Marek Sýkora: Zálohování nápojových obalů: Zavedení záloh je nesystémové a ochraně životního prostředí nepřispěje
Každý zástupce obce vždy bere v potaz, co nová opatření přinesou pro občany a ostatní subjekty, které v obci fungují, stejně jako pro obec samotnou. Co to přinese pro obchodníky, kteří ještě zbyli na malých a středních obcích je zásadní, bohužel další podlomení nohou pro malé a střední podnikání v tomto státě, a to ze strany státu samotného! Je jasné, že majitelé malých obchodů nebudou mít prostředky na několikasettisícové automaty na vracení záloh. Oni ale budou mít problémy, jak zajistit vracení záloh alespoň ručním způsobem, jak vybudovat v prodejně samotné sklad na přijaté obaly, které jsou odpadem a tedy musí striktně oddělit odpady od potravin, které prodávají. I tyto náklady je budou stát minimálně dvěstě tisíc. Velké hypermarkety se s tím vyrovnají, samozřejmě. Může to dopadnout tak, že některé obchody budou úplně zavřeny, některé nebudou prodávat zálohované nápoje (pouze ty nezálohované) a někteří se s tím nějak vyrovnají, ale trh určuje zákazník a při ohromných frontách čekajících na „odbavení“ při vracení záloh, tedy při načtení čárových kódů u spousty odevzdaných lahví spousty nakupujících (u deseti lahví je to minimálně jedna minuta spíše více) to řadu zákazníků bohužel odradí!
Předkladatelé zákona, jako svůj velký argument, rovněž uvádějí tzv. “littering“, což je volně pohozený odpad na veřejných prostranstvích či dokonce v přírodě. Argumentují tím, že velkou část tohoto odpadu tvoří právě PET láhve a že se tím sníží počet volně pohozených PET láhví díky tomu, že budou zálohy a lidé tyto láhve nebudou odhazovat a když náhodou ano, tak je bezdomovci či říkejme raději sociálně slabší občané vysbírají, aby si přivydělali nějakou tu korunu na alkohol či cigarety. Není vůbec pravdou, že PET láhve tvoří velkou část litteringu, je to velmi malá a zanedbatelná část litteringu. A iluze o tom, že nám bezdomovci běhající po lesích, stráních a lukách vysbírávají PET, láhve je naprostou iluzí těch, kdo opravdu reál každodenního života v našich obcích a městech neznají. Naopak tito sociálně slabší občané nám budou rabovat zbylé a prázdné kontejnery na plasty a hledat tam PET láhve při vědomí, že je budou mít na jednom místě, anebo co je horší, kontejnery na směsný komunální odpad. Bude existovat nezanedbatelná část lidí, kteří obalové láhve nebudou vracet zpět do obchodů za účelem vracení zálohy a budou je prostě vyhazovat do nádob na směsný komunál. A jistě mi dáte za pravdu, že když sociálně slabší občané dnes rabují kontejner za účelem nalezení něčeho, co se hodí či se dá ještě zpeněžit, stojí to za to! Tvrdím proto, že se littering či spíše nepořádek od odpadků na veřejných prostranstvích přímo v obcích a městech zavedením záloh ještě zvýší. A tento fakt mnoha starostům a zástupců obcí opravdu vadí! Hlavně představitelům obcí v turistických centrech, kde se pohybuje velká spousta turistů a návštěvníků, kteří opravdu zálohované obaly nebudou vracet do obchodů!
Když, kromě naprosto jasně znepříjemněného života a zvýšením nákladů na výše uvedených příkladech (je jich ale daleko více) prodejců, obcí a samotných občanů po zavedení záloh na nápojové obaly, přihlédnu k samotnému prapůvodu tohoto návrhu, kterým je ochrana životního prostředí, tak je mi smutno. Vyspělé (tedy nejdražší) automaty na vracení záloh již budou uvedené PET láhve drtit na malé kousky. Co však tyto jinak velmi chytré automaty neumějí, je drcení PET lahví podle barev. Právě toto je kouzlo úspěchu a využití plastu z PET lahví na dotřiďovacích linkách a dále v zařízeních zpracovávajících plast. Jedině tak se dá plast využít k řadě účelů a k řadě nových výrobků. Prostě nadrcený plast z těchto automatů nebude využitelný. Do obchodů, které nebudou mít automaty, budou pro celé, ve skladech obchodů nashromážděné PET láhve, každodenně zajíždět automobily, které tyto ceniny (asi zapečetěné a nesešlapané) budou odvážet na centrální místa. Denně se tak po naší krásné vlasti budou pohybovat stovky dodávek a desítky kamionů převážejících PET láhve z obchodů, vozících vzduch! Velké množství vozidel, které budou ještě více zamořovat naše ovzduší zplodinami! Takto dopadne ochrana životního prostředí.
Mimo jiné zkrachuje řada dotřiďovacích linek na plasty postavených z veřejných prostředků, např. prostředků Evropské unie, a to kvůli zavedení záloh (ať jsou majetkem obcí nebo jiných subjektů)! A to se ještě nezmiňuji např. o kriminalitě, která se zavedením záloh na nápojové obaly vznikne tak, jako je tomu v Německu!
Za poslední tři měsíce jsem byl několikrát na různých místech ve Spolkové republice v Německu a mluvil jsem z německými „odpadáři“. Nedalo mi to a ptal jsem se jich na jejich zkušenosti se zálohami a to jako „odpadářů“ a stejně tak jako občanů. Jejich odpověď byla jednoznačná – je to neuvěřitelný chaos pro všechny a efekty jsou naprosto mizivé! Když jsem jim říkal, že toto samé chce u nás zavézt náš stát, tak kroutili hlavou a jednoznačně tito pořádkumilovní Němci říkali: „nedělejte to, opravdu to za to nestojí“!
A víte, že se bavíme o zhruba 29 tisících tunách PET lahví? Protože z celkových 60 tisíc tun se jich již 31 tisíc úspěšně recykluje. A když budeme nadále lidem trpělivě říkat sešlapujte je a vhazujte do žlutého kontejneru, můžeme se dostat až na 48 tisíc tun využitých PET lahví? Bude to stát rozhodně méně, než skoro odhadovaných deset miliard na zvedení systému záloh a další miliardy na jeho provoz. A kde je životní prostředí a jeho ochrana? Pojďme řešit raději zásadnější věci.
Zavedení povinného zálohování nápojových obalů na jedno použití je z mého pohledu nesmyslný a nesystémový krok, který navíc ani nepřispěje k ochraně životního prostředí! Dle informací, které mám, s ním nesouhlasí odborná „odpadářská“ veřejnost, obce a města, kraje, výrobci obalů, prodejci obalů, jejich zpracovatelé a jistě celá řada dalších subjektů. To už není malá skupinka. Když to neudělá samotný nejvyšší orgán v ochraně životního prostředí našeho státu, který doposud nebere v potaz názory a argumenty všech těch, kteří se více či méně podílí na systému nakládání s odpady v České republice a neustoupí od tohoto návrhu, věřím v prozíravost našich zákonodárců, především senátorů, z nichž řada byla či je starosty. Věřím, že tento nesmyslný a nešťastný návrh nezakotví do našeho právního řádu! Jde proti zdravému rozumu a přinese jen a jen problémy a naprosto mizivé efekty pro celou naši společnost!
Poznámka serveru Ekolist.cz: Ve Fóru Ekolistu hodláme publikovat vyžádané komentáře zainteresovaných osobností k aktuálním tématům. Všichni oslovení budou mít stejné zadání tématu. V tomto díle seriálu vybrala redakce téma: "Přispěje případné zavedení povinného zálohování nápojových obalů na jedno použití k ochraně životního prostředí?" O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
|
reklama