Cesta dvou českých čápů do afrických zimovišť
Máme díky tomu informace, kde je Míra a kde Eda a jak vysoko museli vystoupat, aby urazili zase x dalších desítek či stovek kilometrů k jihu.
Cesta na zimoviště je daleká, nástrah všude moc a ztráty zejména na mláďatech vysoké.
Oba čápi přeletěli přes území Turecka a v září se ohlásili z Čadu. Způsob přesunu je pro čápy typický, vykrouží do výšky (třeba 2,6 km) a pak plachtí dál a dál.
Pokrytí mobilním signálem v části Afriky, kde se oba čápi teď nachází, je slabé, data z vysílaček se tedy odesílají nepravidelně.
Každopádně Eda žije, je na lokalitě Amdjarass na bezejmenné řece v Čadu. Naposledy se k nám do Čech nahlásil ve čtvrtek 19. 9. 2019 z lokality, kde se občas zahlásí i dnes.
Druhý čáp, Míra z Mirošova, se přihlásil po dlouhých týdnech beze zpráv. Letošní mládě čápa bílého označené vysílačkou (batůžkem) a vypuštěné 11. 7. 2019 na Tachovsku se konečně ozvalo z afrického Čadu.
Předchozí zprávu o Mírovi jsme dostali 25. 8. 2019 a byla z lokality Izrael kousek od Egypta a Saudské Arábie. Tam se nám Míra ztratil ze signálu a ozval se až po dvou měsících na den přesně, a to 25. 10. 2019.
Chybějící data se doplnila a vše nasvědčuje tomu, že se spolu s ostatními čápy zdržuje v Čadu kolem města Oum Hadjer, Zoer a Matadjana. Zpráva přišla v momentě, kdy se čáp dostal ve správný okamžik na správné místo pokrytí, a data mohla být odeslána. Na celkové mapě Afriky je pak Míra kousek pod Edou, který se stále hlásí z lokality bezejmenných řek nad městem Matadjana rovněž v Čadu.
Jinak Eda je sourozenec Arnošta, který je stále v Ptačím parku u Pasova a využívá pohostinnosti německých kolegů.
Pro oživení, Eda i Arnošt jsou sourozenci vylíhlí v líhni z vajec sundaných z hnízda 18. 4. 2019 v Nalžovských Horách. I přesto, že oba ptáci jsou z jednoho hnízda a dokonce byli i následně adoptováni do hnízda jiného, chovají se každý jinak. Zatímco Eda je už v Africe na zimovišti, tak Arnošt se pleská kousek od české hranice v Německu.
reklama