https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-probiha-sazeni-stromku-v-lese-pripravte-se-ze-to-je-docela-drina?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak probíhá sázení stromků v lese? Připravte se, že to je docela dřina

19.10.2022 06:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dobrovolníci sází druhově pestrý les.
Dobrovolníci sází druhově pestrý les.
České lesy potřebují obměnit druhovou skladbu. Jednou z cest, jak mladé buky, duby, modříny či jedle do lesa dostat, je využít práci dobrovolníků. Jak to probíhá, popisuje ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Ta má na kontě už čtvrt milionu vysazených stromků.
reklama

 

Jak taková výsadba probíhá popisuje Ondřej Petrovský na skupině firemních dobrovolníků. „Po ránu dorazil tým brigádníků, kteří se v oblasti Rychnova u Jablonce nad Nisou pustili do výsadby mladých buků a modřínů. Za pár hodin se jim podařilo vysázet do země více než 200 stromků," popisuje ředitel nadace Ondřej Petrovský. A upozorňuje, že sázet stromky je činnost značně fyzicky náročná.

Nevíte, jak strom vysadit? Dozvíte se to.
Nevíte, jak strom vysadit? Dozvíte se to.

„Na úvod jsme jim samozřejmě vysvětlili, jak stromky správně zasadit. A protože hotovo bylo už před polednem, vydali jsme se na krátkou exkurzi po místních lesích, kde jsme si prohlédli nejen místa, na kterých řádil kůrovec, ale i obnovované lesy výsadbami z minulých let," říká dále Petrovský.

Nadace při svých lesních projektech spolupracuje víc jak sedm let s odborníkem. "Spojili jsme se s odborným lesním hospodářem Janem Dudou, který se stará o obecní, církevní i soukromé lesy v okolí Liberce. Hospodaří v nich nepasečným způsobem s cílem vnést do porostů vyšší zastoupení jedlí a listnatých stromů,“ vysvětluje dál Petrovský.

Výsadbou však péče o les nekončí, jejich vlastníci se prostřednictvím lesního hospodáře budou o nové výsadby starat dlouhodobě. Je nutné opravovat poškozené oplocenky, sazenice ožínat, aby nezarůstaly a pravidelně je chránit repelenty před zvěří.

Jedle bělokorá.
Jedle bělokorá.

Lesy na Liberecku letos obohatí na 70 000 mladých stromků. Vybrány byly převážně takové druhy stromů, které v nich nejvíce chybí, tedy buky, duby či například jedle. Stovky z nich vysází firemní dobrovolníci, například ze Škody Auto, Komerční banky či VGP. Místní lesy tak budou díky tomu druhově, věkově i geneticky rozmanitější. To je důležité pro jejich dlouhodobou, zdravou a perspektivní budoucnost, ale i pro lepší retenci vody v krajině.

Pokud by se někdo chtěl připojit k výsadbě stromů, tento pátek 21. 10. bude mít možnost přidat se k dobrovolníkům z Českého svazu orientačních sportů. Sraz je ve 14:30 u vlakového nádraží v Rychnově u Jablonce nad Nisou (na mapě jako bod č. 1). Samotná výsadba bude probíhat na lokalitě označené jako bod č. 2.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist