https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/chteli-jsme-snezku-bez-siti-ale-lide-rekli-ne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!

7.6.2021 12:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Trávník, který je příliš vzácný, než aby se na něm leželo.
Trávník, který je příliš vzácný, než aby se na něm leželo.
Foto | Ondřej Moštěk / Správa KRNAP
Jen pár prvních pěkných dní stačilo k tomu, aby návštěvníci Sněžky ukázali, že své chování od loňska vůbec nezměnili. Správa Krkonošského národního parku tedy nemá jinou možnost, jak ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky, než opět přistoupit k instalaci ochranných sítí jako v loňském roce. Ty rozšíří nynější řetězové zábrany již tento pátek. Informuje o tom Správa Krkonošského národního parku.
 

Ochranné sítě se objeví na obou místech jako loni a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy (u Slezského domu). Na Sněžce bude přibližně 600 m ochranných sítí, v sedle pak 500 m.

Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách.

Proto správy obou krkonošských národních parků loni poprvé oddělily prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílila již instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali. Oranžová ochranná síť je jasně viditelná a na vrcholu hory opravdu působí nezvykle. I letos budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR.

ale leží se.
ale leží se.
Foto | Ondřej Moštěk / Správa KRNAP

Extrémní a symbol – tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora Česka je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezóně je 8 000–9 000 osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.

Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 m vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti – zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni – se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.

Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná.

Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

7.6.2021 14:34
Obávám se, že Králický Sněžník čeká po dostavbě totéž. Tak to dopadá, když se pod hlavičkou osvěty dělá z přírody disneyland.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.6.2021 16:20
Zopakuji svou prosbu redakci ekolistu a celnym znalcum prirodnich hodnot Snezky. (Geologii te hory si troufam umet posoudit sam :) Muzete prosim prinest vyobrazeni prislusnych sesti rostlin, vysvetlit cim jsou tak unikatni? (Wikipedie v tomto je pomerne skoupa.) Jak moc se odlisuji od pribuznych druhu? (To je dulezity bod. A jsou to opravdu odlisne druhy? Vim ze u jestrabniku jsou ty druhy ne vzdy bezesporne definovany, mam pocit ze i slavny jerab krkonossky byl v tomto nekdy zpochybnovan. A proti bohatosti treba balkanske nebo kavkazske apod. flory jsou Krkonose pousti :) Ukazat presne oblast, kde rostou a do jake miry je navstevnici Snezky ohrozuji?
Kolik lidi v tomto state pozna napriklad tu pampelisku krkonosskou kdyz jim ji "anonymne" ukazete? Pet? Deset? Tak by asi znela odpoved jeste pred 70 lety... dnes uz je pocet profesionalnich botaniku a studentu botaniky mnohem vetsi

Opravdu si myslim, ze unikatnost Snezky v ceskem (nemuzu mluvit o nemeckem a polskem) vedomi je zpusobena necim jinym, nez temito sesti zcela nenapadnymi a vedecky (nejspis tedy :) oprostime li se od prehnaneho lokalpatriotismu) nevyznamnymi rostlinkami

Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.6.2021 17:30 Reaguje na Miloš Zahradník
To není jenom o těch šesti druzích kytek. To je o celém ekosystému, který zahrnuje živočichy, hmyz, rostliny a další organismy. Jenže Vy jste si z toho vybral jenom jednu věc a chováte se přesně jako ekoteroristi. Ale pokud dogmaticky trváte na té pampelišce, tak hledejte - Pampeliška krkonošská, neboli pampeliška načernalá a bližší informace by asi byly na nějaký VŠ vyučující botaniku, nebo si kupte nějaký klíč k určování rostlin.
Např Josef Dostál - Květena ČSR a ilustrovaný klíč k určení všech cévnatých rostlin, na území Československa planě rostoucích nebo běžně pěstovaných
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.6.2021 19:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ja svuj dotaz maximalne zredukuji. Existuje nekde poradna fotka pampelisky krkonosske? Abych vedel, cim je tedy udajne ta hora pozoruhodna... Hmyz mne nezajima, jelen ci medved krkonossky taky ne :) Kolik cini pomer tech, co jdou na Snezku z duvodu, ze to je nejvyssi hora, kterou znaji z medii a skolnich ucebnic - a tech, co tam jdou cilene hledat/fotit pampelisku krkonosskou. Ty druhe bych stihal - hrozi od nich seslapani stanovist te rostlinky daleko vic, nez od te prvni - deseti(nebo vic?) tisickrat cetnejsi skupiny. Dostala jsem mel ve sve detske knihovne pred skoro 60 lety, kdy jsem si porizoval herbar. Bylo tam par kytek z okoli naseho domu (nebydlim na Snezce) ktere uz davno v tom okoli vymizeli. Turiste za to nemohou


Poznámka: v subalpínském až alpínském stupni východních Krkonoš (mapř. vrchol Sněžky) se vzácně vyskytuje pampeliška krkonošská (obrazová dokumentace není k dispozici), dříve uváděna též pod názvem pampeliška načernalá. Je považována za endemický druh Krkonoš
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.6.2021 20:31 Reaguje na Miloš Zahradník
Dovolím si nesouhlasit. Ti, kteří jdou studovat kytky, se obvykle k přírodě chovají velice ohleduplně. Nebo si snad myslíte, že po nich v přírodě zůstávají sešlapané louky, všude bordel z obalů a petek, případně vyježděné cesty v létě čtyřkolkami a v zimě sněžnými skůtry? A co se týče toho obrázku, skutečně se budete muset obrátit na specializované botaniky.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.6.2021 23:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ja s Vami taky nesouhlasim :) Bud je nejaka kytka opravdu pozoruhodna - a potom ji zvedavci bez ochrany casem nejspis uslapou - anebo popravde receno ta kytka neni nicim efektni a je to jen jakasi zajimavost pro velmi uzce zamerene specialisty. Pak je ovsem otazkou - navic neni vubec vyjasneno, zda ta rostlinka je temi davy jdoucimi po dlazdene ci skalnate ceste opravdu ohrozena) zda kvuli tomuto ma nekdo pravo totalne zohyzdit/zprasit vrchol te hory (a ta skoda - tohle zpupne sdeleni obcanum "povazujeme Vas za dobytek a tak se k Vam take chovame" - ve vedomi a vychove obcanu bude dle meho nazoru daleko vetsi, nez Snezka bez pampelisky, kterou nikdo nepozna a nikoho nezajima natolik, aby si ji aspon vyfotil..._
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.6.2021 11:03 Reaguje na Miloš Zahradník
Jenže určitá část populace bohužel dobytek jsou. Každoroční akce, kdy spousta dobrovolníků z přírody odstraňuje bordel, který tam lidi nanosili, mě v tomto názoru utvrzuje. A co se týče té kytky - my jako lidstvo jsme ji nestvořili, tak nemáme právo ji zničit. Máme pouze povinnost ji chránit, zejména pokud je to unikát, který žije jenom tam.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 11:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na tohle by - bez prilisne sentimentality - mel odpovedet nejaky molekularni biolog, ne ochranari. Kdyz je mozno potencialne ozivit mamuta asi by pro ne nebyl problem vytvorit dalsi jestrabnik, pampelisku ci nejakeho noveho krizence jerabu... :) No a na problem niceni polygonalnich mrazovych pud by zas mel strizlive odpovedet nejaky geolog. Zda
laboratorni hratky s hromadou pisku, kamenu a zeminy nejsou nahodou intelektualne zajimavejsi nez nastvany pohled na hromadu mrazem post/ledovych dob usporadaneho kameni, prehazenou nejakymi polskymi burany :)
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

13.6.2021 10:34 Reaguje na Miloš Zahradník
Ochránci přírody neumí lidi vzdělávat a tak se dovolávají represních pravomocí a myslí si že když to tady bude jak v diktatuře, že to nečemu a jim prospěje.
Takže znova, problém je v neznalosti mas, ale se současným rozjetým inkluzivním školství to bude už jen horší.
Odpovědět
VM

Vít Milíč

7.6.2021 18:49
Když někdo dovolí postavit lanovku z parkoviště až na vrchol, tam zřídí služby a vybuduje relativně pohodlné schody po skále až na vrchol - musí pak chtě nechtě stavět ploty a sítě. Chyba je na tom začátku a veliká!
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.6.2021 19:46 Reaguje na Vít Milíč
Dukladna nemecka dlazdena cesta na Snezku vede jiz pres 100 let, lanovka tam je skoro 70 let. Pomohlo by dukladne vydlazdit ten vrchola vkusne kamenne - ne z nejakych barevnych provazku - zabradli ktere by uz od pohledu durazne odpuzovalo od prelezani. Plus tedy patricne sankce pro ty, kterym by to durazne - a dustojne, ne smesne, provedene - vymezeni nestacilo. Cesta dolu lanovkou by mela byt zadarmo, nejvice skod na vegetaci udela utrmaceny turista cestou dolu
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.6.2021 08:29 Reaguje na Miloš Zahradník
Jinými slovy, uděláme tam ploty jako v koncentráku a na každém druhém metru bude stát policajt s pendrekem. Nechtěl byste tam i strážní věže? Já si osobně myslím, že když je někde udělaná dlážděná cestička, nemá se mimo ni šlapat. A kromě toho, ten provázkový plot bude určitě levnější než to Vaše festovní zábradlí. A není náhodou ten problém spíše v lidech, kteří si myslí, že když něco není jejich, tak si mohou dělat co chtějí a asi ani to důkladné zábradlí by je nezstavilo?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2021 09:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tam to prostě jinak v sezóně nejde ... dav je dav, to je marný.

Jestli si tam chcete v létě postavit a apelovat na ty zástupy, co se tam valí ... směle do toho. Mám jen obavu, že že tam ty strážní věže budete chtít celkem rychle stavět sám. I s palposty.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 10:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ja ale prave nechci, aby to tam vypadalo jako v koncentraku nebo u dobytci ohrady. Poradna kamenna dlazba a vzhledne kamenne sloupky kdyz tak tedy
s poradnym a vzhlednym retezem. Nevadilo by mi ani
"ocipovani" navstevniku a hlidaci kamery, to proste v mistech kde je takovyto naval asi jinak nejde.
Jedine co zduraznuji je aby na strane ochranaru bylo min hysterie, vic velkorysosti a respektu k slusnym navstevnikum a pokud chci apelovat na city navstevniku, nesmim byt prilisny demagog, psat hlouposti (jako latinska jmena tamnich lisejniku) a triviality a neumet vysvetlit, cim ta hora je unikatni a v cem si zaslouzi opravdovy ohled, peci
a velkoryse investice. (Penize na ne prece muzou ochranari ziskat od lanovkaru - maji nad nimi neomezenou moc kterou ne vzdy pouzivaji rozumnym zpusobem. Napriklad to skrceni provozu z Pece. Kdyby
tu lanovku nechali pustit naplno a financne motivovali navstevniky co jen pojedou nahoru a dolu a na kopci se nezdrzi vic, jak par minut byl byten napor navstevnosti na tamni "nenahraditelna arktoalp-inska spolcenstva" ve skutecnosti daleko mensi, nez ted
Odpovědět
rl

rýpal lesní

8.6.2021 17:45 Reaguje na Miloš Zahradník
Pak by možná stačilo rozdávat u úpatí pistole s jedním nábojem turistům a řešit jejich odvoz z místa jejich skonu.
Tam, kde příjde jeden, obvykle se chová slušně. Jdou-li tři a více, poškozují. A máte-li jich tam za den 10.000, je to devastace a pomůže jen ohrada na dobytek.
Onlouvám se za upřímnost, ale takto to je.
Dřív, kdo šel nahoru, šel po svých a kdo na to neměl, zůstal dole. Teď si každý myslí, že být na vrcholu je jeho vrchol demokracie, když na to má peníze. Za lanovku jsem platil za celý život jen 5x, jen 2x z toho v ČS. Jinak vždy nahoru i dolů po svých. A zásadně ne v sandálech. Ale většinu tras jsem šel sám, a vždy v pořádku. A s odpadky v batohu. <rl>
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2021 09:16 Reaguje na Vít Milíč
Dobré je se podívat na čísla "od nás" a z Polska.
Ještě lepší je si v létě za pěkného počasí sednout ke Slezskému domu a dívat se na to, co se valí od lanovky na Kopu.
To Lego z Pece s poměrně striktně nastavenou kapacitou zas takový problém není.
Odpovědět

Jirka Černý

8.6.2021 07:52
Je to celkem absurdní, ochránci chtějí pravomoci pomalu jako policie a tady kde by bylo potřeba zasáhnout nejsou schopni zjednat pořádek? Tyhle turistické poutní místa nevyhledávám, ale když už se tam vyskytnu tak dodržuju njaké nastavené mantinely, v muzeu se taky neleze za provázek. Aby to nevypadalo že jsem překvapený tak to zas ne, znám to z praxe že cedulky, pásky a zábrany jsou pro slaboduché spíš výzva.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2021 09:09 Reaguje na Jirka Černý
Nejsou, bo nemaj lidi.
Nemaj lidi, bo nemají na ně peníze.
Protože co jim ve Vršovicích nenadělí, to nemají.

Konec hlášení.
Odpovědět
AM

Anežka M

8.6.2021 10:05
Sněžka je ztracená. Je to turistická atrakce a turistickou atrakcí už zůstane.

Lepší si to přiznat a vybudovat zázemí tomu odpovídající, než se tvářit, že jde o divočinu, kudy jen shodou okolností chodí davy lidí.

A to zázemí udělat hezky a důstojně, ne jak košáry na ovce. Kapacitně tak, aby odpovídalo denní kvótě návštěvníků (které se v budoucnu nevyhneme).

Vzdálenější okolí od stezek a zbytek Krkonoš chránit jako divočinu.

A nebrečte, ochránci, a trochu pozpytujte svědomí. Lidi jsou lidi, nedonutíte je, aby si seděli na hlavách nebo si dali šlofíka uprostřed cestičky. Chytejte a trestejte skutečné hulváty (motorkáře, čtyřkolkáře, skútraře). Ty fotky vám moc nepomáhají, kam jako si mají lidi sednout/lehnout, aby přes ně kolemjdoucí neklopýtali?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 10:41 Reaguje na Anežka M
Presne tak! :) K te kvote - hodne nepopularni vec - bych jen zopakoval nazor, ze "kolotoc" tedy narvana lanovka kde jedou davy lidi nahoru a hned za chvilku dolu (tak ze nahore staci udelat kratke selfie na vydlazdenem prostranstvi s vyhledem na Obri dul pres slusivou kamennou obrubu) by tamni supercenne vegetaci vubec
neskodil. Ani to pripadne hazeni odpadku neukaznenymi turisty dolu z lanovky by taky nemusel byt neresitelny problem, kamery, pokuty a rozumna struktura nabidky v bufetu by to vyresily) No a za delsi nez
nekolikaminutovy pobyt nahore ci za luxus jit dolu pesky (nahoru to obvykle tolik nevadi, stoupajici turista cestu a jeji okoli nici mene) - necht si milovnici hor nalezite priplati, proc ne
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2021 12:42 Reaguje na Miloš Zahradník
Znáte to tam?

Já mám pocit, že moc ne.
Protože nahoru vede lanovka jen od nás, která má omezenou kapacitu. Hlavní nápor je ale z Polska, kde lanovka vede jen na Kopu. A má kapacitu výrazně vyšší.

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 14:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Lanovka z Pece ma daleko vetsi kapacitu, nez je pouzivana. Byl to prikaz Krnapu, priskrtit to. (To se to dobre prikazuje - kdyz vladnete nad pripadnymi dotacemi na stavbu.) Presne porovnani kapacit obou zminenych lanovem neznam, mam ale pocit ze lanovka z Pece je schopna vykonu 2 az 3 krat vyssiho, nez ma ted. Treba ty cisla sem nekdo uvede. Ja zopakuji muj nazor, ze hladce fungujici lanovkovy provoz je jedinym moznym resenim jak zamezit uplne devastaci
pristupovych cest na takto superatraktivni vrcholy.
Prikladem budiz "papezska" (ci Mussoliniho) lanovka na Gran Sasso pobliz Rima. Tam je ten vapencovy podklad jeste mnohem zranitelnejsi a presto vegetace strmych svahu pod lanovkou vypada velmi zachovale
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 14:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Lanovka z Pece ma daleko vetsi kapacitu, nez je pouzivana. Byl to prikaz Krnapu, priskrtit to. (To se to dobre prikazuje - kdyz vladnete nad pripadnymi dotacemi na stavbu.) Presne porovnani kapacit obou zminenych lanovem neznam, mam ale pocit ze lanovka z Pece je schopna vykonu 2 az 3 krat vyssiho, nez ma ted. Treba ty cisla sem nekdo uvede. Ja zopakuji muj nazor, ze hladce fungujici lanovkovy provoz je jedinym moznym resenim jak zamezit uplne devastaci
pristupovych cest na takto superatraktivni vrcholy.
Prikladem budiz "papezska" (ci Mussoliniho) lanovka na Gran Sasso pobliz Rima. Tam je ten vapencovy podklad jeste mnohem zranitelnejsi a presto vegetace strmych svahu pod lanovkou vypada velmi zachovale
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2021 16:10 Reaguje na Miloš Zahradník
Teoretickou kapacitu větší má, ale pokud navrhujete její navýšení, tak tomu fakt pomůžete.
Pod lanovkou je to ok, až po Růžovou horu, pak ale dráhu lanovky kopíruje žlutá TČ.
Hlavní céres dostává Sněžka v horní části okolo všech 3 značených tur cest (i když Jubilejní je s ohledem na svoji šíři celkem v klidu).
Z naší strany velká část lanovkářů jdou dolů po svých, navýšení kapacity lanovky z naší strany tak situaci pouze zhorší.

Jak jsem psal ... tam je nej si někdy v létě sednout ke Slezskýmu domu a dívat se:-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.6.2021 18:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Vzdyt to porad pisi - chtelo by to rozumnejsi cenovou politiku na te lanovce. Cesty dolu dat zadarmo - a zpoplatnit nalezite (vhodnou formou snezka-passu ;) i delsi - nez rekneme 15 min - pobyt nahore. (To je doba dostatecna na udelani selfie a 95% navstevniku nic jineho nezada) Cenu cesty nahoru necht urci trh a pozorovani, jak moc nici cesty turiste jdouci nahoru. O spolupraci s Polskem neni treba delat si elke iluze ale je nutne samozrejme se z ceske strany o ni pokouset. Proc je nutne na tom kopci prodavat pivo, limonadu, parky ci tatranky je taky otazkou. Stacila by pitna voda

Pridam tri ilustracni snimky z me navstevy Snezky pred 13 lety, od te doby jsem tam nebyl ... On ale architekt tech taliru je docela sympatak, cetl jsem s nim - nejspis v casopise Krkonose? zajimavy rozhovor pred casem
https://photos.app.goo.gl/eRJd6A8MZSmkwVQr7
https://photos.app.goo.gl/2aWJaYG6DPnj9QPs7
https://photos.app.goo.gl/W5nBwyuqaobBZwhK9

Plus mene sentimentality od ochranaru. Rozslapane cestu jsou sice ohavne ale to je hlavne esteticky problem, rekl bych ze na 90% plochy nasi nejvyssi hory nevstupuji bud zadni navstevnici nebo jen ojedinele (jako napr. vedci z Krnapu studujici rozsireni pampelisky krkonosske :) plus vyjimecne nekdo velmi neukazneny nebo zbloudily
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.6.2021 09:12 Reaguje na Miloš Zahradník
" ... a zpoplatnit nalezite (vhodnou formou snezka-passu ;) i delsi - nez rekneme 15 min - pobyt nahore."

Tak tohle bych chtěl vidět vv sezóně v praxi, nehledě na velmi pravděpodobnou (víc se mi to studovat nechce) nelegálnost takového postupu.

Nehledě na to, že když se opravdu dobře podíváte na mapu, tak zjistíte, že větší část té vrcholové plošinky je polská.

Jinak je prostě vidět, že to tam neznáte ... nic ve zlém.

BTW ... ono je navíc spousta dní v roce, dní v roce, kdy tam budete prakticky sám, to zatížení je koncentrováno do celkově relativně malého časového úseku, ale v něm je to právě masakr.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

9.6.2021 11:43 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevim, co presne minite vyrokem "neznate to tam". Ano, neznam presne mapu rozsireni pampelisky krkonosske ci tamniho rozrazilu, a vlastne jsem tam mockrat primo na vrcholu ani nebyl (poprve pred 55 lety na skolnim vylete prave v tuto rocni dobu :) ale na Karlove moste jsem uz taky vlastne par let skoro nebyl a presto to tam "znam" do te miry, ze bych se odvazil kecat do toho, jak by to tam melo vypadat :) O tom, ze je treba usilovat o domluvu s polskou stranou neni pochyb a take neni pochyb ze spoustu dni je na Snezce tak nevlidne pocasi, ze tam spousta turistu opravdu nedorazi. (A myslim, ze treba ve znalosti geologie ci historie mereni pocasi na te hore bych Vas trumfnul :) Podstatou toho, co chci zduraznit je, ze bez vyraznejsich investic, rozumneho architektonickeho reseni celeho toho arealu a vhodneho cenoveho rezimu provozovani lanovky (te ceske, do polske si asi druha strana nenecha moc mluvit)

Jeste obecnou poznamku. Jde jiste o multidisciplinarni problem do ktereho maji co mluvit botanici, ochranari, mistni obce, horska sluzba, ekonomove atd. Jednu profesi bych nechal co nejvic v pozadi, kdyz tak pouze s poradnim hlasem. Pravniky. Prijde mi silene, kdyz o otazce rozsireni pampelisky ci rozrazilu rozhoduji pravnici. Nemene silene je, ovsem kdyz pravnici vezmou do svych rukou otazku "globalniho oteplovani" ale to uz jsme u globalnich zalezitosti. Zustanme na vrcholu Snezky a ja zopakuji svou uplne pocatecni otazku. Ukazte mi prosim areal rozsireni tamni "arktoalpinske" varianty pampelisky rozrazilu v 50m okoli vrcholove plosiny
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.6.2021 14:58 Reaguje na Miloš Zahradník
Vysvětlení "neznate to tam" je míněno přesně jak je napsáno. Prostě se tam v sezóně zajeďte podívat a uvidíte, nakolik jsou vaše návrhy řešení realizovatelné a k čemu by byly.

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.6.2021 09:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Vypadl mi konec vety v predchozim prispevku. Melo tam byt: Podstatou toho, co chci zduraznit je, ze bez vyraznejsich investic, rozumneho architektonickeho reseni celeho toho arealu a vhodneho cenoveho rezimu provozovani lanovky (te ceske, do polske si asi druha strana nenecha moc mluvit) se zadne reseni nenajde

Trihranny vrchol Snezky ma tri znacne odlisna uboci. Botanicky asi "nejcennejsi" je ten cesky svah do Obriho dolu -ale tam zadna devastace nehrozi. Svah do Lviho dolu je asi mene pozoruhodny a tez neni nejak prelidnen. Zbyva severni, hodne kamenity svah do Polska (+ prilehle hrebenove pristupove cesty a ta silnice jeste od Nemcu) ktery je seslapavan sice tisicehloavymi davy turistu ale rychlosti tak jeden milimetr rocne. (Na skalnatem podkladu jeste mnohem mene.) Tam at si buransti Polaci koneckoncu delaji co chteji! vcetne treba zavodu automobilu do vrchu ;) Ceska strana te hory (s vyjimkou tedy vrcholove plosiny ktera si zaslouzi stejne velkorysou upravu jako nejvyznamnejsi namesti ve meste) je dle meho nazoru ochranitelna rozumnym provozem ceske lanovky. Napr. - domnivam se - cenou listku stanovenou zadarmo dolu, trzni cenou smerem nahoru a poplatkem za dlohodobejsi pobyvani na vrcholu. Nejsem pritelem nejakych covid passu ale ocipovani navstevniku Snezky
-stejne tak jako treba navstevniku fotbaloveho zapasu apod. by mi prislo jako rozumna vec :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.6.2021 19:09
Zamyslete se lidičky, proč tam lidé chodí v těch štrůdlech hlava na hlavě.
Za přírodou? No nevím, ale v tom randálu neuvidí ze zvířat nic, bez toho,
že by šli za tu pásku, tak ani nic vzácného z rostlin a ty výhledy? Ono
to je tak trochu móda pochválit se selfíčkem na Sněžce, koupit si odznak,
známku, či magnetku a hajdy domů ji připnout na mapu svých cest. Mne ty hordy turistů od návštěvy podobných lákadel odradily už dávno. Začalo to
vše nenápadně a dlouho to bylo únosné, protože výstupy byly náročné a
mnohé to odradilo. Dnes to díky lanovce zvládne pomalu každý a tak se
tam děje to, co už není únosné. Komercionalizace turistiky na odvětví
vynášející slušné příjmy se chopili ti, kteří ji propagují, zpřístupňují
ta místa, budují tam atrakce, restaurace a ubytování. Obce tomu fandí
kvůli příjmům z parkovného, pokut, daní a výsledkem jsou hordy návštěvníků a další zpřístupňování a budování hotelových a restauračních kapacit.
Kdo hledá, ten najde klid opuštěných neatraktivních míst a střeží jejich
opuštěnost. Nikomu už neříkám, co tam žije, roste a jaký tam je klid,
protože co člověk, tak na sebe nabalí jiného a časem je to Václavák.
Nebýt tam lanovka a občerstvení, tak tam přijde pár stovek lidí a ne
ty tisíce. To je to, co sníží tlak na podobné hory, jako je Sněžka
a taky ubrat na propagaci a reklamě.
Odpovědět
MV

Martina Vránová

8.6.2021 19:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně tak!
V zájmu "turistického ruchu" se zpřístupňuje a umožňuje snadné dosažení cíle v jakákoli lokalitě na světě. (Před časem jsem nejdřív fotku s frontou lidí na vrchol M. Everestu považovala za jednu z vtipných fotomontáží).
Ale vrátila bych se k těm květinám, potažmo i živočišným druhům - otázka, zda má cenu nebo je nutné nějaký druh chránit (protože je beztak neznámý, nenápadný, nezajímavý), taková otázka snad ani nestojí....
Bohužel jak vidím z několika ohlasů, stojí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.6.2021 15:49 Reaguje na Martina Vránová
Pokud někam chodí desítky, či stovky lidí, tak ani
těm rostlinám neublíží, ale tisíce jich ty rostliny
doslova roznesou na kopytech(botách). Kdysi se mohl
tremp natáhnout do trávy na horské louce a ničemu
neublížil, ale ty tisíce nedovolí ani ničemu vyrůst.
Masovost je špatná všude, vždy a ve všem, ale člověk je
stádní tvor a mnohým anonymní stádo vyhovuje i k pácháni
zla. V davu i trpaslíkovi narostou ramena a udělá to, co
by se sám nikdy neodvážil. Proto dav nerespektuje zákazy
a východiskem bude jednou buď omezení počtu turistů a
nebo ploty a mastné pokuty. Já jsem spíše pro vypnutí
lanovek a zákazy vjezdu až téměř na místo. Výjimku dejme
invalidům a lidem s omezenou hybností, ale mladí a zdraví
ať si svůj "zážitek" zaslouží i námahou a bude po těch
masových výstupech a frontách "na čumendu". Někteří tu
navrhují rezervaci placeného termínu výstupu, ale to
dnes odradí pouze opravdové milovníky přírody. Ostatní
si to objednají, zaplatí a užijí si toho jako kina.
Platit za přírodu nepovažuji za správné, protože je to
prozatím většinou státní majetek a ne nějaké to kino.
Neberme si příklady ze zahraničí, kde sejít z cesty je
nemožné i kvůli vyčůráni a to nehovořím o malině na
kterou dostane chuť třeba dítě. To je extrém, kterého
bych se u nás nechtěl dožít.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist