká především: tedy ne NK, ne ČSO, ale milionů odborných i laických uživatelů. Nicméně se domnívám, že ČSO mohla reagovat, jak slíbil v listopadu 2023 předseda výboru ČSO, časově adekvátně, tedy loni v zimě - vina za naprosto zbytečné vyhrocení situace tedy plně padá na bedra ČSO. Ostatně důvody zrušení komise jsou ty, které jsem psal ve své stížnosti před 8 (osmi) měsíci.