https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/americka-vlada-schvalila-prvni-plan-ockovani-medonosnych-vcel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americká vláda schválila první plán očkování medonosných včel

23.1.2023 05:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prakticky po celém světě trpí chovná včelstva na tzv. mor včelího plodu, závažné onemocnění včelích larev. Ve Spojených státech amerických je ale situace obzvlášť tristní a za nakažené je tu považováno každé čtvrté včelstvo. Biotechnologická společnost Dalan Animal Health nyní přichází s řešením. Včelím očkováním.
 

Onemocnění vyvolané tyčinkovitou bakterií Paenibacillus a vyvolávající fatální oslabení až rozklad larev, je přitom relativně snadné rozpoznat. Na onemocnění ale neexistuje lék.

Včelařům, kteří nákazu zaznamenají, tak nezbývá většinou nic jiného než úly rozebrat a spálit. A všichni v okolí pak musí preventivně aplikovat antibiotika kvůli omezení dalšímu šíření. Odolné spory bakterií navíc přežívají v půdě další desítky let.

Sám mor včelího plodu je přitom považován za důsledek nedostatečné péče o včelstva, nevyspělé včelařské kultury, snížené hygieny úlů a neosvojených pracovních návyků včelařů. Není to onemocnění, které by bylo rozšířené mezi volně žijícími včelami.

Ale to nic nemění na tom, že jde o onemocnění velmi rozšířené a chovná včelstva devastující. Proto je také objev biotechnologické společnosti Dalan Animal Health považován za průlomový. Nenabízí sice lék, ale fungující vakcínu proti onemocnění.

Vakcína funguje tak, že výtažky z oslabené bakterie Paenibacillu jsou vpraveny do mateří kašičky, výživy, kterou dělnice podávají královně. Královna tuto látku vstřebá, a část vakcíny se tím přenese do jejích vaječníků. Rostoucí včelí larvy si pak při líhnutí vytvoří částečnou imunitu proti moru včelího plodu. Výsledkem je celkové snížení úmrtnosti včelstva.

„Naše vakcína představuje zásadní změnu v ochraně včel medonosných,“ uvádí Annette Kleiserová, výkonná ředitelka Dalan Animal Health. „Jsme připraveni změnit způsob péče o hmyz a ovlivnit tím pozitivně produkci potravin v celosvětovém měřítku."

Použití přípravku, zatím s podmíněnou licencí pro komerční včelaře, už schválilo americké Ministerstvo zemědělství. V Dalan Animal Health doufají, že by se tento přístup dal rozšířit i na vakcinaci včelstev proti dalším nebezpečným onemocněním.

Američtí včelaři novou vakcínu vítají. „Pokud můžeme jakkoliv zabránit propuknutí infekce, pomůže nám to vyhnout se nákladné léčbě a zaměřit svou energii na jiné důležité prvky udržování zdraví našich včel,“ uvádí člen představenstva Sdružení kalifornských včelařů Trevor Tauzer.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist