https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-jsou-nektere-borovice-lesni-odolne-vuci-suchu-a-hmyzu-vice-nez-jine-vedci-hledaji-odpoved
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč jsou některé borovice lesní odolné vůči suchu a hmyzu více než jiné? Vědci hledají odpověď

28.3.2025 05:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Poškozené borové porosty ve středních Čechách.
Poškozené borové porosty ve středních Čechách.
Foto | Jan Řezáč / VÚLHM
Porosty borovice lesní jsou na území České republiky vystaveny extrémním přírodním podmínkám, např. vysokým teplotám vzduchu, nerovnoměrným a nízkým úhrnům srážek, napadení škůdci. Důsledkem je oslabení a často následně i odumírání stromů.
 
V českých lesích patří borovice lesní mezi druhou nejrozšířenější dřevinu s 16% podílem zastoupení, roste tak na celkové ploše 418 340 ha porostní půdy. Z hlediska ekologických nároků je výrazně světlomilnou dřevinou, netolerantní k zastínění (s výjimkou horských ekotypů). Z úrodnějších půd je v přirozených porostech vytlačena druhy tolerantnějšími k zastínění.

V přirozeném areálu se borovice lesní vyskytuje zejména na mělkých, sušších, chudých písčitých až kamenitých půdách, ale i na hadcích a vápencích. Na bažinných a rašelinných půdách obvykle roste borovice lesní hůře, mnohdy až zakrsle. Proto je borovice lesní hlavní nebo dokonce jedinou stromovitou dřevinou v oblastech, kde jiné dřeviny neobstojí. Vodu získává z větších hloubek, což umožňuje její růst i na extrémně suchých stanovištích.

Následkem několika period extrémně vysokých teplot v letních obdobích od roku 2015 spojených s výrazným srážkovým deficitem a poklesem hladiny podzemní vody byly borové lesy výrazně oslabeny a napadeny různými druhy houbových patogenů a podkorního hmyzu, např. lýkožroutem vrcholkovým (Ips acuminatus), lýkožroutem borovým (Ips sexdentatus) a krascem borovým (Phaenops cyanea).

Při působení nepříznivých podmínek vyvolaných abiotickými a biotickými činiteli aktivuje rostlina obranné mechanismy, které mohou způsobit fyziologické a molekulární změny. Mezi jednu z klíčových strategií rostlin, jak se přizpůsobit podmínkám působení stresu a vyrovnat se se změnami prostředí je citlivá regulace genové exprese*, která je úzce spjata s řadou procesů probíhajících na molekulární úrovni. Do obranných mechanismů jsou zapojeny geny spojené s tolerancí na stres rostlin, které kódují proteiny a enzymy chránící buňky přímo před stresem.
(* Genová exprese je proces, při kterém se genetická informace zakódovaná v konkrétním genu „proměňuje“ v určitou funkci.)

V současné době existují porosty borovice lesní, ve kterých se vyskytují jedinci silně napadení podkorním hmyzem společně s jedinci bez jakýchkoliv příznaků napadení. Vyvstává proto otázka, co je důvodem odolnosti těchto zdravých jedinců oproti jedincům napadených škůdci.

Poškozené borové porosty ve středních Čechách.
Poškozené borové porosty ve středních Čechách.
Foto | Jan Řezáč / VÚLHM

Na tuto otázku hledali odpověď vědci z útvaru Biologie a šlechtění lesních dřevin, VÚLHM, v. v. i., při řešení výzkumného projektu NAZV QK22020062 – „Identifikace přeživších jedinců lesních dřevin na kalamitních plochách, jejich záchrana a výzkum jejich rezistence“. První výsledky zveřejnili v článku Využití molekulárních analýz pro genetickou charakterizaci rezistentních jedinců borovice lesní, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 4/2024.

Problematice oslabení lesních porostů vlivem suchých period v předchozích letech a jejich následnému napadení podkorním hmyzem je věnována neustále velká pozornost. Práce vědců prezentuje míru zapojení obranných mechanismů v reakci na biotické poškození s využitím molekulárních analýz u skupin zdravých a poškozených jedinců borovice lesní rostoucích na dvou lokalitách ve středních Čechách.

Výchozím rostlinným materiálem pro molekulární analýzy byly čerstvě narašené jehlice borovice lesní. Vzorky vědci odebrali na dvou zájmových lokalitách, Stará Boleslav a Podbrahy, které jsou od sebe vzdáleny přibližně čtyři km. V porostech byly vybrány zdravé stromy bez známek poškození způsobených podkorním hmyzem a stromy poškozené žírem podkorního hmyzu. Za kontrolu byly vybrány pouze nenapadené stromy, přičemž „stresovanou“ skupinu tvořily stromy s maximální hustotou 0,15–0,2 pobytových znaků škůdce (např. závrtů) na dm2. Poškozené stromy na obou lokalitách byly dominantně napadeny krascem borovým. Odběr vzorků u zdravých (5 ks) a poškozených (5 ks) stromů proběhl na obou lokalitách v červnu 2023.

Vědci zjistili, že v rámci lokalit Stará Boleslav a Podbrahy dochází u poškozených skupin ke shodným trendům v relativní expresi u sedmi genů zapojených do odpovědi na stres způsobený zejména žírem krasce borového.

Na lokalitě Stará Boleslav vědci zaznamenali významné zvýšení relativních hladin exprese genu fenylalanin-amoniaklyázy (PAL) u skupiny poškozených jedinců borovice lesní ve srovnání s kontrolní skupinou, aktivita genu PAL je spojována se sekundárním metabolismem rostlin, zejména s dráhou biosyntézy ligninu a flavonoidů s tzv. fenylpropanoidní dráhou.

Prvotní získané poznatky o regulaci aktivity genů u sledovaných jedinců borovice lesní jsou významné vzhledem ke skutečnosti, že vzorky pocházejí přímo z porostů borovice lesní, na které neustále působí řada činitelů ovlivňující jejich růst a vývoj a uniformita vzorků v rámci skupiny zdravých nebo poškozených jedinců je značně nízká.

Článek Využití molekulárních analýz pro genetickou charakterizaci rezistentních jedinců borovice lesní je ke stažení na adrese https://doi.org/10.59269/ZLV/2024/4/741

Autoři článku: Eva Pokorná, Pavlína Máchová, Johana Pechačová, Adam Véle, Martin Fulín; VÚLHM, v.v.i.


reklama

foto - Řezáč Jan
Jan Řezáč
Autor je pracovníkem Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.3.2025 07:08
Ač se o tom tady nepíše, je prodle lesníků významný faktor, sázené/seté a hustota zakmenení. Praktici tvrdí, že seté a s nízkým zakmeněním mají podstatně výkonějsí kořenový systé. Husto sázené se ženou za světlem a na kořeny nezbývá.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.3.2025 09:20
Výzkumy probíhají ve stejnověkých, dle fota i monokulturních porostech, kde boj o vodu a riziko (přenosu) patogenů je zřejmě vyšší, než v druhově pestrém a různověkém lese. Řešením může být odtěžení postižených stromů a podsadba jiného druhu (dub, habr, "exot"), nebo ponechání prostoru sukcesi. Horší by bylo, kdyby uschly všechny naráz a úplně nepochopitelné/divné, kdyby přežily všechny, že...

Pravidelné sledování zdravotního stavu a "individuální přístup" by v čase klímazměny měl být samozřejmostí. Plošně osadit a plošně vše vytěžit je hudba minulosti.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.3.2025 09:57 Reaguje na Karel Zvářal
Pro podsadbu se duby příliš nehodí. Naopak vhodný je habr, buk, lípa jedle. Ve škole nám říkali, že dub potřebuje "hlavu na slunci a patu v kožichu". Moje poznatky tomu nasvědčují. Dub je lepší kultivovat současně s novou generací borovic nebo ještě lépe s mírným náskokem. Třeba nasázet vyspělejší duby a nechat nalétnout borovice na připravenou plochu z několika ponechaných borových výstavků.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.3.2025 10:16 Reaguje na Dalibor Motl
Když se podíváte na druhé foto, bude mít sluníčka až Aš, na kraji porostu z prvního rovněž. Nedávno tu byl článek s hustým, neokousaným dubovým "náletem", např. A je jisté, že z žaludů roznesených sojkami se jich více ujme (a budou prosperovat) mimo les, resp. na kraji, než v souvislém porostu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.3.2025 12:50 Reaguje na Karel Zvářal
Ano Na té druhé fotce je stav "porostu" takový, že pod ním ty duby půjdou ... ale to se horní úroveň počty přeživších začíná spíš blížit těm výstavkům než zapojenému porostu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.3.2025 14:00 Reaguje na Dalibor Motl
Beru Vás jako vystudovaného odborníka, nemíním s takovými polemizovat, mě zajímají praktické výsledky, které mám podobné, jako pan Ptáčník (druhý koment zespodu). U nás (JV Morava) jsou duby zastoupeny hojně, zmlazují tak, že se těmi místy nedá projít (bez oplocení!-). Zda mají budoucnost či ne, o tom rozhodne trh. Předpokládám, že to nakonec dopadne jako za totáče, kdy se honily kubíky. Dnes nastoupí douglaska, červeňák... a na nějakou ekologii si nikdo ani nevzpomene.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dopady-zmen-klimatu-meni-hospodareni-v-dubovych-lesich-2
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist