Nepokoje v Tanzanii: Proč demonstrující Masaje rozhání vláda střelbou?
V současnosti tu státní organizace TANAPA spravuje 22+1 národních parků, velkoplošných chráněných území. Dohromady národní parky pokrývají plochu o rozloze srovnatelnou s celým Chorvatskem. Kromě toho ještě fungují velmi rozsáhlé safari-rezervace a lovecké game-reserve (28), a také 14 velkoplošných rezervací (pra)lesních. Když spočítáme rozlohu všech těchto chráněných území, zjistíme, že 30 % území státu funguje v nějakém přísném režimu ochrany.
Folks rightly getting angry about Tanzanian security forces using live ammunition to force 1000s of indigenous Maasai people off their land in name of ‘western’ conservation - are in for a shock. pic.twitter.com/zuPilGPtPk
— asad rehman (@chilledasad100) June 12, 2022
Dobré zprávy pro divočinu
To je dobrá zpráva 310 druhů savců, 100 druhů hadů, 60 000 druhů hmyzu a skoro tisícovku ptáků (vše dohromady okolo 750 ohrožených druhů), kteří tu žijí. Zrovna tak je to pozitivní pro ekonomiku Tanzanie: v předcovidových časech se cestovní ruch, navázaný na přísnou územní ochranu přírody, podílel na 10,7 % HDP státu a vytvářel prostor pro zaměstnání 1,6 milionu obyvatel.
Nedá se ale říct, že by ochrana přírody propívala všem stejně. V o dost horší situaci jsou lidé, kteří poblíž nebo přímo na území oněch četných rezervací a národních parků žijí. Jde o domorodé Masaje.
Jejich tradiční způsob života je totiž v přímém rozporu s tím, co a jak na třetině svého území Tanzanie chrání. Masajové jsou primárně kočovní pastevci, migrující se stády rohatého dobytka krajinou. Problém s nimi je legislativně, politicky a environmentálně komplikovaný, mnohovrstevný. Nicméně jeho kořenem, hlavní třecí plochou, zůstává jejich narůstající počet.
Příklad? Když byla v roce 1959 zakládána rezervace Ngorongoro, byli Masajové ujištěni, že nebudou nikterak omezena jejich práva k půdě, pastvě, svobodnému pohybu. Jejich nezávislý styl života měl jít ruku v ruce s ochranou přírody. Protože jich ve zhroucené kaldeře sopky, která rezervaci rámuje, tehdy žilo kolem 10 000, nezdálo se to být nemožné. Jenže dnes jich v Ngorongoro žije 10x více, a s nimi také čtvrt milionu rohatého dobytka.
Odlišná pravidla pro Masaje se rodila v 60. letech, v době, kdy na území Keni a Tanzanie dohromady nežilo víc než 250 000 příslušníků tohoto etnika. Dnes jich v Keni je kolem 1,2 milionu a v Tanzanii kolem 900 000.
Masajové nejsou chráněný druh
Společenské postavení a bohatství jednotlivce v masajské společnosti je vyjádřeno počtem skotu. Statisíce krav na území národních parků a rezervací dnes vypásá trávu (pastva je tu dostupná jen sezóně), která je pak nedostupná divokým africkým kopytníkům. Masajská stáda také vyčerpávají vodní zdroje, napomáhají šíření chorob a patogenů mezi divoká zvířata, přispívají k erozi půdy.
Na svobodě, volnosti pohybu a pastvy roste izolovaná masajská prosperita, ovšem za cenu úpadku kvality nabídky fauny v národních parcích. Která zprostředkovaně dotuje státní kasu celé Tanzanie. Proto stále častěji dochází ke konfliktům, při nichž se jim do cesty staví ploty, ohrady a ostnaté dráty.
Dochází k jednostrannému překračování nezadatelných masajských práv: je jim zamezováno v přístupu k vodě, jsou plošně vyháněni ze svých území a násilně vystěhováváni z vesnic na území rezervací. Při tom všem samozřejmě nechybí porušování lidských práv.
Pokud to budeme vnímat jen optikou Masajů, jsou jednoznačnou obětí. Proti nim totiž stojí vláda lačná peněz cestovního ruchu a výnosný byznys chráněných území a soukromých safari.
Kdo, pro koho a před kým tu chrání přírodu?
Probíhající plán na vystěhování 82 000 Masajů z území Ngorongoro z roku 2019 stále budí u lidskoprávních organizací značné zneklidnění. A čerstvý plán na vystěhování 70 000 Masajů z oblasti severně od Lolinda pak nefalšované zděšení.
Vzniknout tu totiž má celé nové velkoplošné safari, budované s finanční spoluúčastí Spojených arabských emirátů. Vykreslení situace, při níž jsou za dolary ropných šejků vyháněni násilím a střelbou tisíce domorodců ze svých tradičních území, skutečně vyvolává silné emoce.
Přitom se Tanzanie zaštiťuje ochranou africké přírody. A štědře ji v tom ze zámoří podporují rozvinuté země, které sponzorují ochranu africké přírody, v níž ale nakonec nezbývá místo pro Afričany – Masaje.
Přečtěte si také |
Přelidnění – slon v místnosti, o kterém se nemluvíJak už bylo zmíněno výše, problém je to mnohovrstevný, komplikovaný. A z environmentálního hlediska je skutečně ona nezávislost masajského etnika, nastavená před 60 lety, pro přírodu a její ochranu dlouhodobě neudržitelná. Něco se musí změnit. Co přesně ale jasné není.
Tanzanská vláda skutečně nedělá pro ochranu přírody málo, ale zatím trestuhodně selhává v tom, aby zvládla integraci Masajů tak, aby byli spokojeni oni, i ochrana přírody.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (31)
Michal Ukropec
15.6.2022 06:08Karel Zvářal
15.6.2022 06:24Michal Ukropec
15.6.2022 18:22 Reaguje na Karel ZvářalPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Karel Zvářal
15.6.2022 21:30 Reaguje na Michal UkropecPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Slovan
15.6.2022 11:02Možné řešení bych viděl v komunitních rezervacích, které budou u těch přírodních. Inspiraci bych viděl v severovýchodní Keni, konkrétně v ochranářském projektu NECA. Při pohledu na mapu je zřejmé, že tato oblast Keni nemá žádný NP, GR apod. a to i přesto, že je ta oblast celkem odlehlá a na zvěř stále bohatá. Ochranáři se tedy rozhodli, že se pokusí o vznik velkého množství komunitních rezervací, které pokryjí velkou plochu a naučí místní farmáře a lidi jak žít s divokými zvířaty.
Info o projektu, jeho cílech i řešeních zde: https://neca.or.ke/
Článek o jedné z rezervací zde: https://sabuliwildlife.org/sabuli-conservancy-seeks-to-bring-human-wildlife-harmony-in-the-north/).
Že to není marný projekt je zřejmé a myslím si, že by něco podobného mohlo vzniknout i v oblasti Serengeti.
Svatá Prostoto
15.6.2022 14:49 Reaguje na SlovanNa druhou stranu to neberte osobně, tam prostě dobré řešení neexistuje. Ta jako neexistovalo pro ty NA nebo First Nations v Kanadě. Ta naše domnělá humanita je to totiž jen jedno velké pokrytectví a pravda je taková, že když něco chceme, tak pro to musíme holt občas něco obětovat ... i někoho.
Slovan
15.6.2022 20:17 Reaguje na Svatá ProstotoJak to tam je s ochranou životního prostředí také moc nevím. Co vím je, že se nejedna z rezervací zapojuje třeba do záchrany bizonů.
Čistě ze zvědavosti - kterou z rezervací jste navštívil?
Ono zde skutečně nějaké ideální řešení není. To co jsem popsal je to, co si myslím, že by mohlo fungovat nejenom dnes, ale i do budoucna. Třeba se ale pletu, ale nyní tomu věřím :)
Ochrana přírody v Africe není jednoduchá, ale ne nemožná. Furt si stojím za tím, že hlavní výhodou na straně ochránců jsou již vytvořená, a mnohdy skutečně obrovská, chráněná území různého typu. S tím se prostě dá pracovat a je to vidět již dnes. Rád to srovnávám s Indií, kde je dnes nesrovnatelně vyšší lidský tlak než v Africe bude támhle v roce 2100... a přesto se to, co bylo chráněno, podařilo ochránit dodnes. No a jediný důvod, proč se tam nikdy nepodařilo ochránit nějaké skutečně velké a souvislé území, je ten, že tam bohužel nikdy nebylo ani vytvořeno.
Když dám ještě jeden hezký příklad. African Parks v Čadu spravují NP Zakouma, který je ale "pouze" takovým jádrem mnohem většího chráněného území složeného právě z podobných komunitních rezervací. Je to nazvané jinak, ale princip je podobný jako jsem popisoval u toho projektu v Keni. Zakouma jako taková má nějakých 3000 km2, Greater Zakouma Ecosystem pak ale už přes 30 000 km2. Díky tomu mohou ochránci pracovat a chránit přírodu na 10x větším území, než pokud by měli jen ten NP. A má to výsledky.
Svatá Prostoto
16.6.2022 13:56 Reaguje na SlovanA tady se nebavíme o tom, zda má ochrana přírody v Africe cenu ... ale narážíme na střet mezi naší představou o tom, jak ta příroda má vypadat a jak ji máme chránit, s představami a potřebami těch, kteří tam jsou trochu déle než "my" ... a které jsme tak trochu málem vyhladili.
A je tedy otázka, nakolik by oni měli mít právo do toho mluvit.
Ale tohle je průser všude, kde k této situaci ... v podstatě zabrání území původních obyvatel ... došlo a zjevně nemá dobré řešení.
Slovan
16.6.2022 21:41 Reaguje na Svatá ProstotoMístní komunity je samozřejmě důležité zapojit a ochranáři se na ně dnes ostatně i zaměřují - nejenom, že jim dávají práci v samotných rezervacích, ale podporují i různé formy podnikání v samotných komunitách, staví školy nebo zdravotnická zařízení apod. Pro nás se to zdá jako něco samozřejmého, ale pro ty lidi na mnoha místech Afriky to samozřejmost není. A mě se zdá, že to skutečně funguje, protože tam, kde se tohle praktikuje se výrazně snižuje pytláctví, obnovuje se zvěř a zároveň se snižuje i třeba ten negativní tlak hospodářských zvířat.
NP, GR a jim podobné rezervace by měli být jednoznačně co nejdivočejší, nejpřirozenější a pokud možno s co nejmenším negativním lidským vlivem. Kolem nich pak ony komunitní rezervace. Toť vize, které věřím a kterou preferuji.
Svatá Prostoto
17.6.2022 11:51 Reaguje na SlovanOtázkou je, zda tuto naši vizi/názor sdílí i tamní Masajové, a pokud ne, tak proč, a jak ji realizovat ... resp. nakolik je reálné ji realizovat. A co/koho bude pro její případnou realizaci obětovat ...
Fajn je, že pro nás oba je to pravděpodobně jen čistě abstraktní diskuze a jsme jen v roli vzdálených diváků:-))).
Pavel Hanzl
15.6.2022 13:03Svatá Prostoto
15.6.2022 14:52 Reaguje na Pavel HanzlSuper.
No, vy s vaším viděním světa máte k různým konečným řešením bezpochyby blízko.
Pavel Hanzl
15.6.2022 18:29 Reaguje na Svatá ProstotoJak jste zase přišel, že se "bude řešit"? Kdo to bude řešit a jak? Nebo zase jen plácáte?
Slovan
15.6.2022 20:24 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
16.6.2022 13:59 Reaguje na SlovanA ono i jinde je to takové jak kde.
Slovan
16.6.2022 21:42 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
17.6.2022 11:46 Reaguje na SlovanCož je zde právě kámen úrazu ...
Svatá Prostoto
16.6.2022 13:57 Reaguje na Pavel HanzlVy už taky máte dost ... máte na tu schýzu aspoň papír a nějaké prášky?
Marcela Jezberová
16.6.2022 09:24 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
16.6.2022 08:46vyčlenil by některý evropský stát tak velké území jako jsou rezervace v Africe?
ne a proč ne, protože Evropa je totálně přemnožená a lidé jsou nalezlí všude a ještě navíc lidé z Evropy řešili svoje přemnožení tím ,že zaplevelili všechny kontinenty
malinké Křivoklátsko u nás je veliký problém,
ovšm na Afriku se my díváme úplně jinak
Karel Zvářal
16.6.2022 12:12 Reaguje na vaberSvatá Prostoto
16.6.2022 14:04 Reaguje na Karel ZvářalHmm ... a proč si to měli uvědomit domorodci, když tam byli původně oni a nedomorodci se jim tam nakýblovali?
A po dobrém s kým? S tím původním obyvatelstvem? Když dokud tam žili jen oni, tak vše v poho fungovalo?
Fakt je ok takhle někomu zabrat jeho zemi/území, celkem slušně to tam rozjebat a pak mu nařizovat, že se on musí přizpůsobit?
Já jsem fakt dalek toho tvrdit, že znám nějaké super řešení, ale tenhle přístup mi přijde fakt docela humáč.
Karel Zvářal
16.6.2022 15:27 Reaguje na Svatá ProstotoPokud by mně vláda nabídla alternativu (zmiňuji výše jakou), nebyl bych první ani poslední, kdo v rámci výstavby přehrady, kácení pralesa, záboru půdy pro voj. účely musí se přestěhovat jinam. V životě je vždy něco za něco, a já jsem na straně tiše trpících zvířat, kterým se tam nakýblovalo etnikum s riadnym libidom.
Svatá Prostoto
16.6.2022 15:49 Reaguje na Karel ZvářalBordel v to začal být až kolonizací osvícených Evropanů, kteří slušně zatli tipec jak jedněm, tak druhým.
Mne spíš zaráží jak to tam musí stát za pikaču, že ti Masajové lpí na své,m tradičním způsobu života a o nějaký upgrade po vzoru těch ostatních zjevně moc nestojí.