https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kypr-testuje-vyhaneni-komara-sterilnim-komarem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kypr testuje vyhánění komára (sterilním) komárem

2.7.2023 05:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Komár tropický. Ozářený a sterilní.
Komár tropický. Ozářený a sterilní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | IAEA / Flickr
Kypr tento měsíc vypustil první várku stovek tisíc sterilních komárů. Mají pomoci zemi vyřešit problém s invazním druhem komárů, který Kypr sužuje. Jde o projekt, na kterém se podílí Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Proč MAAE? Vypuštění sterilních komárů je testem využití jaderné techniky. Informuje o tom MAAE.
 
Komár tropický je přezdívaný jako komár žluté zimnice. Na Kypru o něm vědí od roku 2022. Tento druh komára může přenášet závažné nemoci chikungunya, dengue, žlutá zimnice a zika.

V roce 2022 byl na ostrově potvrzen také výskyt komára tygrovaného, který je rovněž přenašečem těchto nemocí, které ročně způsobí více než 700 000 úmrtí na celém světě. Přítomnost těchto dvou druhů na Kypru vedlo k myšlence se těchto invazních druhů zbavit. Jako možná metoda byla vybrána technika sterilního hmyzu.

13. června bylo vypuštěna první várka 100 000 komárů a od té doby byly vypuštěny další dvě várky. Každý týden až do konce roku budou na Kypru vypuštěny várky o 100 000 komárech.

Entomolog Mamai Wadaka s boxem laboratorně chovaných komárů tropických a určených k vypuštění na Kypru.
Entomolog Mamai Wadaka s boxem laboratorně chovaných komárů tropických a určených k vypuštění na Kypru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | IAEA

"Přítomnost dvou druhů invazních komárů přinesla Kypru značné problémy, a pokud se komára tropického nepodaří vymýtit, může to mít vážné důsledky pro celou Evropu," uvedl generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi. "Tento pilotní projekt testuje řešení pomocí jaderné technologie a jeho úspěch by měl dalekosáhlý přínos pro Kypr i celý svět."

U komáru je pomocí ozařování omezena porodnost hmyzu. Tato metoda ochrany proti hmyzím škůdcům je podle MAAE šetrná k životnímu prostředí. Spočívá v chovu velkého množství komářích samců, jejich sterilizaci ozářením a následném vypuštění, aby se pářili s volně žijícími samicemi. Protože samičky následně neprodukují žádné potomstvo, populace hmyzu časem klesá až k jeho vyhubení. Metoda se již desítky let používá k regulaci zemědělských škůdců, jako je vrtule velkohlavá, obaleč Thaumatotibia leucotreta, bzučivka Cochliomyia hominivorax nebo moucha tse-tse.

Technika sterilního hmyzu se proti komárům stále testuje, ale podle MAAE vedlo použití techniky téměř ke 100% snížení výskytu komára tropického na Kubě v roce 2020 a komára tygrované v Číně v roce 2017. Projekt na Kypru je prvním případem použití Techniky sterilního hmyzu proti komárům tropickým v Evropě. Proti komárům tygrovaným se používá od roku 2000 v Itálii a v dalších evropských zemích.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist