https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-planete-zemi-pribyva-jezer.a-dobra-zprava-to-uplne-neni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na planetě Zemi přibývá jezer. A dobrá zpráva to úplně není

15.12.2022 05:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
49,8 % celkového počtu všech jezer na planetě Zemi (a 23,6 % jejich celkové rozlohy) nachází severně od 60° severní šířky.
49,8 % celkového počtu všech jezer na planetě Zemi (a 23,6 % jejich celkové rozlohy) nachází severně od 60° severní šířky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kolik je na planetě Zemi jezer? Přesná odpověď na tuhle zdánlivě banální otázku byla ještě donedávna neznámá. Spokojili jsme se s tím, že tvoří přibližně 1,8 % rozlohy pevninské souše, ale už jsme je dál nepočítali. Učinili to až výzkumníci Kodaňské univerzity, kteří si dali tu práci s porovnáváním satelitních snímků za posledních 40 let. Zjistili přitom, že jezer kolem nás přibývá.
 

Rychlá odpověď na otázku, kolik je na planetě Zemi jezer, zní: 3,4 milionu.

Ovšem popsat to, jak se mezinárodní tým, vedený odborníky z univerzit v Šen-čenu a Kodani, téhle cifry dobral, je už krapet složitější.

Vypomohli si totiž databází satelitních snímků zemského povrchu, datovaných – pro potřeby výzkumu – od roku 1984. A protože dělat si na papír čárku pokaždé, když na satelitním snímku uvidíte jezero, by bylo poněkud zdlouhavé, využili k tomu chytrý software.

Samoučící program automaticky vyhodnocoval, zda se dívá na hladinu jezera anebo třeba řeky. Což je – i při rozlišení s přesností na 30 metrů, ale na statickém snímku, nerespektujícím sezónní rozdíly a výkyvy – těžší, než by se na první pohled zdálo.

Naštěstí se rozdíly mezi lotickými (tekoucími) a lentickými (stojatými) vodními tělesy daly rozpoznat právě sledováním jejich postupného vývoje v čase a proměnou jejich charakteristik. S přesností na 98,7 %.

Malých je víc a jsou na severu

Pro přehlednost si pak badatelé ještě rozdělili jezera do tří kategorií: velké – s rozlohou nad 100 kilometrů čtverečních, střední (1-100 kilometrů čtverečních). A pak malá, která byla z podstaty výzkumu nejzajímavější.

Protože ty zatím – kvůli své drobné rozloze do 1 kilometru čtverečního – nejčastěji unikaly pozornosti. Ukázalo se, že jich máme 1,91 milionu, což je zhruba o 30 % víc, než jsme tušili, že jich asi bude.

S tím se pak pojil další drobný „objev“. Jezera totiž netvoří 1,8 % rozlohy zemské souše – jak píše například Wikipedie – ale spíš 2,2 %. Ale to je jen maličkost.

Zajímavostí je i to, že se 49,8 % celkového počtu všech jezer na planetě Zemi (a 23,6 % jejich celkové rozlohy) nachází severně od 60° severní šířky.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

A právě na tomto poznatku se výzkumníci počítající jezera celého světa zasekli.

Časová řada satelitních snímků za období 1984-2019, kterou používali ke kontrole toho, zda program počítá vody stojaté či tekoucí, totiž byla zdrojem chyb. A ne zrovna malých. Spíš tak chyby o rozloze Dánska.

Program počet jezer (a součet jejich rozlohy) průběžně zvětšoval. Za pětatřicet let pak poskočila „výměra“ jezer vzhůru o 46 278 kilometrů čtverečních. Tuto anomálii, možnou chybu, tedy znovu důsledně prověřili, a mohli jen potvrdit to, co jim prve říkal chytrý program počítače.

Jezer, hlavně těch malých, v posledních dekádách opravdu přibývá.

Hodí se zmínit, že ne všude – na západě USA, ve střední Asii, severní Číně a na jihu Austrálie se rozloha jezer spíše zmenšuje, v důsledku sucha a antropogenních zásahů. Ale „růst“ jezer je oproti úbytku 2,5x výraznější.

Více jezer, více starostí

Říkáte si – více jezer, více vody – to bude fajn. Kodaňští výzkumníci takové nadšení brzdí.

Upozorňují totiž na všemožné houby a bakterie, živící se odumřelými rostlinami, a na živočichy, žijící na dně jezer. To všechno uvolňuje do atmosféry obrovské množství metanu, oxidů dusíku, oxidu uhličitého a dalších plynů. Emisních plynů.

Jezera jsou přírodními továrnami na skleníkové plyny, a jejich produkce hravě dorovná pětinu všech globálně vyprodukovaných emisí, vzniklých spalováním fosilních paliv.

Prognózy přitom naznačují, že klimatické změny povedou k tomu, že jezera budou do budoucna těch skleníkových plynů vypouštět víc.

A zrovna ta rozlohou malá jezera, kterých v posledních dekádách přibývá nejvíc, patří navzdory své malé rozloze k těm, co produkují neproporčně mnoho skleníkových plynů.

Podle výpočtů kodaňské studie se pozitivně jevící zpráva o větším počtu nových malých jezer dá přeložit jako nárůst emisí srovnatelný s uhlíkovou bilancí Velké Británie v roce 2012. A to opravdu dobrá zpráva není.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.12.2022 05:36
A co víc. Ta malá, přibývající jezera, jsou dokladem tajícího permafrostu.
To bude jízda. Za 200 - 300 let.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2022 06:43 Reaguje na Katka Pazderů
s tou humanitou a láskou k digitalizaci za 200-300 let už to může být úplně jedno... budeme obklopený svítivejma obrazovkama a bude nám to připadat hrozně in, asi tak, jako rozsvícené lampy přitahující noční hmyz, ale hlavně, že máme chytrost v kapsách a bezvědomí v hlavě.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

15.12.2022 11:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 14:48 Reaguje na Katka Pazderů
Spíš za 20 - 30 let. Za 200 už bude dávno vymalováno.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.12.2022 06:34
On starej Zimov v Jakutsku říká, že záchrana permafrostu je možná a to ve velkém obnovení pastvy severskými zvířaty,( nejlépe vzkříšením i mamutů a nosorožců😊) .
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

15.12.2022 07:21
Tak máme okrem kráv zase nového nepriateľa - jazerá. Taký betón, alebo asfalt je zjavne oveľa lepší :-) Žiadny život, žiadne skleníkové plyny.
Odpovědět
PB

Petr Brok

15.12.2022 11:30
To chce najít k nim pramenný přítok udělat spodní výpust a jednou za čas odbahnit. A aby se to zaplatilo, tak tam vykrmovat ryby na konzum. A planeta bude zachráněna a lidstvo nebude hladovět.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.12.2022 12:39
dobrá zpráva to není: zavádějící informace! Není to dobrá zpráva pouze z toho důvodu, pokud vznikají roztáním ledovce. Jinak zdůvodňovat, že není dobře, že v jezeru vzniká metan je stejně zavádějící, jako by bylo tvrzení, že v močálu vzniká metan a proto močály raději ne, rybníky, jezírka ne, slepá ramena řek ne. Působení bobra, který sežere plno stromů, které hnijí ve vodě plné komárů a vytvoří zdevastovanou nekulturní přemokřenou krajinu ne- bobra tedy vyhubit! Takovýto jednostranný přístup, nevidět trochu dál, co svým opatřením způsobím, je typický pohled ekologů.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.12.2022 14:20
Samozřejmě zpráva o tom, že jezer přibývá, je dobrou zprávou. Krajina tím bude pestřejší a pestřejší krajina znamená i dobré podmínky pro více druhů rostlin, živočichů. Vždyť i u nás se zakládají nové vodní plochy ze stejných důvodů. Více zadržené vody v krajině dále znamená menší extrémy v teplotách, více vody na zavlažování, více srážek. A pokud k tomu získají rostliny i více CO2, krajina bude zelenější.
Odpovědět
va

vaber

16.12.2022 09:46
já bych řekl ,že těm expertům na počítání emisí CO2 už v kebuli hrabe,
ale kdo chce může se podívat na fotomapu Ameriky a najde tam veliké množství dobře viditelných dávno vyschlých jezer,
v minulosti bylo jezer mnohem víc
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist