https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vyuziva-narkomafie-gmo?ids%5Bx9acf86c15e0d9810eb6c5816b568cb48%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Využívá narkomafie GMO ?

7.9.2010
Připadá mi, že v diskusích o genetickém inženýrství si většina přispívatelů u nás neuvědomuje, jak rychle se tento obor rozvíjí. Metody, které byly ještě před 10 lety doménou nejvyspělejších laboratoří, se zjednodušily a zlevnily natolik, že jsou přístupny již v obyčejných chemických či farmaceutických provozech nebo laboratořích.
 
Kokain, jedna z nejvíce rozšířených drog na světě, se získává z rostliny kokainovník pravý (Erythroxylon coca) obvykle nazývané koka, pěstované téměř výhradně ve státech jižní Ameriky. Jde o keř nebo malý strom vysoký cca 2 m. Místní vlády se za značné podpory USA snaží ničit kokové plantáže leteckými postřiky herbicidy nebo dokonce napalmem. K odhalování ploch s kokou slouží i satelity. Pozemní speciální vojenské jednotky  likvidují provozy na výrobu a rafinaci kokainu. V podstatě jde o téměř nepřetržitou a nemilosrdnou válku, na kterou se vynaložily již miliardy dolarů, s  dobře vyzbrojenou a organizovanou narkomafií. Přesto se údajně množství kokainu propašovaného na území USA nijak nemenší a stále rostou zisky tzv. narkobaronů z jeho distribuce narkomanům. K nám občas doputují v médiích zprávy z vražedných bojů o rozdělení vlivů mezi různými pašeráky drog, jako byl nedávno objev masových hrobů v Mexiku.

Jednou z příčin, proč se udržuje pěstování koky, je sociální situace. Pro chudé rolníky (cocaleros) představuje někdy jediný zdroj obživy. Tvrdí se, že mezi ně snad patřil i president Bolívie Evo Morales. Nemíním rozebírat tamní sociálně-ekonomickou situaci, jen jsem zaznamenal, že se nedávno objevily v jihoamerickém tisku zprávy o nových odrůdách koky v Kolumbii, podstatně větších rostlin a s vyšším obsahem kokainu než dřívější odrůdy, také odolávající postřiku herbicidů. Předpokládá se, že jde o výsledky genetického inženýrství

Nebylo by nutné obhospodařovat velké plochy, ke stejnému výtěžku kokainu by postačoval menší rozsah ploch více méně uprostřed osídlených lokalit, kde nelze zasáhnout postřiky nebo napalmem. Malé plochy se také podstatně lépe skryjí mezi jinou zelení. Zisky z prodeje drog jsou totiž tak enormní, že není problémem nakoupit zařízení a získat odborníky na genetické inženýrství, schopné vyvinout nové odrůdy. Zprávy jsou však rozporné. Sice se podařilo analyzovat genetickou strukturu několika exemplářů údajně nové koky, neobsahovaly však gen odolnosti proti herbicidu Roundup, který se užíval na postřiky.

Existuje další vysvětlení vzniku nových odrůd. Po postřicích byly vybírány rostliny, které „přežily“ a tak postupně vyššími dávkami hnojiv vyšlechtěny nové odrůdy, jak by odpovídalo klasickým zvyklostem v zemědělství. Jenže k tomu je také nutné zajistit organizaci sběru přeživších rostlin a jejich další rozmnožení a výsadbu, což by vyžadovalo určité vzdělání, stěží se vyskytující u zaostalých chudáků cocaleros. Tato teorie však neobjasňuje rychlost, s jakou by se nová koka musela šířit, aby se nezmenšilo množství produkovaného kokainu. Klasické postupy šlechtění jsou podstatně pomalejší, jejich tvůrci by museli nějak obelstít zákony evoluce, což je nepravděpodobné.

Asi nelze vůbec očekávat nějaké přesné informace o vývoji pěstování koky v jižní Americe, popřípadě o genetických úpravách. Ty jistě patří k obzvláště střeženým tajemstvím na všech stranách. Považoval bych však za podstatnou okolnost, že modifikace jsou v dosahu současných technických možností provozů v odlehlých oblastech. Proto se domnívám, že i tento příklad, pro nás jistě nezvyklý, ale vlastně nikterak technicky složitý, ukazuje na nutnost všeobecné kontroly genetických modifikací.

Odkazy:
(http://blog.buzzflash.com/analysis/894).
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/americas/4076525.stm



reklama

 
Ivan Sommer
Autor je čtenářem Ekolistu.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

par poznamek - 7. 9. 2010 - tmoravec

Dobry den
Vzhledem k tomu, ze se pripravou transgennich (tzv. GMO) rostlin profesionalne delsi dobu zabyvam, dovolim si strucny komentar k Vasemu zajimavemu clanku.
Hned na zacatek bych asi upravil Vasi prvni vetu - za poslednich 10 let k nejakemu vyraznemu zpristupneni metod modifikace rostlin nedoslo. Ty zakladni protokoly byly vyvinuty jiz pred vice nez 30 lety, od te doby se spise rozsiruje mnozstvi rostlin, ktere lze transformovat (tj vlozit do nich novy gen), mame vice informaci o genomech vyznamnych zemedelskych rostlin (viz napriklad nedavny HOAX s rozlustenim genomu psenice) a mame sirsi skalu dobre fungujicich genovych soucastek, ktere lze do rostlin naskladat. K nejakemu vyraznemu zlevneni metod transformace ale nedoslo, stale je zapotrebi hodne casu, prostoru a rucni prace a to jak znamo stoji penize.

Zpravy o tom, ze se v kolumbii objevila super-koka odolna k roundupu se objevily jiz okolo roku 2004. Jiz tehdy vyslala americka vlada do Kolumbie experty, kteri privezli par vzorku na analyzu, nicmene jak spravne uvadite, zadne stopy po modifikaci nalezeny nebyly. Tato super-koka je tedy dilem prirody. Je to hezky priklad toho, jak mocnou zbrani jsou evoluce a silny selekcni tlak. Slechteni v podminkach silneho selekcniho tlaku neni treba nijak organizovat - sami chudi rolnici si mezi sebou zive predavaji rostlinky, jimz se na zamorenych policcich dari nejlepe.
Pokud bychom preci jen chteli narkomafii prisoudit nejaky podil na vzniku nove odrudy, jako nejpravdepodobnejsi se jevi aplikace mutagenu na pole s kokou, at si to pak vladni letadla s roundupem preberou. Metoda geneticke modifikace je v tomto pripade spise neprakticka.

Pro kazdy druh rostliny je totiz zapotrebi vyvinout specifickou metodiku jak do rostliny vpravit cizi gen, jak v rostline poznat onu stastnou modifikovanou bunku, ktera muze byt jedna z tisice nebo jedna z milionu a jak z teto bunky odvodit dospelou rostlinu. U nekterych rostlin je to snadne, u nekterych mimoradne narocne a u nekterych to zatim proste neumime. To je treba i problem pro slechteni plodin pro treti svet - nikdo se tim nezabyva a tudiz ani neexistuji patricne protokoly. Takove postupy pro koku by si musela narkomafie vyvinout sama. To se mi jevi jako neprakticky drahe, zdlouhave a velmi tezko ututlatelne. Rovnez cilena zmena obsahu kokainu se mi jevi pro soucasne biotechnologie jako prilis velke sousto a to i pro spickovou laborator s patricnym zazemim. Hodnoty koncentraci sekundarnich metabolitu jsou rizeny souhrou mnoha genu a to je opet neco, co je zatim pro jednotlivou izolovanou laborator spise nemozne.

Na zaver si dovolim potouchlou otazku - jaka by mela byt ona vseobecna kontrola genetickych modifikaci, aby to narkomafii zabranilo lovit v GMO vodach. Hezky den
Tomas Moravec
Ustav Experimentalni Botaniky AV CR

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist