https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rusime-je.vedci-primo-v-terenu-zmerili-jak-moc-lide-svym-hlukem-plasi-divoka-zvirata
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rušíme je. Vědci přímo v terénu změřili, jak moc lidé svým hlukem plaší divoká zvířata

19.6.2024 05:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přírodní lokality jsou domov chráněných živočichů. Zároveň jsou oblíbeným místem lidské rekreace. Nepřekvapí, že ochrana přírody a lidské aktivity mohou jít i v tomto případě proti sobě. Vědci nyní přímo v terénu změřili, jak přesně na lidmi vytvářený hluk různá divoká zvířata reagují. A co je plaší nejvíce.
 
Výzkumníci rozmístili v chráněné lesní oblasti Bridger-Teton National Forest ve Wyomingu kamery a reproduktory a sledovali reakce několika druhů savců.

„Když zvířata vstoupila do našich vzorkovacích polí, kamery spustily nahrávání videa a zároveň reproduktory vzdálené přibližně 20 metrů začaly vysílat ,zvuky rekreace',“ popisují vědci z výzkumné stanice Rocky Mountain lesní správy USDA svou studii, která vyšla v časopise Current Biology.

Vysílané zvuky napodobovaly různě velké skupiny lidí i různé druhy rekreace: turistiku, jízdu na horském kole nebo jízdu terénními vozidly. Některé nahrávky obsahovaly lidské hlasy, jiné nikoli.

Díky kamerám se podařilo zaznamenat jak okamžité reakce divokých zvířat na tyto zvuky, tak změny ve výskytu zvířat ve studovaných oblastech v čase.

Když zvířata uslyšela hluk z lidských aktivit, 3,1-4,7krát častěji utíkala nebo zbystřila na 2,2-3krát delší dobu, než když slyšela jen přirozené zvuky lesa. Týden po instalování reproduktorů byl počet divokých zvířat na pozorovaných místech 1,5krát nižší.

Zvířata nejvíce rušily a k útěku s nejvyšší pravděpodobností přiměly větší skupiny hlasitých turistů a cyklistů.

Nejcitlivějším druhem na rekreační hluk byli jeleni, nejméně citlivé velké šelmy.

I pouhý hluk bez fyzické lidské přítomnosti vyvolal u zvířat zvýšenou ostražitost jako kdyby byl přítomný jejich predátor. Rekreační aktivity mohou mít podle vědců na divokou zvěř dalekosáhlé negativní účinky. Od zvýšeného vyplavování stresových hormonů, posunům jejich stanovišť až k nepřímé ztrátě jejich přirozeného prostředí nebo snížení jejich reprodukční úspěšnosti.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.6.2024 11:53
pro některé lidi je už i nesnesitelností ticho. Lidi žijou v hluku a zvířata na tom nejsou o nic lépe. HLUK, HLUK, SAMÝ hluk všude....a ještě si jej cpeme do hlavy "cibulema".

Kdy budou festivaly ticha?
Odpovědět
Ra

Radek

19.6.2024 16:24
Je to u nás hlavní důvod proč zvěř působí škody , neustálý pohyb lidí ,ve dne v noci . Tlak turistů vytlačí zvěř do míst kde mají klid a tam se potom zvěř zdržuje delší dobu a působí škody .
Odpovědět
AP

Alice Palacká

23.6.2024 21:10 Reaguje na Radek
OK
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2024 16:44
Tak to jsme se zase dozvěděli od vědců novinku! Hluk plaší zvěř! Příště
mohou třeba vyzkoumat, že zvěř potřebuje k životu potravu, vodu a vzduch.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.6.2024 16:46
Myslim, ze zasadou "eko"listu by melo byt - napriklad - vybirat "ilustracni" snimky k nejakemu tematu tykajicimu se uzemi daneho statu z uzemi statu, kde dotycny "ekologicka" tiskovina vychazi. Propagovat kosmopolitismus a bezduche cestovani na druhou stranu Zemekoule - to je prece neeekologicke. Odkud je tenhle "islustracni" snimmek. Pokud z CR tak se kaju a omlouvam
Odpovědět
ZV

Zdeňka Vítková/Ekolist

19.6.2024 19:05 Reaguje na Miloš Zahradník
Dobrý den, ilustrační fotografie je z oblasti Bridger-Teton National Forest, kde výzkum probíhal. ZV
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.6.2024 18:24
To je legrace? Co to vyzkoumali? Vždyť zvíře, nebo pták je v podstatě plachý a opatrný tvor, při jakémkoliv neznámém zvuku mizí a jde se schovat. Často mu jde totiž o život a je jednou kdo ten zvuk vydává. Ale kdyby prozkoumali výzkumníci pořádně, zjistili by že např. liška vleze klidně až do kurníku, medvěd k popelnicím, divočáci se promenádují i mezi lidmi a např. holuby jsou na parapetech oken jako doma....
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.6.2024 10:51 Reaguje na Milan Milan
Řekl bych, že to legrace není, přestože i mně by se na první pohled zdálo, že takovýhle výzkum jsou vyhozené prachy atd.
Potíž je, že kdykoli chcete prosadit nějaké omezení pro zvyšující se tlak na přírodní prostředí, okamžitě čelíte argumentům: "To je blbost, to nikomu nevadí/neškodí, neruší. To nám tedy musíte napřed dokázat, my tomu nevěříme!" No a tak se musí dělat i takhle podivné studie, které dokazují věci, dovoditelné prostým rozumem. Jenže, když máte proti sobě kapitál developerů a dalších, co chtějí semlít přírodu na svoje prachy, nejde to jinak.

Argumentace liškou atd. je vedle, protože jsou to druhy buď využívající společné existence s člověkem, nebo druhy, co se na to dobře umí adaptovat (vrabec, kachna divoká, kos, labuť, myš, moli, komáři :-D!). Jenže o ty tady nejde.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.6.2024 13:31 Reaguje na Jindřich Duras
U mě na zahradě, i v naší vesnici, se docela dobře adaptovala i srnčí zvěř. Třebaže pes volně pobíhá, srnčí ožírá zeleninu, květiny i otlouká stromky. Zvířata se pasou i uprostřed vsi a srny kladou mláďata i kousek od lidí, stačí jim jen zákryt keřů. Takže i mnohá plachá zvířata se dokážou přizpůsobit. Zajímavé je, že mnohá, nikdy nepronásledovaná, jsou stále plachá.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.6.2024 17:40 Reaguje na Jindřich Duras
Potíž je spíš v tom, že berete za relevantní pouze ta omezení která pocházejí z "pera různých ochranářů. Když se to hodí tak důvod stále se zvyšujícího tlaku na přírodu každý ochranář rád použije. Pokud něco podobného požaduje někdo jiný tak najednou "o přírodu" už zas tak moc nejde a ochranáři začnou štvát veřejnost alarmistickými zprávami o tom jak se nebude moci chodit do lesa, protože to myslivci chtějí zakázat. Ano mluvím o oborách a zbytečném rušení klidu zvěře v nich. Doufám, že tato podivná studie oprávněnost zákazu vstupu do obor dokázala. Alarmistické tvrzení ochranářů o tom, že zákazem vstupu do obor bude veřejnosti zakázán vstup do lesa je navíc lehce prostým rozumem dovoditelný nesmysl. Stačí si uvědomit o jakou plochu v rámci ČR se jedná. ( méně než 0,3 % z rozlohy státu)
Odpovědět
PB

Petr Brok

20.6.2024 09:56
Říkal jsem to, že turistika bude zakázána. Až budou vše dělat roboti a umělá inteligence a člověk se nebude muset starat o své přežití, tak se, aby se nenudil, vrhne do přírody a na památky tak, že bude muset být jeho pobyt regulován. Jsem rád, že nikam nejezdím, aspoň mě to nebude vadit.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.6.2024 10:53 Reaguje na Petr Brok
Je to také o celkovém přístupu k rekreačnímu využití krajiny. U nás je parkoviště nejlíp až v centru rekreačních oblastí, všude spousty obžerstvení... Takhle to ale udržitelně dělat prostě nejde...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2024 11:39 Reaguje na Jindřich Duras
Zkuste se zamyslet nad právem VŠECH lidí užívat si toho, co
si mohou dovolit mladí a zdraví lidé. Pro ty ostatní staré,
nemocné a nebo malé děti jsou ta parkoviště v centru a nebo
lanovky potřebné a které ti mladí a zdraví nepotřebují. V
diskusi o trempování na Kokořínsku jsem napsal, že v mládí
mi stejně jako likvidátoru tábořišť stačila celta a deka
na přespání v lese, ale po mezičlánku, kterým byl stan dám
přednost třeba trempské boudě a místo posezu na zemi u
plynového vařiče si raději sednu alespoň na kládu u ohně.
Je to pohodlnější a oheň mne na rozdíl od vařiče zahřeje
a hlavně mi voní! Ono s rozumem je možné dělat vše a
už se tak leckde děje. Než nelegální tábořiště v místě,
kde ruší zvířata a ohrožuje přírodu, tak zřídit jiné,
ale bez vlivu komerce. Zavřít trempy do kempů a nebo
zakázat lidem houbařit se vrátí porušováním nařízení
a bude to horší, než nyní, protože se bude dít skrytě
a tudíž nekontrolovatelně. Jinak mnohde jsou místní
na turistech ekonomicky závislí jako hlídači parkovišť,
žijí z parkovného a z poskytování služeb včetně toho
občerstvení. Bez této činnosti by možná postavili místo
restaurace pro turisty továrničku a zaprasili okolí jedy.
Co je lépe? Posuďte sám, ale já mám v tom JASNO a to je
prosím VŠEHO S MÍROU a hlavně bez emocí a s ROZUMEM!
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.6.2024 14:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Věc není tak složitá, myslím. Nemá prostě každý pořád pomyslný "nárok" či "právo" na všechno, jakkoli se mu reklama či jeho vlastní ego snaží namluvit opak. Prostě něco je fakt pro mladé a něco pro pokročilejší. V tomto já vidím, že je ta MÍRA i ten ROZUM :-). Naše stará babi by kdysi řekla: "I kam je tam čerti nesli!"
V současné populaci a technických vymoženostech holt nemůžeme nechat všechny pronikat všude. Nejde to.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 09:36 Reaguje na Jindřich Duras
Nic zlého vám nepřeji, ale vžijte se do pozice třeba invalidy, který bude v autě čekat na přátele, kteří jsou zdraví a mohou vidět to, co mu odpíráte pouze proto, že nemá nárok na výjimku ze zákazu vjezdu někam, kde se zdraví ochranáři a vyvolení
prohánějí v džípech. Jednou to možná poznáte sám
a pochopíte, že takové výjimky přírodu nezničí
více, než kontrolní jízdy ochranářů v SUV a na
čtyřkolkách.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

21.6.2024 10:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Nechci diskusi protahovat, tak jen krátce. Přátelé by měli invalidu vzít někam, kde nebude muset čekat půl dne na parkovišti, ne :-)? Asi to hlavní je přátelství a něco hezkého v přírodě a nikoli zrovna místo, kam je omezený vstup. Výhled na nějaké místo nikoho šťastnějším neudělá :-), to jistě víte. Navíc je už dnes stále víc bezbariérových přístupů atd. Ale něco prostě zůstane mimo. Je tak těžké se s tím smířit? Omezit své momentální chtění ve prospěch něčeho, co nás přesahuje? Nebo jsem všude napřed JÁ a pak teprve všechno ostatní? Nějaká úcta či pokora k Přírodě, která prostě všechno neunese?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 16:21 Reaguje na Jindřich Duras
Pokud příroda snese auto ochranářů, tak i
auto invalidy. A nejenom ochranářů, ale
taky VIP a jiných "vyjímečných" osob.
Povolenky k vjezdu dostávají různé osoby,
které by tam taky mohly dojít pěšky na
rozdíl od toho invalidy. Ano nemusí být
ten invalida všude, kde jeho kamarádi,
ale to má kamarádit pouze s invalidy
jako on? Polemiku prodlužovat nechci
ani já, ale upírat možnost navštívit
něco, kam je dojezd pro VIP , ale ne
pro postižené, je prasárna! To je pak
spíše pokora k VIP a nikoliv k přírodě.
Odpovědět
AP

Alice Palacká

23.6.2024 21:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenže Ti ochranáři nebo lesníci jsou tam v práci. Znají rizika, vědí jak se chovat.
Ostatní jsou tam za zábavou, a často se chovat neumějí, nemohou mít tedy stejné možnosti už kvůli své bezpečnosti. Je to jako byste se rozčiloval, že v kabině jeřábu pracuje jeřábník a obyčejný návštěvník stavby tam nemůže.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.6.2024 19:58 Reaguje na Alice Palacká
Bohužel mnozí v práci nejsou a jedou tam
pouze za svoji soukromou zábavou, ale mají ceduličku VJEZD POVOLEN. Existují i placené povolenky k vjezdu, ale pouze pro vyvolené. Na Šumavě jsme na kolech zažili
kolonu SÚV pouze s řidiči a nebo jedním
cestujícím při výjezdním zasedání CHKO a NP tam, kam byl zákaz vjezdu. Klidně se
mohli sesednout do méně aut, ale oni to
nemusí, protože jsou v práci. Navíc nás
míjelo auto nějaké keteringové služby,
které jim vezlo jídlo a pití. Co nás
ale vytočilo nejvíce, bylo troubení,
abychom jim okamžitě uhnuli až do lesa, aby mohli projet středem silnice. Přitom
stačilo sto metrů a mohli jsme uhnout na
odbočku lesní cesty. Prostě spěchali na
tu žranici.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.6.2024 17:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy samozřejmě poznáte kdy jsou v práci a kdy si jedou za zábavou. No v každém případě vy jste tam host a oni doma. Ono stačí lesní cesta po které vede zároveń i ta turistická. Těch nasraných turistů kteří chudáci musí šlapat zatím co vy si jedete, potkávám neúrekom. Problém je ten že oni tam chtějí , no a někteří tam musím. O cyklistech je zbytečné mluvit, jsou horší něž ti pěší turisté. Sám jste to doložil.
Odpovědět
AP

Alice Palacká

23.6.2024 21:13 Reaguje na Břetislav Machaček
V Rakousku ani v Belgii by si porušit zákon o přírodě málokdo dovolil, je to také o důslednosti kontroly přestupků.
Odpovědět
AP

Alice Palacká

23.6.2024 21:22
A proto je v lese zakázáno rušit klid a ticho.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist