https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-kotecky-evropske-staty-schvalily-nova-pravidla-obnovy-prirody.par-postrehu-co-to-znamena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Kotecký: Evropské státy schválily nová pravidla obnovy přírody. Pár postřehů, co to znamená

17.6.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropské státy s konečnou platností schválily nová pravidla obnovy přírody. Několik postřehů:
 
1. Projednávání trvalo dlouho a šlo pomalu. Ale to není vůbec překvapivé. Je to průlomová legislativa. Nějakou dobu zabralo hledání kompromisu, který umožní skloubit obnovu přírody s prosperující zemědělskou výrobou, produkcí dřeva nebo výstavbou.

2. Ke schvalování jeden přehlížený moment. Málokdo si u nás všiml, jak pozitivní, konstruktivní a proaktivní roli v něm hrál náš ministr Petr Hladík. Často si stěžujeme, jak Česko v Evropě jen přihlíží a čeká, co ostatní schválí. Tady jsme významně pomáhali.

3. Evropské země už přes 100 let úspěšně zakládají národní parky a rezervace, kde chráníme, co zbylo ze starých pralesů, mokřadů či stepí. Nová legislativa má jiný účel. V běžné produktivní krajině obnovovat drobnou přírodu: zvěř, ptáky, motýly a včely, zeleň či malé mokřady.

4. Každodenní příroda utváří náš domov. Ale postupně naznáváme, že je nutná také pro produktivitu krajiny: zadržování vody, péči o zdravou půdu, opylování nebo ochranu úrody před škůdci.

5. Aby se to podařilo, musíme pracovat úplně jinak, než byla ochrana přírody v minulých desetiletích zvyklá.

6. Za prvé jsme si zvykli, že ochrana přírody je úkol pro ochránce přírody. Tady to neplatí. Obnova přírody je společný úkol pro ochránce přírody, zemědělce a lesníky, myslivce, radnice, developery či architekty, pro velké firmy a banky.

7. Za druhé: potřebujeme napříč ekonomikou vytvořit podmínky, aby se obnova přírody mohla stát součástí běžného provozu a hospodaření.

Tohle bude asi důležitější a složitější úkol než vymyslet, jaké biotopy obnovit a kde.

P.S. Koukám, že se opět objevují titulky jako tento EU passes law to restore 20% of bloc’s land and sea by end of decade. Ne, legislativa neplánuje, že z alespoň 20 % Evropy bude příroda - ale že alespoň na 20 % Evropy bude dostatek přírodních prvků.


reklama

 
foto - Kotecký Vojtěch
Vojtěch Kotecký
Autor pracuje na Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.6.2024 16:37
být pozorní ke "krajině", není výsada ale nutnost pro její udržitelnost a rozmanitost, jedině taková má smysl.

V takovém případě jsem rád, že nemáme moře, tam bych řekl, že to tak jednoduché nebude.
Ti, co v krajině hospodaří by měli pochopit, že není možné jí jen drancovat ale i něco vracet.

Do určité míry naší společnost zničila liberalizace bez hodnot a povinností, kde majetky byly postaveny na piédestal ale už se vedle něj nedostala povinnost se také starat, aby i budoucí generace měli prospěch a možnosti těšit se a užívat z krajiny, jako to měli možnost naši předci. Máme tu "krajinu" jen propujčenou.

Není možné do nekonečna betonovat naše sídla aniž bychom si neuvědomovali, co tím ovlivňujeme a ničíme.

Odpovědět
HH

Honza Honza

17.6.2024 20:41
Naprosto správný názor a pohled. Právě v tom směru by se mělo měnit myšlení všech. V NP se chovat rozumně, více hospodářsky, méně zkostnatěle přírodvědsky, žádné zafixované bezzásahové zóny, naopak cíleně správným směrem měnit přírodu, vypasením zajistit diverzifikaci, zvyšovat zavodnění. Zvyšovat finanční samostatnost, nikoli jen brát dotace.
A naopak v hospodářské přírodě se chovat více přírodovědecky, více přirozeně, zlepšovat půdu, rozmanitost přírody, ponechávat organic. materál v přírodě, v zemi, v lesích a opět hlavně zachycovat vodu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.6.2024 22:05
A kdy Nám to předvedou osobně v praxi, místo toho schvalování, no !
Odpovědět
ez

erik zajíček

17.6.2024 22:09 Reaguje na smějící se bestie
tak tak .....
Odpovědět

Jan Škrdla

17.6.2024 22:46
Měli jsme jedinečnou příležitost o 30 let předběhnout Evropu.
V té době jsme měli územní systém ekologické stability (ÚSES), stát měl pozemky, které mohl směnit. Místo toho je za pakatel rozprodal, a ÚSES z větší části zůstal jen na papíře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.6.2024 04:14 Reaguje na Jan Škrdla
Jak je vidět i z reakcí odjinud, proti jsou mocné lobby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 11:36
Řada lidí, a myslím že i autor, jsou přesvědčeni, že když se vytvoří "průlomová legislativa", tak to podle ní začne i správně fungovat.

Jasně to vidíme na ochraně klimatu. Zákonodárci přijímají samou průlomovou legislativu, cpou se obrovské veřejné peníze do protiemisních opatření, ale globální emise CO2 stále vesele rostou. Podle plánů ale měly od roku 2020 klesat. Co je tedy shnilého?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.6.2024 13:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Protože jen my v EU jako idioti jdeme místo po vyasfaltované cestě dalšího ekonomického rozvoje příkopou vedoucí kdovíkam zarostlou neprostupným trním a křovím zeleného Green Dealu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 15:40 Reaguje na Radim Polášek
A kdybychom šli po té vyasfaltované cestě, emise CO2 by začaly klesat?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 19:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, byly by asi stejné. Jen my bychom nebyli tolik "otrhaní" z toho prolézaní roštím.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

18.6.2024 18:28
Sluší se uvedt, že autor chválí svého chlebodárce, protože je ke státnímu cecíku mohutně přisátý a už se mu z něj podařilo vysát 35M Kč...s ohledem na fakt, že se neobtěžují zveřejňovat výroční zprávy, lze s úspěchem soudit, že většina z toho šla na platy vizionářů ve (novořečí "na") spolku sdružených.
Odpovědět
PE

Petr Elias

19.6.2024 10:26 Reaguje na Pavel Karel
Pokud jde o Centrum pro otázky životního prostředí, tak můžeš podat stížnost na UK....Ale to bys musel mít něco víc než jen pohádku. :)
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.6.2024 18:52 Reaguje na Petr Elias
Pozice "analytik": https://glopolis.org/
Výsledek: stohy popsaného elektronického papíru s generickým obsahem (za 20 let takřka neměnným) https://glopolis.org/list/?temp=publikace&par=1110
Státní dotace: https://registrdotaci.penize.cz/prijemce/27144569
...kdo hledá, ten najde, ale je potřeba sundat zelené/růžové brýle

Odpovědět

Radek Čuda

20.6.2024 14:49
Ono to s tou konečnou platností bude ještě zajímavé, protože hlasování zástupkyně Rakouska bylo velmi zajímavé a i do budoucna ta kauza bude velmi podnětná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist