Petr Pavlíček: Trvale neudržitelný způsob života
Zrovna tak v USA musí neustále růst HDP, jinak by se dostal ekonomický systém do recese, jako je tomu už v současné době vlivem hypoték, což negativně ovlivnilo další státy spojené globálním trhem, kde je vše propojené a souvisí se vším, podobně jako je tomu v přírodě.
Tento sebevražedný závod, jenž se nazývá rozvojem, probíhá většinou za použití fosilních paliv, jejichž negativní vliv na klimatický systém je všobecně znám.
Dalším výrazným destruktivním činitelem naší civilizace je také neustálé kácení pralesů v rozvojových zemích, jež také výrazným zpusobem ovlivňuje klimatický systém a rovnováhu přírodních sil. Rozvojové země pouze následují ekonomický a hospodářský systém neustálého růstu, který jim naše společnost naimportovala. Vlivem klimatických změn a katastrof vypuknou v budoucnosti i války o území a zdroje, jako již nyní probíhá v Dárfúru.
Od začátku průmyslové revoluce, kde vidím příčinu globálních ekologických problémů, narostla koncetrace skleníkových plynů CO2 o 31 % , metanu o 150 % , oxidu dusného o 17 % a troposférického ozónu o 35 %. Snahu částečně omezit emise skleníkových plynů vidím pouze jako oddálení nevyhnutelné globální katastrofy. Ani se nepodaří celkové emise CO2 omezit, protože omezení emisí v bohatších zemích nahradí ty rozvojové v čele s Čínou a Indií.
Naše civilizace nemá odpovídající náhradu za ropu, jejíž částečné nahrazení biopalivy vyvolalo katastrofu v méně bohatých zemích díky zdražení potravin. Vypadá to, že levná ropa už došla a její cena neustále poroste díky klesajícím zásobám, nákladné těžbě třeba v moři a neustále se zvyšující poptávce. Je otázka, jestli není ten blahobyt v bohatších zemích způsoben hlavně díky levným fosilním zdrojům, které potřebujeme jako zdroj energie pro technologie a pro výrobu umělých hmot a chemikálií, bez kterých se technologie neobejdou.
Ze své povahy neobnovitelných zdrojů musí ropa i uhlí jednou dojít. Jestliže se najde nějaký jiný zdroj energie, či se po celé Zemi postaví jaderné elektrárny, které dle některých lidí mají nahradit všechny zdroje energie,tak by mě zajímalo, čím má ta energie proudit, až dojdou fosilní zdroje. Umělé hmoty a chemikálie jsou základem našeho umělého světa. Ropa na výrobu umělých hmot jde nahradit rostlinami a zrovna tak myslím i uhlí na výrobu chemikálií. V tomto případě to bude podobný problém jako s biopalivy a dle mého názoru bychom potřebovali ještě jednu planetu, kde bychom pěstovali rostliny pro naše technologie.
Na recyklaci umělých hmot se spotřebuje spousta energie a hlavně se polovina hmoty ztrácí. Další věcí jsou ostatní neobnovitelné zdroje pro naše technologie, které také musí dojít, některé se recyklují, ale je jich vůbec dost, aby měly zbývající 4/5 obyvatel technologie, jako máme my ?
Základní rysy trvale udržitelné společnosti vidím v decentralizaci, bez hospodářského růstu, co největší lokální soběstačnosti menších celků za použití technologií předprůmyslového věku. Předpokladem je také respektování přírodních zákonitostí na naší planetě, kde je vše propojené, souvisí se vším a člověk je tohoto celku neoddělitelnou součástí. Není možný neustálý materiální růst na omezené planetě s omezenými zdroji a omezenou schopností neutralizovat ničení přírody člověkem.
reklama
Online diskuse
Trvale neudržitelný z..... - 8. 6. 2008 - Petr P.Je to víra, protože člověk nenalezl žádnou planetu, kde jsou podmínky k životu jako na Zemi, které ke svému životu potřebuje. Jinak si myslím, že na jiných panetách existují mimozemšťané, kteří zřejmě v historii navštívili Zemi. Jestliže bychom objevili tyto obydlené planety, či planetu tak by nás hnali.Na planetách, kde nejsou podmínky pro život jako na Zemi, by se muselo vytvořit vlastní izolovaná prostředí s přírodními podmínkami jako jsou na Zemi. Viděl jsem dokument, kde se vědci snažili vytvořit toto izolovaná prostředí a narazili. Zřejmě kvůli tomu, že neznají jak to v přírodě funguje ve všech souvislostech. Proto to na Zemi vypáda tak jak vypadá. Poškozený klimatický systém je toho největším důkazem. I kdyby se to izolovaná prostředí s podmínkami jako na Zemi podařilo nějak vytvořit, tak by se to muselo neustále eenergeticky pohánět a ten umělý skleník by byl tak pro pár lidí. Není expanze jako expanze, přesun v rámci naší Země, kde jsou podmínky pro život člověka, je přece něco jiného než expanze na jiné planety, kde tyto podmínky nejsou. Trval udržitelný způsob života je myšlen takový, že člověk dokáže žít trvale v souladu s ekosysystémem aniž by vyčerpal zdroje nebo si prostředí zničil a porušil rovnováhu přírodních sil. Jestliže dojde k zásadnímu porušení ekosystému, třeba dopadem meteoritu, či potopou světa které zřejmě udála v historie Země, tak se musí člověk tomu přizpůsobit a třeba se přesunout jinam, kde se může uživit. Proč odešlili předkové Indiánů ze Sibiře nevím, ale že jejich způsob života je trvale udržitelný dokázali za tisíce let obývání Ameriky, zrovna tak ostatní přírodní národy Afriky, Austrálie atd. Těžko by člověk mohl žít méně metariálně náročně jako přírodní národy. Čím člověk žije materiálně skromněji, tím je více v souladu s ekosystém a naopak. Zvířata si z přírody berou pouze potravu a proto jsou vždy v suladu s ekosystémem Jedině zásahem člověka ho poruší. |