https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/chranit-sokoly-je-tak-jednoduche.staci-se-trochu-ovladnout-a-neletat-s-dronem-vsude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chránit sokoly je tak jednoduché. Stačí se trochu ovládnout a nelétat s dronem všude

5.4.2023 05:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Začíná období hnízdění sokolů stěhovavých, kriticky ohrožených dravců. Na Troskách, symbolu Českého ráje, naposledy úspěšně zahnízdili v roce 1957. Až v roce 2019 se k Troskám vrátili, zatím ale byly jejich pokusy o vyvedení mláďat neúspěšné. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně rušení drony. Jejich přelety nad Troskami jsou totiž téměř každodenní záležitostí, informuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 
„Zejména na počátku hnízdění jsou samice sokolů velmi citlivé. Vadí jim především pohyb nad hnízdem nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Pokud jsou vyrušeny, mnohdy hnízdo opustí. Hrozí pak zastydnutí vajec či úhyn mláďat hladem," vyzývá Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

To se stalo i sokolímu páru na Troskách před dvěma lety. "Žádáme proto všechny milovníky létání s drony, aby svou zálibu provozovali někde jinde. Dejme sokolům šanci,“ vyzývá Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Český ráj nyní připravuje opatření obecné povahy, které bude zakazovat používání letadel bez pilota a jejich modelů (mj. drony) na území přírodní památky Trosky a v okruhu 300 metrů v době od 1. 1. do 30. 6. To by mělo sokolům v budoucnu zajistit potřebný klid. Kontrola dodržování tohoto zákazu bude jedním z prioritních úkolů pro stráž přírody Českého ráje.

Hrad Trosky.
Hrad Trosky.
Foto | Zdeněk Mrkáček / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Sokoli v současné době kromě Českého ráje hnízdí v České republice na více místech. Jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí jsou Jeseníky, dalšími jsou například České středohoří, České Švýcarsko či Moravský kras.

Sokol stěhovavý, nejrychlejší dravec na světě je velký zhruba jako vrána a je relativně dlouhověký druh. Dožívá se až okolo dvaceti let, během kterých je při úspěšném hnízdění věrný jednomu stálému partnerovi.

Vhodné místo pro hnízdění, na které se v optimálním případě vrací celý život, vybírá samice. Zpravidla volí místa ve skalnatých a horských oblastech, kde preferuje římsy či otvory ve vysokých skalních stěnách, nepohrdne však třeba ani starou hradní věží.

Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli ztrátě vhodných hnízdišť, pronásledování člověkem a používání chemických látek, zejména pesticidů, v zemědělství. Ty se přes potravní řetězec dostávaly až do vajec. Přestože počet sokolů v ČR stoupá, stále patří mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny.

Toužíte vidět Trosky z ptačí perpektivy? Nemusíte hned startovat svůj dron. Na YouTube najdete dostatek videí nejen z této lokality:


reklama

 
AOPK ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 07:47
Drony a letadélka plaší všechny ptáky. Ale máme přece svobodu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.4.2023 09:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
Předpisy jsou a policie NEKONÁ !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 13:49 Reaguje na smějící se bestie
Policie přece má prostředky na likvidaci dronů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 13:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pár jich sestřelit a oni by si majitelé navzájem řekli.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.4.2023 14:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Sestřelit, hodit do nejbližší vody, aby se vyskratovaly obvody a je po srandě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.4.2023 08:03
Řekl bych, že sokol není již dávno kriticky ohroženým druhem. Nebo jinak, kolik těch sokolů u nás má být aby přestal byt tím kriticky ohroženým druhem? Parametry které by ho opravňovali k zařazení mezi kriticky ohrožené druhy podle definice co je ohrožený druh nesplňuje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist