https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/bez-moznosti-regulace-velkych-selem-nas-cekaji-problemy.evropsti-myslivci-jednali-v-praze-o-ochrane-velkych-selem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bez možnosti regulace velkých šelem nás čekají problémy. Evropští myslivci jednali v Praze o ochraně velkých šelem

3.10.2023 06:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlk obecný, ilustrační snímek.
Vlk obecný, ilustrační snímek.
Návrat vlků, rysů a medvědů do evropské přírody je velké a výbušné téma ochrany přírody. Z pohledu myslivců napříč Evropou je ochrana velkých šelem nezdravě zpolitizované téma, kterému chybí racionální kontury. Politici se totiž podle nich potřebují zalíbit veřejnosti, která má ale o šelmách a jejich fungování v divočině jen romanticky zkreslenou představu. V tomto duchu se nesla mezinárodní konference Evropská federace pro lov a ochranu přírody (FACE), která se konala na České zemědělské univerzitě ve středu 27. září. Tento článek přináší náhled evropských mysliveckých sdružení na velké šelmy.
 
Zdá se, že myslivci napříč Evropou to vidí jednotně. Absolutní ochrana velkých šelem podle nich škodí paradoxně právě šelmám. Má totiž za následek to, že divoká zvířata ztrácejí ostražitost a plachost a vydávají se do bezprostřední blízkosti lidských sídel. A pak působí škody.

David Scallan, generální tajemník Evropské federace pro lov a ochranu přírody.
David Scallan, generální tajemník Evropské federace pro lov a ochranu přírody.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Jak na úvod konference zmínil generální tajemník Evropské federace pro lov a ochranu přírody (FACE) David Scallan, v řadě zemí ještě nedávno existoval funkční systém managementu velkých šelem, který umožňoval šelmy lovit, ale zároveň zachovávat jejich populace prosperující. „Současný politický přístup je ale špatný,“ konstatuje Scallan s tím, že myslivcům dává jakousi naději na návrat racionálního přístupu k šelmám nedávné prohlášení šéfky Evropské komise.

Ta v tiskovém prohlášení říká, že „koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi. Vyzývám místní a vnitrostátní orgány, aby v případě potřeby přijaly opatření. Současné právní předpisy EU jim to ostatně již umožňují.“ Komise tím oznámila novou fázi své práce na řešení problémů spojených s návratem vlků.

Evropští myslivci doufají, že komise umožní v některých zemích regulaci velkých šelem.

Během konference zazněly zkušenosti zástupců mysliveckých sdružení napříč Evropou s vlky, rysy a medvědy. Zde je výtah toho podstatného.

Vlků je ve Švédsku asi 450. Trojúhelníky v mapě znamenají smečku, kroužek vlčí pár.
Vlků je ve Švédsku asi 450. Trojúhelníky v mapě znamenají smečku, kroužek vlčí pár.
Foto | Prezentace Daniel Ligné

Jak se daří vlkům ve Švédsku

„Nic takového jako skandinávský vlk už neexistuje,“ řekl při své přednášce Daniel Ligné ze Švédska. Podle DNA analýz byl poslední skandinávský vlk uloven v 60. letech minulého století. „Vlci na území Švédska jsou zvířata, která podle DNA pochází z ruské vlčí populace.“

Jednou z oblastí, kde dochází ve Švédsku ke konfliktům s vlky, je chov sobů. Ti jsou chovaní na velkých plochách, které není možné před vlky chránit běžnými prostředky, jako jsou elektrické ohradníky. „Není problém jen v tom, že vlci nějakého soba sloví. Problém je i v tom, že ostatní sobi se rozutečou,“ popisuje Ligné. Pastevci pak musí stádo složitě shánět zpět dohromady.

Aktuálně je ve Švédsku asi 450 vlků. Každý rok dochází ke ztrátám. Za zhruba 30 % mrtvých vlků můžou střety s automobily, dalších asi 35 % je zabito při legálním lovu. A asi 35 % má na svědomí nelegální lov. „Ukazuje se, že vlci, kteří opustí smečku někdy ve věku jednoho roku, mají více než šedesátiprocentní mortalitu,“ říká Daniel Ligné.

Podle švédských myslivců má příliš velká populace vlků dopad i na populaci volně žijících losů. „Los se zřejmě dostane mezi ohrožené druhy, protože asi 70 % losích mláďat se stane obětí vlků,“ říká David Ligné, a pokračuje: „Pro udržení zdravé losí populace je vlk problém.“

David Ligné zmiňuje, že vlci myslivcům napadají a zraňují lovecké psy. Vyvíjejí se proto jak ochranné vesty pro lovecké psy, tak i legislativa. Podle Davida Ligné je ve Švédsku možné legálně zastřelit vlka, pokud napadl loveckého psa. Švédsko je jednou z evropských zemí, která umožňuje lov vlků, ale podle Ligného je potíž v tom, že licence k lovu se vydávají v době, kdy už vlci nejsou v té oblasti, kde působí problémy. „Vydání licence prostě trvá dlouho,“ říká Ligné.

Rumunsko jako příklad slepé uličky

Rumun Ovidiu Ionescu při své přednášce zmínil, že svého času mohlo Rumunsko sloužit jako příklad dobré praxe. Pak ale přišel zákaz lovu velkých šelem. A začaly narůstat konflikty.

„V Rumunsku je přes osm tisíc medvědů. To je hodně medvědů. Optimum je tak polovina. A jsou nejen v horách, ale vydávají se i do nížin k velkým městům,“ popisuje Ovidiu Ionescu. Dřív myslivci tvořili jakousi neviditelnou hranici mezi medvědy a lidskými sídly. „Dnes vídáme medvědy na dálnicích, lezou do obchodů, do domů, na střechy domů,“ uvádí Ionescu a dokládá svá slova fotografiemi v prezentaci.

Snímek z prezentace Ovidia Ionescy. Medvědi hledají u lidí zdroj potravy, lidé je vnímají jako atrakci. Ionescu měl ve své prezentaci i snímky, jak takové setkání vypadá, když se zvrtne.
Snímek z prezentace Ovidia Ionescy. Medvědi hledají u lidí zdroj potravy, lidé je vnímají jako atrakci. Ionescu měl ve své prezentaci i snímky, jak takové setkání vypadá, když se zvrtne.
Foto | Prezentace Ovidiu Ionescu

Medvědi mění své chování. Kontejnery ve městech jim nabízejí dostatek snadno dostupné potravy po celý rok. A medvědi se proto neukládají k zimnímu spánku, protože vědí, že ve městě se kdykoliv nažerou. „Hustota medvědí populace přináší problémy,“ vyvozuje Ovidiu Ionescu.

Lidé jsou podle Ionescua nepoučitelní a nevnímají medvěda jako nebezpečného predátora. „Klidně je krmí z ruky. Medvěd je pro ně atrakce,“ říká Ovidiu Ionescu. A někdy dojde k útoku zvířete na člověka. „V roce 2023 máme 26 útoků na lidi, jeden člověk zemřel,“ konstatuje Ovidiu Ionescu. Podle něho je ve skutečnosti útoků jak na zvířata, tak na lidi víc, jen je nikdo nenahlásí, protože k incidentu dojde v odlehlých horských oblastech, odkud je do civilizace daleko. A leckdo také chová neregistrované ovce, jejichž ztrátu nikdo nikomu hlásit nebude.

Podle Ionescua je problém v tom, že medvědi jsou chytrá zvířata. Rádi si užijí hostinu v kukuřičném poli, které přitom ale značně poničí. „A když medvěd vnikne do stáje, vybije celé stádo. Chová se jak lupič v bance. Bere vše,“ říká Ovidiu Ionescu.

Ionescu vidí hrozbu v tom, že medvědi se naučí chodit do kulturní krajiny a k lidským sídlům a naučí to i své potomky, protože jim tam nic nehrozí.

Medvědi jsou často obětí dopravních nehod. Na koleje je ale prý někde lákají úmyslně.
Medvědi jsou často obětí dopravních nehod. Na koleje je ale prý někde lákají úmyslně.
Foto | Prezentace Ovidiu Ionescu

„Do roku 2016 se medvědi v Rumunsku lovili, od roku 2017 se neloví. A objevily se vyšší škody, více konfliktů, větší hospodářské škody, zranění lidí a více vyplacených kompenzací,“ vyjmenovává Ovidiu Ionescu.

Vede to k tomu, že se lidé začínají bránit svépomocí a medvědy ilegálně tráví. Nebo lákají medvědy na med nastražený na vlakových kolejích. Někdy se ochraně přírody podaří opravdu problematického medvěda uspat a přemístit do nové oblasti. „Je to jen odvezení problému. Za dva týdny se na místě konfliktu objeví nový medvěd,“ tvrdí Ovidiu Ionescu, „hustota medvědů je tak vysoká, že je to tam vytlačí.“

„Přístup EU je, že medvědy máme chránit. Ale věřte mi, na dvorku medvědy nechcete,“ říká Ovidiu Ionescu.

Počet ulovených rysů a odhad celkové populace, Lotyšsko.
Počet ulovených rysů a odhad celkové populace, Lotyšsko.
Foto | Prezentace Linda Dombrovska

Lotyšští rysi

„Proces zákazu lovu rysa byl v Lotyšsku dlouhý politický boj. Evropské komisi, zeleným a dalším, co byli proti lovu rysa, fakticky nešlo o rysa. Šlo jim o moc,“ je přesvědčena lotyšská myslivkyně Linda Dombrovska.

„V Lotyšsku jsme vlky a rysy lovili, byli jsme i placení za to, že je lovíme. Po vstupu do EU se zavedla povolení pro regulovaný odstřel. Od roku 2022 je lov rysa úplně zakázán,“ říká Linda Dombrovska. Podle ní jsou plané obavy, že lov šelem vede k jejich vyhubení. „Od roku 2004 se u nás rysi lovili. A jejich populace rostla,“ říká Dombrovska. Klíč je v tom, aby lovecká praxe byla udržitelná a kvóty odlovu nastaveny na základě vědeckých dat o velikosti rysí populace.

„Populace rysa u nás narůstá a já jsem zvědavá, jak tento biologický experiment dopadne,“ říká Dombrovska.

A přiznává, že běžnému, městskému člověku se těžko vysvětluje, proč je potřeba rysa lovit. „Když ulovíte srnku, tak to lidé chápou – dá se sníst. Proč ale lovit rysa, jehož maso je plné parazitů a jíst se nedá?“ nastiňuje Linda Dombrovska. „Společnost vidí rysa jen jako krásné zvíře, které by se lovit nemělo.“

Běžně se podle ní argumentuje tím, že lidé při procházce se psem v lese už roky žádného rysa neviděli. „Je to tak. Žádného rysa neviděli. Ale rys viděl je,“ říká Linda Dombrovska.

Podle ní je důsledkem aktuálního zákazu lovu rysů to, že se tyto velké šelmy naučily chodit na dvory usedlostí lovit kočky domácí. „Dokud se lovilo, tak rysi k lidem nechodili,“ říká Linda Dombrovska.

Linda Dombrovska ještě dodává, že lidé z té velké trojky šelem – medvědů, vlků a rysů – podceňují nebezpečnost rysů. „Lidé, kteří v záchranných stanicích pečují o rysy, říkají, že nejnebezpečnější je právě rys,“ říká Linda Dombrovska. „Jen si představte, co s vaší rukou udělá naštvaná domácí kočka svými drápky a zoubky. A teď si představte, co se svými drápy a zuby dokáže rys,“ říká Linda Dombrovska.

Printscreen z videa z fotopasti u jedné farmy. Ke konci záběru jsou na kopečku vpravo celkem čtyři rysi.
Printscreen z videa z fotopasti u jedné farmy. Ke konci záběru jsou na kopečku vpravo celkem čtyři rysi.
Foto | Prezentace Linda Dombrovska

Jak říká Linda Dombrovska, populace rysů v Lotyšsku narůstala i v době, kdy byl lov povolen. Co se teď děje s rysí populací, ale myslivci přesně nevědí – tedy kromě toho, že narůstá. Když bylo možné rysy lovit, poskytovali myslivci státní ochraně přírody data o výskytu rysů, jak ulovených, tak pozorovaných. Od zákazu lovu ale nemají žádný důvod ani motivaci data sbírat a zpracovávat.

Linda Dombrovska při své prezentaci ukazuje fotky a videa, na kterých jsou vidět rysi v bezprostřední blízkosti lidských sídel. Podle ní je možné, aby odpovědné orgány vydaly povolení k odstřelu těchto konkrétních zvířat, která jsou pro svou kresbu jednoznačně identifikovatelná. „Ale takové povolení nedostanete,“ říká Linda Dombrovska.

Španělsko a řeka Douro

Mapa výskytu vlků ve Španělsku. Na jih od řeky Douro se vlci lovit nesměli.
Mapa výskytu vlků ve Španělsku. Na jih od řeky Douro se vlci lovit nesměli.
Foto | Prezentace Manuel Gallardo
Mezi lety 2004 a 2021 byly ve Španělsku dva režimy ochrany vlka. Na sever od řeky Douro, která teče od východu k západu Španělska, se vlci lovit smí, na jih od řeky se lovit nesmí. Španělsko má velké farmy, kde se chová spousta dobytka na rozlehlých plochách. „Ataky vlků vůči dobytku tu byly, ale daly se řešit,“ říká myslivec Manuel Gallardo.

Na sever od řeky žije asi 80 % španělské vlčí populace. V roce 2019, kdy se vlci ještě směli lovit, zde bylo zaznamenáno 450 útoků. Na jih od řeky žije asi 20 procent vlků, ale útoků tu bylo v roce 2019 hlášeno 2 130.

V roce 2021 španělská vláda zařadila vlka mezi zvláště chráněné živočichy. „A pro vlka je mnohem jednodušší zaútočit na krávu, než na divoké prase,“ říká Manuel Gallardo. I on zmiňuje, že myslivce trápí vlčí útoky na lovecké psy.

Odhaduje se, že ve Španělsku je něco mezi 2300 až 3250 vlky. „To je vzhledem k teritoriu docela velká populace,“ říká Gallardo s tím, že určitě lze říci, že vlk byl do španělské přírody úspěšně navrácen. Společnost to stojí ročně 3,5 milionu euro na náhradách škod a 4 miliony euro na prevenci útoků vlků. Podle jeho mínění čísla jasně ukazují, že regulace vlčí populace lovem je nezbytnost.

Gallardo, stejně jako tajemník Scallan, líčí, že největší problém je, když se do mysliveckých témat zamíchá politika. Podle něho je odlov vlka nejlepší nástroj, jak populaci vlka kontrolovat.

Vývoj populace vlků na Slovensku

Jak vykládá Imrich Šuba ze Slovenska, v 70. letech 20. století byli vlci jen na severovýchodě Slovenska. Dnes jsou vlci na 20 000 km2 (rozloha Slovenska je 49 000 km2). „Škody na vysoké zvěři narůstají a na venkově se mění přístup lidí k vlkovi,“ říká Šuba. Lidé podle něj nechtějí, aby jim na zápraží chodil medvěd nebo vlk.

V roce 2000 se vlk na Slovensku vyskytoval na 13 094 km2. V roce 2022 se vyskytoval na 19 420 km2.
V roce 2000 se vlk na Slovensku vyskytoval na 13 094 km2. V roce 2022 se vyskytoval na 19 420 km2.
Foto | Prezentace Imricha Šuby

Lov šelem by podle něho nejen zabránil škodám na majetku, ale ovlivnil by i chování šelem, které by byly před člověkem ostražitější. „Tím, že se nereguluje populace vlka, tratí celá příroda,“ myslí si Šuba.

Německo – vlci z celé Evropy

Do Německa se první vlci vrátili zřejmě v roce 2001 z jihu Evropy. Chvilku trvalo, než se usadili a začali se rozmnožovat. „V roce 2021 už má Německo 161 vlčích smeček, 43 párů, 21 vlčích teritorií,“ říká Ernst-Dieter Meinecke z Německého mysliveckého svazu.

Rok 2021 až 2022. V Německu je 161 smeček, 43 vlčích párů a 21 teritorií vlků samotářů. Mnozí vlci se vyskytují i v oblastech, které nejsou jejich vhodným stanovištěm.
Rok 2021 až 2022. V Německu je 161 smeček, 43 vlčích párů a 21 teritorií vlků samotářů. Mnozí vlci se vyskytují i v oblastech, které nejsou jejich vhodným stanovištěm.
Foto | Prezentace Ernst-Dietera Meinecka

Genetika ukazuje, že v Německu jsou jak vlci ze západopolské populace, tak vlci z Alp a Balkánu a Karpat. Hybridizace se psi je v Německu nízká. Hustota vlčí populace v Německu tlačí vlky i do oblastí, které pro ně nejsou vhodné. Hustá síť silnic také znamená, že srážka s autem je nejčastější příčinou úmrtí německých vlků.

A s nárůstem počtu vlků narůstají i hlášené škody na hospodářských zvířatech. V roce 2022 bylo hlášeno víc než 4000 útoků, skoro 1000 mrtvých zvířat. „Poslední velký útok byl nedávno, vlk v ohradě zabil 55 ovcí,“ říká Ernst-Dieter Meinecke. Ovce přitom byly v ohradě s elektrickým ohradníkem, která měla ovce před vlky ochránit. „Ohrada byla z 95 procent v pořádku. Ale u vrátek bylo jedno malé místo pod spodním vodičem, kudy se vlkům podařilo k ovcím proniknout.“

Jednotlivé německé spolkové země chovatelům poskytují dotace na budování ohrad, ale jak říká Ernst-Dieter Meinecke, v Dolním Sasku už jsou prostředky skoro vyčerpány, žádostí je mnoho a systém se mu nezdá udržitelný. „Je potřeba hledat jiné řešení,“ míní Ernst-Dieter Meinecke.

Poslední velký útok vlka. 55 ovcí.
Poslední velký útok vlka. 55 ovcí.
Foto | Prezentace Ernst-Dietera Meinecka

Podle Ernst-Dietera Meinecka existuje možnost, že do budoucna bude v některých regionech možnost odlovu vlků. V Dolním Sasku se podařilo prosadit, že záměr odlovit vlka se musí oznámit deset dní předem. „Ochránci pak do daného lesa jeli a zablokovali cesty a vlka pak nebylo možné odlovit,“ líčí těžkosti současného nastavení Ernst-Dieter Meinecke.

Meinecke uvádí i jeden příklad, kdy se podařilo myslivcům dostat politiky na svou stranu. V Dolním Sasku je část mořského pobřeží chráněna hrází. Hráz je udržována ve funkčním stavu i za pomoci pastvy ovcí. Představa, že kvůli vlkům pastva ustane, vedla podle Meinecka ke změně smýšlení politiků. „Je potřeba jít krok za krokem, a jednou se to povede,“ míní Meinecke.

Slovinští myslivci a návrat rysa

Poslední původní rys byl ve Slovinsku uloven v roce 1908. A od té doby se zde považoval za druh vyhynulý. Důvodem nebyl jen intenzivní lov velkých šelem, ale také ztráta přirozeného prostředí a nedostatek kořisti. V 19. století bylo Slovinsko skoro bezlesé.

„V roce 1973 přišla iniciativa slovinských myslivců, kteří z tehdejšího Československa přivezli šest slovenských rysů,“ líčí Srečko Žerjav.

Zvířata pobyla dva měsíce v karanténě a následně byla vypuštěna do volné přírody. Šelmám se tu i přes to, že byly loveny myslivci, dařilo. Dostaly se odtud i do Alp. „Jediná autorita, která měla právo rozhodovat o lovu rysů, byli myslivci,“ říká Srečko Žerjav. „A fungovalo to. K vyhynutí rysů už nedošlo.“

Historický snímek rysů ve slovinské karanténě.
Historický snímek rysů ve slovinské karanténě.
Foto | Prezentace Srečko Žerjav

Okolo roku 2000 potkaly rysí populaci velké problémy. Lidé obviňovali myslivce, že loví moc, že znovu hrozí vyhubení rysů. „Ale vědecké poznatky z nalezených mrtvých rysů prokázaly, že problémem bylo příbuzenské křížení,“ říká Srečko Žerjav.

Myslivci spustili mezinárodní projekt LIFE Lynx, díky kterému došlo k vypuštění nových 14 rysů z jiných regionů. Myslivci opět pomáhali s karanténou a aklimatizací rysů před vypuštěním. Všichni vypouštění rysi byli geneticky zmapováni a dostali telemetrické obojky pro další sběr dat.

Ve Slovinsku se do roku 2021 lovili i vlci. „Lovilo se tak pět šest vlků ročně. Pak přišel zákaz lovu a jejich populace explodovala, vlci se začali stahovat k sídlům, vojáci hlídali děti při cestě do školy,“ říká Srečko Žerjav.

Jak je to v Česku

Podle Miloše Ježka, myslivce a pedagoga ČZU, je vývoj u nás podobný jako v okolních státech. První vlci se u nás znovu objevili v roce 2014 v pohraničí s Německem. Dnes je u nás 24 vlčích teritorií. Stabilní smečka vlků je i ve vnitrozemí.

S narůstajícím počtem vlků narostl i počet útoků na hospodářská zvířata. V roce 2022 se podle Ježka eviduje 263 ataků, při kterých zahynulo 691 kusů zvířat, nejvíce ovcí. „Částka vyplacená za škody v roce 2022 se pohybuje okolo 400 tisíc euro,“ říká Ježek.

I u nás vlci hynou, nejčastěji za to může doprava, ale svůj díl má i nelegální lov. To je podle Ježka nešťastné, protože to škodí veřejné debatě o přístupu k vlkům a společnost nelegální lov spojuje s myslivci.

V Česku za vlky odpovídá ministerstvo životního prostředí, které v roce 2020 vydalo Program péče o vlka, ministerstvo také poskytuje dotace na zabezpečení stád před vlky, na dočasná či trvalá oplocení, či na ovčácké psy.

Foto | Prezentace Miloše Ježka

V květnu byl zveřejněn tzv. pohotovostní plán, který řeší, co s problematickými vlky, jak je rušit, odrazovat až odstraňovat z populace. Pokud dojde k nutnosti k odstranění vlka z populace, mohou to provést jen myslivci.

„Historicky byl vlk u nás intenzivně pronásledován, jeho obraz byl negativní a obecné mínění bylo, že predátora je potřeba z přírody odstranit. Veřejné mínění se ale postupem změnilo,“ vysvětluje Miloš Ježek s tím, že myslivci teď musí přistoupit na koncept, že většinová společnost touží po akceptaci velkých šelem. „Musíme se s tím jako myslivci vyrovnat, přijmout, že v naší krajině budou velké šelmy,“ říká Ježek.

Podle Ježka i u nás dochází k případům napadení loveckého psa vlkem. „Pes je pro myslivce důležitý nástroj pro plnění mysliveckých povinnosti. A zřejmě to povede k tomu, že myslivci nebudou chtít používat psy v místech, kde jsou stabilně vlci,“ konstatuje Ježek.

Podle něho se u nás teď řeší, zda vlka nevyjmout z listu zvěře, tedy vyjmout jej ze seznamu zvířat, které spadají do kompetencí myslivosti. „Tím by se ztratilo poslední pouto mezi myslivci a ministerstvem životního prostředí, a vlci by byli už zcela jeho odpovědností,“ upozorňuje Ježek.

Podle něho je rozdíl mezi oficiálními čísly o počtu vlků ministerstva životního prostředí a čísly myslivců. Podle ministerstva je u nás něco přes stovku vlků, podle myslivců jich může být i devět set. „Přesný monitoring je ale složitý,“ konstatuje Miloš Ježek.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (89)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2023 07:21
Konfrontace reality se zelenými sny vlkomilů , kteří prosadili absolutní ochranu velkých šelem a rigidně ji vyžadovali.

Pak jako v pohádce slovutné Leyenové vlci roztrhali jejího oblíbeného koně a najednou se vážně diskutuje a asi dojde k nějaké regulaci velkých šelem.

Všechno, všechno špatně. Pokud se stav mění pouze protože šéfce EK vlk strhnul koně, tak to svědčí o naprosté absenci zdravého rozumu , neexistenci správných pravidel a důkazu, že Brusel je úpadkovým místem neméně upadající EU.
Dávno přece měl být vyčíslen počet šelem umožňující jejich přežití v tom kterém regionu - rozumí se mimo kulturní krajinu- a myslivci by jej průběžně zajišťovali.

A EK by se měla starat o skutečnou ochranu přírody a životního prostředí , která zoufale chybí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 07:27
vlčích teritorií je v ČR málo ale už nás odpuzují.
jsou přirozenou součástí přírody.
Rysy si loví sami myslivci i přes zákaz a medvěd se tu ukáže svátečně.
Šíření šelem do krajiny brání liniové stavby a množství urbanizovaných oblastí bez průchodných koridorů. Člověk si sabestředně vytváří situaci pohodlnou sobě místo aby respektoval přírodu a přirozené migrační cesty, zastavuje je a do značné míry brání šelmám v migraci dost často bezlesí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 07:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A vy nemáte žádný dobytek na pastvě, že ne.
Neříkám, že žádní vlci, ale ve srovnání s velikým a liduprázdným Švédskem jich máme nadbytek už teď.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 07:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
„Pro udržení zdravé losí populace je vlk problém.“ A losa bychom potřebovali daleko, daleko více než vlka.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 07:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nepřítel losa je především člověk. Zatím co u nás je los chráněný, v Rakousku je lovený, vzhledem k tomu, že největší populace je na Šumavě, tak je postupně likvidován.
Projekt České krajiny která má na starosti Milovice, s losem do ČR počítala, ale skutek utek
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 07:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Los do Milovic je blbost. S tím rakouském máte pravdu. A co dělá tedy ochrana přírody a aktivisté naši a rakouští?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 09:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nikdo neříká, že to má být v Milovicích, ale že to mají uvedené, záchranu losa. Loď může být jen tam, kde jsou lesy ne pole
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 07:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
podle čeho berete, že je vlků a šelem celkově nadbytek? to, že se někde kumulují je o tom, že nemají kam jít.

Vlci na dobytek neútočí, to by musela být smečka docela velká, aby se odvážili.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 07:55 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ovce, krávy, kozy, to není dobytek? V roce 2022 se eviduje 263 ataků, při kterých zahynulo 691 kusů zvířat, nejvíce ovcí. „Částka vyplacená za škody v roce 2022 se pohybuje okolo 400 tisíc euro,“ . A nechcete těch 12 milionů hradit ze svého?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 09:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ať se trochu namáhají, něco zlikvidovat je velmi jednoduché.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 12:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kdo a jak namáhají? Pastva je tvůrce biodiverzity evropské krajiny. No a likvidace pastvy vlky povede ke katastrofálnímu úbytku diverzity.
Odpovědět
VM

Vladimír Menčík

3.10.2023 14:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kdo se má namáhat?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.10.2023 13:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
ALE ODŠKODNÉ
za psychickou újmu, nedostali chovatelé ŽÁDNÉ !
Odpovědět
JM

Josef Mozek

9.10.2023 09:42 Reaguje na smějící se bestie
Žádnou neměli.
Odpovědět
DM

David Mašek

5.10.2023 04:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
12milionu za 691 kusů,tak to se jim vyplatí, když je nechají roztrhat vlkem.
Za tu cenu by je neprodali.
A prej podle myslivců 900 vlků u nás,to si dělají pr....
Největší zhoubou jsou myslivci,neumí regulovat divoká prasata, která napachaji daleko větší škody,ale těch se myslivci boji,nedokážou regulovat.
Tak co chtějí regulovat,bych regulovat myslivce,stejně jenom chlastat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.10.2023 07:32 Reaguje na David Mašek
Pán bude asi dalším málo vtipným "eko ochranářem" co rozumu moc nepobral. Můžete mi říci kde by měli myslivci tvrdit, že je u nás 900 vlků?
Odpovědět
VM

Vladimír Menčík

3.10.2023 14:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Samozřejmě že útočí, u nás je mnoho stržených telat.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

3.10.2023 22:44 Reaguje na Vladimír Menčík
To by se spíše mělo vyřešit organizačními opatřeními , telit v otevřené krajině u některých plemen skotu , bez alespon trošku dozoru je více méně rizikové ,tele by mělo být také včas označeno /zákon říká do 7 dnů /,ale chytte si už třídenní tele.Ríká se ,a já jsem neslyšel o opaku , že rizikové stáří telete je 14 dní.Josef Valenta
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.10.2023 07:55 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No a protože nemají kam jít, tak sem nepatří. Bohužel, tam kde je zalidněnost průměrně 136 lidí na km2 nemůže velká šelma zdárně prosperovat. To je pouhý vlhký sen ochranáře jak se u nás budou všude bezproblémově prohánět vlci. Tak vlci na dobytek podle vás neútočí? Ale útočí a bude hůř.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.10.2023 09:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Píšete o urbanizaci, která omezuje průchodnost přírody pro divokou zvěř. Přitom vlkomilové sami tomu omezování průchodnosti napomáhají prosazováním oplocování pastvin jako ochranu před vlky. Pokud bychom všechny pastviny oplotili, aby byla hospodářská zvířata chráněna před vlky, snížila by se průchodnost krajiny téměř na nulu a celá republika by připomínala jeden velký koncentrák. Kromě toho by drasticky utrpěl turistický ruch. Oblasti, kde se paství, jsou zároveň turisticky velice atraktivní a pokud by se vyhovělo požadavkům vlkomilů, turistický ruch by z těchto oblastí úplně vymizel. Komu z turistů by se chtělo procházet mezi samými ploty?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2023 09:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Trochu melodramatické pojetí
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.10.2023 11:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tohle by byla realita pokud by se jelo striktně podle not vlkomilů.
Odpovědět
Ra

Radek

3.10.2023 18:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
turistický ruch by z těchto oblastí úplně vymizel.TAK POKUD BY OPRAVDU VYMIZEL TURISTICKÝ RUCH ,TAK ZA TO BY TO SNAD VŠEM CO TAM ŽIJEME STÁLO !!!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.10.2023 21:18 Reaguje na Radek
Turistický ruch ale znamená příjem peněz z ubytování a stravování turistů, případně z prodeje suvenýrů. Vzhledem k tomu, že z příjmu jdou do místní samosprávy daně, nedovedu si představit, kdo by nad tím jásal.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

3.10.2023 23:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je pěkná blbost, přes stálé pastviny s větším počtem zvířat nemůže jít turistická cesta a naopak tam ,kde je turistická cesta nemůže být nehlídaná pastva. Já bych přes své trvalé pastviny turisty nepustil. Co se týče zvěře pro srnčí je oplůtek propustný , černá od té doby ,co jsem rozvěsil budky pro dutinové dravce mi tam neleze,protože tam myši nemají préé,danci jsou potvory vše zboří a tak když je vypuštěné z farmového chovu blbec na odboru životního prostředí chránil ,rozházel jsem kolem ohrady tygří exkrementy /už to dávno vyčuchlo/ a promenády hord danků tak omezil.Na období telení omezím pastvu tak abych měl zvířata v menší zabezpečené ohradě, začal jsem experimentovat s oslem a připravuji se na zakoupení pasteveckého psa. Co se týče turistů , trasy vedou okolo a přes pastviny se akorát snažili jezdit blázni na motorkách a čtyřkolkách a to jsem jim zatrhnul. Josef Valenta
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.10.2023 23:16 Reaguje na Josef Valenta
👍
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.10.2023 21:19 Reaguje na Josef Valenta
Existují snad polní cesty, z nichž řada je označena jako turistická stezka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2023 09:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
V jedné větě napíšete krutou pravdu o trvale změněné krajině zcela
nevhodné pro velké šelmy a ve druhé je opěvujete jako součást naší
přírody! Chápete to, že si vlastně odporujete? Prosazujete něco,
co tu nemá vhodné podmínky k nekonfliktnímu životu s člověkem v
krajině silně urbanizované a osídlené a se zemědělstvím, které
funguje zcela jinak, než před vybitím velkých šelem? Kdo dnes
chová stovky obcí, aby byl s nimi a se psy neustále na pastvě?
Většina zvířat žije v malochovech, kde si na deset kusů nikdo
nepořídí psy a nebude je hlídat. Raději zruší chov a louky
zarostou nálety. Chápete ten problém, že se pak vlci pustí i
blíže k městům a rekreačním oblastem? Budou následovat lišky
a kuny při šíření i do městské zástavby, kde si uloví psa, či
něco jiného ! Co pak? Taky budete vlky hájit? Jste ochoten
ubrat ze svého pohodlí a místo autem po komunikacích, včetně
dálnic, se pohybovat na selském voze taženým koňmi po polní
cestě? Ne? Tak nekritizujte přetnutí migračních cest cestami
pro dopravu. Daleko méně osídlené, větší a nezastavěné země
vlky regulují a nastane to zde taky, protože šelmu schopnou
se přizpůsobit lovu domácích zvířat je lovit nutné! Ona se
totiž časem přizpůsobí i lovu jinému!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 22:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 07:52
Jak jsem psal, nejlepší a nenáročná metoda by byla, postupovat jako se psem. Každý je identifikovatelný a každý má odpovědnou osobu. Takže každého z vlků (200? nebo kolik, to je sranda) lze osadit telemetrickými obojky a někdo (AOPK) bude sledovat jejich pohyb a problémoví vlci z kola ven, myslivci je odloví.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 22:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
To by bylo moc fajn, kdyby měl vybraný zástupce z každé vlčí smečky telemetrický obojek za účelem sledování jeho pohybu po krajině. Provedení je ale asi příliš obtížné, než aby to mohlo být ve větším měřítku zrealizováno. Pokusy o šetrné odchycení vlků pro telemetrizaci u nás v nedávné době byly, ale myslím, že většinou neúspěšné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2023 03:54 Reaguje na Majka Kletečková
Konečně mohu říci, že máte v něčem pravdu. Odchyt vlka asi snadný nebude. No, nejjistější je vybavit vlka telemetrickým obojkem ihned při vypuštění.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 22:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Co se týče problémových vlků, různí lidé si tu problémovost představují hodně různě. Podobně se velice liší názory myslivců, lesníků, zemědělců ohledně přemnožení spárkaté zvěře.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.10.2023 08:21
ježišmarjá tak už to těm myslivcům (oficiálně) povolte ty odstřely, ať je klid. Denně články o vlcích To je jak sňatky a práva LGBTQxy+-, taky veledůležitý téma nad které není.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.10.2023 08:34
Po dlouhé době mohu s článkem souhlasit.. Když na Kolínsku jsou na fotopastech zachyceni vlci asi něco neděláme dobře. Nebo to děláme až moc dobře, neboť cesta do pekel je vydlážděna dobrými úmysly.
Je třeba nechat regulovat populace myslivcům a rozšířit seznam lovné zvěře o další šelmy a ptáky ( lokálně vydra, vlk, bobr, krkavec, volavka, kormorán atd..). Odlov přísně regulovat dle plánu lovu a ten sestavovat pro větší oblasti více honiteb, tak aby se obsáhlo území cca 10 000ha ( cca 10 honiteb. Základ pro tento plán by měli být škody a odhadované stavy zvěře v dané lokalitě ( účast úředníků z ORP je samozřejmostí). Zatím je slyšet jen mantra o přemnožené spárkaté zvěři, dnes se loví metodami, které by naši otcové nazvali pytláctví a bouchalství.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 08:52 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Spárkatá zvěř je přemnožena jen někde. A jde o to, že když plánujete samoobnovu hospodářského lesa, je jí moc. Pokud jde o Národní park, kde má být les přirozený, spásaný a řídký, je jí málo.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.10.2023 11:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
Právě to píši, dle aktuálních škod... a počtu (sčítání v honitbě + klouzavý průměr sčítání okolních honiteb v oblasti), ale to by musely fungovat tyto oblasti, zatím nemají oporu v zákoně atd.. na ORP by museli sedět osvícení lidé. Jinak srnčí a dančí lze vystřílet do klamonu....
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 22:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdyby musel být každý les řídký, to by byla pěkná nuda. Já jsem pro pestrost.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 08:48
Aniž si to ochrana příroda uvědomuje, tak největší problém vlků je v tom, že omezují možnost drobné pastvy. Přitom nejcennější biodiverzita je na stepích a pastvinách vytvořených staletou pastvou, které už nyní zarůstají křovím a lesem. Kosatce, hlaváčky, koniklece,... modrásci, okáči... jsou produktem a pozůstatkem stepí, co rychle mizí. Vliv vlka na tyto plochy se projeví plíživě, ale o to hůře. Ochránci přírody, konejte!!!!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 08:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
A orchidejové louky ...
Odpovědět
Sl

Slovan

3.10.2023 13:11
Co by ekolist dělal bez tématu jménem “vlk”. Přitom těch zajímavých eko témat je nepočítaně. S tolika zajímavými lidmi by se dal udělat rozhovor a vzdělávat tím i veřejnost…
Ale holt ty kliknutí a komentáře se nějak nahnat musí, to se nedá svítit.

Kdyby ta sešlost měla aspoň hlavu a patu. Ale tam byla dle článku snad sešlost generátorů polopravd a účelových tvrzení. Lidí, kteří ve společnosti vyvolávají zbytečný a nijak opodstatněný strach jen aby dosáhli svého.
Ukázkovou pitchovinu vyslovila ta “hvězda” z Lotyšska - rys je prý nebezpečnější než medvěd! Tak to jóóó!
Zároveň bych poprosil o ověření tvrzení, že ve Slovinsku “vojáci hlídali děti při cestě do školy” - údajně kvůli vlkům. Já nic takového nenašel!
No a úplné KO, po kterém sem raději přestal číst, mi dal ten španělák, který je přesvědčen o tom, že stav všech zvířat v přírodě je jen myslivecké téma a že jim do toho nemá právo nikdo kecat! To je mi ale namyšlený blb! Toto téma je zejména celospolečenské a také OCHRANÁŘSKÉ! Nejste tu sami, chápete?
Odpovědět
DA

DAG

3.10.2023 14:19 Reaguje na Slovan
A ochranáři chápou, že tu nejsou sami? Článek proti Vašemu gustu, takže je špatný a Ekolist je špatný, že ho zařadil. Jestli jsou v článku lži to nevím, ale chtěl bych Vás vidět vyžívat k odhalování lží v ochranářských článcích. To jsem od Vás ještě nezaznamenal.
Odpovědět
Sl

Slovan

3.10.2023 15:24 Reaguje na DAG
Kdepak, to není jen tento článek. Mě už prostě vadí, že se sem vlk dává jen kvůli kliknutím a kvůli emocím, které vyvolává. O ničem jiném to není. Máme tu X jiných ohrožených druhů, kterým se nedává téměř prostor. Proč se tu nedá více prostoru ubývajícímu hmyzu všeho druhu, obojživelníkům, různým druhům ptáků, rybám či jiným savcům? Jestli to Vám nevadí, prosím. Mě ano, tak jsem to vyjádřil - pan Mach to snad nebude brát jako útok na něj. Prostě normální kritika, nic víc.

Mimochodem, až tady nějaký ochranář napíše, že je rys nebezpečnější než medvěd, pak se mu vysměju úplně stejně. A pokud zde někdo začne bez jakéhokoli odkazu citovat něco co vypadá jako lež, taky budu žádat o konkrétní zdroj. Protože tohle by se asi neutajilo, ne? Jak mám pak třeba já takové lidi brát vážně?
Švéd zmiňuje losi a že na ně mají vlci negativní vliv - kdybych měl určitou nenávist k tomu zvířeti, jistě bych mohl třeba napsat, že právě los zaviní ve Švédsku ročně kolem 5000 nehod za rok s 800 zraněnými a 10 zemřelými...
Proč nezmíní rozšiřující se populaci jelenů a tedy vyšší konkurenci? Proč nezmíní změnu klimatu, kdy tamní zemědělská univerzita prokázala (https://tidningensyre.se/2023/2-juli-2023/forskning-varmen-stressar-algarna-redan-vid-14-grader/), že tepelný stres je v současné době velkým negativním faktorem? A proč je tedy stále tamní myslivci loví? Chápete ten paradox? Vše se svádí na vlka, ale realita je opět trošku složitější. Jenže ono je mnohem lehčí zaútočit na lidské emoce než ukázat složitou realitu.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.10.2023 16:07 Reaguje na Slovan
Jasně, nenašel jste to na internetu, tak se to nestalo. Vy jste Slovane ukázkový demagog. I odborná vědecká literatura literatura zná citaci "personal communication". Ty vaše lži už jsoui komické.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.10.2023 12:52 Reaguje na Hunter
Místní uplakánek Hunter se nezapomněl ozvat.
Ona totiž armáda hlídá děti před vlky - a je to tak utajené, že se o tom nedozví ani žádná média. To jen myslivci mají takové zdroje, že se o tom dozvědí. Tvl, to sem si myslel, že i na místní demagogy jako vy tohle už bude moc… není, což dokazuje mnohé.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.10.2023 17:05 Reaguje na Slovan

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Sl

Slovan

5.10.2023 12:42 Reaguje na Hunter

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Hu

Hunter

5.10.2023 14:54 Reaguje na Slovan

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 23:01 Reaguje na Slovan
S tím mohu jen souhlasit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 14:27 Reaguje na Slovan
Stav zvěře v přírodě je skutečně je myslivecké téma, pokud nechcete lovce nahradit "horskými nebo padákovými" myslivci.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2023 14:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
https://cs.wikipedia.org/wiki/Poln%C3%AD_myslivec
Odpovědět
JV

Josef Valenta

3.10.2023 23:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano , myslivec má pušku, ale nemůže to být jen jeho téma a co lesáci,vlastníci lesů a polí,luk zkrátka pozemků a ti co na nich pracují. Nejde tohle téma hodit na krk myslivcům musí to být společná starost , společné téma. Není to jen o flintě ,ale také o podmínkách pro zvířata,brouky,motýli,ptáky,žížaly,květiny /prosim vás jestli jsem něco nenapsal ,doplnte to,není to úmysl/.Zkrátka krajina je nás všech, tedy spíše našich dětí. Josef Valenta
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2023 14:52
Článek hodnotím jako vzácný závan rozumu do zeleného ochranářského šílenství.
Jinak tam má autor myslím hrubky i a Y. U rysů v Lotyšsku se tI rysi a vlci lovili, ale my jsme tY rysy a vlky lovili.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2023 14:54
Jinak mě docela zajímá, jak dlouho bude tento článek k dispozici na Ekolistu, když je pod ním tolik příspěvků v diskuzi a přitom se vůbec neobjevil v přehledu nejčtenějších článků.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.10.2023 15:21 Reaguje na Radim Polášek
1* Některým úkazům zde říkám sedmý div světa:-)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2023 23:03

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JV

Josef Valenta

3.10.2023 23:34 Reaguje na Majka Kletečková
Některé soudruhy myslivce je třeba opravdu regulovat.Co provozují opravdu nemá nic s hospodařením v krajině společného. Josef Valenta
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

4.10.2023 11:27 Reaguje na Majka Kletečková

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MD

Martin Deliš

4.10.2023 12:29
Dobrý den,

jsem myslivcem teprve od loňského roku a mojí motivací byla péče o zvěř a krajinu a ekologii všeobecně. Je určitě dobré, že existují různé názorové skupiny a pohledy, ale zaráží mě, že pojetí "moderních" ekologických proudů je tak silně vyhraněno vůči tradičnímu pojetí myslivosti. Zde by měla panovat symbióza a zdravá polemika a ne zavrhování jednoho nebo druhého.
Myslivost v první řadě není synonymem pro lov, ale jedná se o komplexní péči o zvěř v dané lokalitě - honitbě. Myslivci se po staletí snaží udržet přiměřené stavy a diverzitu zvěře v krajině. Žijeme na hustě osídleném území již několik tisíc let. Bez zásahů člověka není možné regulovat a udržet přiměřenou populaci zvěře v krajině. A to se týká všech druhů.
Je paradoxem, že téma vlk plní přední strany portálů a je pomyslným klackem, kterým jsou myslivci od novodobých ekologů a velké části společnosti biti. Ptám se, proč stejní lidé se stejným zápalem neřeší dramatický úbytek drobného ptactva a drobné zvěře v krajině obecně? Proč neřeší, že bez umělého odchovu(myslivců) a opětovného vypouštění do volné přírody by některé druhy v krajině již zcela vymizely?
Určitě je pravdou, že někde je přemnožená spárkatá zvěř a je i možné, že z hlediska právě probíhajícího cyklu obnovy lesa je tento stav nežádoucí. Nicméně práva a povinnosti, náhrady a důsledky z toho plynoucí jsou stanoveny zákonem a třeba i nájemní smlouvou k dané honitbě a je tedy vždy nutné řešit místní podmínky a neuchylovat se k paušalizaci na celou ČR a ještě hůře na celou Evropu.
Pokud bude nadále populace v ČR cca. 10 mil. obyvatel a nesníží se na 100.000, tak se regulace stavů zvěře jak odlovem, tak naopak doplňováním a podporou nevyhneme. A to se musí týkat i velkých šelem. Ten, kdo je znalý příslušné legislativy dobře ví, že se jedná právě o nalezení kompromisu stavů zvěře vzhledem k úživnosti daného území a to musí platit i pro šelmy.

Opravdu rád bych nějak detailněji v praxi viděl, jak budeme všechny vlky a nebo jinou zvěř telemetricky označovat a dále sledovat. Oni vůbec nereagují na přivolání, lehni apod. Ale určitě, proč ne, kdo chce tento nápad reaizovat, nechť si vyřeší potřebná povolení a může začít.

Dobrou zprávou pro vlky je jistě to, že standardním průběžným odlovem nikdy nedojde k jejich úplnému vyhubení. Špatnou zprávou pro většinu veřejnosti je to, že pokud se jejich stavy nezačnou regulovat, jejich stavy exponenciálně narostou a pak bude téměř nemožné tento stav zvrátit. Většina zvěře dnes vychází již jen v noci a 99% myslivců chodí normálně do práce. Kpak odloví šelmy, které jsou na vrcholu potravního řetězce? V krajině teoreticky nezbyde žádná zvěř. Kam pak půjde vlk lovit, hledat potravu? Každý ať si upřímně odpoví sám.

Chápu, že možná zvenku vypadá myslivost jako střílení zvěře pro zábavu a potěšení a měl jsem dříve podobnou představu, než jsem nahlédl pod pokličku. Je to radost, ale také hodně práce - ve dne i v noci.

Osobně bych každému, kdo otvírá velká ekologická témata a chce řešit ochranu konkrétních druhů zvěře doporučil, aby se zaměřil buď na kraj, ve které žije a nebo v kterém se chce realizovat a tam začal systematicky pracovat a sledovat lokální specifika. Možností, jak se do tohoto procesu zapojit je celá řada a věřím, že osvíceným myslivcům takto pracující a smýšlející lidé budou dobrými partnery a posunou péči o přírodu zase o kousek dál i s ohledem na výzvy, které nás se změnou klimatu jistě čekají. Témat mám spoustu - úbytek vody v krajině, úbytek a diverzita hmyzu, pesticidy, herbicidy a jejich vliv na drobnou zvěř, očkování zvěře atd.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.10.2023 13:20 Reaguje na Martin Deliš
Pane Deliši, ačkoli se s Vámi v mnohém neshodnu, chtěl bych Vám na úvod poděkovat za slušný příspěvek.
Věřím, že s člověkem jako Vy bych se úplně v pohodě dokázal třeba já bavit. Bohužel se obávám, že je mezi myslivci lidí jako Vy dost málo.

Je třeba si uvědomit, že to “tradiční pojetí myslivosti” znamená také to, že “co má ohnutý zobák musí dolů”. Stejně tak, že “škodná” = pouze to, co žere maso. Takové myšlení je i dnes mezi myslivci bohužel dost rozšířené.
Problém je, že jako ochránce podobné rozdělení nemohu přijmout. Příroda si ty druhy nevymyslela jen tak a každý má svou důležitou funkci v ekosystému. Dokud se tohle v myslivecké komunitě nezmění, pak ty rozpory logicky budou.
Regulace počtu stavů se má týkat pouze druhů neohrožených a populačně silných. Není tedy možné, aby se u nás lovil třeba rys. Jsou místa, kde myslivci loví např. zajíce i za stavu, kdy jich mají rok co rok méně. Je třeba tohle správně? Za mě ani náhodou.
Za předpokladu, že se populace vlka bude nadále rozrůstat je přeci jasné, že regulace nastane. Vše ale musí být nastaveno tak, aby to naší populaci neohrozilo stejně jako u jiných druhů. Nelze dovolit extrémistům ten druh opět vyhubit z naší přírody!
Odpovědět
MD

Martin Deliš

4.10.2023 14:50 Reaguje na Slovan
Děkuji, myslím, že největší škodná je člověk sám. Bohužel/bohudík nás k dnešnímu stavu dovedla evoluce. Na jednu stranu chceme mít každý den a kdykoli si vzpomeneme co jíst(ať jsme vegetariáni a nebo jíme vše) a na druhou stranu máme pocit, že můžeme nechat přírodu vše regulovat dle jejich vlastních pravidel. Začíná to zemědělskou výrobou, která lidský požadavek na plný stůl musí plnit v každém roce bez ohledu na klima, plísně, škůdce atd. A lidská potřeba je faktor, který zcela rozlaďuje veškeré samoregulační vlastosti přírody. Autoregulace možná ještě na některých velmi vzdálených místech na Zemi platí, ale ne ve střední Evropě. Tady je opravdu potřeba zasahovat, protože na sebe lidé a příroda úzce narážejí. A dovolím si polemizovat, týká se to a bude do budoucna i rysa, pokud se jeho populace bude násobně rozvíjet. Třeba ne, ale o tom by asi nejlépe dokázali mluvit lidé z Jeseníků a dalších pohoří. Pro tuto debatu nejsem kompetentní. Jen bych si nikdy nedovolil z Prahy radit někomu, komu vlk nebo rys pravidelně decimuje stádo domácích zvířat a nebo chodí až na práh jeho domu.
Jak jsem zmínil, je třeba se vždy na každý druh zvěře dívat hlavně lokálně a jeho stavy udržovat na přípustné úrovni.
Potíž je pak také v tom, že stavy šelem se mohou během několika let dostat na úrovně, které, ikdyž se je rozhodneme dále regulovat budou na tak vysoké úrovni, že již nebude v našich silách je snížit vzhledem ke každoročním přírůstkům. Uvědomme si, že myslivců ubývá, ne každý myslivec loví, nebo neloví v noci, protože vybavení na noční lov je velmi nákladné, starší generace je sice uvedena v členské základně myslivecké jednoty, ale již se aktivně lovů neúčastní atd. Co potom? Kdo provede odlov? Z ochrany jednoho druhu může vzniknout ekologická a možná i sociologická katastrofa pokud zvěř začne přicházet k lidským obydlím.
Vámi uváděný příklad zajíců je samozřejmě také zajímavý. Zase je to o znalosti místních podmínek. Nicméně zkušenosti ukazují, že i pokud se provede hon na zajíce v oblasti, kde je jejich výskyt malý, a odloví se minimální množství, celkový přínos může být spíše pozitivní, protože se jedinci "přeženou" z jednoho teritoria do druhého a dojde k jejich lepší reprodukci než kdyby zůstali na místě ... Pak je tu hlavně ale otázka. Proč je současný stav zaječí, bažantí a koroptví zvěře tak špatný. Jsem přesvědčen, že to není odlovem myslivců. Ty příčiny jsou někde úplně jinde a tady by jsme mohli myslivci a ochránci přírody jekéhokoli vyznání najít společnou řeč a podnikat kroky k jejich opětovnému rozšíření do české krajiny.
Jsme malá země, ale podmínky v jednotivých regionech jsou přesto zásadně rozdílné a co platí ve Středních Čechách nebude platit v Krkonoších apod.
Přeji hodně štěstí při ochraně přírody.

Odpovědět
Sl

Slovan

4.10.2023 16:32 Reaguje na Martin Deliš
Já určitě souhlasím s tím, že ochránci a myslivci by měli být spíše partnery než konkurenty. Né spojenci, ale partnery. Problém podle mého spočívá v tom, že obě skupiny vidí ten svět opravdu trošku jinak a právě ta troška dělá hodně. Vidíte to i na našich názorech - klidně bych si s Vámi šel pokecat u pivka, ale tak nějak tuším, že by jsme se názorově neshodli :-) Na druhou stranu bychom byli schopni spolu diskutovat a o tom to je. Problémem jsou extrémisté na obou stranách.

Sám uznáváte, že myslivecká komunita stárne. Ona lovecká komunita stárne obecně ve světě, není to pouze trend u nás. Pokud tohle budete chtít změnit a nalákat mladší lidí, musíte nahradit to "tradiční pojetí myslivosti" něčím novým. Něčím, kde dravec nebo šelma nebude nepřítel č.1, ale kde se k nim bude přistupovat jako ke každému jinému druhu. Pokud se to myslivecké komunitě nepodaří a myslivci kvůli tomu nebudou do budoucna schopni plnit svou úlohu, bude je muset nahradit jiný systém ať se jim to líbí nebo ne.

Jenom k těm zajícům. Pokud se snižuje dlouhodobě jejich populace a po celou dobu se loví, pak je přeci nesmysl tvrdit, že jim to vlastně prospívá. Však to kritizují i samotní myslivci, viz. "Jestliže je zajíc v dané honitbě v nízkém stavu (či stavu blízkém minimálnímu), neměl by být loven vůbec. Často je však takový lov obhajován pochybnými důvody (neochota ustoupit od pořádání „tradičních“ společných lovů, či lov tzv. „do tomboly“). O nesouladu takového lovu se zásadami chovu zvěře není třeba polemizovat. S každým zbytečně uloveným zajícem navíc klesá genetická variabilita místní populace. (https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2022/Rijen-2022/Myslivecka-statistika-2021-2022)"

Jen raději poznamenám, že za úbytek zajíců či koroptví ani podle mého rozhodně nemohou myslivci. Za to může hlavně současný styl hospodaření. Pouze poukazuji na to, že "tradice" se nemusí dodržovat za každou cenu. Já bych třeba lov zajíce zakázal všude tam, kde ty jejich stavy nejsou prokazatelně silné a vitální.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2023 08:33 Reaguje na Slovan
Já bych jen přidal konstatování některých loveckých sdružení, že zvýšení počtu zajíců koreluje s myším rokem. Nevím, možná proto, že dravci mají snadnější kořist?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.10.2023 09:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Obojí je o mokrém roce. Za mokrého jara je
úhyn prochladlých zajíčků větší stejně, jako
úhyn mokrých mláďat hrabošů a naopak za sucha
obojí prospívá. Predace jako faktor je o druhu
predátorů na dané lokalitě. V mém okolí vždy
hrají velkou roli tažné kaně rousné, které
naletí zdecimovat hraboše, ale dospělým
zajícům v zimě neuškodí. Loni za teplé zimy
v celé Evropě ale nepřiletěly a zůstalo to
pouze na místní populaci dravců. Těm se tak
dostal větší díl potravy a lepší základ
pro rozmnožování. Zvýšil se počet kání, ale
i ostatních predátorů a s tím i větší tlak
na zajíčky a malé bažanty a koroptve. Pokud
vidím na drátech VN padesát krkavců(opravdu
krkavců a nikoliv havranů, jak tvrdil jeden
TAKYOCHRANÁŘ), tak si dovedu představit dopad
na mladé zajíce a hnízda ptáků hnízdících na
zemi. Okolí je doslova vyčištěno a nebýt
okolí města a kolejiště nádraží, tak nevím,
jak zajíc pomalu vypadá. S ukončením chovu
bažantů v Šilheřovicích se vytratili i ti
zalétlí bažanti a pár posledních mohykánů
přelétá z místa na místo, protože nemají
nikde klid. Snadná kořist je vždy mládě,
březí samice, nemocné a přestárlé kusy.
Nejvíc je z toho vždy mláďat a bez nich už
nebudou nikdy ani ty samice a přestárlé
a nemocné kusy. Připravujeme se o genetický
základ a bez něho nikdy nedojde k obnově
původních stavů. Na poslední odstavec Slovana
odpovím pouze to, že jeden zajíc a jeden bažant do tomboly stavy zvířat neohrozí tak,
jako plenění hnízd a malých zajíců chráněnými krkavci a v době rozmnožování i lišek, kun, jezevců , volavek a jiných predátorů, kteří
se přesunují za kořistí, která se nikam sama
nepřesouvá. "Čistí" tak od kořisti místo za místem, až jednou dílo dokonají za potlesku "Slovana" a jemu podobných!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2023 18:12 Reaguje na Břetislav Machaček
No ono zrovna to vlhké jaro, pokud budu brát březen a duben, není pro stavy zajíců rozhodující. Podstatně důležitější je vlhké léto. To prosperují.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.10.2023 10:01 Reaguje na Slovan
Nechcete jit přednášet o partnerském soužití mezi myslivci a všemožnými ochranáři do mysliveckých kurzů pane Slovane? Spíš než myslivcům byste to měl ale asi vysvětlovat těm přihlouplým eko-aktivistům. Tedy těm co by nějraději zrušili myslivost, protože myslivci střílí nebohá zvířátka.
Ono je pěkné porovnávat dobu před padesáti lety a dnes a myslet si, když nebudou myslivci lovit zajíce, tak jich tu máme zase milion. No nemáme. Dřív pomalu neznali pojem jako je tularémie, bruceléza, leptospiroza. Kolik zajíců dřív zahynulo na silnicích ? A dnes. Pokud nebudete lovit a náhodou se vám zvýší stavy tak se zároveň zvýší i počet přejetých zajíců. S vyššími stavy máte ihned zvýšený uhyn na nákazy a zarověň ten zvýšený stav a současně i zvýšený úhyn přiláká predátory. No a ti to zdárně dokončí. Takže nelovit je nesmysl. Je potřeba lovit se znalostí věci.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.10.2023 12:39 Reaguje na Jarek Schindler
Ale to, že po zákazu lovu jich tu budou miliony přeci ani netvrdím. Tvrdím pouze jednu věc: lov ohrožené populace je nesmysl, na který upozorňují samotní myslivci! Vždyť je to naprosto logické!
Nebo si snad myslíte, že obnovení lovu koroptví by znamenalo jejich fenomenální návrat? Asi ne, že jo. Jak by se na obnovení lovu dívali třeba lidé z projektu Čiřikání je jasné všem.
Pro zajíce i ty koroptve je zdaleka nejdůležitější obnovit krajinu, ve které vůbec budou schopni dlouhodobě žít. Taková krajina téměř zmizela a s ní i dané druhy. Koroptve na tom jsou extrémně špatně, zajíci naštěstí lépe. Koroptvím obnovení lovu nijak nepomůže, naopak. A to samé platí i pro slabé populace zajíce všude po republice.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.10.2023 14:52 Reaguje na Slovan
Řeč byla o zajících, proč sem tedy pletete koroptve ? To je zase trochu jiná problematika. Ochranář asi těžko pochopí, že neulovit každý rok deset zajíců může taky znamenat, že dvacet bez užitku "pohřbíte". Ale o tomto je vlastně celá ta ochranářská péče. Chránit až do hrobu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.10.2023 15:14 Reaguje na Slovan
Abych nezapomněl. Zajíc zatím není ohroženým druhem.To jen pro pořádek. Jinak, na Slovensku , co vím, zakázali přikrmovat zvěř mimo dobu nouze. No a tou nouzí je pouze doba se sněhovou pokrývkou. Nějak zapomněli pani ochranci například na toho zajíce, že? Nemůže mít zajíc dobu nouze například v srpnu či září pane Slovane?
Odpovědět
Sl

Slovan

6.10.2023 10:25 Reaguje na Jarek Schindler
Tak podle vaší teorie by lov měl pomoci snad každému druhu a za každé situace, nebo ne? Protože pokud se 10 koroptví neuloví, 20 jich pak bez užitku "pohřbíte"...
On zajíc stále není celorepublikově ohroženým druhem, to je pravda, ale i podle myslivců se ta doba nejspíš blíží. A tím, že lokálně ohrožené populace budete lovem nadále oslabovat tomu rozhodně nepomůžete. Ale to je asi vaše krédo.. "lovit až do konce, děj se co děj, nemáme se čeho bát".

Normovaný stav je dle myslivců necelých 467 tisíc ks, minimální necelých 189 tisíc ks. Jarní kmenové stavy pak uvádí na 249 tisíc ks. Jak jsou tyto statistiky přesné je samozřejmě otázkou, nicméně toto jsou oficiální statistiky myslivců, ne žádných ochranářů.
Za rok 2018 myslivci uvádí počet ulovených kusů zajíce 36 181 ks a psali o smutném rekordu, protože to byl nejnižší počet v historii lovu zajíce. Poslední zpráva, na kterou jsem i odkazoval, pak už mluví pouze o 29 257 ulovených ks.

"Rekord nejsmutnější – úlovek 36 181 zajíců je nejnižším úlovkem (pokud nepočítáme záplavový rok 1997) v historii lovu zajíce na území Čech a Moravy. Při pohledu na dnešní ohromné lány polí s technickými plodinami, stále výkonnější zemědělskou techniku a vysoce účinné pesticidy nemá drobná zvěř – a zajíc je jejím nejvýznamnějším představitelem – téměř žádnou šanci. I když myslivci nenesou na této smutné situaci žádnou vinu, bylo by velmi dobré zvážit, zda skutečně musíme pořádat hony na těch několik posledních zajíců, kteří ještě v honitbách jsou. (https://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/INFORMACE-pro-myslivce/Statisticke-udaje/Myslivecka-statistika-za-rok-2018)"
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2023 16:43 Reaguje na Slovan
No a vašim krédem asi bude "idiotem za každou cenu."Tak znovu. Nebavíme se o koroptvích ale o zajících. Na koroptve určitě ještě prostor bude. No a podle zajíců posuzovat ostatní živočichy a vztahovat na ně " zaječí"poznatky může opravdu jen duševní mrzák. Uvědomte si jednu věc. V dobách kdy se u nás lovil milion zajíců byl JKS ten milion. Jen z počtu ulovených zajíců bylo 60 a více procent zajíců mladých. V dnešní době pokleslo toto procento , podle podmínek v průběhu jara a léta až na 15%. (normálně v posledních letech 25 až 40 %). Co vám to říká pane Slovane?
Jinak páni z UHULu, z jejichž článku asi čerpáte moudra se mohou jit se svými závěry vycpat. Těch pár zajíců do tomboly jejich stavy určitě nezdecimuje. Podstatně důležitější je ta letní péče myslivců což ale pan Slovan nevidí. Těch vašich několik posledních zajíců je ve skutečnosti nějakých 25 až 30 % stavu z doby kdy se jich lovil milion.
Odpovědět
Sl

Slovan

6.10.2023 20:22 Reaguje na Jarek Schindler
Kdyby jste byl s těma urážkama aspoň vtipnej, ale tohle je nuda. Spíš svoji maličkost ztrapňujete :-)

Jaký je tedy rozdíl mezi lovem v slabé populaci zajíce a koroptve, když pominu fakt, že jeden je savec a druhý pták? Podle té vaší zvláštní teorie by snad měl mít lov pozitivní účinky na každou ohroženou populaci a to zejména v momentě, kdy se "loví se znalostí věci" a že "nelovit je nesmysl"! Tak povídejte, vysvětlujte.

Na zdroj, odkud čerpám, jsem vám dal i odkaz. Kdo to psal nebo nepsal fakt nevím, ale tak nějak s ním souhlasím.


Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.10.2023 08:26 Reaguje na Slovan
Urážky? Můžete mi poradit jak reagovat na člověka, tedy vás, co o zajících nic neví a všechny své moudra čerpá ze tří vět v nějakém článku. Jak reagovat na člověka co do diskuze o zajíci i přes upozornění, neustále tahá koroptve? Můžete mi dále říci kde jsem měl napsat, že "lov má mít pozitivní učinky na KAŽDOU ohroženou populaci"? Ano musí se lovit se znalostí věci. Je evidentní, že vám tyto znalosti chybí a tak si musíte vypomáhat mlžením a kličkováním, například tou koroptví.
Jinak je zajímavé, že po druhých chcete aby odpovídali, vysvětlovali , ale vy se k tomu sám nějak nemáte. Už jste přišel na to proč se například v průběhu honu posuzuje věk ulovených zajíců? Nepostihne to sice celý roční přírůst ale určitým vodítkem to je.
Uvažoval jste třeba nad tím, že ten "smutný rekord" v počtu ulovených zajíců je dán právě tím, že se v daném roce zajíc " všude" nelovil?
Odpovědět
Sl

Slovan

7.10.2023 13:50 Reaguje na Jarek Schindler
Můžete třeba začít vysvětlením, jaký je v tom tedy rozdíl. Jestli chcete i nadále takhle trapně urážet, prosím. Je to hlavně známkou toho, jak jste argumentačně v úzkých.

Takže dle vás lov nemá pozitivní účinky na každou ohroženou populaci? ANO x NE

Určení věku je u zajíce velice složité a člověk jen těžko z dálky rozezná, zda se jedná o mladého letošního zajíce či o několikaletého. Zajíc totiž může být plně vyvinutý již 5 měsíc. Z toho tedy vyplývá, že určení věku během lovu má myslivců pouze prozradit, jaká je cca. věková struktura tamní zaječí populace, zda je mladých dostatečné množství anebo zda naopak převažují starší jedinci. Díky tomu by nejspíš měli přizpůsobit lovecký plán pro příští sezonu. Problém je, že se to nejspíš moc nedodržuje a loví se i za předpokladu, kdy je přírůstek nižší než by měl být. Právě v ten moment by se měl ten lov buď výrazně omezit (v momentě, kdy ta situace není ještě úplně kritická) nebo zastavit (v momentě, kdy kritická je). Mě však přijde, že buď myslivci nejsou schopni správně určit populační trendy v populaci anebo je jim to jedno a hlavní je ta tombola - a dokud aspoň něco bude, tak to lovit prostě budou. Takový přístup ale není nijak obhajitelný, je kontraproduktivní a obnově populace to nijak nemůže pomoci, protože se odloví i několikaletí zkušení zajíci, kteří mají mnohem větší šanci na přežití, než ti mladí letošní. Starší samice jsou pak zkušenější i ve výchově mláďat a mají tak lepší předpoklady pro úspěšnou výchovu. V případě mladých se pak nadále snižuje populace a následující rok bude méně samic, co budou mít mláďata.

No jestli se tedy "všude" nelovil, pak mají nejspíš myslivci trošku jiný názor na lov ohrožené populace zajíce než vy, který se nám tu snaží nakecat, že lov ohrožené populace zajíce (abyste nebrečel že zevšeobecňuji) má pouze pozitivní vliv a že "nelovit je blbost". Takže pokud se zajíc neloví v místech s nízkým výskytem, pak jenom dobře. Jenže k tomuto určení by to chtělo trošku té statistiky, která ani nevím, zda existuje.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.10.2023 12:29 Reaguje na Slovan
Tak za prvé, píšete: " Jestli chcete i nadále takhle trapně urážet....." Otázka je jasná. Co vás v mém posledním komentáři urazilo? Prosím citujte tu urážku.
Jinak jen co se trochu rozepíšete je krásně vidět , že toho nakonec nic moc nevíte.
Ano, "z dálky se věk zajíce opravdu neurčuje. Určuje se na výloži a to pohmatem pomoci Strohova znaku. Jde o výrůstek tvořený vrstvou chrupavky ( distální epifýza loketní kosti), která umožňuje mladé kosti růst do délky a mizí při dokončení růstu kosti. No a růst je dokončen mezi 7 a 8 měsícem. S těmi 5 měsíci jste se asi trochu sekl, že. Takže platí co jsem již napsal. Lovit se musí se znalostí věci. Z vašich komentářů je jasné, že vy těmi znalostmi neoplýváte a na vaší neznalosti nezmění nic ani vaše snaha všemožně, řekl bych přímo idiotsky překucovat moje komentáře. Znovu zopakuji, že populace zajíce jako taková není v současné době ohrožena.
Odpovědět
Sl

Slovan

9.10.2023 08:41 Reaguje na Jarek Schindler
"No a podle zajíců posuzovat ostatní živočichy a vztahovat na ně " zaječí"poznatky může opravdu jen duševní mrzák." - duševní mrzák tu je někdo jiný než já.

Ptal jste se na to, proč se věk určuje během honu, ne jak a podle čeho. Vždyť vy si ani nepamatujete na co se ptáte...
No a věk zajíce se určuje po jeho smrti, jinak to jednoduše nelze (no spíš je to tak, že se určí zajíci do 8 měsíců a všechno ostatní jsou zajíci "staří" - je jedno, zda se jedná o ročního či třeba čtyřletého zajíce, všechno je to jedna kategorie, tudíž reálně se ani skutečný věk neurčuje). Tudíž až po ukončení honu v těch výřadech.
Těch 5 měsíců jsem si spletl s králíkem (přiznávám), nicméně u zajíce se běžně hovoří o pohlavní dospělosti v 6 měsíci. A abyste zase nebrečel nad "ochranářskými nesmysly", přikládám rovnou zdroj od myslivců viz. "Zajíci pohlavně dospívají asi v šestém měsíci" (https://www.myslivecke-zkousky.cz/odpoved.php?ido=127 ).
Strohův znak pak mizí skutečně po uplynutí 7-8 měsíce (neb určování mladí x staří), jenže ten neurčuje pohlavní dospělost. Jediné, co to znamená je to, že zajíc do té doby může růst do délky.

"Znovu zopakuji, že populace zajíce jako taková není v současné době ohrožena." - není no, proto se o ohrožení zajíce celkem dost mluví. Stavy klesají, počet ulovených kusů taktéž. Zatím není celková populace řazena mezi ohrožené druhy, ale se současným trendem tam za chvíli bude. Na mnoha lokálních místech již dávno je (a právě na toto téma začala snad naše diskuze - lov ohrožené lokální populace).

No a odpověď na mou otázku není nikde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2023 13:03 Reaguje na Slovan
Reagoval jste na můj poslední komentář slovy:Jestli chcete i nadále takhle trapně urážet". To co tady nyní trapně citujete není z toho posledního komentáře, že. Navíc,jak tak sleduji to nebyla urážka ale pouhé pojmenování stavu věci. Tak samozřejmě, vy nejen že nevíte podle čeho se věk určuje ale nevíte ani proč. V průběhu honu se ten věk a tedy procento mladých zajíců neurčuje pro plán lovu na další rok ale hlavně proto aby se ten hon v jeho průběhu, při nízkém procentu mladých zajíců, zastavil. Ano, příští rok by nemuseli mít co lovit. No a pokud bude přesto zajíců málo, lovit nebudou. Ono je celkem jedno na co jsem se ptal. Nevíte ani jedno ani druhé, takže sáhodlouhým vysvětlováním nesmyslů to nezachráníte. Ona nebyla řeč ani o pohlavní dospělosti zajíců, že. Řeč byla , cituji ať je přesné to co jste napsal, "o plně vyvinutém zajíci". No a ten plně vyvinut není ani v tom měsíci šestém. Ano Strohův znak neurčuje pohlavní dospělost. Proč by také měl. Ta je totiž v tomto případě naprosto k ničemu. Jinak jak už jsem napsal lovit se musí se znalosti věci. Asi neznáte pojem výlož. On se třeba kruhový hon nedotláčí až do konce ale zastavuje se v okamžiku kdy je předpoklad, že v kruhu je již převaha zaječek. O letní péči v podobě budování napajedel a jejich plnění či rozvážení dužnatého krmení do strnisek po sklizených lánech jsem již psal. Proč to asi dělají?
Odpovědět
Sl

Slovan

9.10.2023 14:16 Reaguje na Jarek Schindler
Jste oprsklý jak lázeňská veverka a ještě k tomu plácáte ptákoviny.

Důvody jsem popsal dostatečně a nehodlám se tedy opakovat.
"Věková struktura a hlavně počty mladých na výřadu je základním ukazatelem pro stanovenou výši lovu v příštím roce." (https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Prosinec---2011/Porovnavani-urcovani-veku-ulovenych-zajicu-podle-S)

Mimochodem o tom, že by myslivci zkoumali věk zajíců přímo v průběhu honu tam není ani písmenko!

Ve stejném článku navíc autor upozorňuje na to, že Strohův znak nelze brát za příliš přesnou metodu ke zjištění reálného stavu populace zajíců v honitbě, takže i kdyby se to dělalo, pak to nemusí mít prakticky žádný pozitivní vliv.

"Shrneme-li v krátkosti výsledky za roky 1998 – 2007, pak se došlo k závěru, že při určování věku zajíců podle Strohova znaku (epifyzálního hrbolku na loketní kosti palpačně - hmatově) má tento postup omezený rozsah určovaní věku, a to do 7 – 8 měsíců, kdy pak hrbolek mizí a mladí zajíci starší 8 měsíců jsou nesprávně zařazeni do dospělých. To následně ovlivňuje hodnoty reprodukčních ukazatelů a v konečném důsledku vede k nesprávným závěrům o stavu, či prognóze zaječí populaci v honitbě."

- V 6 měsíci již nemusí být vůbec poznat, zda se jedná o dospělého nebo mladého zajíce. Z dálky může být tělesná stavba na první pohled stejná jako u několikaletého kusu. V tom je ten háček, který jste stále nedokázal pochopit.

Vy tvrdíte, že se má lovit i ohrožená LOKÁLNÍ populace zajíce a že jí to vlastně prospívá, což je prostě naprostá pitomost. Doteď jste nebyl schopen odpovědět na to, proč by se ohrožená populace koroptve neměla lovit, zatímco ta zaječí ano.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.10.2023 15:52 Reaguje na Slovan
Tak pobavit umíte pane Slovane. Tak palpačně...pane jo. Normálně to člověk řekne hezky česky, tedy pohmatem. Ještě před pár dny jste si pletl zajíce s králíkem a do zjišťování věku ulovených zajíců jste pletl jejich "pohlavní dospělost" a najednou tu máme experta na Strohovu metodu. Ono se toho v článcích nepíše mnoho. Zná někdo článek kde by bylo všechno? To, že se to nepíše v nějakém článku ale neznamená že to neexistuje. Ano Strohova metoda na rozpoznání mladých zajíců je omezena tím věkem 7 měsíců. To jsem ale již dříve napsal. V každém případě je to ale dost zásadní vodítko. On ten "březňák" se na celkovím počtu mladé zvěře podílí tak max. 20%. To co dělá rozhodující výši celkového přírůstu jsou pozdně jarní a letní měsíce. Tedy měsíce pro které již ta Strohova metoda vyhovuje. Samozřejmě ne v každém článku to najdete. Už jsem to psal, v dobách zaječí hojnosti bylo na výřadech až kolem 60% mladých zajíců ( podle Strohovy metody). Jinak zjistit to % mladých zajíců v průběhu honu je zásadní. Zastavit hon může znamenat , že budete mít dostatek zvěře i příští rok. Nezastavit hon může také znamenat, že další dva roky nebudete lovit vůběc. Samozřejmě na "gůglu" vše nenejdete. Co byste ale mohl najít , je moje tvrzení o tom "že se má lovit i ohrožená lokální populace zajíce". Nepamatuji se totiž, že bych něco takového napsal. Dopředu děkuji za přesnou citaci.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.10.2023 09:19 Reaguje na Jarek Schindler
Je fakt vtipné, že jste evidentně zapomněl i to, o čem je celou dobu řeč. Tedy, zda se má LOKÁLNĚ ohrožená populace zajíce lovit či nemá. Já celou dobu tvrdím, že nemá s vy mi oponujete, že se lovit má a to “se znalostí věci”.

“Pokud nebudete lovit a náhodou se vám zvýší stavy tak se zároveň zvýší i počet přejetých zajíců. S vyššími stavy máte ihned zvýšený uhyn na nákazy a zarověň ten zvýšený stav a současně i zvýšený úhyn přiláká predátory. No a ti to zdárně dokončí. Takže nelovit je nesmysl. Je potřeba lovit se znalostí věci.” - takže pane Schindlere, tímto stylem jste reagoval na mé tvrzení, že by se lokálně ohrožené populace zajíců neměli lovit. O kousek níž jste pak vyjádřil, cituji: “Těch pár zajíců do tomboly jejich stavy určitě nezdecimuje.”

Chápu, že máte druhé Vánoce z mého spletení se v jedné věci u zajíc x králík, nicméně já tu svou chybu aspoň umím uznat. Což vy neumíte. Přitom je to chlapské.

Jelikož jsem se vyjádřil již dostatečně (a za tím si stojím) a tahle diskuze mě již fakt unavuje, tak za mě je to poslední komentář. Plácáte tu z vody a ještě k tomu jste naivní. Budiž, máte na to právo.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.10.2023 11:15 Reaguje na Slovan
Já zapomněl, že se bavím s "ochranářem" co o myslivosti a lovu nic neví. Tedy ví jen to co najde na gůglu. No a přiznání k naprosté nevědomosti z které není úniku. Ja tomu říkám snaha vytvořit z nouze cnost. Jinak má trpělivost je celkem bezmezná tak ještě jednou trochu jinak. Možná to pochopíte i vy Slovane. I v době kdy se u nás lovilo zajíců milion se ten zajíc nelovil všude. Někde snad pouze individuálně. Že by i tenkrát šlo, tedy tam kde se nelovil, o ty vaše lokákně ohrožené populace? Těžko. Ani dnes není zajíc zatím ohroženým druhem a to ani lokálně. Kolikrát to budu muset ještě opakovat? Jsou prostě oblasti kde ho je víc a oblasti s podmínkami které zajíci až tak moc nevyhovují. Tam kde jsou stavy umožňující jeho lov a o tom se celou dobu bavím, se lov provádí. Samozřejmě musí se provádět s rozumem a s přihlédnutím k okolnostem v daném roce. Nikdo nechce kvůli lovu v jednom roce nelovit dalších pár let. Tam kde ty stavy umožňující lov NEMAJÍ, a nemají tak schválený plán jeho lovu, zajíce NELOVÍ a to ani do té tomboly. Lov a to pomalu čehokoliv musí někdo nejprve naplánovat a posléze někdo schválit. Je vám to jasné? Jednodušeji to už napsat neumím.
Je zajímavé, že ochranáří "vědí" že například srnčí je u nás všude přemnožená. O nějakém " lokálním přemnožení" ať použiji váš oblíbený výraz, nechtějí ani slyšet. No a třeba u nás potkáte víc zajíců než toho srnčího a přece se zajíc neloví. Navíc ten zajíc na lese dělá také podstatně větší škody než srnčí. Srnčí neškodí ohryzem, zajíc ano. Jsem zvědavý jak dlouho bude trvat než ti progresívnější lesníci přijdou s požadavkem na snížení stavu zajíců v lese. "Se zajícem se přece les pěstovat nedá".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2023 13:29 Reaguje na Slovan
No a ještě přidám reakci na vaše nesmysly ohledně lovu ohrožených populací zajíců. Podle vás nejsou myslivci schopni správně určit populační trendy. Další nebetyčná blbost. Ono to o žádných populačních trendech není. Ten zajíc má nějaké minimální a normované stavy a může se lovit pouze tak aby se po lovu počet zvěře pohyboval mezi tím normovaným a minimálním stavem. Pokud v honitbě není minimální stav zvěře neloví se. No a ten minimální stav má asi ještě hodně daleko k nějaké ohroženosti. Jinak u drobné není pouze jarní sčítání ale i letní před lovem. Podává se návrh plánu lovu a ten návrh někdo musí odsouhlasit. Atd. No jo, ochranář v drobné zvěři vidí pouze krmení pro jim chráněné predátory. No a myslivec predátorům svým lovem ujídá s talíře, že?
Odpovědět
MD

Martin Deliš

5.10.2023 11:18 Reaguje na Slovan
Každý z nás má možnost jít do přírody a začít s tím neutěšeným stavem něco dělat. Jsem přesvědčen, že jsme změnili krajinu natolik, že pokud ji nebudeme opět pomalu vracet ke stavu, který zde byl po staletí, tak se nic nezmění. Myslivci toto dělají a ve velkém. Bohužel se tyto informace málo objevují na veřejnosti, a zejména nejsou dostatečně dostupné pro městskou populaci. Myslím, že lidé na vesnicích jsou s přírodou stále propojeni a opravdu moc dobře vědí, jak o ni pečovat. A může se zapojit každý, i z města. I v rámci mysliveckého spolku a nebo v rámci jekékoli jiné ekologické oganizace, protože myslivecká jednota jednozančně ekologickým sdružením je. Tato diskuze je fajn, ale trochu cítím, že se zde na jedné straně potkává praxe a teorie.
Co popisují kolegové, pánové Vinkler a Machaček, je bohužel smutná realita. Tuto nerovnávahu způsobil člověk a je tedy třeba, aby ji člověk zase odstranit. A souhlasím, tím že se zastaví lov zajíce se situace nezlepší. Opět je to o místních podmínkách. Jaké má možnosti krytů, potravní pestrost, jak velký je tlak predátorů, atd. to by jsme se opakovali. Paušalizovat se nedá, ale někde začít něco dělat ano. Tady vidím možnost propojení našich/Vašich myšlenek.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.10.2023 12:26 Reaguje na Martin Deliš
Ano, současný stav krajiny je naprosto zásadní pro většinu ohrožených druhů. Že by ale myslivci dělali něco ve velkém pro změnu si tedy nejsem vědom. U nás rozhodně ne, nevím o jediném krajinném prvku, jehož "návrat" by byl z rukou myslivců. Pokud je problém, jak Vy tvrdíte, v propagaci podobných skutků, pak by mělo být v zájmu samotných myslivců to změnit.
Zároveň mi tak trochu přijde, že si současné myslivce malujete dost na růžovo. V momentě, kdy myslivce někdo začne jakkoli kritizovat, tak je to automaticky člověk městský a člověk neznalý praxe. Pane Deliši, já sem celoživotně člověk vesnický. To, že nemám nic společného s myslivci zároveň neznamená, že problému musíte automaticky rozumět víc. To je ale neustále se opakující problém, netýká se to pouze Vás a já věřím tomu, že by tento přístup mohl být jedním z důvodů, proč je mezi ochranáři a myslivci napjatý vztah. "My myslivci všemu nejlíp rozumíme a každý kdo si dovolí nás kritizovat je pouze městský blb bez praxe". No, realita je trošku jiná a já tenhle styl komunikace nechápu. A promiňte, ale tvrdit, že jsou dnešní lidé na vesnicích nějak propojeni s přírodou je tedy hodně odvážné tvrzení...

Je naprosto nelogické za stavu, kdy Vám spadne populace zajíce řekněme o 90%, dál lovit. Je jedno z jakého důvodu ta populace klesla, ale tímto způsobem ji taky můžete dát tu pomyslnou poslední ránu. Což se mnohde i stalo a mnohde to evidentně hrozí, když na to upozorňují i na stránce "myslivost". Není to tedy názor pouze můj, ale i názor určité části myslivecké veřejnosti. Vy tu neustále opakujete, že je to o místních podmínkách... no jasně, proto bych zakázal lov zajíců všude tam, kde jejich populace dlouhodobě klesá. Nicméně pokud je v myslivecké komunitě běžný názor, že lov ohrožené populace je normální a vlastně ji tím pomáháte, pak je něco hodně špatně...
Odpovědět
BK

Barbora Kuňáková

8.10.2023 21:07 Reaguje na Martin Deliš
Procetla jsem jako absolutni laik pro pouceni celou diskuzi,ale vetou,ze lidi z vesnic jsou s prirodou propojeni a vi,jak o ni pecovat,jste to u mne uplne "zabil". i pri vedomi,ze je to dojmologie,je to dojmologie hodne spatna. pro tento "lid z vesnic",jestli tim nazyvate tedy nejake drive narozene obcany pracujici na vlastnim policku za domem a chovajicim kozu (a to budou odhadem jednotky procent moderniho vesnickeho lidu),ma priroda dve tvare. prvni je zdroj a druha je nepritel. a to rikam bez nejakeho negativniho soudu,to je naprosto prirozene,kdyz chce clovek uzivit rodinu starym zpusobem. tam.,kde prirode pomahaji,je to spis o nedostatku technologii/znalosti,jak mit lepsi pomer prace/zisk. ne o nejakem pocitu,ze by se zrovna oni meli o ten kousek prirody starat. cest vyjimkam.
Odpovědět
BK

Barbora Kuňáková

8.10.2023 21:07 Reaguje na Martin Deliš
Procetla jsem jako absolutni laik pro pouceni celou diskuzi,ale vetou,ze lidi z vesnic jsou s prirodou propojeni a vi,jak o ni pecovat,jste to u mne uplne "zabil". i pri vedomi,ze je to dojmologie,je to dojmologie hodne spatna. pro tento "lid z vesnic",jestli tim nazyvate tedy nejake drive narozene obcany pracujici na vlastnim policku za domem a chovajicim kozu (a to budou odhadem jednotky procent moderniho vesnickeho lidu),ma priroda dve tvare. prvni je zdroj a druha je nepritel. a to rikam bez nejakeho negativniho soudu,to je naprosto prirozene,kdyz chce clovek uzivit rodinu starym zpusobem. tam.,kde prirode pomahaji,je to spis o nedostatku technologii/znalosti,jak mit lepsi pomer prace/zisk. ne o nejakem pocitu,ze by se zrovna oni meli o ten kousek prirody starat. cest vyjimkam.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.10.2023 14:10 Reaguje na Slovan
Áááá, Slovánek si přečetl nějaký článek (na intertnetu, jak jinak :-), protože co není na intertnetu, to se nestalo) a už je z něj expert na zajíce :-) :-).
Odpovědět
Hu

Hunter

5.10.2023 14:52 Reaguje na Martin Deliš
Pane kolego Deliši, dovolím si nesouhlasně reagovatz na Vaše tvrzení o pozitivním přínosu lovu ve smysdlu toho, že se zajícj "přeženou" do jiné lokality a tím dojde k jejich lepší reprodukci. O zajíci je známo a vždy se říká, že zajíc "je věrný rodné hroudě". Pokud se jeden den z lokality lkoverm vyženou, druhý den jsou zpátky. To bylo i experimentálně ověřeno odchycením zajíců (a jejich označením) a následným vypuštěním i třeba do skutečně vzdálených lokalit. Vždy se vrátí :-). Ze stejného důvodu platí pravidlo, že v jedné lokalitě se zajíc loví 1x za 3 roky. Lovem pouze uvolníte prostor mladým jedincům. Nevím, kde jste to s "přeháněním" lovem slyšel, ale věřte mi, že to je jen taková lidovomyslivecká "urban legend". Slovan tohle samozřejmě netuší a neví, protože na intertnetu se o tom buď nepsalo v tom jednom článku, který přečetl nebo to nenašel jinde :-). Stejně tak jako je z praxe známo, že zaječky drží v loži déle, zajíc striktně dodržuje svoje ochozy (to koneckonců ví kdejaká lesní dělnice, protože pokud by vysadila stromek na zaječí ochoz, tak ho zajíc ukousne a hajnej jí přetáhne sukovicí po zádech :-), proto se taky oka na zajíce líčila vždy na užívaný ochoz atd. Slovan umí mít tak akorát blbý kecy ale strašně rád by všechny poučoval :-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.10.2023 13:43 Reaguje na Hunter
To pravidlo s těmi ochozy platí i v hodně kulturní krajině. Byddlím v Ostravě Porubě a i na našem sídlišti se vyskytují zajíci. Když jsme ještě měli doma pejska, každé ráno jsem potkával jednoho zajíce zhruba ve stejných místech. V Porubě je zakázáno pouštět psy z vodítka, takže ti zajíci jsou celkem v pohodě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist