https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/orel-morsky-ktereho-nasli-uvezneneho-na-dne-melioracni-skruze-se-vratil-zpet-na-oblohu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orel mořský, kterého našli uvězněného na dně meliorační skruže, se vrátil zpět na oblohu

21.3.2023 05:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Orel mořský
Orel mořský
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kryštof Bartuška / Třeboňská záchranná stanice
Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody.
 
„Mladý orel mořský se stal obětí jedné z nejhorších nástrah v naší krajině, o které se však příliš nemluví," popisuje Jan Nový, ředitel Třeboňské záchranné stanice.

Ne, nepopálil se na sloupu elektrického vedení, ani nebyl otráven. "Uvízl v ‚díře‛. Z neznámé příčiny spadl do více než dva metry hluboké nezakryté skruže v poli a nemohl se dostat ven," líčí Jan Nový.

Těmito nebezpečnými pozůstatky rozsáhlých melioračních systémů je zemědělská krajina v celé ČR doslova posetá. Původní betonová víka přístupových šachet sebral čas, a na zvířata tu dnes číhají coby pasti.

„Netušíme, kolik nejrůznějších živočichů skončí své životy pomalým a trýznivým způsobem v nezabezpečených šachtách," říká Jan Nový. "Nálezy jsou totiž s ohledem na jejich pozici uprostřed polí a luk skutečně pouze náhodné.“

Zachráněný orel měl neuvěřitelné štěstí, protože jej úplnou náhodou objevili zemědělci při noční orbě a zavolali pomoc.

„Ve světle baterky a za hustého deště bylo třeba slézt po žebříku na dno. Tam marnými pokusy o únik znavený dravec seděl ve vodě,“ líčí Jan Nový.

„Při snaze vyškrábat se ven z betonové pasti si uvězněný orel zcela ubrousil část drápů na nohách a závažně si poranil klouby křídel. Navíc byl v době nálezu úplně vyhublý a prochladlý, musel dole strávit řadu dní. Dlouho tak nebylo jisté, zda přežije," dodává Jan Nový.

Mladý orel se navzdory hrůzným okolnostem nálezu nakonec stal dítětem štěstěny a díky své touze žít a odborné péči zvířecích záchranářů se zcela zotavil. Šest týdnů trvala intenzivní léčba v Třeboňské záchranné stanici ve spolupráci s místní veterinární klinikou Vetpoint. Poté následovalo 18 týdnů rehabilitace v prostorné voliéře.

"Za pomoc patří velký dík i Záchranné stanici Hrachov a Petru Štikovi, neboť třeboňská stanice nemá odpovídajícími prostory pro rozlétání takto velikého dravce," říká Jan Nový.

Ve čtvrtek 16. března 2023 pak konečně nastal s nadějí vyhlížený okamžik, kdy se orel mořský vrátil zpět do přírody. „Radost a zároveň dojetí, které jsme pociťovali při pohledu na majestátního krále oblohy, kroužícího nad našimi hlavami, jako by se chtěl rozloučit a poděkovat za svou záchranu, se ani nedají popsat," říká Jan Nový.

"Měli bychom ale myslet na všechny ostatní živé tvory, kteří takové štěstí neměli. Je skutečně nejvyšší čas, začít pro ‚meliorační problém‛ hledat nějaké systémové řešení,“ myslí si ředitel Třeboňské záchranné stanice.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

21.3.2023 06:45
Ano je to nebezpečná past. Ale někdo je za ni zodpovědný. Majitel pozemku, pachtýř a obec. Nejde jen o zvěř, ale i o lidi. Co když tam spadne dítě. Nález hlásit obecnímu úřadu nebo PČR, jde o obecné ohrožení. Pokud by došlo k neštěstí po nahlášení, je to o to horší. Neplatí já nevěděl já myslel. A to by měli řešit i všichni co courají po polích - zemědělci, myslivci, ekologové, majitelé pozemků....Sem tam je to vidět i na googlu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.3.2023 08:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
On se ale někdy taky najde aktivista, který těžký betonový poklop
odsune, aby do šachty hodil balík slámy, kterou ucpe podle něho
škodlivou melioraci. Pak už ale nemá sílu tam ten poklop vrátit
a je vymalováno. Uhlídat každý den ty šachtice je nemožné a je
to vždy pouze o LIDECH, kteří dělají to, co nemají a nesmějí,
ale přesto to dělají.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.3.2023 09:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale to je trestný čin úmyslného obecného ohrožení .
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

21.3.2023 13:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Vždy je jednodušší to hodit na ty ekologisty, to je jasný ...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.3.2023 17:25 Reaguje na Michal Uhrovič
To netvrdím, ale uvádím to jako jednu z možností,
proč někdo zasahuje do cizího majetku odsouváním
poklopu. Někdy to je záměr, někdy "klukovina"
a někdy obyčejná lidská blbost, ale vždy to je
zásah do cizího majetku! Novým fenoménem jsou
jámy po "hledačích pokladů" s detektory. Z jedné
jsem na podzim vytahoval žáby a z druhé ježka.
To ekologisté nejsou, ale přímo teroristé, kvůli
kterým se mohou lidé a zvířata zranit a nebo v
jámách uhynout.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist