https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zalohujme.cz-sedm-duvodu-pro-zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohujme.cz: Sedm důvodů pro zálohování PET lahví a nápojových plechovek

3.8.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Trash Hero
V reakci na nedávné prohlášení Sdružení místních samospráv, které uvádí sedm údajných důvodů, proč podle nich nedává smysl zavádět povinné zálohování PET lahví a nápojových plechovek v ČR, níže vysvětlujeme sedm důvodů, proč je naopak zavedení zálohování v Česku zcela nezbytné. Výběr nebyl snadný, protože pozitivních argumentů pro zavedení zálohového systému je mnohem více než výmluv, proč nezálohovat. Veškerá využitá data jsme (narozdíl od uvedeného prohlášení) také pečlivě odzdrojovali.
 

Je důležité zmínit, že zdaleka ne všechny obce anebo členové jejich zastupitelstev souhlasí s odmítavým postojem vedení Sdružení místních samospráv (SMS). Například Hlavní město Praha nedávno vyjádřilo svou podporu zálohování. Praha očekává, že zálohový systém přinese nejen čistší ulice, ale také úspory v nákladech na úklid veřejných prostor a zvýšení příjmů města.

Podobně i řada starostů menších obcí vidí v zálohování velký přínos pro životní prostředí a ekonomiku. Například Jan Brožek, starosta Černovic, které byly čerstvě oceněny jako Zelená obec roku nad 1000 obyvatel, podporuje zálohování. Věří, že tento systém doplní a zefektivní současné odpadové hospodářství, jehož potenciál považuje za vyčerpaný. Zavedení záloh by podle něj mělo přinést větší čistotu veřejných prostor a snížit přeplněnost kontejnerů.

1. Ochrana životního prostředí

Každý rok v ulicích a v přírodě ČR (tj. mimo současný systém tříděného sběru obalů) skončí až 100 milionů PET lahví a podobné množství nápojových plechovek! Zavedení zálohového systému vyčistí veřejný prostor od PET lahví a plechovek.

Finanční motivace přispívá ke změně myšlení/chování lidí, kteří si tak více rozmyslí, jestli zálohovanou PET lahev nebo plechovku odhodí nebo ji vrátí a získají za ni zpět peníze. Navíc peněžní záloha motivuje i jiné lidi ke sběru pohozených obalů, které následně odnesou tam, kam patří. To se již děje u pivních zálohovaných lahví. Zkušenosti ze zahraničí potvrzují až o 95 % méně odhozených nápojových obalů po zavedení záloh.

Například na Slovensku došlo k poklesu množství nápojových obalů odhozených v přírodě nebo na veřejných prostranstvích už po prvním roce zálohování. V roce 2020 tvořily ve vysbíraném odpadu plechovky 21 % a PET lahve 18 %. Na podzim roku 2022 to bylo už jen 4 % plechovek a 5 % PET lahví.***

*Zdroj: výpočty Zálohujme.cz na základě množství nápojových obalů uvedených na trh v ČR a Studie materiálových toků PET lahví, INCIEN, 2016, Systém záloh pro Českou republiku, EUNOMIA 2019, str. ** Studie posuzování životního cyklu LCA nakládání s plastovými a hliníkovými obaly na nápoje Vysoké školy chemicko-technologické, prosinec 2018

***Správca zálohového systému SK

2. Vyšší míra sběru a recyklace

Analýza Ernst & Young vypracovaná pro MŽP v říjnu 2023 ukázala, že v roce 2022 se v ČR vytřídilo asi 73 % PET lahví, recyklovalo se jich jen 49 % a jen zlomek z nich šel zpět do výroby nových PET lahví. U nápojových plechovek je situace ještě horší: v ČR se jich sesbírá jen 26 %, zbytek skončí převážně v komunálním odpadu. Současný systém je zároveň velmi nepřesný - sleduje hmotnostní množství materiálu – tzn. jakákoli kontaminace vytříděných obalů nebo zbytky nápojů v nich ještě dále zkreslují už tak hrubou evidenci.

Oproti tomu systém vratných záloh je zcela transparentní a míru sběru a recyklace umí vykázat na kus přesně. Zavedení zálohového systému výrazně zvyšuje míru sběru a recyklace PET lahví a plechovek. V zemích, kde již tento systém funguje, dosahuje míra sběru více než 90 %. Takový systém zajišťuje dostatečné množství kvalitního recyklovatelného materiálu, což podporuje cirkulární ekonomiku, kde se z použitých materiálů opět vyrábějí nové produkty.

*Údaje o míře zpětného odběru PET lahví (73 %) a plechovek (26 %) pochází z dat MŽP a z důvodové zprávy k novele zákona o obalech.

3. Nastartování cirkulární ekonomiky

Zálohový systém je jedním ze tří základních pilířů cirkularity nápojových obalů. Transparentní systém zaručuje opakovanou recyklaci v uzavřené cirkulární smyčce. To znamená, že drtivá většina obalů se vrátí zpět do oběhu a materiál může být opakovaně použit, což vede k menší spotřebě primární suroviny (ropy v případě PET lahví a bauxitu v případě plechovek) a přispívá k dlouhodobé udržitelnosti hospodářství.

4. Snížení spotřeby energií

Výroba PET lahví z recyklovaného materiálu (rPET) je energeticky mnohem méně náročná než výroba z nového PETu. Například roční výroba PET lahví z 80% podílu recyklovaného PETu by v ČR ušetřila tolik energie, že by pokryla čtyřletý provoz pražského metra nebo by po celý rok svítilo a používalo běžné elektrospotřebiče 421 tisíc českých tříčlenných domácností.

*Zdroje jsou uvedeny pod článkem iniciativy Zálohujme.cz, výpočty vychází z údajů studie EEIP kolektivu prof. Mejstříka z roku 2020 a dalších veřejně dostupných zdrojů

5. Ekonomická efektivita a transparentnost

Zavedení a provoz systému jsou plně financovány Správcem zálohového systému, systém je finančně soběstačný, neziskový a transparentní. Náklady na zavedení a provoz zálohového systému budou přenášeny na výrobce, nikoli na spotřebitele. Studie* ukazují, že dopady na hospodaření obcí jsou minimální. Návrh ministerstva navíc počítá s kompenzacemi a předpokládá, že rozpočty obcí a měst si dokonce po zavedení zálohování přilepší**. Novým zdrojem příjmů pro obce v případě zavedení zálohování by mohl být navržený podíl nevybraných záloh od operátora systému a také zpoplatnění reklamních letáků a případně dalších tiskovin, které zatím končí v nádobách na třídění načerno. Dopad zavedení zálohování na konkrétní obec je možné si spočítat na kalkulačce MŽP.

* CETA, září 2022, dopady zavedení zálohového systému nápojových obalů na obce a města ekonomická analýza

** Ministerstvo životního prostředí Kalkulačka pro obce

6. Příležitost pro zlepšení celého systému

Zavedení záloh podporuje odpovědné chování výrobců a motivuje je k lepšímu designu obalů, které jsou snadněji recyklovatelné. Zálohování je zároveň příležitost pro odpadový sektor, aby hledal využití pro další doposud nevyužité odpady ve žluté popelnici, protože dosud hleděl pouze na zisk z prodeje vytříděného PETu. Odpadový sektor čeká velká transformace a zálohování je tak pro ně příležitost, jak hledat využití pro další doposud nevyužité odpady ve žluté popelnici, čímž zásadně zlevní i obecní odpadové systémy, a tedy obce na odpady nebudou muset doplácet. Toto je dlouhodobě zanedbané, a v důsledku toho rostou obcím náklady na odpadové hospodářství, protože odpadový průmysl se soustředil pouze na PET a hleděl pouze na zisk z prodeje vytříděného PETu.

7. Plnění evropských recyklačních cílů

Zavedení zálohového systému je klíčovým krokem k dosažení recyklačních cílů, které vyžaduje evropská legislativa. Směrnice EU o jednorázových plastech (SUP) ukládá povinnost sběru min. 77 % do roku 2025, resp. 90 % PET lahví do roku 2029. Navíc nově schválené nařízení EU, tzv. PPWR zpřísňuje podmínky sběru nápojových plastových lahví a plechovek na 80 % již v roce 2026. Jedná se o první legislativu, která sběr obou materiálů sdružuje. Pokud členský stát nebude dosahovat sběru 80 % byť jen u jednoho z materiálů, je, dle nařízení povinen zavést zálohový systém. Odpovědnost za plnění uvedených cílů v ČR nese AOS EKO-KOM, jejíž generální ředitel Zbyněk Kozel oznámil, že ČR tyto cíle včas nesplní: „Zavedení systému záloh je nevyhnutelné, protože u nápojových plechovek nemůžeme dosáhnout cíle 80 % tříděného sběru do roku 2026, a proto ČR nemůže žádat Evropskou komisi o výjimku z nařízením uložené povinnosti zavést zálohování nápojových obalů, bez ohledu na to, kolik plastových lahví sbíráme.“


reklama

 
Zálohujme.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.8.2024 06:15
No a co takhle vylepšit dosavadní sběr PET lahví, plechovek a tlačit na výrobce nápojů, aby se na tom podíleli, co ?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

3.8.2024 17:10 Reaguje na smějící se bestie
Co má s tím výrobce.......
Je to věc toho,kdo se stal právě majitelem.Obchod,koncový zákazník.
Auta,oděvy,potraviny...vše!!!?
Toto není dobrý nápad.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.8.2024 19:02 Reaguje na Emil Bernardy
Šetřit na obalových materiálech.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

4.8.2024 08:08 Reaguje na smějící se bestie
s konvičkou pro kolu ......
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.8.2024 06:41
Zavádění paralelního systému, jehož režie je navíc vyšší než toho stávajícího, je mrháním prostředky. A ani Česko není tak bohaté, aby mohlo takto plýtvat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.8.2024 07:13 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
ig

3.8.2024 21:35 Reaguje na Richard Vacek
+1
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

4.8.2024 08:17 Reaguje na Richard Vacek
stručně a pravdivě napsáno
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

3.8.2024 08:05
Sistém zálohování jako plánované čipování a registrace koček a veverek.
Zálohování Odpadu !!! ne vratných obalů !!!
dále raději mlčet.Přijdou cigaretové filtry,kondomy a toaletní papír atd.

Nemá cenu této neúctyhodné skupině dvounožců vysvětlovat,kdo na to doplatí.Původci nepořádku určitě ne.
Odpovědět

Otakar Šída

3.8.2024 08:15
Zapoměli jste na osmý důvod, patrně jediný podstatný. Vyvedení jediné ziskové části recyklačního řetězce ze současného systému a přesun zisku z něho plynoucího do rukou nápojářů. Klasická kapitalizace zisku, socializace nákladů.
Odpovědět
ig

3.8.2024 21:32 Reaguje na Otakar Šída
+1
Odpovědět

Radek Čuda

6.8.2024 12:32 Reaguje na Otakar Šída
Tak ono se stačí podívat na to zalohujeme.cz co je to vlastně zač ...a vše je jasné.
Odpovědět
ig

3.8.2024 21:34
Cirkulární ekonomika je dávno nastartovaná a dokonale funkční. Určitě mi to potvrdí každý, kdo měl třeba měděné okapy :-) Ale plastové Vám nešlohnou. Proč? Protože cirkulární ekonomika funguje a plastové okapy vyřadila jako neekonomické.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.8.2024 11:54
Co vytýkám systému zálohování je to, že se vztahuje POUZE na nepoškozené
PETky a pouze daných typů. Pokud nebude někdo motivován zálohou za PETku
ležící roky v lese, tak se pro ni nesehne a bude tam ležet nadále. Pokud
se PETka nechtíc pomačká, či jinak poškodí, tak zálohu zpět nedostanu
a co s ní? Zálohu tak vyhodím do tříděného odpadu? Ona by měla být možnost
i výkupu v takových případech, ale to se neděje ani u rozbitých, či jinak poškozených skleněných láhvích. Odštípnutý okraj hrdla je pouhou tisícinou
z celkové hmoty láhve a má jít přece nejen o opakované plnění, ale i o
maximální návratnost čistě vytříděné suroviny. U piva odevzdá pivovar sklárně 100% čistou vytříděnou surovinu jedné barvy na rozdíl od směsi
v kontejneru různých barev a zakázaných příměsí. Totéž bych udělal u
PETtek, kde by už byla zbavená víčka z plastu jiného druhu a papírové
etikety klidně už i sešlápnutá a pomačkaná. Vím, že to dosavadní výkupní automaty zatím neumí, ale od toho by měla být i možnost ručního výkupu.
Automat ať za nepoškozenou láhev vrátí plnou zálohu a obsluha třeba
za tu poškozenou o korunu méně. Uvedu příklad použití PETky na horách.
Koupím si na cestu nápoj v PETce a po vypití nechci mít v ruksaku
nafouknutý dutý prostor PETkou, ale třeba houby. PETku tak pomačkám
a nahradím ji těmi houbami, ale přišel jsem o zálohu za tu PETku.
Ztratil jsem motivaci ji vrátit a tak ji zahodím v lese. Já sice ne,
protože nápoje v PETkách nepiji, ale co třeba zbohatlíci, pro které
je pár korun zálohy směšný obnos? Ti ji pohodí stejně, jako nyní, ale
naschvál z ní udělají nevratnou pomačkáním a nebo poškozením podle
hesla, že nikomu nic nedarují. No a tak se pro ni sehnou stále ti
samí lidé, kterým vadí ten svinčík v přírodě a nedostanou ani tu
symbolickou odměnu ve formě vratné zálohy. Vracet se za zálohu
i ty pomačkané a poškozené, tak je příroda do roka zcela bez PETek.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.8.2024 18:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Před lety jsem byl ve Švédsku, kde zálohování bylo zavedeno. Nevracely se jen nepoškozené ale všecny plechovky a petky. Ale po neděli těch hromad po parcích, hůž než u nás.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.8.2024 22:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Nedává to smysl ani ekonomicky. Česko má svůj systém, který funguje, jako jiné státy si vymyslely jiné systémy. Jinde jsou to zálohy, ale zavedly je jejich domácí nápojáři po demokratické dohodě a není povinný. Kontejnery na plasty a třídíčky odpadů také stále mají. Jak píše p. Vinkler, není pravda, že lidé na západě více uklízejí a neodhazují odpadky. Uklízejí metaři. A důchodci a bezdomovci hledají v odpadkových koších vratné láhve, tak si představte tu hygienu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2024 18:46 Reaguje na Jarka O.
Záloha dává smysl v tom, že automat nevezme znečištěnou
PETku a jinou, než určeného typu. Tím se čistota recyklátu
zvýší na maximum. Do kontejneru totiž lidé vhodí i PETku
od nápoje, ve které měli dočasně i olej a jiné sajrajty.
To vyžaduje další třídění a u automatu to lze nastavit
na jednotlivé druhy a barvy, aby byla surovina maximálně
čistá a jednodruhová. Ruční dotříďování plastového sběru
je otřesná práce, kterou dělala nějakou dobu v nouzi
moje sousedka. Nepřejte si slyšet, co v tom plastu vše
bylo. Byly tam mršiny zvířat, dětské pleny, moč v PETce
a jiné šmakulády, které automat v obchodě odmítne. Mi
je bližší sběr provozovaný v sousední vesnici firmou
Marius Pedersen, kde tříděným odpadem plní domkaři pytle
a v den svozu je vystaví u vrat. Obsluha zkontroluje
namátkově obsah, zda obsahuje pouze danou surovinu a pak
teprve skončí ve sběrné voze oplátkou za nový pytel . Je
to adresné a nikoliv anonymní třídění, které se stává pro
vyšinuté jedince možností poškodit obsah nádoby něčím, co tam nepatří. To nelze uhlídat a třídit to, je leda práce
pro vězně a nikoliv pro lidi v nouzi, kterým tu práci
vnutí pracák. Odmítne-li, tak ztratí podporu a to byl její
případ. Můj kamarád ji našel slušnou práci a velmi ráda
opustila "záslužnou činnost třídit druhotné suroviny".
Doporučuji každému, kdo má silný žaludek exkurzi do takové třídírny a bude zastáncem zálohování a u zbytku spalování
bez nějakého třídění. A to prosím nejsem fajnovka, ale na
exkurzi jsem se málem poblil. Od té doby jsem zastáncem
u PETek a třeba těch plechovek zálohování a u zbytku
spalování bez třídění. Pak je tu možnost tříděni vězni na
X druhů druhotných surovin, kteří alespoň poznají, co je
to trest a ne nějaké válení v kriminále.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2024 21:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Chápu Vas v tom. Já jsem byla pro Sběrné suroviny a dvory s obsluhou, kde za vytříděné druhotné suroviny ještě zaplatili jako motivaci a k třídění se vychovávalo na základce. Prosadily se bezplatné kontejnery, které fungují i na západě a nově teda zavedou další poplatek odpustek. Kontejnery budou existovat dál, nehezké třídírny odpadů taky zůstanou, musí, a lidi dnes nejsou vychování, kolem kontejnerů bude nepořádek i po zavedení záloh a lidi budou házet co se jim zlíbí kam se jim zlíbí. Pak čtete, že recyklace plastů je i pro velké firmy neekonomická, tak jako jediné slušné použití odpadů vypadá spalování v teplárnách po vytřídění skla, kovů, novin, části čistých PET. Ještě se dočtete, že Česko už nerecykluje papír a kupuje recyklovaný papír z ciziny, za zvyšující se cenu, a bude ho prý nedostatek. Tak o jaké recyklaci tu vlastně mluvíme? S PET to může dopadnout podobně a cena 4 Kč za lahev je, odhadem, počáteční. O kovech nemluvě.
Např. moje máma v 80.letech posílala staré svetry do nějakého družstva v Beskydech a za měsíc dostala zpět vlnu, ne tedy prvotřídní kvality, ale fajn. Dovedete si dnes takové družstvo představit?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.8.2024 08:24 Reaguje na Jarka O.
Snad pouze družstvo například invalidů, kterým
bude stát doplácet za to, že nejsou v plusu,
ale mají náplň života a necítí se nepotřební.
Jinak ta recyklace opravdu nemá smysl, protože
to množství energie vyplýtvané ad A do Z, než
se z odpadu stane surovina bývá daleko větší,
než výsledný efekt. Je to jako u biopaliv, kdy
se prve musí pole poorat, půda kultivovat,
pohnojit umělými hnojivy z ropy ,osít, postříkat
a pak teprve sklidit. To množství paliv na to
vše + na dopravu, lisování a rafinaci oleje na
motorové palivo se bez dotací neobejde. To je
tak pouhá hra na ekologii a s ekologií to nemá
nic společného, protože jde pouze o ideologii.
Já jsem dnes zastáncem spaloven-tepláren, které
spálí nějaké odpady i v létě na ohřev vody a na
zimu mohou slisované odpady skladovat pro vytápění. Když dokáže lis slisovat auto do
krychle 50x50x50 cm, tak objem kuka vozu může
slisovat taky a v zimě znovu rozemlít. Bude
tak fungovat i rezerva pro případ nedostatku
paliva a výsledný popel lze velmi snadno
separovat na kovy magnetické , nemagnetické
a strusky pro stavebnictví a cementárny. Ve
Vídni a jinde to funguje i v centru měst a
nikdo tam neblbne s něčím jiným.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2024 20:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano. Spalování odpadu je cirkulární ekonomika. Jednak získáváním tepla z odpadu šetříte uhlí lépe a flexibilněji než solárem, a hlavně je popílek a popel odpadový i uhelný zdrojem hliníku - jílu, bauxitu. Obvyklým postupem se dá vyrobit hliník. Skrápěním spalin vodou se dá vychytat k. fosforečná k výrobě hnojiv.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.8.2024 17:12 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.8.2024 22:23
Ty body v článku jsou lživé a ani EU nikomu nenařizuje,jakým způsobem se má cirkulace plastů a hliníku dosáhnout. Cizí firmy se mají přizpůsobit domácím zákonům a ne je měnit, nebo těžit dotace, které jim nepatří, uplácet atp. Snad to poslanci pochopí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2024 10:45
Asi je třeba si říci, že hodnota plechu z jedné plechovky (cena sběrné suroviny) je asi 0,5 Kč. Zálohování tedy má být 8x dražší, než hodnota použitého obalu. Budiž, chceme aby byly obaly vraceny, a ten kdo je vrátí, na tom nic netratí. Takže OK. Je třeba ale zvážit, zda se celý ten sběrný aparát podaří dostat na cenu kolem 0,5 Kč za plechovku a nebude pak ztrátový. Svým způsobem lze hliník recyklovat do nekonečna.

S PET je to ale mnohem složitější. I pokud nedojde k jeho kontaminaci, recyklací degraduje. Tím více, pokud se nepodaří oddělit PE víčka od PET či dobře odstanit nálepky. A jsme u základního problému - jak to zajistit.

A tak by měly článkům adorujícím recyklaci předcházet články analyzující tyto problémy a jasně říci, že recyklace bude spojena s těmito a těmito problémy a náklady. Na druhé straně můžeme říci, že zálohování přesto chceme, abychom aspoň něco udělali pro náš udržitelný rozvoj. A nebo udělali závěr, že 1:1 recyklace má ještě větší dopady na životní prostředí, než je její přínos, a tak budeme spíše vytvářet tlak na snižování spotřeby těchto obalů a nebo recyklovat plasty na nižší úroveň třeba na výrobu kapalných paliv, kde ty plastové obaly není až tak moc potřeba třídit.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.8.2024 21:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Ať je to jak chce, já recyklaci chci, chci chránit přírodu a nezaplavovat ji odpady. Chci biopotraviny, méně chemie, více přírody. Sklo a papír je nejlepší.
Ale ekonomika v tom asi nebude, bude to dražší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.8.2024 15:06 Reaguje na Honza Honza
To všechno chtít můžete.

Jenže svět běží nějakým způsobem a pokud se to má změnit, tak je třeba vymyslet nejen to, jak má lépe běžet ale i to, jak z dnešního stavu dojít do toho nového lepšího. A to by bylo tak sotva 1 % cesty.

Přeji inspirativní snění.
Odpovědět

vladimír šmídl

9.8.2024 14:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Separace PETP (láhev) a PE (víčko) se provádí na základě odlišné měrné váhy. (PE je nepatrně lehčí, než voda).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.8.2024 13:11 Reaguje na vladimír šmídl
Díky!

Ale PET je obrovská plošná molekula. Jak lze z toho granulátu udělat znovu PET flašku, aniž by příliš ztratila na kvalitě? Kolikrát to lze zopakovat? Není už r-PET dále nerecyklovatelná?

To s hliníkem to jde do nekonečna.
Odpovědět

Radek Čuda

6.8.2024 12:31
Jako PR dobrý ... a to je tak všechno.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.8.2024 18:48
U bauxitu jde u prvovýrobu o 14 kWh/kg pro elektrolýzu. Uvidíme, zda za tu cenu bude hliník ještě konkurenceschopný.
V Žiaru nad Hronom se při výrobě hliníku oddělovalo ještě gallium.(najdete jeho speciální slitinu v dnešních lékařských teploměrech). Když se rozjela výroba modrých LED, (odběratel Japonsko) , separace gallia (4 tuny ročně ) skončila roku 1994.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

28.8.2024 17:04
Náklady na zavedení a provoz zálohového systému budou přenášeny na výrobce, nikoli na spotřebitele. ...............

A výrobce udělá co?? Převede náklady do prodejní ceny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist