Vladimír Wagner: Co je třeba vědět před uzavíráním uhelných elektráren?
V prosinci pak opoziční Piráti požadovali sněmovní diskuzi o zmíněném doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Konkrétně to navrhla předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Piráti převzali argumentaci environmentálních aktivistických organizací a spolu s nimi tvrdí, že komise rozhodla bez dostatečných podkladů. Podle jejich názoru chybí například důležité analýzy dopadů na uhelné regiony, horníky, na ochranu klimatu, na veřejné zdraví, na veřejné rozpočty a teplárenství. Podle tvrzení Pirátů i zmíněných environmentálních aktivistů by do roku 2025 mohly být uzavřeny uhelné elektrárny produkující energii na vývoz, zbývající pak už v roce 2030. A jediný akceptovatelný termín z těch, ze kterých komise vybírala, byl rok 2033. Připomeňme, že komise vybírala ze tří termínů. Prvním byl rok 2033, druhým rok 2038 a třetím pak rok 2043. Zároveň připomeňme, že ani termín 2038 nevybrala komise nepodmíněně. Podmínila termíny uzavření uhelných elektráren termíny dokončování nízkoemisních zdrojů, které by je měly nahradit. Mezi ně patří i nový jaderný blok v Dukovanech.
S tím, že by se o konečném datu mělo rozhodnout až na základě komplexního materiálu a znalosti všech podkladů a reálných faktů o dopadech tohoto rozhodnutí, se určitě dá souhlasit. I já se s ním plně ztotožňuji. Z tohoto pohledu se však až absurdním paradoxem u environmentálních aktivistů a Pirátů stává, že oni bez těchto podkladů vyhlašují také konkrétní termíny, a to ještě dramaticky dřívější než jsou termíny komise. Ještě méně času je tak na vypracování příslušných analýz a jejich posouzení.
Ona je totiž ještě důležitější, než je analýza stavu, realizace konkrétních opatření sociální pomoci pracovníkům z postiženého průmyslu a restrukturalizace i revitalizace daných regionů, náhrada uhelných zdrojů elektřiny a tepla. Pokud nebudeme mít dostatek zdrojů, nejen finančně dostupné elektřiny, projeví se to dramaticky v životní a sociální úrovní obyvatel nejen zmíněných regionů, ale celé České republiky.
Místo handrkování o vyhlášení nějakého konkrétního termínu je tak mnohem důležitější realizovat konkrétní kroky k budování zdrojů, které tyto uhelné zdroje nahradí. Připomeňme si, že v současném energetickém mixu mají uhelné bloky dvě důležité úlohy. První je, že dodávají ročně zhruba 40 % vyrobené elektřiny. Druhý je však možná ještě důležitější. Zajišťují totiž regulaci sítě a vyrovnávání změn ve spotřebě a v dodávkách elektřiny. Možnosti akumulace jsou totiž zatím jen velice omezené. A například fotovoltaické a větrné zdroje dodávají jen při vhodném počasí. Například v současné době zimních inverzí dodávají minimum u nás i u sousedů.
Je tak sice možné omezit výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách na vývoz, ale je otázka, kolik to umožňuje uzavřít uhelných bloků Výkon musí totiž zůstat takový, aby společně s jadernými bloky a dalšími, které nejsou závislé na počasí, zajistil dodávky elektřiny v době zimní inverze. Připomínám, že i naši sousedé chtějí uzavírat uhelné a jaderné bloky, nebude tak možné spoléhat v té době na dovoz elektřiny ze zahraničí. Tyto uhelné elektrárny tak sice mohou vyrábět pouze v případě nedostatku výkonu v Česku, ale je třeba je v záloze mít. Je také třeba zdůraznit, že taková možnost musí být ošetřena zákonem a příslušnými pravidly pro kapacitní zálohu a její financování.
Opravdu tak nelze stanovit termín uzavření uhelných elektráren bez jistoty, že v té době bude za ně náhrada. A v současné době nelze stanovit jistě, kdy bude dokončen příslušný výkon ani v oblasti jaderných zdrojů, a ani zdrojů větrných, fotovoltaických či plynových. Připomeňme ještě, že argument pro vypínání uhelných zdrojů je, že chceme snížit emise skleníkových plynů. Ovšem plynové zdroje nejsou nízkoemisní. Pokud započteme úniky metanu při jeho těžbě a dopravě, tak nejsou oproti uhlí o moc lepší.
Pokud tedy Piráti a environmentální aktivisté opravdu chtějí rychlé uzavření uhelných zdrojů, čekal bych u nich intenzivní snahu a podporu budování nízkoemisní náhrady těchto, a také o realizaci nových nástrojů a systému regulace sítě. Ovšem toto moc vidět není. Naopak jsou politici Pirátů a environmentální aktivisté těmi, kteří na české i evropské úrovní nejintenzivněji bojují proti jaderné energetice a její podpoře. A také nejčastěji házejí vidle do konkrétních návrhů realizace těchto nízkoemisních zdrojů. Z tohoto hlediska je aktivita Pirátů a Dany Balcarové v poslanecké sněmovně nepříliš pochopitelná a s reálnou snahou o přechod k nízkoemisnímu mixu a nahrazení uhelných bloků nemá nic společného.
Co k této problematice říká současný průběh zimy v Evropě?
Možná by bylo vhodné, aby si zmínění politici všimli varování, které nám vyslaly události v evropské energetice na začátku tohoto roku. Právě začátek roku a jeho první pracovní dny a týdny byly poznamenány velmi slabým větrem v rozsáhlých oblastech Evropy. Vzhledem k tomu, že v zimních měsících dodávají fotovoltaické zdroje jen minimálně, byla dodávka z obnovitelných zdrojů velmi nízká a dominantní část elektřiny musely dodat zdroje jaderné a fosilní. Taková období inverzního počasí zároveň mohou být i velice chladná. To znamená, že spotřeba elektřiny roste i jejím využívání k vytápění. V případě Francie, kde se díky nízké ceně elektřiny zajištěné vysokým podílem jaderných zdrojů topí elektřinou v řadě domácností tak každý další stupeň pod bodem mrazu navyšuje spotřebu o stovky megawattů.
Ve Francii se v minulém roce odstavily pod tlakem ekologických aktivistů hlavně z Německa dva bloky ve Fessenheimu a odstavují se i zbývající uhelné bloky. Budují se pouze obnovitelné zdroje, které však během inverze neposkytují téměř nic. Odstavenou kapacitu stabilních zdrojů tak měl nahradit menší počet plánovaných odstávek zbývajících jaderných bloků v zimním období, než tomu bylo v minulých letech. To se však vzhledem k jejich zdržení vlivem epidemie koronaviru úplně nepodařilo. I když tak i přes chybějících 1,8 GWe výkonu Fessenheimu poskytovaly jaderné bloky na začátku roku výkon mezi 48 až 52 GWe, což bylo stejně jako v roce minulém, stejně se dostával systém v době, kdy nefoukalo, na hranu možností. Francouzský síťový operátor tak musel vyzívat obyvatelstvo i podniky, aby v době špičky při inverzi odkládali spotřebu. V té době se dramaticky snižovala ve Francii i v okolí výkonová rezerva a každý výpadek i menšího bloku dramaticky síť ohrožoval.
Do kritické situace se dostala během počátku roku i Velká Británie. Tam se začátkem roku sešlo kromě bezvětrného počasí i několik dalších nepříznivých okolností. Kromě plánovaných odstávek dvou jaderných bloků Hinkley Point B (1 GWe) a Dungeness (1,1 GW) se neplánovaně protáhla odstávka menšího bloku v elektrárně Heysham 1 (0,5 GWe). Zakonzervovány byly také paroplynové bloky o výkonu 2,3 GWe společnosti Calon Energy po jejím nečekaném krachu. K tomu se přidalo neplánované odstavení vedení Britned, které propojuje Velkou Británii s Nizozemím. Zároveň odešel po Brexitu britský trh s elektřinou z jednotného systému, který propojuje soustavy Evropské unie. Přidělování kapacit tak probíhá explicitně, tedy odděleně od obchodování s elektřinou. To zpravidla vede ke snížení efektivity ve využití přenosových kapacit. Elektrická síť Velké Británie se tak dostala na začátku roku dokonce do situace předpokládané výkonové nedostatečnosti, výkonová dostatečnost byla v předchozím dni předpovídána pro 6. leden mezi 17. a 18. hodinou záporná a ve výši -273 MW. Cena elektřiny na spotovém trhu se tak vyšplhala až na 1000,45 GBP/MWh. Celková denní cena elektřiny tak byla na trhu 145,08 GBP/MWh.
Dne 8. ledna pak vlivem bezvětrného počasí a zmíněného nedostatku stabilních zdrojů zažila evropská elektrická síť nejhorší incident za posledních 14 let, tedy od doby, kdy v ní reálně nastal blackout. V současných podmínkách, kdy západní státy odstavují uhelné a jaderné zdroje a staví dominantně jen větrné a fotovoltaické, se evropská přenosová soustava v zimním bezvětrném období často dostává do situace, kdy je v její severozápadní části velký nedostatek zdrojů a musí její potřeby se pokrývat fosilními a jadernými zdroji z jihovýchodních regionů. Jihovýchodní část je tak významně přebytková a severozápadní silně nedostatková. Při takové situaci s velmi vysokými přetoky elektřiny na velké vzdálenosti a napjaté celkové situaci ve zdrojové části pak může i relativně malý výpadek kdekoliv vést k rozpadu soustavy a hrozbě rozsáhlého blackoutu. A právě k takové situaci došlo během zmíněného 8. ledna. Vlivem kaskády místních poruch v oblasti jihovýchodní Evropy zahrnující Chorvatsko, Rumunsko a Srbsko došlo k oddělení jihovýchodní části evropské přenosové soustavy. Zbytek evropské soustavy se tak dostal do velkého nedostatku zdrojů a došlo k významné odchylce frekvence soustavy. Bylo tak potřeba zapojit všechny možné rezervní zdroje a dostupné možnosti zvýšení výkonu pracujících elektráren. Obrovský význam při řešení této situace a udržení stability frekvence soustavy pak měly rotující zdroje, kterými jsou právě tepelné nebo vodní elektrárny. Do zvláště komplikované situace se dostalo Rakousko, které je v zimním období bez větru velmi silně závislé na dovozu elektřiny z okolních států. Při výpadku dodávek z jihovýchodu Evropy je tak z velké míry zachránily právě jaderné a uhelné zdroje z České republiky. Taková situace se musí řešit velmi rychle automaticky roztočenými bloky s rezervou výkonu. Teprve později přichází na řadu vypínáním velkých odběratelů, se kterými je možnost snížení dodávek v případě potřeby dohodnutá. K tomu došlo hlavně ve Francii a Itálii. Případně najíždí bloky, které lze ještě zaktivovat. Podrobnější popis dané události je v tomto článku Pavla Farkače. Na přesnou analýzu situace a možných rizik i toho, jak jim čelit, je třeba počkat. Organizace ENTSO-E na ní pracuje. Už tak je však tato událost velmi varující.
Závěr
Popsané události ukazují, že už nyní se v zimním období bez větru dostává evropská přenosová soustava na hranu svých možností. A to intenzivní odstavování stabilních zdrojů v Evropě teprve proběhne. V Německu například odstaví do dvou let veškeré jaderné bloky, což bude kritické zvláště pro Bavorsko, a také řadu uhelných bloků. Stejně tak by se měly odstavovat jaderné a uhelné bloky i v jiných částech Evropské unie. Situace se pak s vysokou pravděpodobností bude každou další zimu zhoršovat. Evropa totiž zatím nepřipravuje dostatečnou výstavbu stabilních zdrojů, které by odstavované nahradily. Je tak vysoce pravděpodobné, že v nejbližších letech budou mít nedostatek stabilních zdrojů všechny evropské státy a v takových podmínkách, jako jsou nyní, nebude možnost elektřinu dovést odnikud. Na hraně tak budeme mnohem častěji a realizaci blackoutu nebude možné zabránit.
Zatím máme u nás dostatek stabilních zdrojů a ani taková situace nás tolik neohrožuje. Pokud si však paní Balcarová, Piráti a další, kteří prosazují rychlé odstavení uhelných bloků a bojují proti jádru se svou frakcí v evropském parlamentu na evropské i české úrovní, tuto hrozbu neuvědomí, můžeme se dostat v české i evropské energetice do opravdu krizové situace. Pokud se dostanou k moci a realizují deklarovaný plán odstavit všechny uhelné zdroje do roku 2030 bez garance, že bude v potřebných termínech dokončena náhrada odstavených stabilních zdrojů, tak s vysokou mírou pravděpodobnosti způsobí rozvrat české energetiky se všemi dopady na životní a sociální úroveň, které z toho plynou.
Přednášku o současném stavu jaderné energetiky, a i o tom, proč se česká cesta k nízkoemisní energetice bez ní neobejde a jaká jsou při této cestě úskalí, je zde:
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (431)
smějící se bestie
24.1.2021 10:17 Reaguje na Karel Zvářalsmějící se bestie
24.1.2021 10:25 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
24.1.2021 15:12 Reaguje na smějící se bestieA cena této reformy se nedá vyčíslit, protože nic neudělat znamená totální destrukce celé lidské civilizace, což je v podstatě pro nás to nejdražší, co existuje. Takže mudrování nad cenou transformace je zcela zbytečné.
Za jakoukoliv cenu to bude ještě levné.
Jiří Svoboda
24.1.2021 17:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 17:51 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
24.1.2021 19:30 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
24.1.2021 19:51 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.1.2021 20:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 22:16 Reaguje na Jiří SvobodaMiroslav Vinkler
24.1.2021 08:10Tady se k moci derou skupiny, které doslova jako komunisté slibují, že na tom nic není, stačí direktivně odstavit uhlí a jádra si nevšímat, s tím, že to vytrhne masívní výstavba OZE.
Veškeré investice do OZE jsou finančně kryty penězi ,které nejsou kryty vůbec ničím jiným než slovy o dekarbonizaci společnosti ve jménu 0vých emisí CO2.
Takový zázrak lze směle přirovnat k rozevření moře Mojžíšovi a jeho lidu prchajícímu z egyptského zajetí.
Není to možné - ani technicky ani ekonomicky. Tento rozpor musí vyústit doslova v kolaps společnosti se všemi negativními dopady.
Navíc se takto drasticky zvyšuje exploatace této planety z pohledu životního prostředí jako důsledek enormní potřeby dalších surovin a energií na její úpravu pro dostatek materiálních zdrojů pro OZE.
To nejsou politici, to jsou blázni , které je nutno odstavit od moci a izolovat od zbytku společnosti.
Pavel Hanzl
24.1.2021 09:24 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
24.1.2021 09:27 Reaguje na Pavel HanzlAť žijí duchové !
Pavel Hanzl
24.1.2021 10:09 Reaguje na Miroslav VinklerTaky proto mají daleko vyšší životní úroveň.
A proč se u nás pálí čím dál méně uhlí?
Protože dovážíme velmi levné přetoky OZE z Německa.
smějící se bestie
24.1.2021 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 15:15 Reaguje na smějící se bestieProblém nastane, až budou levnou kupovat akumulátory a prodávat drahou taky ony.
Karel Ploranský
25.1.2021 12:47 Reaguje na Pavel HanzlNemyslím ovšem akumulátory ve vašem mobilu, notebooku nebo vrtačce; myslím ty, kterými slibujete pokrýt deficity v celostátní (nebo dokonce celoevropské?) síti.
Pavel Hanzl
25.1.2021 17:07 Reaguje na Karel PloranskýEmil Novák
25.1.2021 17:38 Reaguje na Pavel HanzlCo se týče zahraničí, tam jsou opravdu řádově dále. V prosinci bylo v USA uvedeno do provozu největší bateriové úložiště na světě s výkonem 300 megawattů a kapacitou 1200 megawatthodin, které předčilo do té doby největší bateriový systém o 250 megawattech a 250 megawatthodinách instalovaný v létě loňského roku, rovněž v Kalifornii."
https://www.obnovitelne.cz/clanek/1462/cesko-zaostava-v-rozvoji-akumulace-pomoci-muze-novela-energetickeho-zakona/
Jinými slovy, největší "gigantické" úložiště na světě má necelou třetinu kapacity našich Dlouhých strání, druhé největší zhruba patnáctinu Dlouhých strání.
Jan Šimůnek
25.1.2021 17:54 Reaguje na Pavel HanzlZlí lidé, jejichž zloba se projevuje např. tím, že dokáží číst takové strašlivé knihy, jako jsou matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školu, a dokonce i dokáží porozumět tomu, co je tam napsáno, ó hrůza, spočtli pomocí zakázané technologie zvané trojčlenka, že pokud to bouchne plně nabité, tak to bude pecka na úrovni desetiny hirošimské jaderné bomby.
Přitom tohle úložiště představuje jen zlomek procenta kapacity, kterou by ČR opotřebovala na zimní období, když OZE produkují málo, nebo vůbec nic.
Tou hnusnou trojčlenkou se pak dá odhadnout, že by to stálo víc než nové Dukovany, dostavba Temelína a ještě Blahutovice. A že pokud by to bouchlo, dostali bychom se destrukční silou někam k testovacím výbuchům vodíkových bomb. Pochopitelně bez radioaktivity, ale s rozptylem mnoha toxických sajrajtů.
Jaroslav Studnička
24.1.2021 10:28 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
24.1.2021 12:12 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.irozhlas.cz/ekonomika/elektrina-cena-poplatky-cez_2005180705_jab
Pavel Hanzl
24.1.2021 15:25 Reaguje na Emil NovákPořád tvrdí, že v Německu bude kvůli OZE tak drahá elektřina, že to bude blokovat rozvoj průmyslu.
Skutečnost ale je, že tam ze stejného důvodu zlevňuje, zatímco v uhelném ČR jde nerychleji nahoru.
Navíc Němci budují obrovské kapacity v čistých OTE, což stojí gigantické peníze, kdežto my nebudujeme ani ťok. V tom vidím provlém největší.
Emil Novák
24.1.2021 15:50 Reaguje na Pavel HanzlCena elektřiny pro průmysl je zde, i v tomto ohledu mají Němci jednu z nejvyšších cen v Evropě, Češi přibližně poloviční:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Electricity_prices_for_non-household_consumers,_second_half_2019_(EUR_per_kWh).png
Němci budují obrovské kapacity čistých OZE, ale jiné obrovské kapacity čistých zdrojů elektřiny odstavují, takže celkový výsledek je takový, že oproti roku 2000 zvýšili roční výrobu čisté (nízkoemisní) elektřiny z cca 200 TWh na 280 TWh v roce 2019, tj. jen o zhruba 40 %, zatímco ČR zvýšila za stejné období výrobu čisté (nízkoemisní) elektřiny z cca 16 TWh na 36 TWh, tj. o 125 %.
Karel Ploranský
25.1.2021 12:49 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
25.1.2021 12:51 Reaguje na Emil NovákSamozřejmě že EON, RWE atd. ale já vždy myslel, že to kupují velké fabriky. Nebo tu cenu platí v daních?
Emil Novák
25.1.2021 13:04 Reaguje na Pavel HanzlSolární Baron
30.1.2021 17:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 12:52 Reaguje na Emil Novákhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-vondrous-statnici-a-jaderne-reaktory
Emil Novák
25.1.2021 13:08 Reaguje na Pavel Hanzljádro 12 gCO2/kWh, vítr 11-12 gCO2/kWh, fotovoltaika 41-18 gCO2/kWh.
https://en.wikipedia.org/wiki/Life-cycle_greenhouse_gas_emissions_of_energy_sources
Emil Novák
25.1.2021 17:31 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.1.2021 13:43 Reaguje na Pavel HanzlTak jak uvedl hodnoty p. Novák, to jsou oficiálně uváděné hodnoty dle IPCC.
S těmito hodnotami pracuje EU a další.
Pavel Hanzl
25.1.2021 17:12 Reaguje na Jaroslav StudničkaPlivete na OPCC jako na zkorumpovanou mafii a najednou se vám hodí.
Emil Novák
25.1.2021 17:45 Reaguje na Pavel HanzlTo že ho nepodporuje protijaderný Evropský parlament je věc jiná.
Jan Šimůnek
25.1.2021 17:58 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
25.1.2021 19:35 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
24.1.2021 10:30 Reaguje na Pavel HanzlOZE navíc destabilizují síť, což je problém, který se bez fosilu (paroplyn, uhlí) řešit nedá.
Akumulace elektřiny je přehlídkou fantasmagorických výplodů ekologického mašíblu, aniž by se zde rýsovalo cokoli, co by dokázalo za jakžtakž zaplatitelnou cenu zálohovat alespoň týdenní potřeby našeho průměrného kraje. Ba ani nasazení jedenáctého či dvanáctého regulačního stupně (11: Všude tma, jen svítí rudá hvězda nad Kladnem; 12: Všude tma, jen na jednom sídlišti svítí jedno okno a za ním píše při svíčce Dietl optimistický seriál o naší energetice).
V reálu bychom potřebovali mít akumulováno na cca sto dní na úrovni spotřeby celého státu.
Petr Šrámek
24.1.2021 12:21 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.1.2021 08:53Bohužel postoje Pirátů jsou zcela alarmující. Energetika je obor, kde může být spousta chybně provedených kroků nevratných, nebo za extrémních finančních nákladů a času.
Pan Wagner ještě vkládal v rámci diskuze jedno "veselé" video:
https://videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-zeleny-proud
Miroslav Vinkler
24.1.2021 09:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
24.1.2021 09:17V Německu sílí hnutí za zachování JE, EU silně podporuje vodíkové i jiné akumulace. Takže problém Evropy není výroba elektřiny, ale její akumulace.
Samozřejmě energetiku řídí špičkoví odborníci a věřím tomu, že přechod na OZE bude bez zásadních průšvihů a častých blackoutů i s využitím JE, což je, alespoň pro nás, asi nutné.
Jan Šimůnek
24.1.2021 10:33 Reaguje na Pavel HanzlAž v Německu zruší plány na odstavení zbývajících JE a naopak začnou rozjíždět modernizaci těch, které zastavili, tak si bude možné z nich brát příklad.
Jiří Svoboda
24.1.2021 15:28 Reaguje na Pavel HanzlŘekl bych že v energetice ve vámi adorovaných zemích je prováděn průzkum bojem v očekávání, že každý průšvih se nějak zaflastruje a občané to bez reptání zaplatí.
Pavel Hanzl
24.1.2021 17:54 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.1.2021 18:00 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
25.1.2021 10:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 11:40 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.1.2021 15:24 Reaguje na Pavel HanzlMožná někde navrtáme běhounkovský penitin a to jádro pak nebude potřeba, možná se podaří zlomit odpor zelených a část elektřiny budeme hradit geotermálními vrty, byť tu jistě nejsou takové podmínky, jako na Islandu, který zlikvidoval po druhé světové válce prakticky stoprocentně spotřebu uhlí, i pro místní vytápění (v některých letech mezi válkami byl údajně Reykjavík městem s nejšpinavějším ovzduším na světě) a nahradil ji horkou vodou a elektřinou.
Možná se konečně rozběhne jaderná fúze, nebo uvolňování energie na principech, které dosud neznáme.
OZE jsou ale jednoznačně cesta do slepé uličky, navíc šíleně drahá, tudíž znemožňující investovat do něčeho skutečně užitečného a perspektivního.
Když pan Roman Bureš ve své trilogii Propast Času má bojového robota, který se přes noc dokáže nabít světlem hvězd tak že uběhne desítky km a střelbou laserem zlikviduje nepřátelské vojsko, tak to beru jako "licencia poetica". Navíc ty knížky na vlastnostech toho robota tolik nestojí.
Když ale něco podobného s vážnou tváří plánují politici a "odborníci", tak je mi z toho šoufl. Z toho robota alespoň vyleze jeho řidička a provádí pak lesbické hrátky s hlavní hrdinkou. Co ale vyleze z těch OZE?
Milan G
25.1.2021 11:07 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.1.2021 16:11 Reaguje na Milan GBřetislav Machaček
24.1.2021 09:51že přesvědčí fanatiky a snílky, kteří odbornost nahrazují aktivitou. Já
se hrozím nástupu k moci právě podobných fanatiků a snílků, kteří pak
budou dělat vše proto, aby si své sny splnili. Já jsem na to připraven
a šel jsem cestou levné záložní elektrocentrály a záložního topení.
Bohužel mi to nepomůže už směrem k okolní infrastruktuře, která tak
připravená není. On takový kolaps sítí postihne všechny bez rozdílu
a nejvíc ty, kteří možnost záložních systémů nemají. Je to hazard se
samotnou civilizací spoléhat se na něco nestabilního a nemyslet na
záložní systémy. Lidé dosáhli své životní úrovně díky tomu, že se
naučili vytvářet zásoby, zálohy a takto překonávat období nouze.
Lovec se spoléhal na úlovek a často hladověl. Zemědělec měl zásoby
v sýpce, ve stáji a přežil i extrémní období. Snílci se vracejí
obrazně zpět, kdy se budou spoléhat pouze na přírodní zdroje jako
slunce a vítr. Přírodě chtějí vrátit samoregulaci a bezzásahovost,
ale neberou do úvahy, že svět je zcela jiný, než před staletími.
Od přeregulovanosti jdou k opačnému extrému bez regulace a to se
snílkům hrubě vymstí. Utrpí ale hlavně jejich mladí městští voliči.
Starší lidé a venkov volí realisty a z praxe se umí stále spoléhat
pouze na sebe sama. Zažil jsem to u povodní v roce 1997, kdy lidé
z vesnic měli potraviny na týden a lidé z měst čekali už za dva
dny na hasiče s bochníky chleba. Na vesnicích maso z rozmrzlých
mražáků zakonzervovali a nemuseli je vyhodit jako ti lidé z měst.
Po odchodu velké vody si zatopili v obyčejných kotlích a už si
domy vysušovali. Dnes už to bohužel taky nepůjde, protože ke všemu
je potřeba elektřina. Mohou mít ale v garáži tu elektrocentrálu
a sud benzínu, což v bytě nikdo mít asi nebude. To si musí uvědomit
i ti voliči, že stabilita dodávek proudu je dnes podmínkou života
a že po každém snu přichází probuzení. To bývá často krutější než
ten sen.
Jiří Svoboda
24.1.2021 15:30 Reaguje na Břetislav MachačekAle myslím, že Hanzl už je načatej!
Jan Šimůnek
24.1.2021 10:192. Z poslední věty předchozího bodu to sice logicky plyne, nicméně si dovolím explicitně konstatovat, že ohrožení ekonomiky a celé společnosti, které autor článku naivně považuje za chyby a nedomyšlenosti, jsou v reálu záměrné a promyšlené poškozování společnosti v duchu výše uvedených ideologií. Těm lidem by z podstaty toho, co hlásají a zastávají, absolutně nevadilo, kdybychom tu jejich vinou spadli do blackoutu a v nemocnicích pomřely desítky pacientů, závislých na přístrojích.
Milan G
24.1.2021 20:12 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan G
24.1.2021 20:24 Reaguje na Milan GMilan Milan
24.1.2021 13:34Pavel Hanzl
24.1.2021 15:30 Reaguje naPavel Hanzl
24.1.2021 16:47 Reaguje naSamozřejmě za nedostavbu Dukovan může soudruh bureš, který v roce 2013 zrušil už rozjetý tendr a po 8. letech "makání" už ani neví, koho vůbec do nového vzít.
Karel Tejkal
24.1.2021 16:59 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.1.2021 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl2) Aktuálně brzdí spuštění tendru opozice.
Pavel Hanzl
24.1.2021 18:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaAd 2) Tendr vyhlašuje vláda a opozice k tomu má právu držet pouze hubu.
Pokud by to vyřešil jako Poláci (ti si udělali rámcovou smlouvu s Američany), nebo zadal tendr bez Rusů a Číňanů, tak to už dávno běží.
Jaroslav Studnička
24.1.2021 18:11 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) opozice ovšem nemlčí a hlasitě se projevuje. Vzhledem k tomu, že projekt zasáhne několik volebních období, je logické že nemá smysl na sílu teď nic protlačovat. Nějaká shoda napříč politickým spektrem je bohužel nutná.
Pavel Hanzl
24.1.2021 19:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaAd ad 2) Samozřejmě je shoda nutná a ta by znamenala, že do tendru nepůjdou Rusi a Čína. Máte jiný návrh?
Jaroslav Studnička
24.1.2021 21:03 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) Můj návrh je varianta 3 + 2
Jaroslav Studnička
24.1.2021 22:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan G
25.1.2021 11:14 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.1.2021 11:45 Reaguje na Milan GMůžeme spekulovat o co některým dotčeným ve skutečnosti jde...
Jenom opět pro připomenutí můžeme dát příklady, které nevadí...
Smlouva EU a Číny, nebo výstavba NS II.
Pavel Hanzl
25.1.2021 11:43 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.1.2021 11:50 Reaguje na Pavel HanzlZnamená, že by Rosatom a CGNP nemohl být EPC, ale mohl by být subdodavatel nebo v rámci konsorcia.
Pavel Hanzl
25.1.2021 13:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaOpak je pravdou, protože do labilní a propadající se země nikdo jít nechce, ani do průmyslu nikdo moc nic neinvestuje, ale o to více dividend vytahuje ven.
A taky je všem jasné, že pokud v tendru budou Rusi, podseknou ho nebo zkorumpují, takže je zbytečné se pružit.
Do minulého tendru investovaly normální firmy pěkné milióny a na co? Podruhé si už pálit prsty nebudou.
Emil Novák
24.1.2021 19:11 Reaguje naVladimír Wagner
24.1.2021 22:43 Reaguje naVladimír Wagner
24.1.2021 23:18 Reaguje naPavel Hanzl
24.1.2021 19:57 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
24.1.2021 20:03 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://archiv.ihned.cz/c1-66847650-senatori-opozice-i-bezpecnostni-experti-tlak-proti-rusum-a-cinanum-v-tendru-na-dukovany-sili
Chcete ještě další důkazy, nebo už konečně přestanete plácat nesmysly?
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dukovany-jaderna-elektrarna-tendr-andrej-babis_2011231506_ako
Tolik plyne z otevřeného článku (a nikoli z zaheslovaného archívu) k vašemu "plácání nesmyslů".
Emil Novák
25.1.2021 14:01 Reaguje nahttps://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-dalsi-kroky-ohledne-vystavby-noveho-bloku-jaderne-elektrarny-dukovany-a-dala-vicepremierovi-karlu-havlickovi-mandat-k-dalsim-jednanim--254262/
Toto je text na stránkách MPO, které cituje generálního ředitele ČEZ. Chcete tvrdit, že ministerstvo průmyslu ani generální ředitel ČEZ neví, kdo tendr bude vypisovat? Už se tu přestaňte ztrapňovat.
Pavel Hanzl
25.1.2021 17:20 Reaguje na Emil NovákMě je to úplně ukradený, výsledkem je, že vypsaný nejen není, ale už ani neví, koho tam vzít.
Vzhledem k tomu, že tahle paravláda není schopna udělat VŮBEC NIC, tak se můžou prsit jak chtějí.
Emil Novák
25.1.2021 17:40 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.1.2021 19:44 Reaguje naPavel Hanzl
24.1.2021 19:59 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.1.2021 20:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 22:19 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
25.1.2021 10:45 Reaguje na Pavel HanzlRuské reaktory stojí i v řadě dalších zemí EU (mj.) a jen u nás kolem toho bůhví kým placená lůza dělá b...l.
Pavel Hanzl
25.1.2021 11:46 Reaguje na Jan ŠimůnekProč třeba Poláci, kteří plánují násobně větší kapacity v JE, vůbec s Rusy nepočítají?
Protože ví, co jsou zač.
Jediné "články", které by mohly mít na jadernou elektrárnou vliv, jsou ty jaderné palivové. A na ty zas nemá žádný vliv ani Fischer ani Hilšer.
Vladimír Wagner
24.1.2021 22:13 Reaguje naPavel Hanzl
24.1.2021 22:20 Reaguje na Vladimír WagnerJaroslav Studnička
24.1.2021 22:16 Reaguje naJinak by reálně hrozilo, že by to příští vláda nebo ta další zrušila. Což by ovšem neprospělo nikomu.
Pavel Hanzl
25.1.2021 17:26 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.1.2021 17:03 Reaguje naJaroslav Studnička
24.1.2021 19:41 Reaguje naMě děsí i "jen" ty jejich názory.
Pavel Hanzl
24.1.2021 20:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
24.1.2021 20:05 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.1.2021 20:52 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
24.1.2021 22:22 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
25.1.2021 08:07 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
25.1.2021 10:50 Reaguje na Emil NovákKdyž JE navíc produkuje daleko méně CO2 a dalších skleníkových plynů než OZE a přece nám jde o "boj za klima" a vůbec ne o dotace solárním baronům a dalším parazitům, že? :-)
Prostě piráti zcela zjevně jedou v korupci kolem OZE, a tak jim JE, které by mohly OZE vytlačit, nebo alespoň silně umenšit, vadí.
A měli bychom jim to u voleb spočítat.
Pavel Hanzl
25.1.2021 13:06 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-vondrous-statnici-a-jaderne-reaktory
Emil Novák
25.1.2021 13:15 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
25.1.2021 13:16 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
25.1.2021 15:33 Reaguje na Pavel Hanzl1. Pokud se "uhlíková stope" přepočte na skutečně vyrobenou a spotřebovanou elektřinu, je to porovnání JE a VtE někde jinde.
2. Těžba uranu je k přírodě daleko šetrnější než těžba lithia na baterie (například).
3. Odstávky JE jsou až na naprosté výjimky předem a dosti dlouho předem plánované, výpadky VtE a FVE jsou naprosto chaotické a s výjimkou střídání dne a noci u FVE předem nepředvídatelné.
Proto se za OZE musí držet horká záloha v celkové výši (součet všech instalací), zatímco za JE stačí mít horkou zálohu za jeden blok (a ta zároveň může pokrývat i případný výpadek uhelné nebo paroplynové elektrárny).
A čím víc OZE, tím je síť nestabilnější a náchylnější ke kolapsu.
Chápu, když někdo nevnímá realitu a dává přednost fikci, může ho ta fikce vyděsit. Mně děsí konkrétní činy agenta bureše, kterými velmi efektivně sabotuje výstavbu JE v ČR.
A tyto konrétní výsledky
Jaroslav Studnička
24.1.2021 22:30 Reaguje naNapř. taxonomie a možnost financování prostřednictvím EIB.
Jaroslav Studnička
25.1.2021 07:59 Reaguje naVladimír Wagner
24.1.2021 20:41 Reaguje naV bodě 56. "k jaderné energii "jaderná energie není ani bezpečná, ani environmentálně či hospodářsky udržitelná; navrhuje proto vypracovat strategii spravedlivé transformace pro postupné ukončení využívání jaderné energie v EU, která osobám pracujícím v jaderné energetice zajistí nová pracovní místa a bude současně obsahovat plány na bezpečnou demontáž jaderných elektráren a bezpečné zacházení s jaderným odpadem a jeho dlouhodobé ukládání"
A nebyly to Piráti, a už vůbec ne jejich frakce, která navrhla a prosadila změnu tohoto bodu. Právě naopak to byl tlak frakce a hnutí ANO v něm i tlaku z České republiky, které nakonec změnu prosadily. Takže nemáte pravdu, že by se Česká republika Green dealu v oblasti jaderné energetiky nebránila a dokonce, že by to nevedlo k výsledkům.
Na závěr dotaz. Vy si myslíte, že by se Piráti postavili proti Green dealu a jeho tlaku proti jádru postavili razantněji?
Zkopíruji doporučení RT pro životní prostředí Pirátů a paní Balcarové k postoji Pirátů v Europarlamentu k předchozí formulaci o jaderné energetice. Doporučují hlasovat pro usnesení jako celek i s touto formulací a v případě protinávrhu, který není tak silně proti jádru doporučuje zdržení.
Kopírují s diskuzí skupiny Pirátů:
Paní Balcarová o rozhodnutí výboru Pirátů pro životní prostředí:
"Stanovisko RT životní prostředí k ,Usnesení o konferenci OSN o změně klimatu konané v roce 2019 v Madridu, Španělsko (COP25)”, RT přijal usneseni Per rollam.
RT životní prostředí podporuje Usnesení ke konferenci v Madridu tak jak je navržené, tj. v navrženém znění. K předmětným pozměňovacím návrhům (jádru a plynu) doporučujeme ZDRŽET SE.
Tedy, připomínám, co tedy podporovali Piráti:
56. "přesvědčen, že jaderná energie není ani bezpečná, ani environmentálně či hospodářsky udržitelná; navrhuje proto vypracovat strategii spravedlivé transformace pro postupné ukončení využívání jaderné energie v EU, která osobám pracujícím v jaderné energetice zajistí nová pracovní místa a bude současně obsahovat plány na bezpečnou demontáž jaderných elektráren a bezpečné zacházení s jaderným odpadem a jeho dlouhodobé ukládání"
Jaroslav Studnička
24.1.2021 20:59 Reaguje na Vladimír Wagner21a. poukazuje na významný příspěvek
jaderné energie k nízkouhlíkové výrobě
elektřiny v EU; znovu proto opakuje svůj
postoj, že jaderná energie může sehrát roli
při plnění cílů v oblasti klimatu, protože
neprodukuje skleníkové plyny, přičemž je
třeba respektovat pravomoc členských
států stanovit si vlastní skladbu zdrojů
energie; zdůrazňuje, že jsou potřebná
vhodná opatření, aby byly zajištěny
nejvyšší standardy bezpečnosti, a to i v
případě vyřazování z provozu a nakládání
s odpady, což může zlepšit udržitelnost.
Milan G
25.1.2021 11:30 Reaguje na Jaroslav StudničkaVšimněte si, za oteplování, za erozi polí, za stoupající CO2, za tunel OZE, za kůrovcovou kalamitu, já to zkrátím prostě za všechno co je špatně může Babiš nebo Zeman. Jednoduchý a primitivní pohled na svět.
Milan G
25.1.2021 18:42 Reaguje naNavštiv Chocholouška a než půjdeš koukni doma pod otoman, jestli tam nemáš Babiše, moulo.
Jaroslav Studnička
25.1.2021 21:20 Reaguje na Milan GA za další, úvahy typu co by bylo kdyby jsou fakt mimo mísu. Premiérem není Bartoš a ani jím nebyl, když se v EU vyjednával Green deal. Moje babička, používala takové jedno rčení, které možná znáte, vzhledem k tomu odkud pocházíte. Hovoří se tam o rybách, rybnících a zadní části těla.
Jan Šimůnek
25.1.2021 10:56 Reaguje naTakže, tam, kde o něco šlo, piráti jednoznačně podporovali pro nás tu nejhorší variantu. Když se to finálně a zcela formálně schvalovalo (Babiš), tak už naprosto o nic nešlo, protože by nám to stejně bylo vnuceno jako spousta jiných škodlivých nesmyslů (v podstatě vše, co EU prosazovala a prosazuje).
Pavel Hanzl
24.1.2021 15:38Takže můžeme přejít k bodu B).
Kdy nastane situace, kdy můžeme ty uhláky skutečně odstavit a hlavně, co musíme pro to do té doby udělat.
Tady už jsou ropáčci v koncích, protože stálým omíláním proč to nejde žádný vývoj nenastává. A jiný názor, než proč to nejde, jsem tu nezaznamenal. A to, že ekologové jsou úplně blbí, nic jiného. Mastodont v Dukovanech za 20 let (když brzo) nahradí pouze POLOVINU stávající JED, to řešení prostě není. Tož mudrujte.
Miroslav Vinkler
24.1.2021 16:09 Reaguje na Pavel HanzlTato situace nastane až po roce 2055-2060. Do té doby zastavme dotace do OZE a vybudujme za uspořené peníze téměř 100% jadernou energetiku. OZE pouze jako doplňkový zdroj výlučně na zastavěných plochách s 2% podílem na trhu s energiemi.
Dále jsem přesvědčený, že do deseti let bude měřením i výpočty prokázáno, že tzv. globální oteplování ve vazbě na tzv. antropogenní emise CO2 byl megapodvod spuštěný populistickými politiky a prohnanými finančními korporacemi, kteří na tom společně vytřískaly bilióny USD .
Dále bude prokázáno, že podstatně vážnějším problémem byl strmý nárůst populace, exponencionální nárůst syntetických odpadů a globální ztráta biodiverzity.
Pavel Hanzl
24.1.2021 16:38 Reaguje na Miroslav VinklerNějaký rok 55 - 60 je zcela iluzorní datum, protože klimatická změna se stále zrychluje a teorie založené na modelech (převážně konzervativních) už nevychází. Jiný systém je založen na realitě, tj. na skutečném průběhu změny teplot a vychází to bohužel výrazně hůř, jenže realističtěji.
Takže se dají očekávat skutečně drastické události, od válek o vodu po nucené odstávky velkých emitentů CO2 (což jsou hlavně elektrárny) samozřejmě bez jakékoliv náhrady. Nepíšu "násilím", což je krajní, ale reálná představa, destrukčních prostředků má lidstvo dostatek.
Do budoucna nevidíme, ale jediná jistota snad je v tom, že klimatická změna způsobená člověkem žádný megapodvod skutečně není.
Bylo by to úlevné, ale soudruzi ropáci nám taky před 50. lety slibovali "zářnou budoucnost", čemuž jsme nevěřili ale obávám se, se jí dožije už naše generace. Pro další to bude asi dost kruté.
Jan Šimůnek
25.1.2021 11:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 13:11 Reaguje na Jan ŠimůnekAle spíš si myslím, že uhláky zkrachují samy i přes mohutné státní dotace.
Pokud se ovšem zásadně nezmění naše politická situace, jinak bychom se tomu mohli ještě vyhnout.
Milan G
25.1.2021 13:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 17:33 Reaguje na Milan G"Standardně jsou výnosy z aukcí povolenek příjmem státu, který tak přišel o 70 miliard korun (2010-2019). Šokující je, že více než 85 % tzv. ekologických investic přistálo v uhelné energetice (retrofity uhelných elektráren, teplárna České Budějovice, elektrárna Ledvice).
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/desitky-miliard-prednostne-energeticke-veterany-velke-solarni-parky
Milan G
25.1.2021 18:48 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
25.1.2021 15:39 Reaguje na Pavel HanzlEmisní povolenky jako kompenzace škod na životním prostředí a zdraví lidí v principu ano, ale jen v případě, že budou podobně ekonomicky zatíženy i OZE (spočtou se a vyjádří v penězích ekologický dopad větrníků a náhrady polí FV panely, produkce CO2 horkými zálohami (v případě paroplynu též úniky metanu), produkce nebezpečného a obtížně likvidovatelného odpadu (VtE hlavně vrtule, FVE FV panely) a další škodlivé vlivy).
Karel Ploranský
25.1.2021 21:42 Reaguje na Pavel HanzlPřipouštím, že se asi zrychluje.
Ale položil jste si někdy otázku, PROČ se pořád zrychluje?
Uhelných elektráren nepřibývá, naopak už se jich pár odstavilo. Auta jsou čím dál úspornější. Baráky se zateplují, atd., atd. A ta mrcha se přesto zrychluje.
Tak proč tolik lpíte na myšlence, že za to mohou právě ty uhelné elektrárny? A že svět bude zachráněn, když se jich zbavíme?
Zkuste víc zapřemýšlet nad tím, co pan Vinkler napsal v posledním odstavci.
Karel Ploranský
25.1.2021 21:32 Reaguje na Miroslav VinklerVedle posledního odstavce Vašeho příspěvku, pane Vinklere, je totiž všechno ostatní v téhle diskusi - a dokonce i sám článek, o kterém se diskutuje - jen planým žvaněním o ničem.
Totiž i kdybychom všechny uhelné elektrárny odstavili HNED ZÍTRA a dosáhli tím nějakého chvilkového zlepšení, tak POKUD SE BUDE LIDSTVO DÁL MNOŽIT STEJNÝM TEMPEM, VELMI BRZY BUDEME ZPÁTKY V ÚPLNĚ STEJNÉ BRYNDĚ.
A co odstavíme potom?
Ano, je třeba něco dělat. To je jedna jediná (ale opravdu jediná) věc, ve které má pravdu dokonce i pan Hanzl.
Jsou věci, proti kterým je už opravdu nutné začít něco dělat. A dokonce RYCHLE!!!
Ale na prvním místě mezi nimi nejsou uhelné elektrárny. Nejsou ani na desátém...
Miroslav Vinkler
24.1.2021 15:57Podle studie společností Eurelectric a E.DSO by tyto investice mohly do roku 2030 dosáhnout 375 – 425 miliard EUR (více jak 11 bilionů korun).
Kdo to celé zaplatí?
To je zase otázka pro pana Hanzla neboť až na něj to diskutující vědí.
(text převzat)
Pavel Hanzl
24.1.2021 16:41 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
24.1.2021 16:57 Reaguje na Pavel HanzlStále spoléhám na vrozenou skupinovou inteligenci populace, která ekofanatiky demokratickým způsobem bude izolovat od společnosti.
Jaroslav Studnička
24.1.2021 17:07 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
24.1.2021 19:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaChováme se jako typicky ropácká země, rozvoj OZE je zcela mizerný. Nebudujeme ani nízkoemisní jádro, uhelná komise střelila z okna jakési datum ukončení uhlí za 18 let cha cha.
Co je na tom proboha ekologického?
Británie, která využívá jádro, už zrušila uhlí skoro úplně, dost Evropských zemí taky a zbytek se na to chystá.
Vrážíme do podpory OZE gigantické peníze, přitom se žádné OZE nebuduje, rozkradou to baroni.
Co je na tom proboha ekologického?
Emil Novák
24.1.2021 19:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 19:41 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
24.1.2021 19:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 20:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
24.1.2021 20:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 22:27 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.1.2021 11:54 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.1.2021 19:39 Reaguje na Pavel HanzlNěkolik aktivistů obsadí rypadlo a taktéž...
Spalujete plyn, jste stejný ropák :-).
Dané datum 2038 je v tuto chvíli logické řešení.
Současné podpory MŽP stále fungují, koncem roku byl spuštěný modernizační fond s plánovanými prostředky až 150 mld. To, že se zásadně nerozvíjí nesouvisí pouze s podporou státu.
"Vrážíme do podpory OZE gigantické peníze, přitom se žádné OZE nebuduje, rozkradou to baroni." .....dneska vám to opakovat nebudu jak to je.
Pavel Hanzl
24.1.2021 19:15 Reaguje na Miroslav VinklerA to je u nás totálně zničeno.
V.I.Lenin říkával: "když zničíte morálku národa, spadne vám do klína jako zralé ovoce".
Jan Šimůnek
25.1.2021 11:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 13:17 Reaguje na Jan ŠimůnekPremiér země lže a krade zcela otevřeně a nikomu to nevadí.
Vláda zcela normálně lže a šikanuje určité skupiny lidí a má nejvíce hlasů.
Vláda nezvládá vůbec nic, ani nablblý koronáč, nestaví se vůbec nic, sekají se gigantické dluhy a má nejvíc hlasů.
Korupce dosáhla zcela astronomických rozměrů a vláda má nejvíc hlasů.
To je skutečně ta "nová a lepší morálka"??
Pavel Hanzl
24.1.2021 19:36 Reaguje naPresident země je agent nepřítele a své zemi aktivně škodí.
Dotace na úržbu krajiny jsou používány na její ničení.
Stát živí daněmi chudí pracující, bohatí především čerpají.
Policie stíhá každou ptákovinu, ale série trestních oznámení za stamilionové tunely se neřeší.
Nejvíc dotací pobírá podnik, která má obrovské zisky.
Finanční správa, pověřená výkonem státní moci jedná ve prospěch mafie a "klekáním" a zajišťovacími příkazy likviduje poctivé firmy.
Parlamentní strana, která má šanci vyhrát volby se jmenuje podle námořních lupičů, i když moře vůbec nemáme (zato lupičů o to více).
Takhle si předstvuji zemi naopak.
Jan Šimůnek
25.1.2021 11:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 13:19 Reaguje na Jan ŠimůnekSamozřejmě nedáte nic, protože to psali jen na Sputniku, že?
Jan Šimůnek
25.1.2021 15:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 17:35 Reaguje na Jan ŠimůnekJá vím, na ramku to dát nemůžou.
Jan Šimůnek
25.1.2021 18:04 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
25.1.2021 20:56 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
24.1.2021 17:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 20:12 Reaguje na Emil NovákA co budeme dělat, až zkrachjí uhláky (nebo budou nuceně vypnuty), OZE mít nebudeme a JED je holub na střeše?
Za kolik budeme kupovat a od koho?
Emil Novák
24.1.2021 20:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.1.2021 22:29 Reaguje na Emil NovákMiroslav Vinkler
24.1.2021 17:33sekvence 8´39´ -9´09´´
Reportér se ptá ministra ŽP Kampa /Holandsko/ proč je biomasa 100% obnovitelný zdroj.
ministr Kamp " Bez diskuze je to obnovitelný zdroj ."
reportér " Je tu ale diskuze..."
ministr" Je to rozhodnuté"
reportér " Ano, ale je to sporné."
ministr:" Není to sporné, schválila to Evropská komise" a je vymalováno :-)
Tak se dělá tzv. zelená politika v Bruselu, čehož krásným důkazem je duševní výtvor tzv. European Green Deal.
Pavel Hanzl
24.1.2021 19:12 Reaguje na Miroslav VinklerJá vím, vy máte na něco blok, nepochopíte nikdy rozdíl mezi klimatem a počasím, nepochopíte co je fosilí uhlík a oběhový, nepochipíte co je to OZE. Jako detailista nechápete vůbec klimatickou změnu.
Miroslav Vinkler
24.1.2021 19:44 Reaguje na Pavel HanzlRacionalitu nahrazujete iracionalitou, "nevhodné" vědecké názory vymažete vírou a logika je u vás sprosté slovo.
Tak jako majka kletečková ví, že jediným lékem na explozi vlků jsou pastevečtí psi, a vše ostatní je out, ve vašem podání je všelékem na klima super-masivní nasazení OZE a vše ostatní je nehodno vaší pozornosti.
Takhle ale svět, naštěstí, nefunguje.
Pavel Hanzl
24.1.2021 20:08 Reaguje na Miroslav VinklerZablokovat emise CO2 je předpoklad nutný, nikoliv dostačující. Ani tohle nechápete.
Miroslav Vinkler
24.1.2021 20:24 Reaguje na Pavel Hanzlnereálného ?
Neblokujme CO2 ale blokujme tzv. zelené fantasmagorie - i to je reálný postup.
Pavel Hanzl
24.1.2021 22:35 Reaguje na Miroslav VinklerNahradit u nás fosil jádrem by znamenalo investice asi tak na 10 tisíc procent zadlužení našeho SR, cha cha, to je fakticky z Paroubkova Marsu. Se spuštěním v době, kdy bude v ČR už jen čistá poušť.
Miroslav Vinkler
25.1.2021 06:47 Reaguje na Pavel HanzlSám přilezete ke křížku až vám tady zvednou OZE cenu na 8 Kč/kWh
Pavel Hanzl
25.1.2021 13:21 Reaguje na Miroslav VinklerCenu na 8 kč zvednou co nevidět, protože uhelná elktřina je už asi nejdražší. Jenže v Německu, přes gigantické investice do OZE jde cena dolů.
Katka Pazderů
24.1.2021 17:47Do toho nejdu, do té doby budu mít vlastní elektrárnu na střeše.
Vladimír Wagner
24.1.2021 18:17 Reaguje na Katka PazderůBřetislav Machaček
24.1.2021 19:14 Reaguje na Vladimír WagnerOna přece učí studenty a tak ví vše nejlíp. Podle toho
vypadají asi i znalosti absolventů a tak se nedivím
ani oslům lezoucí po rýpadlech a chladírenských věžích.
Vzdělání ztrácí kredit, který kdysi mělo a které bylo
o rozumu a ne pouze o diplomu jako nyní. Vzdělanců je
čím dál tím víc, ale skutečných odborníků spíše ubývá.
Obávám se, zda budou v budoucnu řídit energetiku ještě
odborníci a nebo pouze ti vzdělanci. Je to smutné.
Jiří S
25.1.2021 07:55 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
25.1.2021 08:16 Reaguje na Jiří SMarek Drápal
25.1.2021 19:30 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
26.1.2021 08:56 Reaguje na Marek Drápalmyslet. Ten co věří, nic nevymýšlí a
ten co myslí, to snad vymyslí za něho.
Bohužel dnes už učí i ti, co by se
ještě měli učit a hlavně se učit
myslet (viz. soláry na střeše).
Emil Novák
24.1.2021 18:43 Reaguje na Katka PazderůJinak pokud elektřinu z Dukovan nepotřebujete, nic vám nebrání se odpojit od distribuční soustavy a může vám být úplně jedno, kolik bude elektřina z Dukovan stát.
Pavel Hanzl
25.1.2021 13:27 Reaguje na Emil NovákVŮBEC nevíte, kolik bude nový blok JE stát.
VŮBEC nevíte, kdy bude dokončen a jaké ceny elektřiny tehdy budou.
VŮBEC nevíte, kdy se vůbec se stavbou začne.
VŮBEC nevíte, kdo ji bude stavět a za kolik.
VŮBEC nevíte, jestli se něco tskového vůbec stavět bude.
Hlavně, že mudrujete nad tím, kolik bude stát MWh.
Emil Novák
25.1.2021 13:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 17:42 Reaguje na Emil NovákJe to ale ve vládní strategii typu "slibem nezarmoutíš" a v normální době by to bylo považováno za čistou lež.
Emil Novák
25.1.2021 17:51 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.1.2021 14:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.1.2021 17:42 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan G
25.1.2021 18:52 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.1.2021 21:24 Reaguje na Milan GPavel Karel
24.1.2021 19:01V této krátké reportáži je to velmi srozumitelně vysvětleno. Doporučuji všem, co před realitou stále ještě schovávají hlavu do písku (či jiných temných míst)
www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/220562248430037-fakta-o-klimatu/
Miroslav Vinkler
24.1.2021 19:49 Reaguje na Pavel KarelSkleníkovým plynem number one je vodní pára jejíž dopad na je klimaalrmisty bagatelizován a přitom je rozhodující.
CO2 tvoří obrovských 0,03 % atmosféry dle učebnic, dle klimaalarmistů 0,04 /já se kvůli tomu prát nebudu/
Jediné s čím lze souhlasit je masívní poškozování planety antropogenními vlivy.
Pavel Hanzl
24.1.2021 22:38 Reaguje na Miroslav VinklerTo jste chtěl napsat?
Miroslav Vinkler
25.1.2021 06:51 Reaguje na Pavel HanzlProblémem č.1 je exponencionálně narůstající produkce syntetických odpadů .
Pavel Hanzl
25.1.2021 13:29 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Eliáš
25.1.2021 12:10 Reaguje na Miroslav VinklerNikdo vodní páru nebagatelizuje. To je zase jeden z vašich klimaskeptických výmyslů...
Poškozování planety...souhlas.
Jan Šimůnek
25.1.2021 15:45 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
26.1.2021 11:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.1.2021 12:35 Reaguje na Petr EliášMilan Milan
24.1.2021 19:56 Reaguje na Pavel KarelKarel Klouček
25.1.2021 00:09 Reaguje na Pavel KarelJan Šimůnek
25.1.2021 11:12 Reaguje na Karel KloučekMMCH: Návod na zabránění takové explozi existuje už asi 50 let a pravděpodobně by i fungoval.
Svatá Prostoto
24.1.2021 22:08Nicméně autor zcela pomíjí řešení, které je díky fotografie v článku nasnadě. Pro případ inverze prostě obložíme Sněžku FVE panely a bude to! Nahoře krásně svítí a FVE pojedou na plné koule! Navíc se KRNAP zbaví davů turistů dělajících bordel. Prostě win-win řešení!
A kdyby se panely obložila ještě ta rozhledna na K Sněžníku ...
Já už jsem zticha:-))).
Karel Klouček
24.1.2021 23:44Břetislav Machaček
25.1.2021 08:32 Reaguje na Karel Kloučekna plynovodech. Záložní řešení až na výjimky NEEXISTUJE !!!
Jan Šimůnek
25.1.2021 11:19 Reaguje na Břetislav MachačekMartin Vlk
25.1.2021 11:03Jaké tedy budou jednoho krásného dne důsledky častých výpadků elektického proudu? No, vážení, jednoduché. Bublající elektrocentrály. A to si životní prostředí doopravdy zachrochtá. Místo pár centrálních efektivních zdrojů budou desetitisíce malých.
Jan Šimůnek
25.1.2021 11:16 Reaguje na Martin VlkEmil Novák
25.1.2021 11:49 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
25.1.2021 13:34 Reaguje na Emil NovákVyhraje to ten, kdo má na střeše fve a krb na dřevo.
V zimě to dává málo, ale zatopí si a může svítit. Pohodička,ne?
Emil Novák
25.1.2021 13:47 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://is.muni.cz/th/p6iur/Akteri_reseni_blackoutu_v_Jihomoravskem_kraji_-_vychodiska_a_soucasny_stav.pdf
Jan Šimůnek
25.1.2021 15:46 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
25.1.2021 15:58 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.1.2021 11:17 Reaguje na Martin VlkMilan G
25.1.2021 12:01 Reaguje na Martin VlkPavel Hanzl
25.1.2021 13:36 Reaguje na Martin VlkFilip Kondapaneni
25.1.2021 19:11Kdyby se všichni ti eko-falešní apoštolové a eko-jehoviste více vzdělávali a o problematiku více zajímali, tak by věděli, že rozvrat klimatu je nevyhnutelný, dominový efekt neřízeného úniku skleníkových plynů do atmosféry byl již dávno spuštěn v 90 letech (tání permafrostu, kolabující schopnost oceánu vázat uhlík, rozvracené lesní ekosystémy schopné vázat uhlík). Lidé jejich ražení, bez znalosti komplexity problémů vsadili na OZE a elektromobiliu. Ve své podstatě se snaží zastavit pohyb ledovce údolím, pomocí podepření jeho čela zlatými žebříky posázenými diamanty. Vyhozené peníze. Zmrhané prostředky bychom potřebovali na přizpůsobení se změnám, a na aktivní vázání skleníkových plynů při současném drastickém snížení spotřeby surovin a energie veškerého vyspělého světa.
OZE a elektromobilita je fakticky jen druh pokrytecke formy odpustku na které si hrají naší nevzdělaní mocní a jejich nevzdělaní prisluhovači, ale kromě lokálního zlepšení ovzduší na úkor jiných částí světa, se nemění na situaci vůbec nic. Falešní apoštolové tzv. pokroku tlačí směr který ve svých důsledcích povede jen k urychlení rozvratu klimatu a života na zemi.
Řítíme se volným pádem k zemi a potřebujeme křídla které to pomohou zastavit, namísto toho jsme se rozhodli rychle mávat rukama.
Miroslav Vinkler
25.1.2021 20:22 Reaguje na Filip KondapaneniMarek Drápal
25.1.2021 19:59Bylo by také fér dodat, že predikce výkonu FVE a větrných elektráren je značně pokročilá oproti predikci výpadků velkých zdrojů typu JE.
V neposlední řadě v článku chybí důvody rychlého přechodu na OZE. Článek vlastně obhajuje kapitána potápějící se lodi, který trvá na tom, aby se mužstvo řádně naobědvalo a teprve po obědě šlo řešit evakuaci pasažérů...
Miroslav Vinkler
25.1.2021 20:20 Reaguje na Marek DrápalDo té doby uctivě choďte kolem uhelných a jaderných elektráren.
Marek Drápal
25.1.2021 22:41 Reaguje na Miroslav VinklerVladimír Wagner
25.1.2021 20:44 Reaguje na Marek DrápalProboha, předpověď počasí je pořád ještě poměrně omezená, zvláště, když jde o předpověď na dobu delší, než je pár dní. Stačí se podívat na současnou dobu a předpověď počasí pro automobilisty. Vy máte pocit, že víte přesně, jak to bude zítra s náledím a sněhem na silnici? A to máte předpověď na pár hodin.
Prosím, podívejte se na situaci dnes, kdy nefouká a nesvítí u nás i v Německu. Které zdroje prosím budou zajišťovat produkci elektřiny, aby mohla síť pružně reagovat, jak o tom píšete. Pokud nebude mít síť zdroje, tak může být pružná jakkoliv a je ji to k ničemu. Ostatně bych rád věděl, jak si tu pružnost představujete. Můžete mi to vysvětlit?
Prosím Vás, zjistěte si alespoň minimální znalosti o přírodě, fungování přírodních zákonů a technice. Mě se zdá, že jste snad neprošel ani přírodovědou na základní škole.
Vladimír Wagner
25.1.2021 20:55 Reaguje na Vladimír WagnerMarek Drápal
25.1.2021 21:12 Reaguje na Vladimír WagnerJaroslav Studnička
25.1.2021 21:34 Reaguje na Marek DrápalVladimír Wagner
25.1.2021 22:09 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
26.1.2021 08:31 Reaguje na Vladimír WagnerMarek Drápal
25.1.2021 22:32 Reaguje na Jaroslav StudničkaVladimír Wagner
25.1.2021 23:29 Reaguje na Marek DrápalU velkých farem to opravdu není jen problém sítě (její spolehlivost také není jednoduše řešitelná), ale většinou jsou panely a turbíny mořské farmy propojené a vyvádí se z nich proud jako z celku. Opravdu tak při některých typech havárií fungují jako celek.
Víte, Vy o dané problematice víte minimum, ale hlavně máte neskonalou víru v 100 % zelený proud v Holandsku :-)
Marek Drápal
26.1.2021 08:00 Reaguje na Vladimír WagnerEmil Novák
26.1.2021 08:44 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:00 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 09:12 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 09:51 Reaguje na Marek DrápalEmil Novák
26.1.2021 15:02 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 15:17 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 15:28 Reaguje na Marek DrápalVladimír Wagner
25.1.2021 21:39 Reaguje na Marek DrápalPavel Hanzl
25.1.2021 22:19 Reaguje na Vladimír WagnerNemohl byste napsat článek, jak to dělat lépe? Ale reálně, nemyslím iluzorní názory pana Vinklera, že pokryjeme zemi JE které dají výkon 100% našich potřeb.
Jak to udělt bez uhlíku plně funkčním způsobem?
Marek Drápal
25.1.2021 22:26 Reaguje na Vladimír WagnerMožností jak řešit pružnost sítě je celá řada, ale mě je zatím nejbližší technologie power2gas, využití stávajících plynojemů a stavba nových paroplynových elektráren.
Vladimír Wagner
25.1.2021 23:23 Reaguje na Marek DrápalMůžete mi prosím napsat, kde ve světě funguje komerční zařízení power2gas, jak velké a kolik plynu vyrobí?
Takže, jestli jsem vás pochopil, chcete stavět paroplynové bloky, ale to jsou klasické fosilní zařízení, které (při započtení skleníkových plynů z těžby a dopravy) produkují srovnatelně i více skleníkových plynů, než uhelné.
Marek Drápal
26.1.2021 08:04 Reaguje na Vladimír WagnerPokud jde o power2gas, tak si nejsem jist, jestli víte o co jde, protože pokud ano, těžko byste psal o skleníkových plynech. Více třeba zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Power-to-gas
Jiri
26.1.2021 08:42 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:02 Reaguje na JiriEmil Novák
26.1.2021 09:15 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:35 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 09:56 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 10:16 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 10:41 Reaguje na Marek Drápalhttps://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306261919312681
Milan G
26.1.2021 11:11 Reaguje na Emil NovákMarek Drápal
26.1.2021 14:37 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 15:06 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 15:21 Reaguje na Emil NovákJan Šimůnek
26.1.2021 08:42 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.1.2021 12:39 Reaguje na Marek DrápalVladimír Wagner
26.1.2021 10:07 Reaguje na Marek DrápalTakže vím co je P2G a v jakém stavu u těchto technologií jsme. Proto jsem Vás požádal, abyste jmenoval reálné komerční projekty v této oblasti a jaké množství plynu dodají. Protože v reálu by Vaše paroplynky, které byste postavil, neběžely na zelený ale normální zemní plyn.
Víte, mě fascinují lidé jako Vy, kteří čím méně znalosti o dané problematice mají, tím razantnější vyhlášení předkládají. Jestli toto jsou standardní produkty našich vysokých škol formované paní Pazderovou, tak nás asi opravdu nečeká nic dobrého.
Marek Drápal
26.1.2021 10:18 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
26.1.2021 10:50 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 10:57 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
26.1.2021 11:11 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 11:49 Reaguje na Vladimír WagnerEmil Novák
26.1.2021 12:09 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 12:21 Reaguje na Emil NovákVladimír Wagner
26.1.2021 12:31 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 12:35 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
26.1.2021 13:00 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 13:25 Reaguje na Vladimír WagnerJan Šimůnek
26.1.2021 12:46 Reaguje na Marek DrápalFaktem taky je, že JE je s to produkovat teplárenskou energii, na rozdíl od OZE.
Marek Drápal
26.1.2021 12:52 Reaguje na Jan ŠimůnekVladimír Wagner
26.1.2021 12:23 Reaguje na Marek DrápalJaroslav Studnička
26.1.2021 12:33 Reaguje na Marek DrápalV případě konzervativního scénáře by pro FVE musel být instalovaný výkon cca 35 700 GWe, v případě optimistického scénáře by pro FVE musel být instalovaný výkon cca 22 000 GWe. Tak to byste čistě teoreticky dostal roční výrobu 42 TWh.
Ještě připomenu, že v současnosti máme instalovaný výkon FVE cca 2,1 GWe.
Ať si každý udělá obrázek o "bez větších obtíží"
Marek Drápal
26.1.2021 12:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
26.1.2021 12:48 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 13:11 Reaguje na Jan ŠimůnekEmil Novák
26.1.2021 13:57 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 14:24 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 14:56 Reaguje na Marek DrápalJaroslav Studnička
26.1.2021 15:00 Reaguje na Marek DrápalVýše jste v jednom příspěvku psal o 42 TWh z OZE. Teď jste psal o "elektrické soběstačnosti z OZE"...
To už se ovšem nebavíme o 42 TWh.
Marek Drápal
26.1.2021 15:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
26.1.2021 16:32 Reaguje na Marek DrápalNicméně, to je zcela nereálné. Všechny alespoň trochu seriózní predikce hovoří o tom, že navzdory úsporám dojde celkově v nárůstu spotřeby a to nemalém.
Marek Drápal
26.1.2021 17:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
26.1.2021 18:23 Reaguje na Marek DrápalEmil Novák
25.1.2021 20:51 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
25.1.2021 22:36 Reaguje na Emil NovákVladimír Wagner
25.1.2021 23:40 Reaguje na Marek DrápalS výpadkem jednoho klasického bloku se počítá, takže ten není problém. Problém nastane, když nemáte dostatek stabilních zdrojů, které by nahradily výkyvy v řádu desítek GW, které vznikají vlivem větrníků a fotovoltaik, které sledují změny počasí. A o tom je článek a to je i podstata problému, který vede k událostem podobným té z 8. ledna.
Marek Drápal
26.1.2021 08:16 Reaguje na Vladimír WagnerKarel Tejkal
26.1.2021 08:27 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:12 Reaguje na Karel TejkalEmil Novák
26.1.2021 09:17 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:29 Reaguje na Emil NovákJan Šimůnek
26.1.2021 12:50 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 13:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.1.2021 18:26 Reaguje na Marek DrápalJan Šimůnek
26.1.2021 08:45 Reaguje na Marek DrápalBřetislav Machaček
26.1.2021 09:11 Reaguje na Vladimír Wagnerbez patřičného vzdělání a hlavně znalostí. Jeden
je stavař, druhý absolvent zemědělské VŠ a všichni dohromady mají moudra vyčtená z novin a příruček
ekospolků. K tomu přidám politiky ideology a je
tu kompletní plejáda "odborníků" na energetiku.
Vím jedno, že fanatika nepřesvědčí nic. On věří
a nad vírou se nediskutuje, víra nepotřebuje
rozum a ten mnozí dokonce postrádají.
Emil Novák
26.1.2021 06:42 Reaguje na Marek DrápalPrvní příklad předloni ve Velké Británii, provozovatel větrného parku Hornsea One Ørsted, který za něj dostal pokutu 4,5 milionu liber:
https://www.greentechmedia.com/articles/read/orsted-and-rwe-fined-millions-for-major-uk-blackout
Druhý příklad, blackout v jižní Austrálii, čtyři energetické společnosti skončily u soudu, protože jejich větrné parky neustály v rozporu s požadavky na připojení k soustavě pokles frekvence a odpojily se.
https://www.abc.net.au/news/2019-08-07/sa-blackout-explained-as-regulator-launches-legal-action/11390760
Další příklady výpadků v zemích, které se příliš spoléhají na intermitentní zdroje, opět Austrálie:
https://climatechangedispatch.com/power-outage-australia-clouds/
A pro změnu loni Kalifornie, krásná ukázka jak je predikce v řádu hodin zcela dostačující z pohledu regulace sítě:
https://www.reuters.com/article/uk-usa-electricity-kemp-idUKKCN25F106?edition-redirect=uk
Marek Drápal
26.1.2021 08:22 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 08:33 Reaguje na Marek Drápal"A so-called integrated approach to connecting offshore projects could also reduce the physical infrastructure needed to connect offshore wind farms to the grid by 50% over the next 30 years, due to fewer cables, landing points and network assets required."
https://renews.biz/63445/report-trumpets-benefits-of-shared-offshore-connections/
Problém navíc je i v tom, že větrné i fotovoltaické parky jsou připojené přes střídače, což je elektronika, která je daleko náchylnější na výkyvy frekvence, takže už se několikrát stalo, že takovou odchylku neustály a od sítě se odpojily.
Marek Drápal
26.1.2021 09:19 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.1.2021 10:04 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 10:13 Reaguje na Emil NovákMilan G
26.1.2021 10:52 Reaguje na Marek DrápalI když byste možná měl pocítit vaši medicínu. V rámci zachování bezproblémové sítě by konkrétně vás měl operátor sítě odpojit.
Co se týká stabilní sítě, spolehlivá síť je taková, která netrpí výpadky a dodává energii zákazníkovi dle jeho požadavků. Řiditelná je taková, kdy lze parametry sítě (U,I,f,theta) držet v požadovaných mezích. Spolehlivé zdroje jsou takové, které lze provozovat dle potřeby a sami od sebe nezmění svůj stav. Případně odstávky a najetí lze plánovat dlouhodobě dopředu. Řiditelné zdroje jsou takové, u kterých je možné dle potřeby měnit výkonové i jiné parametry tak aby dokázaly síť udržet na požadované kvalitě. A to stávající OZE vyjma některých vodních elektráren nejsou.
Marek Drápal
26.1.2021 11:19 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 11:39 Reaguje na Marek DrápalTakže kvůli OZE budeme předělávat celou síť? Protože vy tam vidíte možnost transformace? Co když se ukáže, že to je krok špatným směrem? Že OZE může být pouze jen jako doplněk mixu a nikoliv hlavní ukazatel. Kde vezmeme další biliony na nápravu?
Marek Drápal
26.1.2021 12:15 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 12:28 Reaguje na Marek DrápalAle tak určitě, pokud tu modelaci budete dělat např. vy nebo vám podobní vše klapne tak jak má o tom není pochyb. Realita bude však jiná.
Marek Drápal
26.1.2021 12:46 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 13:22 Reaguje na Marek DrápalV listopadu je slunečního svitu cca 41 hodin, takže ani ne dva dny, v prosinci totéž o lednu a únoru radši ani nemluvit.
Ale i kdybych připustil, že pouze prosinec a leden je kritický, znamená to co?
Marek Drápal
26.1.2021 13:32 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 14:28 Reaguje na Marek DrápalZa pět! měsíců dodalo FVE 1,4% EE do sítě, víc prostě nešlo, byly dny i týdny kdy dodávaly 0/nulu/ jednoduše nesvítilo sluníčko.
Aby nedošlo k omylu, nezatracuji OZE, v mixu by mělo být, ale v žádném případě jako hlavní zdroj.
Pokud bych přistoupil na vaši rétoriku tak bych měl jít urychleně zakoupit aspoň dvě další centrály a kanystry. Ale fakt nechci aby v takovém světě rostly moje děti a vnoučata.
Nevím kolik vám je let, ale tohle bylo v minulém režimu, rozhlas po drátě nahlásil teplotu, tlak vzduchu, rosný bod a energetický stupeň a když došlo k překročení tak se vypínal proud. Nejdřív fabrikám, pak i domácnostem. No a vy a vám podobní nás všechny chcete opět do toho systému omezování EE vrátit.
Marek Drápal
26.1.2021 14:50 Reaguje na Milan GOmlouvám se, pokud někoho mé zkušenosti mohly zmást. Přesto je dobré si uvědomit, že v únoru získáte z FVE oproti lednu skoro dvojnásobek a v březnu trojnásobek...
Milan G
26.1.2021 16:20 Reaguje na Marek DrápalJestli teda bylo vašim cílem ukázat, že to možné je tak se vám to dost nepovedlo. Nebo, možné to je, ale ty důsledky jako rozvrácená ekonomika, zmrzlí lidé na chodnících, to je vaše představa? A FVE škrtnem jako hlavní zdroj EE pro budoucnost, co vy na to?
Marek Drápal
26.1.2021 17:37 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 19:16 Reaguje na Marek DrápalFilip Kondapaneni
26.1.2021 12:09 Reaguje na Emil NovákMiroslav Vinkler
26.1.2021 08:43 Reaguje na Marek DrápalJaderné elektrárny tyto problémy nemají , mimo technických poruch kterých je jak šafránu.
Proto musí být OZE zálohovány a celý systém distribuce el. energie musí být doslova překopán.
A tady přichází ke slovu ekonomika, OZE započteme-li náklady i na kompenzační opatření jsou nejdražším zdrojem el. energie.
Aby se realita schovala byla uvalena daň na fosilní paliva a její výnos je převáděn ve prospěch OZE + "příspěvek" na OZE z našich kapes.
A tak je dokazována láce OZE oproti konvenčním zdrojům.
Nic jiného než jarmareční švindl ekofanatiků.
Marek Drápal
26.1.2021 09:25 Reaguje na Miroslav VinklerZ ekonomického hlediska je to složité. Do jaderného programu bylo totiž za desítky lete napumpováno obrovské množství peněz...
Milan G
26.1.2021 10:56 Reaguje na Marek DrápalDo jakého jaderného programu a hlavně kým tam byly nality ty peníze? Upozorňuji, že se bavíme o JE a nikoliv o válečném programu.
Marek Drápal
26.1.2021 11:03 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 11:24 Reaguje na Marek DrápalAle chápu, že speciálně pro vaši argumentaci jako odpůrce JE by se vám hodilo do nákladů na jaderný program započítat i ten válečný program.
Už jsem to tady psal několikrát, patrně asi nevíte, že nejen JE mají radioaktivní odpad, ale i nemocnice, různé výzkumné ústavy atd. Nelze tedy si jen tak vytáhnout kvůli odpadu pouze JE a pak tady s tím šermovat, jak je ta JE špatná, nehledě na to, že JE na speciální účet posílá peníze právě na vytvoření jaderného úložiště. A to úplně pomíjím, že technologie jde kupředu a v blízké budoucnosti se můžeme připravit na to, že dojde k opětovnému zpracování jaderného odpadu.
Marek Drápal
26.1.2021 12:04 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 12:13 Reaguje na Marek DrápalMilan G
26.1.2021 13:24 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 13:35 Reaguje na Milan GMilan G
26.1.2021 13:58 Reaguje na Marek Drápaljá jsem se vás zeptal..Do jakého jaderného programu a hlavně kým tam byly nality ty peníze? Upozorňuji, že se bavíme o JE a nikoliv o válečném programu....
OK počítáte mírovou a válečnou JE dohromady, takže nám aspoň prozraďte kolik těch prostředků do toho bylo kompletně nalito a proč je to složité, jak píšete zde...Z ekonomického hlediska je to složité. Do jaderného programu bylo totiž za desítky lete napumpováno obrovské množství peněz...
Marek Drápal
26.1.2021 14:52 Reaguje na Milan GMiroslav Vinkler
26.1.2021 11:11 Reaguje na Milan GJaderné vyzbrojování a jaderná energetika jsou spolu reálně provázány. (typicky Irán)
Ale proto přece vznikla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (zkráceně MAAE), která rovněž odpovídá za za kontrolu dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Milan G
26.1.2021 11:31 Reaguje na Miroslav VinklerPřijde mi trochu scestné počítat do nákladů na JE vývoj a výrobu např. Cara, a dalších specialit po roce 1954.
Jan Šimůnek
26.1.2021 08:47 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 09:49 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.1.2021 12:55 Reaguje na Marek DrápalMarek Drápal
26.1.2021 13:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.1.2021 18:29 Reaguje na Marek DrápalPavel Hanzl
26.1.2021 21:09 Reaguje na Jan Šimůnek"V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Pavel Hanzl
28.1.2021 09:52 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud platím 60 eur za to, že se vybagruje uhlí a prožene komínem, tak kromě elektřiny zničím krajinu, spotřebuji naftu a vypustím jedy do ovzduší.
Když zaplatím 60 eur za fve a ve, tak zaplatím jen investici a dál se postará sluníčko, nefučím nikam nic a krajinu taky nikdo nebagruje.
Pokud přetoky koupí akumulátory, dotacde budou nula, ale cena nepůjde dolů, proč by měla?
Jenom se bude daleko méně pálit fosilního uhlíku za stejné kačáky.
Jan Šimůnek
29.1.2021 13:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2021 18:49 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
26.1.2021 16:18Nemohl byste napsat článek, jak to dělat lépe? Ale reálně, nemyslím iluzorní názory pana Vinklera, že pokryjeme zemi JE které dají výkon 100% našich potřeb.
Jak to udělt bez uhlíku plně funkčním způsobem?
Jan Šimůnek
26.1.2021 18:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.1.2021 20:21 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
26.1.2021 20:51 Reaguje na Pavel HanzlProsím nedělejte to , příště bych musel napsat něco ostřejšího.
Ceny elektřiny/domácnost v Německu a Rakousku rostou !!!
Ceny domácností za elektřinu (Rakousko) se ve srovnání s listopadem 2019 zvýšily o pět procent.
05.01.2021
https://www.energate-messenger.de/
-----------------------------------------
Na základě roku 1998 (index = 100) činila hodnota indexu pro vývoj ceny elektřiny pro domácnost v Německu v roce 2020 183 bodů. Ceny elektřiny pro domácnosti v této zemi od roku 2000 nadále rostou.
V poslední době zákazníci elektřiny pro domácnost platili kolem 32 centů za kilowatthodinu .
8.64 Kč/kWh
zde :https://de.statista.com/statistik/daten/studie/234370/umfrage/entwicklung-der-haushaltsstrompreise-in-deutschland/
Pavel Hanzl
26.1.2021 21:00 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://www.irozhlas.cz/ekonomika/elektrina-cena-poplatky-cez_2005180705_jab
Pavel Hanzl
26.1.2021 21:05 Reaguje na Miroslav VinklerEmil Novák
26.1.2021 21:26 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricity_price_statistics
Vyšší cenu platí dokonce i Rakušané, přestože většinu elektřiny vyrábějí v levných vodních elektrárnách a my si ještě platíme solární tunel.
Pavel Hanzl
26.1.2021 22:00 Reaguje na Emil NovákPlatí 8.64 Kč/kWh (dle pana Vinklera) a zlevňují (graf o dva výš).
My neinvestujeme nic, čadíme starýmu uhláky, rozvoj OZE je skoro nulový a platíme POUZE 5.70 Kč/kWh při třetinové platové úrovni!!!!
Navíc se u nás nejvíc zdražuje z celé Evropy!!
Tak mě laskavě napište, kdo je na tom líp!!!
A už mě fakt nese.te, ropák má kačáky i v hlavně, kromě koblihy.
Miroslav Vinkler
27.1.2021 12:18 Reaguje na Pavel HanzlPřeji mnoho úspěchů v boji s ropáky. :-)
Pavel Hanzl
27.1.2021 13:58 Reaguje na Miroslav VinklerEmil Novák
27.1.2021 12:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2021 13:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2021 14:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2021 22:28 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2021 22:42 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.elektrina.cz/cena-elektriny-za-kwh-2020-cez-eon-pre-bohemia-centropol-a-dalsi
Pavel Hanzl
28.1.2021 15:08 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2021 15:52 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
29.1.2021 16:14 Reaguje na Pavel Hanzlzvláštní příplatek pro
propagátory OZE. Oni ví, že jste uvědomělý ekolog, který rád zaplatí za tu
čistou energii. Tak prosím nereptejte a plaťte.
Pavel Hanzl
30.1.2021 18:47 Reaguje na Břetislav MachačekMilan G
27.1.2021 12:54Co ale je vyloženě špatně, tak to, že pokud by chtěl stavbu JE platit pouze stát musí žádat o povolení parazitickou evropskou komisi, to považuji za nonsens galaktických rozměrů. To je jednoduše drzost která nemá obdoby, parazitická e-komise není schopná se postarat v dostatečné míře o vakcínu proti covidu pro všechny občany eu a bude žvanit do naší energetické politiky. Včera bylo pozdě odejít z euhnoje.
Pavel Hanzl
29.1.2021 08:18 Reaguje na Milan GOpak je pravdou, pokud do tendru pustíme Rusy, celé to zkorumpují (jak už dávno hlásili), nebo podseknou nebo jinak zvoltrují (jak nejen poslední volbu presidenta). Pro ně je to mocenská záležitost, nikoliv kšeft.
A ostatní to ví, takže se nebudou nějak pružit s kvalitní nabídkou, protože ví, kdo to stejně dostane.
Jan Šimůnek
29.1.2021 17:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2021 18:43 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
27.1.2021 13:46https://www.autojournal.cz/francouzum-temer-dosla-elektrika-spicka-ledovce-ukazuje-problem-elektromobility/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=507900&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=0ycGX4wy9gv-202101271236
To je přesně to, před čím varujeme . OZE budou katapultovat cenu elektřiny o level výš a blackouty se stanou realitou.
Pavel Hanzl
27.1.2021 14:01 Reaguje na Miroslav VinklerTohle kdákali komunisti už od války a mezitím řachli sami.
Pavel Hanzl
27.1.2021 14:10 Reaguje na Miroslav VinklerJenže Británie odstavuje až 25% VE kůli přebytku v síti, velmi často klesá cena na nulu, protože svítí a fučí. Už v prosinci i v lednu šly v Německy zase ceny k nule, i v zimě!!
Samozřejmě problém nastává kdy nefučí a nesvítí, ale kolik času to v roce je? 1% nebo 5% celého roku?
Jak jsou tyhle výpadky strukturované?
Větrné pobřeží se táhne od východního Polska přes Dánsko, Německo, Francii až k Portugalsku.
Vsadím gatě, že v roce neexistuje jediný okamžik, kdy nefučí nikde.
Miroslav Vinkler
27.1.2021 15:05 Reaguje na Pavel HanzlDále doporučuji přečíst povídku E.A.Poe "Nikdy se s čertem nesázej o hlavu", to abyste o ní nepřišel.
Pavel Hanzl
27.1.2021 22:33 Reaguje na Miroslav VinklerJá nepíšu, že neexistuje JEDINÉ místo na světě, kde nefouká.
Já píšu, že neexistuje okamžik, kdy by nefoukalo na pobřeží dlohhém tisíce kilometrů.
Vy v tom fakt nevidíte rozdíl?
Miroslav Vinkler
28.1.2021 19:40 Reaguje na Pavel Hanzl"Vsadím gatě, že v roce neexistuje jediný okamžik, kdy nefučí nikde."
Pavel Hanzl
28.1.2021 20:07 Reaguje na Miroslav VinklerA od moře fučí prakticky pořád, samozřejmě někdy je zcela vyjímečně bezvětří.
Ta otázka zní: je možné, aby na tak dlouhém pobřeží bylo bezvětří zároveň všude?
Já tvrdím že nikoliv, takže elektřina se může posouvat z míst, kde fučí tam, kde je potřeba. A slunce je jasně spočítatelné předem, mraky zase nemůžou být všude zaráz.
Takže vyvažování sítí navzájem je taky část řešení.
Martin Švancar
27.1.2021 17:38Miroslav Vinkler
27.1.2021 17:43 Reaguje na Martin ŠvancarPavel Hanzl
27.1.2021 22:50 Reaguje na Martin ŠvancarDoba kamenná taky neskončila proto, že by došlo kamení.
Místo vašich supermatematicko analytických hlubokých schopností stačí jednoduše spočítat množství uhlíku v atmosféře a v zemi a vyjde vám, že by se poslední uhlík pálil v situaci, kdy bude 95% Zeměkoule skutečně neobyvatelné. A to skutečně už nikdo žádný uhlík pálit nebude, nemějte strach.
Jan Šimůnek
28.1.2021 16:07 Reaguje na Pavel HanzlMMCH analýza nebožtíků na bitevním poli u řeky Tollense ukázala, že pazourkové hroty šípů (a snad i kopí) se používaly ještě hluboko v době bronzové (IMHO byly levnější a lehčí), a pokud ne včíl tak ještě nedávno se lámaným sklem řezaly preparáty k elektronové mikroskopii, protože kovové nože taj jemný řez nezvládají (a o keramických nožích jste možná už taky slyšel).
Pavel Hanzl
28.1.2021 20:21 Reaguje na Jan ŠimůnekNetvora jsme už vydráždili a on si zatím jen protahuje drápy.
Jan Šimůnek
29.1.2021 13:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2021 14:08 Reaguje na Jan ŠimůnekV šedesátých letech klimaalarmisti dělali první modely a vycházely jim šílené věci. Klima se mělo ve 30 letech 21 století chovat tak, jak se chová už dnes.
Jan Šimůnek
29.1.2021 17:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2021 18:42 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
29.1.2021 15:53 Reaguje na Jan ŠimůnekSrovávat skleněné nože pro elektronový mikroskop s technologií doby kamenné, může jen regulérní šílenec.
Jan Šimůnek
29.1.2021 17:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2021 20:25 Reaguje na Jan ŠimůnekTomáš Jelínek
28.1.2021 14:20Pavel Hanzl
28.1.2021 15:06 Reaguje na Tomáš JelínekMyslíte, že tehdy neexistovaly termodynamické zákony a všichni jeli normálně na perpetuum mobile?
Jan Šimůnek
28.1.2021 16:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2021 20:10 Reaguje na Jan ŠimůnekTakže všechnu energii čerpaly z OZE. Jádro taky neznaly (nejspíš).
Miroslav Vinkler
28.1.2021 21:07 Reaguje na Pavel HanzlNěmečtí prodejci aut se obávají, že kvůli vysokým dotacím pro nově pořízené elektromobily se zhroutí trh s elektrickými ojetinami, jež jsou fakticky neprodejné.
Pavel Hanzl
29.1.2021 07:49 Reaguje na Miroslav VinklerSelá šikana výrobců pístových motorů považuji za přehnanou až nesmyslnou, možná je to záměr protiněmeckých skupin ze Severu EU. Celá nesmyslná dieselgate proti koncernu VW byla důsledkem těchto nesmyslů.
Ovšem neprodejnost ojetiny je nesmysl, pokud koupím nové auto za polovinu skutečné ceny, tak od ní odečtu amortizaci a vyjde mi i levná ojetina.
Jan Šimůnek
29.1.2021 13:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2021 15:54 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
30.1.2021 18:40 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
29.1.2021 13:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2021 14:12 Reaguje na Jan ŠimůnekNeplatný pokus, zkuste další.
Jan Šimůnek
30.1.2021 09:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2021 11:42 Reaguje na Jan ŠimůnekProto žádná dřívější civilizace nevytvořila tokový klimatický průšvih, časem se bude právě pára a uhlík považovat za "dílo ďáblovo".
Miroslav Vinkler
28.1.2021 21:09Ať žije OZE !
Pavel Hanzl
29.1.2021 07:53 Reaguje na Miroslav VinklerKde byly tehdy OZE?
Miroslav Vinkler
29.1.2021 11:25 Reaguje na Pavel HanzlHaleká se jen o energii "zdarma" apod. ve snaze oblbnout normální lidi.
Pavel Hanzl
29.1.2021 14:16 Reaguje na Miroslav VinklerŽe je většinou přebytek elektřiny (proto Angláni vypínají VE, cena jde v EU do mínusu), to tady zaznívá daleko řidšeji.
Jan Šimůnek
29.1.2021 13:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2021 14:17 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
29.1.2021 16:20 Reaguje na Pavel HanzlZkuste to na 1. dubna.
Pavel Hanzl
30.1.2021 11:30 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
30.1.2021 09:59 Reaguje na Pavel HanzlA pan Wagner jasně a ozdrojovaně popsal, jak jsme se v první polovině tohoto měsíce kvůli nefungujícím německým OZE (nefoukal vítr a byly těžké mraky) potáceli asi týden na hraně blackoutu i s tím, že hrozil rozpad sítě kvůli nerovnováze zdrojů v Německu a na Balkáně.
Pokud projde New Green Deal, budou se takovéto situace opakovat i víc než desetkrát ročně a buď se to bude řešit systematickým vypínáním obrovských území (jako za komunistů) nebo to bude padat. A pokud projdou fantasmagorie zelených o "decentralizaci sítě", tak jiné východisko z fatálního nedostatku energie v síti než celkový blackout prostě ani technicky nebude možné.
Pavel Hanzl
30.1.2021 11:35 Reaguje na Jan ŠimůnekSamozřejmě při úplně novém systému energetiky musí nutně docházet na krizové situace. Ale každá je základem pro poznání složitých zákonitostí a tím k další kvalitě. Prostě krize nám dávají zpětnou vazbu, bez které může vše dopadnout jako komunismus.
Jan Šimůnek
30.1.2021 15:12 Reaguje na Pavel HanzlAť soudruzi přijdou se zcela funkčním systémem, v němž budou FV panely dodávat energii i v noci a větrníky i za bezvětří (třeba přes nějaké akumulátory, které neexistují ani v náznaku).
Druhou věcí je,. že to, co nabízejí a snaží se prosadit přes odpor normálních lidí, je podstatně dražší než výstavba potřebného počtu JE. Jen by se z těch JE nenakapsovalo pár ekogaunerů na dotacích.