https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cesti-botanici-predpovidaji-co-bude-v-budoucnu-trapit-tropicke-lesy-a-co-severske-lesy.oba-ceka-neco-jineho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští botanici předpovídají, co bude v budoucnu trápit tropické lesy a co severské lesy. Oba čeká něco jiného

25.1.2024 06:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Jasper Graetsch / unsplash.com
Zatímco tropické lesy budou podle předpovědi v budoucnu více sužovat požáry a větrné bouře, v severských lesích naopak může oheň a vítr hrát menší roli než dnes, větší vliv však budou mít škůdci a choroby. To je jeden ze závěrů studie vědců a vědkyň z Botanického ústavu AV ČR, kteří vytvořili mapy současných i budoucích příčin narušení lesa. Díky mapám bude možné lépe předpovídat změny v lesích po celém světě.
 
Lesy jsou neustále narušovány požáry, větrem, škůdci a chorobami či sesuvy půdy. Tato narušení (disturbance) mají zásadní vliv na koloběh uhlíku, druhovou bohatost lesů a zásoby vody. S probíhající klimatickou změnou se navíc mění frekvence výskytu i intenzita různých typů disturbancí. Znalost všech příčin a souvislostí má přitom velký význam pro vytváření strategií zmírňujících dopady klimatických změn a adaptaci na ně.

Současné rozložení jednotlivých činitelů (požáry, záplavy a sesuvy půdy, škůdci a choroby, vítr), které  způsobují mortalitu v lesních ekosystémech na globální škále.
Současné rozložení jednotlivých činitelů (požáry, záplavy a sesuvy půdy, škůdci a choroby, vítr), které způsobují mortalitu v lesních ekosystémech na globální škále.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Dosud nebylo ve světovém měřítku popsáno, jakou roli hrají jednotlivé typy disturbancí v různých částech světa, poznatky byly spíš útržkovité, založené převážně na krátkodobých pozorováních na malém území. My jsme si dali za cíl dílčí informace shromáždit a identifikovat různé kombinace klimatu, prostředí a charakteristiky lesa určující jaký typ disturbance se bude v různých částech světa vyskytovat,“ říká Jan Altman, hlavní autor studie z Botanického ústavu AV ČR.

Na základě dat ze všech kontinentů a biomů, která získali studiem výsledků několika set prací publikovaných v minulosti, sestavili vědci mapu rizika jednotlivých typů disturbancí. Zahrnutím klimatických předpovědí pak modelovali jejich budoucí posun v globálním měřítku, ale i na menších úrovních kontinentů a jednotlivých zemí. Pracovali přitom se dvěma scénáři oteplování planety – o 2 °C a 4 °C.

Změna v rozmístění činitelů způsobujících mortalitu v lesních ekosystémech na globální škále pod vlivem dvou scénářů oteplování klimatu (2 °C a 4 °C).
Změna v rozmístění činitelů způsobujících mortalitu v lesních ekosystémech na globální škále pod vlivem dvou scénářů oteplování klimatu (2 °C a 4 °C).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Naše výsledky ukazují rychlost posunu disturbancí v podmínkách klimatických změn a poskytují všem expertům, kteří se podílí na vytváření strategií ke zmírnění odumírání lesů vlivem měnícího se klimatu, standardizovaná data s vysokým rozlišením,“ doplňuje Pavel Fibich, spoluautor studie z Botanického ústavu AV ČR.

Při vytváření map vědci pracovali zejména se záznamy z letokruhů stromů. Ty jsou jediným zdrojem, který poskytuje současně relativně dlouhou délku záznamu (staletí až tisíciletí) a velmi vysoké časoprostorové rozlišení. Data z letokruhů tak představují přesný nástroj pro detekci historických disturbančních režimů.


reklama

 
Další informace |
Jan Altman, Pavel Fibich, Volodymyr Trotsiuk, Nela Altmanova (2024): Global pattern of forest disturbances and its shift under climate change, Science of The Total Environment (DOI: https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2024.170117)
foto - Dvořáková Miroslava
Miroslava Dvořáková
Autorka je pracovnice Botanického ústavu AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

25.1.2024 09:15
před časem jsem šel na Knížecí stolec,při cestě bylo mnoho čerstvě uříznutých pařezů po velmi starých stromech, překvapilo mě, že některé měly silné letokruhy z poslední doby, některé ve zcela jiné části pařezu,
žádný jednotný vzor letokruhů,který by měl být, kdyby se přírůstek stromů řídil jen počasím
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2024 12:26
A připravují se na to, aby lesy ochránili, co !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist