https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/znovuzvoleni-vaclava-klause-je-to-politik-zasadovy-a-tim-padem-i-velmi-dobre-citelny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Svoboda: Znovuzvolení Václava Klause: Je to politik zásadový a tím pádem i velmi dobře čitelný

11.4.2008
S otázkou „Václav Klaus by znovu zvolen prezidentem ČR, co to bude znamenat pro politiku v oblasti životního prostředí?“ se na mne obrátili redaktoři časopisu Ekolist. Dost dobře jsem nepochopil proč, neboť se nijak zvlášť za angažovaného ochránce životního prostředí nepovažuji. Zabývám se historickou klimatologií a jejími aspekty v minulosti, což je obor od oblasti problematiky životního prostředí dosti vzdálený. Nicméně při bližším pohledu lze nalézt celou řadu styčných ploch, které klimatickou minulost a současnou ochranu životního prostředí svým způsobem spojují.
 
Václav Klaus je znám svým kategorickým postojem k často medializované problematice tzv. „globálního oteplení“. Úmyslně zdůrazňuji „tzv.“, neboť čím déle se o této otázce mluví, tím více se ukazuje, jak málo o ní víme. Velká většina veřejnosti je pod palbou, často nekriticky přenášených dat a s nimi i s nepodloženými závěry o tom co nás čeká když neuděláme to či ono. Prof. Klaus totiž nikdy nezpochybnil, že k jisté klimatické změně nedochází, pouze zdůraznil svůj názor, že je zbytečné přeceňovat lidský vliv na tuto změnu.

Na druhou stranu je nutné vzít v potaz aktivitu celosvětových hnutí, upozorňující na antropogenní vlivy zasahující naše prostředí. Jejich činnost měla a má jeden pozitivní efekt, totiž ten, že je na tento problém upozorněno a je možné učinit protiopatření. To se i stalo. Byly podepsaány významné mezinárodní dohody o snížení emisní zatíženosti, které mohou zabránit nekontrolované zátěži atmosféry v budoucnosti. To je skutečně významný krok vpřed. Nelze ovšem zevšeobecňovat. Proces kolísání klimatu je jak v relativně nedaleké minulosti, tak i ve vzdálenější historii dosud jen velmi málo prozkoumán. Například délka instrumentálního měření teplot, které má dnes lidstvo k dispozici, se pohybuje kolem 300 let. To je velmi málo na to, aby se vyvozovaly závěry mající slovní obrat „za posledních tisíc let …“.

Václav Klaus je politik zásadový a tím pádem i velmi dobře čitelný. Jeho výroky k problematice kolísání klimatu jsou dostatečně známé a je velmi pravděpodobné, že je měnit nebude. I když mu jeho postoj vyčítá celá řada domácích i zahraničních politiků, Václav Klaus oponuje, že je připustitelné, aby i politik měl jiný názor, nežli většina. A to je dobře. I když se možná ukáže, že ne ve všech případech měl Václav Klaus pravdu, přesto je skutečně významné, že se objevil politik, mající tak výrazně jiné názory na klimatické změny. Jako vzdělanému člověku mu musí být jasné, že bez určitých opatření, vedoucích ke snížení všech škodlivin, se lidstvo neobejde. Ta druhá strana téže mince bude mít však jeden velmi pozitivní efekt. Vize snižování ekologických zátěží za současného stavu vývoje světové ekonomiky se neobejde bez zcela nových progresivních technologií. Tento vývoj však musí vycházet z kritické analýzy a nikoliv z hysterického opakování, že je soudný den za dveřmi. I na tento aspekt Václav Klaus upozorňoval.

Je jisté, že nový prezident bude v oblasti politiky, dotýkající se životního prostředí, postupovat velmi uvážlivě, avšak nikoliv pod tlakem. To znamená, že se budeme moci spolehnout na to, že všechna závažná rozhodnutí, spadající pod jeho kompetenci v oblasti životního prostředí, bude velmi pečlivě zvažovat.

Jako bonus jsem si nechal na závěr zprávu z posledního březnového týdne. Všechny agentury hlásily, že se od antarktického ledovce v oblasti Antarktického poloostrova odlomila ledová kra velikosti Belgie. Pochopitelně, že tato zpráva měla četné komentáře v tom smyslu, že globální oteplení již klepe na dveře a všichni ti, kteří tvrdí něco jiného, jsou blázni. Nicméně již tak trochu zůstala stranou poznámka chilských klimatologů, že odlomení této kry bylo předpokládáno až asi za deset let. To ve svém obsahu znamená, že nikoliv oteplení, ale pravidelný cyklus odlamování velkých ledových ker je pravou příčinou tohoto jevu. A to s oteplením nemá skutečně nic společného. Kry se od Antarktidy odlamují neustále, avšak nezpůsobuje to oteplení, ale jejich růst daný srážkami. To jen tak na okraj.

Poznámka serveru Ekolist.cz:

Ve Fóru Ekolistu hodláme publikovat vyžádané komentáře zainteresovaných osobností k aktuálním tématům. Všichni oslovení budou mít stejné zadání tématu. V tomto díle seriálu vybrala redakce téma:

"Václav Klaus byl znovu zvolen prezidentem ČR. Co to bude znamenat pro politiku v oblasti životního prostředí?"

O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
  • Jiřího Svobodu, zastupitele ČSSD v zastupitelstvu Městské části Praha 17, zabývajícího se rovněž historií klimatu - jeho názor najdete na této stránce.
  • Martina Říhu, architekta a urbanistu, bývalého náměstka ministra životního prostředí - jeho názor najdete zde.
  • Miroslava Patrika, předsedu občanského sdružení Děti Země - jeho názor najdete zde.
  • Terezu Šímovou z Liberálního institutu - její názor najdete zde.

reklama

 
Jiří Svoboda
Autor je zastupitelem ČSSD v zastupitelstvu Městské části Praha 17, zabývá se rovněž historií klimatu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
29. 4. 2008
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist