https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kam-odleteli-capi-ze-zapadnich-cech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam odletěli čápi ze západních Čech?

21.8.2019 01:10 | PLZEŇ (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP
Zatímco na Moravě se čápi zatím na cestu do zimovišť teprve posilují (hraboši), dva naši západočeští jsou již druhý týden v pohybu a každý den urazí několik desítek kilometrů na jih. Letos jsme společně se společností Anitra vybavili satelitními vysílačkami celkem tři čápy bílé.
 
Prvním čápem je čáp Míra, který je původem z hnízda v Mirošově na Rokycansku. Míra jeden z prvních čápů bílých, který se vydal (6. 8. 2019) na dalekou cestu do teplých krajin. K dnešnímu dni (18. 8. 2019) je už 1.610 km od místa vypuštění (Hlinné na Tachovsku), a to za Marmarským mořem v Turecku (Bursa).

Za Mírou pak se zpožděním sedmi dní (13. 8. 2019) vyrazil i náš Eda. Ten se původně vylíhl v líhni u Vlastimila Voráčka z Roupova, a to jako jedno ze tří mláďat z Nalžovských Hor. Zde totiž došlo k poranění hnízdícího samce na drátech elektrického vedení, a tak byla dne 18. 3. 2019 sundána a do líhně převezena celkem tři nasezená čapí vajíčka.

Po vylíhnutí byla mláďata na adopci převezena do naší Záchranné stanice živočichů Plzeň a následně byl Eda se svým sourozencem Arnoštem přistrčen (19. 6. 2019) do náhradního hnízda ke dvěma dalším čápatům na hnízdo v Chodové Plané u pana Václava Marka.

Tahová cesta čápů Edy a Míry. Krom cesty je zajímavé i to, že ptáci běžně překonávají jednotlivé vzdálenosti i v pro nás obrovských výškách jako například 1.600 m nad zemí.
Tahová cesta čápů Edy a Míry. Krom cesty je zajímavé i to, že ptáci běžně překonávají jednotlivé vzdálenosti i v pro nás obrovských výškách jako například 1.600 m nad zemí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP

Tady se Eda pod vedením vzorných adoptivních rodičů připravoval na dalekou cestu, na kterou dle dat z vysílačky vyrazil 6. 8. 2019. Dnes je Eda v závěsu za Mírou, a to 1.750 km od hnízda v Chodové Plané rovněž v Turecku, ale u Istanbulu.

Třetí čáp vybavený satelitní vysílačkou je druhé mládě vylíhlé z vajíčka z Nalžovských Hor, na hnízdo v Chodové Plané rovněž přistrčené 19. 6. 2019.

Čápě dostalo jméno Arnošt a Arnošt je prostě Arnošt. Ten, krom občerstvování se v pivovaře v Chodové Plané, poťapávání na střechách zaparkovaných osobních aut před supermarketem u sádek v Plané a opakovanému řízení dopravy na výpadovce na Plzeň, po které téměř pravidelně chodil, se zatím dál nedostal.

Dlouho se podle vysílačky zdržoval na hnízdě v „Chodovce“, až jednoho dne se nám konečně přesunul pod Tachov do Studénky. Měli jsme z toho velkou radost, než jsme se dozvěděli, že ho tam vlastně kolega Karel Bobál odvezl autem, jelikož při své potulce kolem hnízda Arnošt narazil do drátů elektrického vedení a byl nalezen u vrat sousední budovy s pochroumaným křídlem.

Takže Arnošta ze sledování musíme bohužel vyřadit, vysílačka mu bude sundána a Arnošt zůstane u Karla Bobála v ZSŽ Tachov.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist