Václav Zámečník: Společná zemědělská politika ve své stávající podobě zhoršuje naše životní prostředí. Změňme to
V současné době směřuje zhruba 35 % rozpočtu Evropské unie na podporu Společné zemědělské politiky. Přitom tato politika zhoršuje stav životního prostředí a veřejného zdraví, není v souladu s udržitelným rozvojem a není schopná zastavit pokles počtu zemědělců v Evropě. Společnou zemědělskou politiku je třeba reformovat tak, aby byla v souladu se všemi ostatními politikami, zejména v oblasti ochrany životního prostředí. Jedině tak může zajistit budoucnost pro zemědělce, pro občany Evropské unie i pro přírodu.
Společná zemědělská politika ve své stávající podobě zhoršuje naše životní prostředí. Přispívá ke změnám klimatu, ke ztrátě přírodní rozmanitosti, způsobuje erozi půdy a znečišťuje vodní zdroje. Ptáci zemědělské krajiny jsou dnes v Evropě nejvíce ohroženou skupinou – v posledních 30 letech jsme přišli o téměř polovinu všech polních ptáků! Jen z Česka zmizelo od začátku 80. let přes milion skřivanů a podobné množství strnadů. Předchozí pokus o „ozelenění“ Společné zemědělské politiky nepřinesl pro životní prostředí ani biodiverzitu významnější pozitivní přínos.
Konzultace je vítaným začátkem nové debaty o budoucí Společné zemědělské politice. Je ale politováníhodné, že mezi prioritami chybí cíle udržitelného rozvoje, které jsou součástí pracovního plánu komise pro rok 2017. Budeme požadovat, aby se staly součástí každé nové politiky.
Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO, k tomu říká: „Dnešní zahájení konzultací k reformě Společné zemědělské politiky je příležitostí, kterou Evropa nesmí propást. Musíme prosadit změnu systému hospodaření tak, aby naplňovalo potřeby lidí i krajiny. Komisař Hogan má jedinečnou šanci, aby tuto zastaralou „dinosauří“ politiku proměnil v moderní systém, který bude reflektovat současné výzvy a hrozby.”
Dnešní vystoupení komisaře Hogana, který veřejné konzultace dnes v Bruselu uvedl, komentuje Ariel Brunner z BirdLife Europe: „Komisař Hogan zmínil několik důležitých a povzbudivých věcí. Předně jasně odkazuje k udržitelnému rozvoji a vnímá problémy zemědělských oblastí v celé jejich šíři, stejně jako zdůrazňuje dopady zemědělství na životní prostředí. Komisař Hogan také zmínil, že v minulosti Evropský parlament a rada blokovali progresivní reformy zemědělské politiky. Ode dneška by to nemělo být možné díky širokému zapojení občanů i dalších subjektů z členských zemí, ke kterému budeme v následujících třech měsících vyzývat.
Sledujte kampaň BirdLife k reformě Společné zemědělské politiky a na sociálních sítích sledujte #LivingLand (Facebook, Twitter).
reklama