https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/objevit-zbyva-priblizne-9-200-druhu-stromu.ke-globalni-studii-prispeli-i-cesti-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objevit zbývá přibližně 9 200 druhů stromů. Ke globální studii přispěli i čeští vědci

9.2.2022 06:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Botanický ústav AV ČR
Na Zemi roste přibližně 73 000 druhů stromů, včetně přibližně 9 200 druhů, které dosud nebyly objeveny. To jsou výsledky nové globální studie, na které se podílelo více než 100 vědců z celého světa a které byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Vědci z Botanického ústavu AV ČR do mezinárodní studie přispěli unikátními daty z výzkumných ploch, které dlouhodobě sledují.
 
Celosvětový odhad počtu druhů stromů je asi o 14 % vyšší než současný známý počet. Studie ukazuje, že většina neobjevených druhů je pravděpodobně vzácná, s velmi nízkými populacemi a omezeným areálem.

„To znamená, že neobjevené druhy jsou poměrně silně ohrožené narušením způsobeným člověkem, jako je odlesňování, požáry či změna klimatu,“ říká Jiří Doležal z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Pro účely studie vědci zkombinovali údaje o početnosti a výskytu stromů ze dvou globálních datových souborů - jednoho z Global Forest Biodiversity Initiative a druhého z TREECHANGE - které využívají pozemní data z lesních ploch. Vytvořili tak jednu obrovskou globální sadu dat o stromech, která poskytla údaje o 64 100 zdokumentovaných druhů stromů po celém světě. K odhadu počtu neznámých druhů pak použili metodu, kterou vymyslel matematik Alan Turing během druhé světové války k rozluštění nacistického kódu.

Amazonský prales v oblasti řeky Negro.
Amazonský prales v oblasti řeky Negro.

„Samotné shromažďování informací o druzích stromů je poměrně náročné a nebylo by možné bez velké mezinárodní spolupráce. Ve skutečnosti probíhá tak, že vědci musí každý jednotlivý strom fyzicky změřit a zanést do databáze, je to jako celosvětová skládačka. Botanický ústav se do výzkumu zapojil dodáním unikátních dat z výzkumných ploch ve východní Asii na ruském Dálném východě, Koreji, Japonsku, v Evropě a západní Africe. To vše jsou lokality, kde provádíme dlouhodobý monitoring lesních porostů,“ říká Jiří Doležal a dodává: „Dle naší studie je odhad celkového počtu druhů stromů na Zemi 73 274, což znamená, že pravděpodobně existuje asi 9 200 druhů stromů, které ještě nebyly objeveny.“

Polovina až dvě třetiny všech již známých druhů stromů se vyskytuje v tropických a subtropických vlhkých lesích, které jsou druhově bohaté a zároveň vědci málo prozkoumané. Je pravděpodobné, že se zde vyskytuje i podstatná část dosud nepopsaných druhů.

„Zhruba 40 % neobjevených druhů se zřejmě nachází v Jižní Americe, proto má ochrana a výzkum tamních lesů obrovský význam,“ uzavírá Jiří Doležal.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.2.2022 08:41
ještě jsme je nenašli ale víme, že jich má být 9200 pseudovědectví v praxi
Odpovědět
va

vaber

9.2.2022 10:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
odborníci se vyjadřují jasně a přesně a nemohou říkat nesmysly a jako důkaz jejich pravdy dají odkaz na jiné odborníky co tvrdí totéž a tak si odborníci mezi sebou dokazují pravdu ,
jen důkazy chybí
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

9.2.2022 14:48
Potíž je i v tom, že neexistuje univerzální shoda v tom, co je a není druh. Řada vědců má tendenci slučovat často i dosti nepodobné populace do jednoho druhu zejména ze vzdálených a nepřístupných oblastí, naopak jiní zase každou odchylku povyšují na nový druh. Pravda bývá samozřejmě někde uprostřed, ale kde, to je na nekonečnou diskuzi.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

15.2.2022 07:20 Reaguje na Zbyněk Hoták
Já bych trochu reagoval na pana Řezáče, opravdu je to záhadou, kde se tito odborníci vědci berou. Stejně to bylo s našimy lesy, odborníci vědci řekli a prostě les odchází protože bylo hodně smrku. Nyní ukazují co dělají pro les jak se obnovuje a již smrkem jen minimálně, což dokazuje dotace. Jenže já nepotkal za poslední dobu žádného vědce, pozval jsem si jednoho, že by třeba vyvinuli tlak na škůdce lesa LČR a vlastně stát, přišli dva a dokonce jsem se dozvěděl, že tu je kůrovec snad ve dvou patrech. Vina nakonec byla skoro na mě, ač všude okolo jseu hlavně LČR odkud se brouk množil z desetitisíců kubíků- Nevěřím, že to jsou vědci, spíš bych řekl, že jsou to hodně titulovaní lidé, kteří i učí možná i ochranu, na lesnických školách, ale nejsou z prakse. Je z toho smutno a připomíná mi to tzv. nové menežery, kteří jsou velice chytří a vymysleli u cestářů úsporu, výměnu valníku. Jenže zapoměli, že to není tak jednoduché a cestář , když jede tak si posejpá za koly nikoli pod ně. Tak nějak si představuji dněšní vědu, hodně chytrých a bez prakse. Proto již výme kolik druhů stromů ještě není objeveno.
Odpovědět
Pe

Petr

9.2.2022 21:14
Mnoho druhů objevit vůbec nestihneme. Velmi smutné. Vyhubíme je ještě dřív, než je poznáme. Přitom to mohou být třeba léky na rakovinu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist