https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-je-medvidek-myval-v-nasi-prirode-takovy-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč je medvídek mýval v naší přírodě takový problém?

29.3.2019 08:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mýval severní v západních Čechách u obce Úterý. Přestože se jedná o šelmu pohybující se podél vody, fotopast, instalovaná na rysa ostrovida, ho zachytila na lesní cestě v suchém smrkovém lese.
Mýval severní v západních Čechách u obce Úterý. Přestože se jedná o šelmu pohybující se podél vody, fotopast, instalovaná na rysa ostrovida, ho zachytila na lesní cestě v suchém smrkovém lese.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při sledování vyder, obývajících toky Krušných hor, jsme narazili na jinou šelmu, která se zde už také zabydlela. Na medvídka mývala.
 

Tento u nás nepůvodní druh pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostal kvůli svému kožichu. Chov mývala na kožešinových farmách byl svého času dobrým byznysem, neobešel se ale bez úniku mývalů do přírody. Z pár zvířat, která utekla v Německu do přírody zejména během 2. světové války, je už nyní milionová populace, která rychle roste.

V západních Čechách je už mýval poměrně běžným druhem, silná populace obývá zejména Karlovarsko a přilehlé Doupovské hory. V posledních pěti letech se už ale objevují údaje o výskytu mývala i z Ústeckého kraje – mývalí populace se dle několika zpráv rozšířila podél Krušných hor na východ až k Labi. Náš zatím krátkodobý průzkum tyto nálezy potvrdil. Stopu mývala jsme teď v březnu zachytili na horním toku Lužce a také naše fotopast, instalovaná na břehu Bíliny, vyfotila mývala.

Stopy mývala u toku Lužce.
Stopy mývala u toku Lužce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Proč je ale mýval v naší přírodě považován za takový problém? Mýval severní je typický všežravec – zkonzumuje vše, co najde, co mu neuteče, preferuje potravu dostupnou v největším množství. Je znám svou zručností: pomocí předních končetin dokáže ledacos otevřít. V Německu, stejně jako ve svém původním areálu v Severní Americe, žije také na okrajích měst, kde otevírá popelnice nebo odpadkové koše a přes snahy tomu zabránit se v nich úspěšně přiživuje.

Na život v blízkosti člověka se snadno adaptuje, což zvyšuje pravděpodobnost přenosu nemocí – zejména v Německu plošně prokázaná mývalí škrkavka Baylisascaris procyonis je považována za zdravotní riziko spojené s výskytem mývalů i u nás. Mýval navíc znamená velké nebezpečí pro naše původní druhy, které se vyskytují lokálně ve větším množství – pro kolonie ptáků hnízdící na zemi i na stromech (je schopen vybírat i hnízda v dutinách a budkách), pro kolonie obojživelníků, na Karlovarsku ohrožuje vzácnou populaci užovky stromové, a tím výčet jeho škod zdaleka nekončí. Máme se ještě na co těšit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Poledníková Kateřina
Kateřina Poledníková
Autorka je ředitelka a vědecká pracovnice obecně prospěšné společnosti ALKA Wildlife.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

fe

fesoj

29.3.2019 11:22
Jen malé upřesnění : Populace mývala severního v Německu, odkud se následně rozšířila do dalších zemí včetně ČR, nepochází z několika jedinců uprchlých z kožešinobých farem. Mývaly ještě před II. světovou válkou nechal dovézt z USA a ve svém soukromém revíru vypustit pro zlepšení loveckých příležitostí vrchní lovčí III. říše, říšský maršál Herrman Goering.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.3.2019 10:06
Raději mýval než vlk.
Odpovědět
RS

Roman Sofín

30.3.2019 13:45 Reaguje na Jan Šimůnek
Raději vlka nežn Jana Šimunka
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

31.3.2019 18:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Raději Hitler než Habsburk!
Pro neznalé historie toto je reakce Edvarda Beneše na snahy Oty Habsburského o vytvoření protihitlerovské koalice ve střední Evropě z roku 1937. Nějak mi ten výkřik pana Šimůnka přijde obdobný.

Odpovědět
PB

Petr Burda

31.3.2019 10:13
A na přemnožené mývaly dovezeme pumy (felis/puma concolor)? A na přemnožené pumy pak pumy atomové?
Vy ještě budete pro ty vlky plakat, prstíkem škrábat a přemlouvat je k množení.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist