https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jaka-je-nejvetsi-sladkovodni-ryba-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaká je největší sladkovodní ryba na světě?

29.6.2021 03:20 | NEW YORK (ČTK)
Stejně jako jeseter jezerní se mohou i vyzy velké dožít více než 100 let, což jim poskytuje spoustu času k růstu.
Stejně jako jeseter jezerní se mohou i vyzy velké dožít více než 100 let, což jim poskytuje spoustu času k růstu.
Foto | Seedlens / Wikimedia Commons
Bylo potřeba síly tří biologů, aby předminulý měsíc vylovili 109 kilogramů vážící rybu z řeky Detroit v Michiganu. Téměř 210 centimetrů dlouhý jeseter, kterého ulovil a znovu vypustil Úřad pro ochranu ryb a volně žijících zvířat v Alpeně, mohl být starý více než 100 let. Jistě, byl to velmi impozantní úlovek, ale jde o největší sladkovodní rybu na světě? ptá se zpravodajský server Live Science.
 

Ryba ulovená v Detroitu byl jeseter jezerní (Acipenser fulvescens), a ačkoli patří mezi největší kusy, jaké byly kdy ve Spojených státech ulovené, v řekách po celém světě plavou mnohem větší ryby.

Podle amerického úřadu USGS je největší sladkovodní rybou na planetě vyza velká (Huso huso), která žije mezi Evropou a Asií v Černém, Azovském a Kaspickém moři a v řekách, které je napájejí; právě proto, že část života tráví ve slaných nebo brakických vodách, ale někteří vědci zařazení vyzy velké mezi čistě sladkovodní ryby zpochybňují.

Vyza velká může podle skupin na ochranu jeseterovitých ryb a Světového fondu na ochranu přírody (WWF) dosáhnout maximální délky více než osmi metrů a váhy 2000 kilogramů. Když vyrostou, jsou vyzy velké na vrcholku potravního řetězce. Krmí se rybami, jako jsou plotice či kaprovité druhy ryb, vodními ptáky a dokonce i tuleni.

Stejně jako jeseter jezerní se mohou i vyzy velké dožít více než 100 let, což jim poskytuje spoustu času k růstu. "Když žijete dlouhou dobu, máte spoustu času na krmení," řekla Live Science Phaedra Doukakisová, analytička rybářské politiky amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Jeseterovité ryby na naší planetě existují více než 250 milionů let a žily už po boku dinosaurů. Vyza velká je největší z 27 druhů současných jeseterovitých ryb.

Krom jejich dlouhé délky života je těžké říct, proč vyzy velké dorůstají tak ohromných rozměrů. Je možné, že větší jedinci mají větší úspěch při rozmnožování, protože velké samičky mohou vyprodukovat více jiker než ty menší. Velikost jim také může pomoci lovit kořist a přežít útoky predátorů, míní Leonardo Congiu, profesor ekologie na univerzitě v italské Padově.

Ovšem dnešní vyzy podle jeho slov patrně nedorůstají větší délky než sedm metrů. "Nemyslím si, že žijí nějaké větší vyzy," uvedl Congiu pro Live Science. "Tento druh je pod obrovským tlakem kvůli pytláctví, a všechny velké kusy už byly zřejmě vyloveny."

Vyzy velké jsou na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) uváděné jako kriticky ohrožené, což je kategorie vyčleněná pro druhy, jimž hrozí vyhynutí. Dospělé samice vyzy velké jsou ceněné pro své jikry, které se prodávají jako kaviár beluga a stojí více než 8000 dolarů (více než 166.000 korun) za kilogram.

"Stará samice, která by dorostla délky blížící se osmi metrům, by mohla být plná kaviáru, a jako taková představuje velmi, velmi lukrativní rybu pro pytláky," uvedla Doukakisová. A i když už je nyní k dispozici kaviár z trvale udržitelných chovů a i kdyby byla vyhlášena maximální ochrana vyz velkých ve volné přírodě, potrvá hodně dlouhou dobu, než mladší jedinci dospějí a dosáhnou své maximální délky.

Titul současné největší sladkovodní ryby tak může reálně patřit jeseterovi bílému (Acipenser transmontanus), největšímu druhu jeseterovitých ryb v USA. Jeseteři bílí nyní nejsou ohrožení a jejich populace je podle IUCN stabilní. Ovšem jako prakticky všechny druhy jeseterovitých ryb je ohrožuje výstavba přehrad, které jim brání plavat proti proudu do míst, kde se třou. Přehrady také mění ekologické podmínky v řekách, na kterých jsou jeseterovité ryby závislé, uvedla Doukakisová. Také jeseter bílý tráví část života ve slané vodě, stejně jako vyza velká.

Jaká je tedy největší ryba žijící výhradně ve sladké vodě? Je to pangas velký (Pangasianodon gigas), jehož původním domovem je řeka Mekong v jihovýchodní Asii. Tyto ryby mohou dorůst délky tří metrů a váhy téměř 300 kilogramů. Ovšem i tento druh je podle IUCN kriticky ohrožený kvůli nadměrnému rybolovu a stavbě přehrad.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

29.6.2021 08:14
Trošku mě zaráží, že v článku není uvedena arapaima velká (Arapaima gigas) z Jižní Ameriky, která rovněž dosahuje délky přes tři metry.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.7.2021 06:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Taky se mně to zdá divné.
Vypadá to na přejatý a přeložený článek, kde autor je instantní odborník. Neboli potřebuje napsat článek, tak najde a nastuduje 2 - 3 prameny, co náhodou někde trefí a splácá z nich text, jinak o tom nic neví. Arapaimu minul.
Jinak to je zřejmě napsané kvalitně, ty věci zas tak moc neznám, ale nepřipadá mi, že by tam byly nějaké bludy.
Odpovědět
Pe

Petr

30.6.2021 02:48
Takže Úřad pro ochranu ryb se baví tím, že loví a zase vypouští ryby? A to jako těm rybám dělá dobře?
Lahůdka.
Odpovědět
ig

1.7.2021 07:17 Reaguje na Petr
Ryby si vrní blahem. A ještě se chlubí piercingem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.7.2021 06:46
Úplně velké ryby asi ne, ale jinak se zdá, že jeseterovití mají před sebou slušnou budoucnost, jsou totiž z nějakéých důvodů vhodní pro umělý chov a pro produkci rybího masa v akvakulturách.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist