https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-zamecnik-spolecna-zemedelska-politika-ve-sve-stavajici-podobe-zhorsuje-nase-zivotni-prostredi-zmenme-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Zámečník: Společná zemědělská politika ve své stávající podobě zhoršuje naše životní prostředí. Změňme to

2.2.2017
V současné době směřuje zhruba 35 % rozpočtu Evropské unie na podporu Společné zemědělské politiky. Přitom tato politika zhoršuje stav životního prostředí a veřejného zdraví, není v souladu s udržitelným rozvojem a není schopná zastavit pokles počtu zemědělců v Evropě. Ilustrační snímek.
V současné době směřuje zhruba 35 % rozpočtu Evropské unie na podporu Společné zemědělské politiky. Přitom tato politika zhoršuje stav životního prostředí a veřejného zdraví, není v souladu s udržitelným rozvojem a není schopná zastavit pokles počtu zemědělců v Evropě. Ilustrační snímek.
Evropská komise dnes zahájila dlouho očekávanou veřejnou konzultaci o budoucnosti Společné zemědělské politiky EU (SZP). Česká společnost ornitologická společně s partnerskými organizacemi BirdLife upozorňují na závažné problémy současné politiky a požadují novou politiku, která bude podporovat udržitelnou produkci potravin a přírodě šetrné zemědělské hospodaření.
 

V současné době směřuje zhruba 35 % rozpočtu Evropské unie na podporu Společné zemědělské politiky. Přitom tato politika zhoršuje stav životního prostředí a veřejného zdraví, není v souladu s udržitelným rozvojem a není schopná zastavit pokles počtu zemědělců v Evropě. Společnou zemědělskou politiku je třeba reformovat tak, aby byla v souladu se všemi ostatními politikami, zejména v oblasti ochrany životního prostředí. Jedině tak může zajistit budoucnost pro zemědělce, pro občany Evropské unie i pro přírodu.

Společná zemědělská politika ve své stávající podobě zhoršuje naše životní prostředí. Přispívá ke změnám klimatu, ke ztrátě přírodní rozmanitosti, způsobuje erozi půdy a znečišťuje vodní zdroje. Ptáci zemědělské krajiny jsou dnes v Evropě nejvíce ohroženou skupinou – v posledních 30 letech jsme přišli o téměř polovinu všech polních ptáků! Jen z Česka zmizelo od začátku 80. let přes milion skřivanů a podobné množství strnadů. Předchozí pokus o „ozelenění“ Společné zemědělské politiky nepřinesl pro životní prostředí ani biodiverzitu významnější pozitivní přínos.

Konzultace je vítaným začátkem nové debaty o budoucí Společné zemědělské politice. Je ale politováníhodné, že mezi prioritami chybí cíle udržitelného rozvoje, které jsou součástí pracovního plánu komise pro rok 2017. Budeme požadovat, aby se staly součástí každé nové politiky.Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO, k tomu říká: „Dnešní zahájení konzultací k reformě Společné zemědělské politiky je příležitostí, kterou Evropa nesmí propást. Musíme prosadit změnu systému hospodaření tak, aby naplňovalo potřeby lidí i krajiny. Komisař Hogan má jedinečnou šanci, aby tuto zastaralou „dinosauří“ politiku proměnil v moderní systém, který bude reflektovat současné výzvy a hrozby.”

Dnešní vystoupení komisaře Hogana, který veřejné konzultace dnes v Bruselu uvedl, komentuje Ariel Brunner z BirdLife Europe: „Komisař Hogan zmínil několik důležitých a povzbudivých věcí. Předně jasně odkazuje k udržitelnému rozvoji a vnímá problémy zemědělských oblastí v celé jejich šíři, stejně jako zdůrazňuje dopady zemědělství na životní prostředí. Komisař Hogan také zmínil, že v minulosti Evropský parlament a rada blokovali progresivní reformy zemědělské politiky. Ode dneška by to nemělo být možné díky širokému zapojení občanů i dalších subjektů z členských zemí, ke kterému budeme v následujících třech měsících vyzývat.

Sledujte kampaň BirdLife k reformě Společné zemědělské politiky a na sociálních sítích sledujte #LivingLand (Facebook, Twitter).

Václav Zámečník
Autor je zemědělský specialista České společnosti ornitologické.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist