https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/do-ceskych-krkonos-se-po-nekolika-staletich-vratili-bobri-jednoho-usmrtilo-auto
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do českých Krkonoš se po několika staletích vrátili bobři, jednoho usmrtilo auto

3.4.2024 14:23 (ČTK)
Sraženým zvířetem v Horní Sytové na Semilsku byla pravděpodobně březí samice o hmotnosti 18 kilogramů.
Sraženým zvířetem v Horní Sytové na Semilsku byla pravděpodobně březí samice o hmotnosti 18 kilogramů.
Foto | Miloš Jakoubek / Správa KRNAP
Do české části Krkonoš se po staletích vrátili bobři. Jejich potvrzený výskyt je z konce letošní zimy. V jednom případě šlo o bobra, jehož zřejmě usmrtilo auto na silnici I/14 u jezu na Jizeře v Horní Sytové na úpatí Krkonoš. V druhém případě zachytila kamera mobilního telefonu jiného jedince u mostu přes Jizerku ve Vítkovicích, sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
 

Sraženým zvířetem v Horní Sytové na Semilsku byla pravděpodobně březí samice o hmotnosti 18 kilogramů. Ve Vítkovicích šlo o mladého jedince.

"Jde o místa značně vzdálená dosud známým výskytům bobrů v oblasti Českého ráje. Výše uvedené nálezy naznačují, že bobří kolonizace bude do Krkonoš postupovat proti proudu Jizery a jejích přítoků," uvedl Drahný.

Podle něj není horská krajina pro bobry nejpříhodnější, na prudce tekoucích řekách své hráze nepostaví a také skladba břehových porostů v Krkonoších jim příliš nevyhovuje. "Dá se tedy očekávat, že pokud se tu tento zajímavý živočich, schopný svými vodními díly výrazně přetvářet krajinu, uchytí, bude to spíš jen na lučních potocích v podhůří," dodal Drahný.

Bobr evropský byl na území Čech vyhuben na přelomu 18. a 19. století, od konce minulého století se ale migrací z Rakouska, Bavorska a také ze Saska proti proudu Labe vrací do Česka a znovu osídluje stará území. V podhůří Jizerských hor se vyskytuje na Frýdlantsku i v povodí Nisy.

"V krkonošské oblasti se zatím bobři vyskytovali jenom na severovýchodním úpatí Krkonoš v povodí říčky Bobr na území sousedního Polska, a to asi od roku 2010," řekl ČTK Drahný.

Dalším chráněným živočichem, který se v poslední době do Krkonoš vrátil, je vlk obecný. Podle zjištění vědců do české části Krkonoš zasahují dvě vlčí teritoria. O trvalém výskytu vlků svědčí z Krkonoš řada pozorování nejen takzvaných pobytových stop těchto šelem, ale také vlků samotných. Rozmnožování vlka obecného bylo loni potvrzeno u smečky na polské straně hor obývající východní část Krkonoš. V Krkonoších je to poprvé v novodobé historii, uvedla Správa KRNAP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

3.4.2024 18:34
Jako zdejší rodilý obyvatel jsem nadšený :)) Z vlků i bobrů.
Mnohem víc mě štvou kočky, které vraždí vše, na co se dostanou, a turisti, po kterých se musí sbírat bordel (toliko k úžasně třídícím Pražákům) :/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist