https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/brazilec-slapl-vice-nez-40.000krat-kvuli-vedeckym-ucelum-na-jedovate-hady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilec šlápl více než 40 000 krát na jedovaté hady. Kvůli vědeckým účelům

25.5.2024 21:02 | BRASÍLIA (ČTK)
Křovinář žararaka je druh jedovatého zmijovitého hada z podčeledi chřestýšovitých, endemicky se vyskytujícího v Jižní Americe, především na jihu a jihovýchodě Brazílie, v menší míře pak i v Paraguayi a na severu Argentiny.
Křovinář žararaka je druh jedovatého zmijovitého hada z podčeledi chřestýšovitých, endemicky se vyskytujícího v Jižní Americe, především na jihu a jihovýchodě Brazílie, v menší míře pak i v Paraguayi a na severu Argentiny.
Brazilský vědec šlápl více než 40 000 krát na jedovatého hada křovináře žararaku. Chtěl vyzkoumat důvody, proč někteří hadi koušou a jiní ne. Křovinář žararaka má v Brazílii na svědomí až 20 000 otrav po uštknutí ročně. Výsledky studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Scientific Reports, mohou zachránit lidské životy, informovala agentura DPA.
 
Brazilský biolog João Miguel Alves-Nunes z výzkumného centra Butantan v Sao Paulu ve speciálně upravené ochranné holínce šlapal na jedovatého křovináře žararaku, který patří k nejrozšířenějšímu druhu jedovatých hadů na jihovýchodě Brazílie a má na svědomí nejvíce případů uštknutí hadem v regionu. Tým výzkumníků uvedl, že při studii nebyla zraněna žádná zvířata.

Chování hadů je obecně zanedbávanou oblastí výzkumu, zejména v Brazílii, řekl Alves-Nunes časopisu Science. Ve většině studií se nezkoumají faktory, které způsobují hadí kousnutí. "Pokud studujete malárii, můžete studovat virus, který nemoc způsobuje - ale pokud nestudujete komára, který ji přenáší, nikdy problém nevyřešíte," řekl biolog. "Testoval jsem 116 zvířat a na každé z nich jsem třicetkrát šlápl." Během série pokusů, která trvala několik dní, šlápl na hady a vedle nich celkem 40 480krát.

Křovináři žararaka (latinsky bothrops jararaca) byli po jednom umístěni do prostoru o velikosti asi dva metry čtvereční v různých denních dobách. Po počáteční klidové patnáctiminutové fázi šlápl vědec s ochranou holínkou vedle hada nebo jemně na oblast jeho hlavy, střed těla nebo na ocas. Alves-Nunes se u toho cítil prý stoprocentně bezpečně, žádné z uštknutí neproniklo skrz speciální boty z pěnové hmoty. Jen jednou byl opravdu uštknut, a sice při pokusu s chřestýšem. "Uvědomil jsem si, že jsem bohužel alergický jak na protijed, tak na chřestýšův jed," řekl biolog. V tomto případě musel pobývat delší dobu v nemocnici.

Výsledek studie říká, že čím je had křovinář žararaka mladší, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že zaútočí a člověka kousne. "Samice jsou navíc agresivnější a koušou častěji, zejména přes den a když jsou mladé," uvádí studie. Výsledky výzkumu ukazují také, že samice křovináře mohou člověka uštknout spíše při vyšších teplotách. Samci křovináře žararaky se zejména v noci přímému kontaktu s člověkem raději vyhnou a upřednostní útěk. Pravděpodobnost odvetného útoku se také zvyšuje, když člověk šlápne hadovi na hlavu, spíše než když se ho dotkne ve středu těla anebo mu šlápne na ocas.

Vědci doufají, že výsledky studie povedou k lepší distribuci protijedů po hadím uštknutí. Protilátky se často posílají do větších nemocnic, za nimiž musí někteří pacienti cestovat daleko, protože byli uštknuti v místech, kde protijed není k dispozici. "Kombinací našich údajů s údaji z jiných studií o výskytu konkrétních hadů můžeme určit místa, kde je větší pravděpodobnost, že zvířata budou agresivní," vysvětlil Alves-Nunes. "Například teplejší lokality s vyšším podílem samic by měly být pro distribuci protijedu prioritní," dodal.

Křovinář žararaka je druh jedovatého zmijovitého hada z podčeledi chřestýšovitých, endemicky se vyskytujícího v Jižní Americe, především na jihu a jihovýchodě Brazílie, v menší míře pak i v Paraguayi a na severu Argentiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.5.2024 05:15
vítejte ve vědeckém světě...ušlapeme hada a budeme tomu říkat " věda".
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.5.2024 05:46
to je asi stejně pitomý nápad, jako tvrzení Japonska, že loví verliby pro vědecké účely.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist