https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-mlceni-ministra-zivotniho-prostredi-k-navrhu-stavebniho-zakona-je-neudrzitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Mlčení ministra životního prostředí k návrhu stavebního zákona je neudržitelné

23.4.2021
Zástavba na okraji města Přeštice v západních Čechách.
Zástavba na okraji města Přeštice v západních Čechách.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Zelený kruh včera vyzval ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby přestal mlčet k návrhu nového stavebního zákona a aktivně se na jednání Hospodářského výboru PSP postavil proti pozměňovacím návrhům poslanců z Hnutí ANO, které de facto likvidují pozici odborných pracovišť, které v procesu plánování a povolování staveb mají hájit zájmy životního prostředí.
 

Zelený kruh považuje za nepřijatelné, že se ministr neúčastnil ve Sněmovně rozpravy k zákonu ani v prvním, ani ve druhém čtení a že ve vládním návrhu připustil tak rozsáhlou integraci odborných pracovišť a agend do stavebního úřadu.

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny bude ve středu 28. 4. projednávat před třetím čtením pozměňovací návrhy předložené poslanci ve 2. čtení. Mezi nimi jsou návrhy vládních poslanců ANO, které usilují o to, aby o zástavbě zemědělské půdy, zásazích do lesů či nakládání s vodami rozhodovaly pouze stavební úřady.

Další z návrhů usiluje o to, aby správy národních parků a Agentura ochrany přírody a krajiny nemohly vetovat návrhy na výstavbu v obcích, které jsou součástí zvláště chráněných území. Hlasovat se bude také o návrhu na automatické povolení stavby. To by stavebník měl obdržet v případě, že stavební úřad nedodrží zákonem předepsanou lhůtu pro vyřízení žádosti, která je nejčastěji 60denní. Takové povolení se vygeneruje automaticky, a nebude proto obsahovat žádné specifické podmínky.

Ministr by také měl nahlas říci, že je nepřijatelné povolovat stavby automaticky. Takové povolení vystavuje stavebníka velkému riziku, že nesplní některé z požadavků environmentální legislativy, a následky takového pochybení pak způsobí nevratné škody.

Příprava i obsah stavebního zákona je jeden velký chaos. Místo jednoduchých pravidel je zákon plný výjimek a novotvarů. Kvalita rozhodování, ochrana práv občanů a životního prostředí byly odsunuty na poslední kolej. O ochraně půdy a vody, změnách v krajině i kácení stromů v ulicích měst už nemají rozhodovat odborná pracoviště znalá místních poměrů, ale stavební úřad, často vzdálený stovky kilometrů. Zelený kruh varuje: nový stavební zákon přinese organizační kolaps ve vydávání povolení, více soudních sporů a méně ohledů na životní prostředí.


reklama

 
Další informace |
Zelený kruh je asociace, která sdružuje 88 významných ekologických nevládních organizací (mj. Greenpeace, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická) působících v České republice. Asociace se věnuje plošnému monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech. Dlouhodobě se zabývá problematikou účasti veřejnosti na rozhodování o záměrech a projektech s dopadem na životní prostředí. Zelený kruh se také věnuje koordinaci výběru nevládních expertů a expertek do mezioborových pracovních skupin a poradních orgánů a komisí vlády a koordinuje vznik společných připomínek, pozic a veřejných vyjádření ekologických organizací k významným situacím v ochraně životního prostředí. Více informací naleznete na www.zelenykruh.cz/o-nas.
Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.4.2021 08:17
Jestli tenhle nový stavební zákon projde, tak je veta po životním prostředí, národních parcích, CHKO, prostě po všem, co jsme zde vytvořili v legislativě pro životní prostředí od roku 1990, ale někdy i před tím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist